SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Prezidentka vyzvala opozíciu, aby neodrádzala ľudí od očkovania (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:13 SVET - Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch. Informuje o tom portál news.sky.com.

19:41 SVET - Vakcína proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna v stredu zmenila názov, po novom sa bude nazývať Spikevax. Táto očkovacia látka bola pôvodne pomenovaná po svojom výrobcovi, teda Moderna.

O zmene názvu informovala na svojom internetovom portáli Európska agentúra pre lieky (EMA).

19:28 SVET - Siedmi vedci, ktorí sa podieľali na vývoji vakcín proti ochoreniu COVID-19, získali Cenu princeznej astúrskej za výskum v oblasti vedy a techniky, informovala v stredu agentúra EFE.

Skryť Vypnúť reklamu

Nadácia princeznej astúrskej označila výsledky ocenených vedcov za "jeden z najvýraznejších úspechov v oblasti vedy".

"Ich práca je skvelým príkladom toho, ako je elementárna veda dôležitá na ochranu zdravia na celom svete," píše nadácia vo vyhlásení

19:09 SVET - Francúzsko zaradilo Rusko na vlastný zoznam takzvaných červených krajín , z ktorých je zákaz cestovania, pokiaľ to nie je z nevyhnutných dôvodov. Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal v stredu konštatoval, že na zoznam 21 štátov okrem Ruska pridali aj Namíbiu a Seychely.

V spomenutom francúzskom menoslove „červených krajín“ sa nachádzajú štáty, kde sa v ostatnom čase prudko šíria najnebezpečnejšie mutácie koronavírusu - India, Juhoafrická republika a Brazília, čo znamená, že cestujúci prichádzajúci odtiaľ do Francúzska musí zdôvodniť účel cesty, preukázať sa negatívnym testom a pobudnúť týždeň v karanténe.

Tí, ktorí v čase príchodu do Francúzska z „červenej krajiny“ ešte nie sú zaočkovaní, musia ísť do karantény na 10 dní, pričom za porušenie predpisov im hrozí pokuta vo výške 1000 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

18:52 SVET - Izrael opätovne zavádza niektoré opatrenia z dôvodu nárastu počtu prípadov, ktorý spôsobil delta variant, informovala v stredu agentúra DPA. Nosenie rúšok bude znova povinné na hraničných priechodoch, v zdravotníckych zariadeniach a na hlavnom medzinárodnom letisku. Izraelské ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že tieto opatrenia vstupujú do platnosti okamžite.

Zaočkovaným ľuďom a tým, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali, oznámili, že musia absolvovať karanténu v prípade, ak prišli do kontaktu s osobou nakazenou "nebezpečným variantom" koronavírusu, píše DPA.

Rodičom detí, ktoré porušia nariadenia v oblasti karantény, bude možné udeliť pokutu vo výške približne 1500 dolárov.

17:47 SVET - V Chorvátsku stúpol počet zaočkovaných proti covidu za posledný týždeň iba o jedno percento. Premiér Andrej Plenkovič vyzval ľudí, aby sa dali zaočkovať ešte pred jeseňou. Zdôraznil, že turistická sezóna urýchli rozšírenie rôznych variantov koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Experti očakávajú výrazné rozšírenie delta variantu koronavírusu po Európe Čítajte 

17:33 SVET - Maďarsko v stredu od 00.00 h zrušilo dočasné kontroly na vnútorných schengenských hraniciach zavedené v rámci ochranných opatrení proti šíreniu koronavírusu.

17:22 SLOVENSKO - Na očkovanie vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson sa zaregistrovalo doposiaľ 4 793 ľudí. Prihlasovanie na túto vakcínu spustili v pondelok 21. júna. Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa osoba už za 14 dní po aplikácii.

16:33 SVET - Delta variant bude tvoriť na konci augusta 90 percent všetkých prípadov v Európe, predpokladá Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu liečiv (ECDC). Agentúra vyzvala krajiny, aby urýchlili očkovanie proti covidu. Okrem nezaočkovaných, je stále veľa ľudí, ktorí dostali len prvú dávku vakcíny, čím sú stále vystavený riziku nákazy a následnej hospitalizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Modely ECDC naznačujú, že ak dôjde k ďalším uvoľneniam opatrení a očkovacia kampaň sa výrazne nezrýchli je pravdepodobné, že dôjde k podobnej vlne ako Únia zažila minulú jeseň.

16:15 SVET - V Británii doteraz potvrdili 41 prípadov variantu delta plus. Tento variant vzbudzuje obavy pre vyššiu prenosnosť a možné zníženie protilátkovej odpovede

16:11 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach spustila očkovanie detí proti covidu vo vakcinačnom centre na Rastislavovej ulici.

„Dnes predpoludním sme zaočkovali prvých 35 detí. Išlo o pilotné očkovanie detí od 12 rokov rodičov - zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorí prejavili záujem,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

15:32 SLOVENSKO - Minister vnútra Mikulec nevylúčil, že na hraniciach môže nastať kolaps. Ako uviedol po dnešnom rokovaní vlády, Slováci s tým môžu rátať, ak sa pandemická situácia bude zhoršovať. Šéf rezortu zároveň podotkol, že cestovanie bude pre ľudí jednoduchšie, ak sa dajú zaočkovať alebo sa zaregistrujú v aplikácii eHranica.

Mikulec tiež potvrdil, že policajtom na hraniciach zaisťujú zariadenia na kontrolu QR kódov, ktoré obsahujú informáciu o očkovaní, prekonaní či testovaní na ochorenie Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

15:04 SLOVENSKO - "Jediný účinný spôsob, ako sa nevrátiť späť je očkovanie," povedala prezidentka Zuzana Čaputová v úvode vyhlásenia k epidemickej situácii.

Súvisiaci článok Kolíková: Povinné očkovanie nesmie byť v rozpore s ústavou Čítajte 

Prezidentka pripomenula, že mnohí ľudia s očkovaním stále váhajú, lebo možno ešte nevidia bezprostredný dôvod zaočkovať sa. "Nečakajte prosím až na príchod tretej vlny," vyzvala ľudí prezidentka s tým, že potom už môže byť neskoro.

"Predmetom politického súboja sa však nesmie stať naša schopnosť čeliť pandémii. Nikto nikomu neupiera, že očkovanie je každého osobné rozhodnutie a ani to, že očkovanie je dobrovoľné," povedala prezidentka. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity je podľa Čaputovej prejavom zodpovednosti a solidarity a nie stádovitosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka vyzvala opozičné strany, že ak už nevyzývajú ľudí k očkovaniu, aby ich aspoň prestali odrádzať. Považuje to za nezodpovedné.

Celé vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete prečítať tu.

14:51 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že je na diskusiu, či by klienti aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb (ZSS) nemali ešte pred zimou dostať tretiu dávku vakcíny proti covidu. Ministerstvo má podľa Krajniaka dobré skúsenosti s povinnosťou očkovania v ZSS proti sezónnej chrípke.

"Takže som navrhol niekoľko alternatív, ako by sme mohli urýchliť tú ochranu v ZSS a jedna z tých foriem, ktorú presadzujeme, je, že si myslíme, že by ešte v septembri mali dostať všetci klienti a zamestnanci, ktorí prejavia záujem, tretiu dávku. Aby pred tou zimnou sezónou bola posilnená tá imunita," vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

14:45 SVET - Delta variant koronavírusu potvrdili v Maďarsku zatiaľ v piatich prípadoch.

14:37 SVET - Taliansko sa otvára turistom zo Spojených štátov, Kanady a Japonska. Premiér Mario Draghi očakáva, že títo turisti pomôžu hotelierom a gastru po roku a pol odraziť sa k ekonomicky úspešnejším časom.

14:22 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík považuje predaj, alebo darovanie vakcíny Sputnik V za rozumné. „Ja som sa už v minulosti vyjadril, že celá tá akcia so Sputnikom, to bolo z pohľadu, ako to bolo manažované, jedna veľká blamáž. Nemá zmysel, stále okolo toho tancovať. Treba sa dívať dopredu," uviedol.

Zopakoval, že je za kontrolu hraníc. Sulík tvrdí, že Slovensko je na prípadnú tretiu vlnu aktuálne lepšie pripravené. „Poradíme si s tou hnusobou, som o tom presvedčený," povedal s tým, že sa očkuje a máme lepšiu východiskovú pozíciu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:18 SVET - Ešte v marci, na vrchole krízy s dodávkami vakcín, vzhliadali mnohé krajiny Únie k jednodávkovej vakcíne od Johnson & Johnson. Hovorilo sa o nej ako o vakcíne, ktorá zvráti zlú situáciu s dodávkami vakcín a urýchli očkovanie.

Dva mesiace po schválení sa vakcína Janssen používa najmenej spomedzi štyroch doteraz schválených preparátov. Jej používanie brzdia problémy s dodávkami, obavy o bezpečnosť a navýšenie dodávok vakcín konkurenčných firiem.

14:04 SVET - Cyprus zaraďuje Slovensko od štvrtka medzi zelené krajiny. V tých je riziko nakazenia sa najmenšie.

Pre cestujúcich, ktorí na Cyprus prichádzajú zo zelených krajín a strávili v nich najmenej 14 dní neplatia žiadne obmedzenia. Pred príletom na ostrov sa na nich vzťahuje len povinnosť vyplniť Cyprus Flight Pass formulár a v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu ihneď na ostrov na náklady Cypru. Deti do 12 rokov sú z testovania vyňaté, musia mať vyplnený Cyprus Flight Pass formulár.

Skryť Vypnúť reklamu

13:47 SLOVENSKO - Bezplatné antigénové testovanie obyvateľov na ochorenie Covid-19 v mobilnom odberovom mieste v nemocnici v Handlovej po siedmich mesiacoch skončilo. Posledné testy tam zdravotníci vykonali v stredu.

13:40 SVET - WHO po kontrole výroby vakcíny Sputnik V hlási problémy v jednej z továrni.

Súvisiaci článok Vírus ďalej mutuje, v Indii sa objavila Delta plus Čítajte 

V jednej zo štyroch tovární, kde sa vakcína vyrába a plní do ampuliek, tím WHO zistil problémy so spoľahlivosťou dát z kontrol kvality, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na predbežnú správu, ktorá okrem iného popisuje aj obavy spojené so "zavádzaním vhodných opatrení" proti riziku kontaminácie a s uchovávaním sterilného prostredia.

Experti z WHO hodnotia Sputnik V a jeho výrobu pre prípadné zaradenie na zoznam schválených vakcín proti covidu. Výhrady sa týkali továrne firmy Pharmstandard-UfaVITA.

Skryť Vypnúť reklamu

13:25 SVET - V Rusku evidujú za posledný deň 17 594 nových prípadov nákazy koronavírusom, o deň skôr hlásili 16 715 prípadov. Úradom tiež nahlásili 548 úmrtí na covid za deň, čo je najviac od februára. Úrady pripisujú prírastok nakazených novému variantu koronavírusu delta.

13:06 SVET - Izraelské úrady môžu po novom poslať do karantény kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s veľmi nákazlivou mutáciou koronavírusu, ktorú po prvýkrát odhalili v Indii a teraz je známa ako delta. Opatrenie sa pritom týka aj očkovaných a vyliečených.

Izraelu sa masívnym očkovaním darilo dlho držať nové prírastky nakazených na nízkych číslach, ale nakazených v uplynulých dňoch značne pribudlo. Pokiaľ bude tento trend pokračovať, ministerstvo zdravotníctva bude uvažovať o opätovnom zavedení povinných rúšok v budovách a obmedzení hromadných podujatí.

Skryť Vypnúť reklamu

12:48 SLOVENSKO - Slovensko daruje vakcíny v rámci iniciatívy COVAX, tá sa snaží o spravodlivý prístup k vakcínam pre chudobné krajiny. Presný počet za Slovensko stanovia na základe konkrétnych dodávok vakcín aj percentuálnej zaočkovanosti obyvateľstva.

12:26 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová bude mať o 15.00 hodine vyhlásenie o aktuálnej epidemickej situácii.

12:06 SLOVENSKO - Do kampane sa môžu zapojiť už aj ambulantní lekári, očkovanie by sa tak malo stať dostupnejším. V ambulanciách sa bude očkovať vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer-BioNTech. "Zaočkovať sa tak bude možné nielen vo veľkých mestách, ale aj v zdravotníckych zariadeniach v menších obciach," uviedlo ministerstvo. Všetky potrebné linky a dokumenty nájdu lekári na webe ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

11:58 SLOVENSKO - Slovensko predá alebo daruje 160-tisíc dávok vakcíny Sputnik V, má ísť predovšetkým o krajiny západného Balkánu, rozhodla vláda.

11:52 SLOVENSKO - V ružovej a červenej farbe nebude od pondelka žiadny okres, oranžová bude aj Myjava.

11:19 SVET - Africké krajiny zaostáva v očkovaní, na kontinente nemajú dostatok vakcín a obavy vzbudzuje tretia vlna, ktorá naberá na sile.

10:20 SLOVENSKO - Lekári sa môžu od stredy prihlasovať do systému očkovania v ambulanciách, informoval minister zdravotníctva Lengvarský.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 35 nových prípadov koronavírusu zo 4 377 vzoriek.

Zdravotníci vykonali aj 26 163 antigénnych testov, z nich bolo 23 pozitívnych.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji, testy tu odhalili 7 nakazených, v Bratislavskom 6, v Žilinskom kraji 6, v Prešovskom 5, v Trnavskom 2, po jednom prípade bolo v Košickom a Nitrianskom kraji.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je 231 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 154 ľudí.

Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

Počet obetí sa nezvýšil, celkovo ochoreniu Covid-19 podľahlo 12 502 pacientov.

Prvou dávkou vakcíny je zaočkovaných 1 967 496 ľudí, za utorok pribudlo 5 068 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 400 324 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 21 310 ľudí.

09:57 SLOVENSKO - Na Slovensku potvrdili prvý prípad delta variantu koronavírusu.

Súvisiaci článok Delta variant má odlišné príznaky. Čo o ňom vieme? (otázky a odpovede) Čítajte 

„Variant B.1.617.2. sme v Biomedicínskom centre SAV identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska,“ povedal virológ Boris Klempa z BMC SAV.

„Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Delta variant, označovaný ako B.1.617.2, patrí spolu s Kapa variantom B.1.617.1 do rovnakej línie, ktoré boli prvýkrát zaznamenané koncom roku 2020 v Indii.

9:56 SVET - Banka Morgan Stanley sa chystá zakázať svojim pracovníkom a klientom vstup do kancelárií v New Yorku, ak nebudú úplne zaočkovaní proti koronavírusu.

Nevakcinovaní zamestnanci investičnej banky podľa osoby oboznámenej s problematikou budú musieť pracovať na diaľku, píše BBC. Politiku vyžadujúcu úplné zaočkovanie začne banka uplatňovať na budúci mesiac.

9:30 SLOVENSKO Katolícki biskupi vyzývajú ľudí k očkovaniu, poukazujú na to, že aj svätý otec František a emeritný pápež Benedikt XVI. boli už dávnejšie zaočkovaní.

V stanovisku uviedli, že cirkev rešpektuje možnosť slobodného rozhodnutia každého človeka.

9:10 SVET Počet obetí covidu v Kolumbii presiahol 100-tisíc a juhoamerická krajina sa tak stala desiatym štátom sveta, ktorý prekročil tento pochmúrny míľnik.

Štvrtina všetkých obetí pribudla od 1. mája. Kolumbia od apríla zápasí s treťou vlnou nákazy koronavírusom a počet infikovaných neustále stúpa.

8:20 SVET Naďalej sa lepší aj situácia v Česku. Za utorok pribudlo 131 infikovaných, v nemocniciach je hospitalizovaných iba 78 pacientov a nepribudlo žiadne úmrtie.

6:10 SVET V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 1 016 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet infikovaných za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov klesol na hodnotu 7,2.

Za posledných 24 hodín zomrelo v Nemecku ďalších 51 ľudí, čím celkový počet úmrtí spojených s covidom vzrástol na 90 523.

00:00 SLOVENSKO - Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň. V utorňajšej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako pripomenul, do formulára eHranica sa budú musieť hlásiť všetci, ktorí budú prichádzať na Slovensko. Štát tak bude mať prehľad o pohybe osôb prichádzajúcich na Slovensko v prípade potrebného trasovania kontaktov.

Pre zaočkovaných bude jedinou povinnosťou prihlásenie sa do formulára, následne budú môcť prekročiť hranice. Nezaočkovaných čaká objednanie sa na PCR test, ktorým sa budú musieť preukázať pri vstupe na Slovensko.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Keď ekológia spája
 2. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 3. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 793
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 760
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 010
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 351
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 286
 6. Od Česka až po Jadran 3 962
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 118
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 792
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 196
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajná kontrola na hraničnom priechode.

Zrušili výhodu očkovaným jednou dávkou.


4 h
Peter Tkačenko

Vláda sa musí pozrieť pravde do očí.


9 h
Odporcovia očkovania sa viac boja smrti po vakcíne, ako po nákaze covidom.

Odporcovia očkovania sú najmä medzi nevzdelanými a chudobnými.


4 h

Neprehliadnite tiež

Do kaviarne Towers nevidno.

Inšpekcia má odposluchy aj videozáznamy.


1 h
Ilustračné foto.

Výstrahy predbežne platia od 14.00 do 18.00 h.


TASR 3 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode.

Zrušili výhodu očkovaným jednou dávkou.


4 h
Odporcovia očkovania sa viac boja smrti po vakcíne, ako po nákaze covidom.

Odporcovia očkovania sú najmä medzi nevzdelanými a chudobnými.


4 h