BRATISLAVA. Slovensko stále zaostáva v miere zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19.
„Je potrebné, aby sme v tomto pridali, pretože vidíme, že toto je samotná odpoveď proti delte alebo ktorémukoľvek variantu,“ povedal v pondelok pred rokovaním ústredného krízového štábu povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).
Hľadá sa správny kokteil opatrení
Povinné plošné očkovanie obyvateľstva však vylúčil.
Hovoriť sa však bude podľa jeho slov o očkovaní niektorých vybraných skupín, ako napríklad obyvateľov domovov sociálnych služieb. Avizoval, že témou stretnutia bude delta variant nového koronavírusu, ale aj dáta.
Tých podľa slov premiéra nie je zatiaľ dosť ani vo Veľkej Británii. Za dôležité považuje, aby sa nezopakovala situácia, akú priniesla druhá vlna pandémie.
Zdôraznil, že majú v prípade tretej vlny pripravené viaceré scenáre a protokoly.
„My sme pripravení z hľadiska operatívy. Dôležité je namiešať kokteil opatrení. Len na to treba mať dáta,“ dodal s tým, že očkovanie považuje za najdôležitejšiu „zbraň“. Témou by malo byť aj povinné očkovanie istých skupín obyvateľstva.
Výzva na rešpektovanie eHranice
Heger považuje za správne, aby sa kontrolovali ľudia na hraniciach. Pripomína, že dôležité je zaregistrovať sa cez eHranicu. Vysvetlil, že tak ich vedia lepšie trasovať.
„To nie je žiaden trest, to nie je žiaden hendikep. Práve naopak, potrebujeme si pomáhať, aby sme vedeli, kto s kým a kedy bol v kontakte a aby sme podľa toho vedeli zaviesť karanténu,“ doplnil s tým, že vyzýva ľudí, aby v otázke zdravia nepodvádzali.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín