SME Rozhovory: V denníku SME vyjdu za rok stovky rozhovorov. Často sa stane, že interview má presah, originálne myšlienky alebo postoj spovedanej osoby, ktoré pretrvajú. Čas ich hodnotu nezotrie, rozhovor je radosť čítať aj s odstupom mesiacov či rokov. Stiahnite si e-knihu SME rozhovory.
Dianie na polícii nie je chaos, Mikulec ukazuje veľkú odvahu
Roman Mikulec nie je nevýrazný minister vnútra, ktorý nemá prehľad o tom, čo sa mu deje na polícii alebo v inšpekčnej službe, tvrdí Mikulcov poradca a bývalý policajný riaditeľ Jaroslav Spišiak.
Súčasnú situáciu so stíhanými kajúcnikmi nevníma ako vojnu policajtov a dodáva, že sú politici, ktorým vyhovuje, že to zvonku pôsobí ako chaos.
Otec chcel, aby som zmizol. Na Kryme ma dopovali liekmi
Andrej Babiš mladší verejne prvýkrát prehovoril pred dva a pol rokom. Priznal vtedy, že ho jeho otec a český premiér Andrej Babiš dal uniesť na Krym, aby nemohol svedčiť v dotačnej kauze Čapí hnízdo.
V kauze údajného podvodu pri čerpaní európskych dotácií premiéra Babiša ešte stále stíhajú. Polícia ho obviňuje, že prepísal firmu na svoje deti vrátane Andreja mladšieho, aby mohol žiadať dotácie pre malé podniky. Jeho holding Agrofert na dotácie nárok nemal. Český premiér takto údajným podvodom získal 50 miliónov českých korún.
Dva a pol roka sa kauza únosu Babiša mladšieho neposunula, tento rok ju už polícia prestala vyšetrovať s tým, že si to vymyslel. V máji sa preto Babiš mladší rozhodol pre Český rozhlas opäť prehovoriť, aby podľa vlastných slov očistil svoje meno.
„Chvíľu mi trvalo, kým som prestal naivne veriť, že vlastný otec by mi nemohol ublížiť,“ priznáva v e-mailovom rozhovore pre SME, v ktorom poskytol o svojom únose ďalšie podrobnosti.
Opisuje, ako vyzeralo jeho násilné zavlečenie na Krym a ako ho spolupracovníci jeho otca dopovali psychofarmakami. Z vyjadrení Babiša mladšieho vyplýva, že hoci ako pilot prešiel v Spojených štátoch najprísnejšími psychotestami, spolupracovníci jeho otca sa z neho snažili urobiť schizofrenika, ktorý je neschopný svedčiť v kauze Čapí hnízdo.
Veľa fotografií z posledného Lasicovho koncertu som vymazal
Keď v ten večer prišiel z koncertu Bratislava Hot Serenaders domov, vírilo mu v hlave všetko, čo sa práve udialo. Potom si zapol televízor a na obrazovke Milan Lasica spieval pesničku Skôr než odídeš a bol veľmi vtipný. Vtedy si uvedomil, že nezomrel.
Fotograf Ctibor Bachratý dlhé roky fotografuje živé umenie, predovšetkým divadlo, koncerty či performancie. V rukách držal fotoaparát a stláčal spúšť aj na koncerte a pri troch klaňačkách súboru Bratislava Hot Serenaders pri príležitosti 30. výročia jeho založenia, kde Milan Lasica pravidelne účinkoval.
V rozhovore hovorí aj o tom, aké to bolo dvadsať rokov fotografovať Milana Lasicu, v divadle, v ateliéri i na rôznych podujatiach, a prečo by veľmi rád odteraz mlčal a radšej spoločne hľadal dobré umenie.
Sliviek a orechov bude u nás vplyvom klimatickej zmeny menej
Ešte predtým, ako sa stal v televíznej relácii Farmárska revue populárnym poradcom záhradkárom, šľachtil nové odrody ríbezlí, staral sa o veľkú ovocnú plantáž, šéfoval výskumnému ústavu i zväzu záhradkárov, založil novú fakultu, 21 rokov na nej učil a popritom neustále publikoval a vzdelával. Seba aj ostatných.
O pár mesiacov bude mať 90 rokov a stále je aktívny. „Pre človeka vo vyššom veku je nesmierne dôležité, keď ho druhí neodhadzujú do koša ako niečo nepotrebné,“ hovorí profesor Ivan Hričovský.
Nemôžem si dovoliť prestať hrať
Keď počas lockdownov nemala prístup ku koncertnému krídlu a nemohla cvičiť, zistila, že pandémia má aj iný rozmer ako zrušené koncerty. Klaviristka Kristína Smetanová vraví, že ak by ešte niekedy v živote nemala prístup k nástroju, môže kariéru koncertnej klaviristky rovno zabaliť.
Mladá umelkyňa patrí medzi najvýraznejšie slovenské hudobné talenty. Venuje sa nielen interpretácii klasickej hudby, ale vystupuje s viacerými populárnymi kapelami a skladá aj vlastnú hudbu. V rozhovore hovorí aj o tom, aké je to hrať klasickú hudbu na rušnom mieste a aké šance má mladý hudobník sa presadiť.
Za striebro v Tokiu dostal 2800 korún. Viac ako polovicu mu stiahli
Bol unikátny futbalový zjav. Obávali sa ho nielen súperovi útočníci, ale aj brankári. Góly strieľal vo federálnej lige i pohárovej Európe. Život legendárneho brankára Antona Švajlena (83) je úzko spätý s olympionizmom.
V roku 1964 bol členom strieborného československého tímu. Olympiáda sa vtedy konala na rovnakom mieste ako tá tohtoročná. V Tokiu.
„Medailu som dostal až pri príležitosti šesťdesiatych narodenín,“ hovorí držiteľ Zlatých kruhov SOV, či Zlatého odznaku SFZ.
Rozhovory ZKH
- Zuzana Čaputová: Za kritikou Lengvarského od Matoviča cítim skôr osobné dôvody
- Matúš Vallo: Pokuty za parkovanie? Poštou, nebudú sa zjednávať
- Marta Špániková: Najhorší antivaxeri sú lekári, popierači očkovania sú ako sekta
Podcasty SME
- Medzi nami: Skutočné veľké lásky sú založené na niečom inom ako na tom, či má človek veľkosť XS, hovorí Veronika Zelinka Macková, burlesque tanečnica a iniciátorka projektu Body Positive Slovakia.
- Ľudskosť: Depresia, úzkosti či narcizmus majú korene v detstve. Pomáha terapia, ktorá rieši traumy, hovorí psychologička, psychoterapeutka a školiteľka Katarína Kárászová.
- Pravidelná dávka: O Friedrichovi Nietzschem a kritike neautentického kresťanstva sme sa rozprávali s doktorandom filozofie Jakubom Betinským.
Chcete pravidelne dostávať Výber rozhovorov SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
