BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vyhlášky, ktoré reagujú na nový covidový automat.

Týkajú sa nosenia rúšok a respirátorov, návštev v nemocniciach, izolácie pozitívnych osôb a hromadných podujatí. Platiť budú od pondelka 16. augusta.
Zmení sa aj horná hranica trvania očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktorá bola doteraz 12 mesiacov. Po novom už po novom stanovená.
Rúško a respirátor
Prekrytie horných dýchacích ciest v interiéroch bude aj naďalej povinné.
K najčastejším otázkam k prevádzkam:
Čím sa majú preukazovať zákazníci v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu)?
Potvrdením o očkovaní, potvrdením o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu na COVID-19, a to v papierovej alebo elektronickej forme. Tieto potvrdenia je možné nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ.
Ktoré testy platia?
Negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín od odberu. Negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu.
Majú prevádzky právo nahliadnuť do týchto dokladov?
Áno, vyhláška ustanovuje právo prevádzkovateľom zariadení a organizátorom podujatí tieto doklady od návštevníkov žiadať a aj právo do týchto dokladov nahliadnuť.
Čím majú prevádzkovatelia kontrolovať potvrdenia?
V súčasnosti stačí kontrolovať potvrdenia v papierovej forme alebo stiahnuté v mobile. Kým nebude dostupná slovenská aplikácia, môžu si tiež stiahnuť a používať verejne dostupné aplikácie členských štátov, ktoré dokážu „čítať“ Digitálne COVID preukazy EÚ.
Týka sa režim základ /OTP/ zaočkovaní aj zamestnancov prevádzok?
Nie, týka sa iba zákazníkov prevádzok. Zamestnanci musia dodržiavať protipandemické opatrenia stanovené vo vyhláškach - prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia plôch a podobne.
Musia prevádzkovatelia niekomu hlásiť, ktorý protokol si vybrali?
Nie. Musia však viditeľne v priestoroch prevádzky vyznačiť, ktorý režim platí, a následne ho dodržiavať.
Môžu mať prevádzky v rôznych priestoroch, napríklad na terase a v interiéri, rozdielny režim?
Áno, ak sú tieto priestory stavebne oddelené a majú charakter osobitných prevádzok, aby sa jednotlivé skupiny zákazníkov nemiešali.
Môžu prevádzky tieto režimy striedať?
Vyhláška nestanovuje trvanie týchto režimov, môžu ich jednotlivé prevádzky striedať (napr. bohoslužby v rozličných termínoch pre rôzne skupiny). Dôležité je, aby dôsledne dodržiavali podmienky pre daný režim.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva
Respirátor bude povinný v červenom, bordovom a čiernom stupni ohrozenia, v okresoch v zelenej a oranžovej fáze bude stačiť rúško, šál alebo šatka.
V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom alebo rúškom povinné len v okresoch v druhom či treťom stupni ohrozenia, teda v bordových a čiernych.
„V exteriéroch okresov v prvom stupni ohrozenia (červená), ostražitosť (oranžová) alebo monitoring (zelená) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach,“ uvádza vyhláška.
Úrad dodáva, že prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra a so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia.
„Výnimku budú tiež mať učitelia žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie,“ uvádzajú hygienici.
Ostatné ustanovenia vyhlášky o prekrytí horných dýchacích ciest sa nemenia.
Návštevy pacientov
Návštevy na lôžkových oddeleniach v nemocniciach budú počas trvania pandémie zakázané. Uplatňovať sa však budú dať aj viaceré výnimky.
Tie budú mať, tak ako aj doteraz, kňazi podávajúci sviatosť pomazania chorým a umierajúcim.
"Navštevovať bude možné aj osoby v paliatívnej starostlivosti, ťažko choré a umierajúce," uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie Úrad verejného zdravotníctva.
Návštevníkmi budú môcť byť osoby, ktoré sú plne zaočkované, prekonali covid pred nie viac ako 180 dňami, alebo majú negatívny výsledok testu. PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín od odberu a antigénový test nemôže byť starší ako 24 hodín od odberu.
Regionálna hygiena môže nariadiť vo svojej územnej pôsobnosti aj miernejšie, prípadne prísnejšie opatrenia.
Kontakty
Osoba s príznakmi Covidu-19 bude musieť po novom oboznámiť všetkých ľudí, s ktorými prišla do kontaktu, dva dni pred ich objavením sa.
Osoba pozitívne testovaná na covid musí informovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu počas dvoch dní pred odberom vzorky.
Týka sa to všetkých pozitívne testovaných či už PCR testom, LAMP testom alebo antigénovým testom.
Hromadné podujatia a prevádzky:
- Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Na výber majú z troch režimov: plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.
- Režim, v ktorom prevádzka funguje, musí viditeľne vyznačiť vo svojich priestoroch. Organizátor hromadného podujatia takisto musí pri vstupe viditeľne označiť, ktorým osobám umožní vstup.
- V 3. stupni ohrozenia (čierna) sa majú uzatvárať prevádzky, niektoré, ako napríklad potraviny, drogérie, lekárne a ďalšie prevádzky obchodov a služieb, však budú môcť byť otvorené aj v čiernych okresoch
- V 2. a 3. stupni ohrozenia (bordová, čierna) budú musieť prevádzky, ktoré umožnia vstup všetkým zákazníkom, znovu zaviesť hodiny vyhradené pre seniorov nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnutých (v pracovné dni od 9:00 do 11:00).
- Hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú plne zaočkovaní a bude ich viac ako 1000, bude možné organizovať v prípade, že ich organizátori nahlásia najmenej 48 hodín pred začiatkom miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. V 3. stupni ohrozenia (čierna) bude na takýchto podujatiach môcť byť najviac 100 ľudí.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?