SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Nástup Talibanu v Afganistane sa už nedá zvrátiť

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Radikáli z hnutia Taliban už majú celý Afganistan plne pod kontrolou. Prehľadávajú dom za domom a hľadajú spolupracovníkov Západu. Za spoluprácu s vládou hrozí mnohým Afgancom smrť.

Nástup Talibanu k moci v Afganistane sa tak už nedá zvrátiť. Krajina padá po takmer 20 rokoch opäť do rúk islamistických extrémistov, ktorí v nej pred rokom 2001 zaviedli bezprecedentné pravidlá. Ako sa na situáciu pozerajú Afganci žijúci v zahraničí sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Kuruca vzali do väzby, Pellegriniho stíhanie obchádza
 • Kto chce vyhrať v očkovacej lotérii, musí mať správny televízny signál
 • Taliban nie je chudobný, má miliardové príjmy. Z čoho sa financuje?
 • Taliban už vládne krajine. Afganci vedia, prečo utekajú
 • Posily z NHL, Hudáček i mladíci. Slovensko nominovalo na kvalifikáciu ZOH 2022
 • Aj čakanie na záchode môže byť sexistické. Neviditeľné ženy zmenia váš pohľad na svet

Kuruca vzali do väzby, Pellegriniho stíhanie obchádza

Jeden údajne prijal úplatok 150-tisíc eur v škatuli od luxusného šampanského Cristal, druhý zas 120-tisíc eur v zelenom obale od vína. Obaja boli štátni tajomníci ministerstva financií, ktorých teraz usvedčujú kajúcnici. Za peniaze vraj pretláčali projekt virtuálnej registračnej pokladnice a tiež jej následné rozšírenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozdiel medzi opozičným lídrom Petrom Pellegrinim a jeho niekdajším nástupcom v rezorte financií Radkom Kurucom je najmä v tom, aké dôsledky má zatiaľ pre nich kauza Mýtnik III.

Kým Pellegrini nie je z ničoho obvinený a v kauze ho dokonca ešte ani nevypočuli, Kuruca stíhajú z prijímania úplatku a skončil aj za mrežami. Do väzby ho vzali na druhý pokus. Po tom, čo pre neho väzobné stíhanie začiatkom augusta neschválil špecializovaný súd, zmenil toto rozhodnutie až Najvyšší súd.

Kuruc má nariadenú kolúznu väzbu, v ktorej môže byť podľa nových pravidiel maximálne päť mesiacov. Niekdajší nominant Smeru je obvinený v rovnakej kauze ako aj oligarcha Miroslav Výboh.

Víťaz očkovacej lotérie musí mať správny signál

Na Slovensku malo pozitívny výsledok PCR testu sedem osôb, laboratóriá vykonali 1 309 vyšetrení. Počet hospitalizovaných sa nezmenil, v nemocniciach je 52 ľudí. Nepribudla ani žiadna obeť ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 2 118 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Stihnúť limit 20 sekúnd na vyslovenie hesla v očkovacej lotérii môže byť pre mnohých nesplniteľná úloha. Situácia sa líši v závislosti od formy, v akej divák dostáva televízny signál, od operátora, ale aj od spôsobu sledovania televízie.

Najlepšie vyhliadky na výhru majú diváci, ktorí chytajú televízny prenos cez anténu (cez digitálne terestriálne vysielanie DVB-T). Tento signál je najrýchlejší, oneskorený len približne o tri sekundy. V prípade káblovej (DVB-C) a satelitnej televízie (DVB-S) už nastáva omeškanie signálu televízneho prenosu, ktoré sa môže pohybovať v sekundách, ale aj v desiatkach sekúnd.

Operátori ponúkajú aj internetovú televíziu, ktorá sa dá pozerať okrem televízora aj na iných zariadeniach a oneskorenie je pri nej ešte výraznejšie.

Skryť Vypnúť reklamu
 • Magister Matovič si pobozkal výložky: Ak Matovič nevymyslí nejaký bystrý komunikačný zvrat, z lotérie sa môžu vykľuť jeho kapitánske epolety. V tom prípade by to za tých dvadsať miliónov možno aj stálo, píše Peter Tkačenko.
 • Matovičov morálny podvod: Matovič sa doma pri televízore úprimne zabával na napätí, ktoré relácia vyvolala. A vôbec mu nedošlo, že sa vysmieva práve tým ľuďom, ktorí sa správali zodpovedne a dali sa zaočkovať, píše Viktor Kiššimon.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Vorobjov smeruje k dohode: Za úplatky sledoval opozičných politikov, teraz si pýta výhody. Po tom, ako sa priznal okrem iného k nezákonným lustráciám 28 novinárov a 140 iných osôb, ho koncom júla vylúčili z prípadu Očistec na samostatné konanie. Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov teraz smeruje k dohode o vine a treste.
 • Funkcia za zásluhy: Soňa Pőtheová nedobrovoľne skončila vo funkcii predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov v apríli minulého roka. Po 15 mesiacoch úrad stále nemá nového šéfa a nebude ho mať, až kým sa koalícia nedohodne na novom predsedovi.
 • Szabó sa priznal k úplatkom: Bývalý riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó sa priznal k prijímaniu úplatku. V polovici júna ho Najvyšší súd poslal do väzby, obvinenia vtedy popieral.

Taliban už vládne krajine. Afganci vedia, prečo utekajú

Hlavné mesto Afganistanu sa snažili na poslednú chvíľu opustiť tisíce miestnych. Zo strachu pred náboženskými fundamentalistami sa mnohí Afganci rozbiehali k štartujúcim lietadlám až na runway.

Na letiskovej ploche v Kábule sa takmer nedalo pohnúť. Miestni – v snahe za každú cenu opustiť krajinu – obklopovali na vzletovej dráhe lietadlá komerčných liniek aj plne obsadených vládnych špeciálov. S evakuáciou z Afganistanu pomáha aj Slovensko, ktoré do Kábulu tiež poslalo vojenský špeciál.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukazuje sa, že západ aktivitu Talibanu výrazne podcenil. Taliban už ovláda celú krajinu a hlavného mesta sa zmocnil bez toho, aby mu armáda kládla odpor.

Za rokovacím stolom vedenie Talibanu svetovým lídrom sľubovalo, že k Afgancom už nebude pristupovať tak tvrdo ako v minulosti. Miestni však upozorňujú, že talibovia v uliciach sa okamžite vracajú k starým praktikám.

„Ženy na ulicu takmer nevychádzajú a tie, ktoré sa náhodou objavia, militanti hneď kontrolujú, či nosia správnu burku podľa predpísaných rozmerov. Tú, ktorá predpísanú burku nemá, potom zbičujú,“ hovorí pre SME Afganec, ktorý sa ukrýva pred Talibanom a prosí o zachovanie anonymity.

 • Ako vládol naposledy: Naposledy, keď Taliban vládol, sa moc koncentrovala v úzkom kruhu bývalých povstalcov, ktorí pomáhali pri porážke Sovietov v 80. rokoch minulého storočia. Táto skupina vznikla v občianskej vojne v krajine v 90. rokoch, keď sľubovala vládu na základe prísnej interpretácie práva šaría.
 • Skutočný víťaz vojny: Prezidentom v novom režime militantov by sa mal stáť Abdal Ghání Baradar, jeden z lídrov hnutia Taliban. Jeho príbeh je príbehom afganských vojen, ktorými si krajina prechádza od 70. rokov minulého storočia. Zúčastnil sa na všetkých a vo väčšine zohral kľúčovú úlohu.
 • Pre ženy sa život skončil: Sledovať to, ako bude znova ponižovať, utláčať, všemožne mrzačiť a vraždiť dievčatá a ženy, bude strašné aj z bezpečnej vzdialenosti. Najmä v našom regióne, kde podobné predstavy o potrebe podriadených a poslušných ženách nikdy celkom nevymizli, píše Soňa Jánošová.
 • Iný Afganistan, iný Taliban: Pohľad na ovládnutie Kábulu síce môže vyvolávať spomienky na rok 2001, ale za dvadsať rokov sa mnohé zmenilo. Napríklad: teroristi už nemusia útok na Západ plánovať v horách strednej Ázie, našli si nové skrýše. Taliban tiež (dúfajme) pochopil, že ak bude s nimi laškovať, môže veľmi rýchlo prísť o moc, píše Matúš Krčmárik.
 • Prečo nás má Afganistan zaujímať: Taliban vo svojej najhoršej forme môže ďalej destabilizovať región. Poskytovať útočisko teroristom všetkých krajín. A s tým už má Európa priamu skúsenosť, do akých tragédií môže takýto vývoj vyúsťovať, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

V skratke ďalšie správy zo zahraničia:

 • V Libanone už Sýrčanov nevítajú: Keď Sýrčania utekali po roku 2011 pred vojnou, miestne komunity v Libanone ich vítali. Pamätali si ešte na libanonskú občiansku vojnu v rokoch 1975 až 1990, keď takto oni alebo ich rodičia utekali opačným smerom. Už to však trvá pridlho, naznačujú politici aj obyčajní ľudia.
 • Prečo Haiti tak zaostáva: Sú na jednom ostrove Hispaniola, ležia teda vo veľmi podobných podmienkach. A predsa je Haiti najchudobnejšou krajinou západnej pologule a HDP susednej Dominikánskej republiky je až sedemkrát vyššie. Príčiny rozdielov sú komplexné a siahajú ďaleko do minulosti.
 • Uzbeci zostrelili afganské lietadlo: Uzbecká protivzdušná obrana zostrelila afganské vojenské lietadlo, ktoré sa pokúsilo narušiť hranice krajiny. Pilot sa stihol katapultovať a prežil. Dvoch príslušníkov afganskej armády, ktorí boli na palube, previezli do nemocnice.

Zo zahraničných webov:


Taliban nie je chudobný, má miliardové príjmy

Misia v Afganistane nebola lacná a jej výsledkom je fiasko. Podľa štúdie Brownovej univerzity z roku 2019, ktorá sa zamerala na vojnové výdavky v Afganistane a Pakistane, minuli Američania na túto vojenskú kampaň 978 miliárd dolárov.

Len do afganských bezpečnostných síl investovali Američania za posledných dvadsať rokov 89 miliárd dolárov. Ako ukázali predchádzajúce dni, veľmi to nepomohlo.

Naopak Taliban vie svoje finančné zdroje využívať efektívnejšie. „V skutočnosti nepotrebujú veľa peňazí,“ vraví o militantoch pre denník Washington Post Kamran Bokhari z think-tanku Newlines Institute Bokhari. „Nežijú vo veľkých domoch. Nenosia okázalé oblečenie. Najväčšími výdavkami sú platy, zbrane a výcvik.“

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa odhadov malo vlani hnutie príjmy okolo 1,6 miliardy amerických dolárov. Finančné prostriedky získava Taliban z rôznych zdrojov. Časť peňazí pochádza z obchodu s ópiom, ďalšia z obchodovania s drogami alebo z pašovania ľudí. Militanti sú zapletení aj do únosov osôb, za ktoré od rodín pýtajú výkupné.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Zavetrili biznis, ostali dlhy: Aj zberné dvory dokážu generovať miliónové tržby. Dokonca také veľké, že dokázali prilákať známe mená oligarchov do spoločnosti Kovod. Tá však napriek tržbám v desiatkach miliónov eur a štátnym injekciám skončila v konkurze, ktorý súdy riešia do dnešných dní.
 • Spoplatnenie emisií z vykurovania: Nielen energetika a priemysel. Po novom si svoj emisný účet budú platiť aj budovy. Konkrétne tie, ktoré na kúrenie či ohrev vody využívajú neekologické fosílne palivá.
 • Diskriminačná očkovacia lotéria: Aktuálny priebeh očkovacej lotérie je podľa koaličnej strany Sloboda a Solidarita nešťastný a diskriminačný. Politici zopakovali, že by vedeli využiť desiatky milióny eur efektívnejšie a rozumnejšie. Kritizujú aj fakt, že o výhru prišla pani, ktorá sledovala vysielanie cez internet.

Slovensko nominovalo na kvalifikáciu ZOH 2022

Tréner Craig Ramsay zverejnil nomináciu slovenskej hokejovej reprezentácie na budúcotýždňový kvalifikačný turnaj o postup na ZOH 2022 do čínskeho Pekingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najskúsenejšími hráčmi v nominácii sú obranca Marek Ďaloga (109 reprezentačných duelov) a útočník Libor Hudáček (101), dopĺňa ich aj trio mladíkov Samuel Kňažko, Šimon Nemec a Juraj Slafkovský, ktorí sa premiérovo predstavili na májových majstrovstvách sveta v Rige.

V nominácii dovedna figuruje 25 hráčov - traja brankári, deviatich obrancovia a trinásti útočníci. Informáciu priniesol oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja.

O Peking zabojuje až 15 hráčov, ktorí sa na prelome mája a júna predstavili na MS v Rige. Slováci budú od 26. do 29. augusta bojovať o postupové miesto na ZOH v konkurencii výberov Rakúska (26. 8. o 19.15 h), Poľska (27. 8. o 19.15 h) a Bieloruska (29. 8. o 17.30 h).

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Kližan bilancuje: Martin Kližan patril medzi najtalentovanejších slovenských tenistov a na kurtoch bude chýbať. V podcaste prezradil, prečo sa rozhodol skončiť, čomu sa chce venovať a aj to, ako vidí budúcnosť slovenského tenisu.
 • Federera čaká operácia: Švajčiarsky víťaz 20 grandslamových turnajov oznámil, že na US Open a zrejme ani na žiadny iný turnaj v tomto roku nepocestuje. Pre zranenie a tretiu operáciu kolena v priebehu posledných dvoch sezón si Roger Federer dáva ďalšiu dlhú prestávku.
 • Hamšíkova premiéra v Turecku: Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík absolvoval úspešnú ligovú premiéru v drese tureckého Trabzonsporu. V zápase 1. kola Süper lig si pripísal gól i asistenciu a pomohol k víťazstvu 5:1 na pôde tímu Yeni Malatyaspor.

Neviditeľné ženy zmenia váš pohľad na svet

Neexistuje nepracujúca žena. Existuje len žena, ktorá za svoju prácu nedostáva zaplatené, čo je v dnešnom svete ešte stále údel, ktorý muži znášajú oveľa menej. To, nanešťastie, nie je všetko, v čom ženám svet nadizajnovaný podľa potrieb mužov nepraje.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinárka a aktivistka Caroline Criado Perezová veľmi komplexne a rozsiahlo preštudovala dostupné dáta, výskumy a prípadové štúdie o oblastiach, ako sú technológie, doprava, verejný priestor, zdravie, pracovná sféra, vzdelávanie, výskumy, politika a mnohé ďalšie.

Znie to priveľmi odťažito až abstraktne, ale netreba sa báť. V bestselleri z roku 2019 s názvom Neviditeľné ženy, ktorý tento rok vyšiel aj v slovenskom preklade, ich vysvetľuje jednoducho a na príkladoch.

Trebárs aj takých, v čom je sexistické odhŕňanie snehu, prečo ženy zomierajú počas autonehôd častejšie a prečo je dôležité, aby mali bezpečný a najmä zaručený prístup k záchodom.

V skratke ďalšie správy z kultúry:

 • Umenie tam, kde ho nečakáte: Fotografie známeho divadelného fotografa Ctibora Bachratého nevisia v žiadnej galérii, ani nie sú sústredené na vyhradenom mieste niekde v exteriéri. Na výstavu s názvom Okamihy tanca, ktorá zachytáva festival súčasného tanca Bratislava v pohybe, natrafíte náhodne v uliciach mesta.
 • Niektorí kati sa v diktatúre búria: Trest smrti je tragédiou pre odsúdeného a jeho blízkych. Ale aj mimoriadne náročnou situáciou pre tých, čo ho majú vykonať. O nich vznikol film Niet zla medzi nami, ktorý vlani zvíťazil na festivale v Berlíne a dnes je aj v našich kinách.
 • Novinky na Netflixe, HBO Go a Amazon Video: Prinášame výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru, a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Karikatúra

Recept dňa

Tieto múčniky patria k najobľúbenejším. Vybrali sme pre vás desať receptov na osviežujúce ovocné rolády.

Skryť Vypnúť reklamu

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 2. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 394
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 900
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 195
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 153
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 604
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 516
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 028
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Bojuje sa o charakter štátu, tvrdí Hamran.


21 h
Johnny Depp na tlačovej konferencii v San Sebastiáne.

Odpovedal aj na otázku, pred ktorou ho chceli chrániť.


59m
Minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič.

Za odvolanie hlasovalo 52 poslancov.


3 h
Ľudovít Makó.

Priznávajú sa desiatky ľudí.


18 h

Neprehliadnite tiež

Na prešovskom zimnom štadióne už úspešne prebehla aj kolaudácia všetkých sedačiek.

Diváci môžu prísť v dvoch režimoch.


20m
Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Poslanci sa zídu na osobitnej schôdzi, ale musia schváliť jej program.


SITA 32m
Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR.

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie.


SITA 37m
Minister vnútra SR Roman Mikulec.

Minister vnútra poukázal na skúsenosti z posledných mesiacov, ale aj debatu odbornej verejnosti.


TASR 45m
Skryť Zatvoriť reklamu