Prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka obvinili. Podľa prokuratúry mal zmariť zadržanie obvinených kajúcnikov Mateja Zemana a Petra Petrova. Kovařík s obvinením nesúhlasí, preto podal sťažnosť a námietku zaujatosti.
Súboj v strane Za ľudí sa posunul o ďalší šachový ťah, tentokrát z pozície predsedníčky strany Veroniky Remišovej. „Hry o Kiskove tróny“ tak pokračujú aj napriek tomu, že strana dosiahla v poslednom prieskume len 3 percentá. Dá sa ešte hovoriť o prežití Za ľudí a dokáže vláda a jednotlivé ministerky fungovať, keď jedna zo strán má už vyše pol roka bojový režim? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kovařík vníma obvinenie ako nátlak, zavolá si ho výbor
- Slovensko čaká veľká redukcia akútnych nemocníc
- Krajniakova reforma čelí odporu. Prečo je novela dôchodkov sporná?
- Na letisku v Kábule došlo k útoku, krajiny ukončujú evakuáciu
- Slovensko má prvú medailu z Tokia
- Deti obéznych matiek môžu čeliť vyššiemu riziku rakoviny
Kovařík vníma obvinenie ako nátlak, zavolá si ho výbor

Krajská prokuratúra Bratislava vzniesla obvinenie voči prezidentovi Policajného zboru Petrovi Kovaříkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.
Slovensko ešte historicky nemalo policajného prezidenta, ktorý by bol obvinený počas výkonu svojej funkcie.
"Môžem potvrdiť, že som si dnes prevzal obvinenie z rúk prokurátora. S obvinením absolútne nesúhlasím, vypovedal som a podal sťažnosť a námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava. Celú vec vnímam ako pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu veľkých prípadov na NAKA,“ vyhlásil v stručnom stanovisku Kovařík.
O sťažnosti proti obvineniu má rozhodnúť ten orgán, ktorý obvinenie vydal, teda bratislavská krajská prokuratúra. Námietka zaujatosti proti všetkým prokurátorom sa posudzuje ako návrh na odňatie a prikázanie veci inej prokuratúre. Rozhoduje bezprostredne nadriadený prokurátor, čo je v tomto prípade Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Koleno vám už všade neodoperujú. Slovensko čaká veľká redukcia akútnych nemocníc

Nemocníc je veľa, kapacity lekárov odborníkov sú roztrieštené na malé a neefektívne oddelenia, a tak sa ministerstvo zdravotníctva chystá už druhýkrát presadiť reformu nemocničného systému. Tento týždeň ju predložilo na pripomienkovanie.
Jej hlavným posolstvom je výrazná redukcia akútnych nemocníc.
Akútne nemocnice sú tie, v ktorých človek dostane plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť - od ošetrenia na urgente cez operáciu až po porodenie dieťa. V súčasnosti je ich na Slovensku 98, pričom 78 z nich je všeobecných takmer v každom okresnom meste.
Dnes už 21 z nich nemá urgentný príjem, a preto sa nedajú považovať za plnohodnotné, na aké boli ľudia na Slovensku desaťročia zvyknutí. Takéto nemocnice sú napríklad v Krupine alebo v Banskej Štiavnici.
Reforma ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského má preto znížiť počet akútnych nemocníc, ktoré by obsluhovali väčší počet pacientov. Zvyšné zariadenia sa majú zmeniť na takzvané komunitné nemocnice, ktoré by sa sústredili na doliečovanie alebo oddelenie pre dlhodobo chorých.
Kto vylieči zdravotníctvo: Určitý počet odvrátiteľných úmrtí má každá krajina. Na slovenské zdravotníctvo zomiera väčší podiel ľudí, než by zodpovedal krajine na jeho úrovni. O tom, že slovenské zdravotníctvo potrebuje reformu, panuje pomerne dokonalá zhoda. Je v takom stave, že potrebuje intenzívnu medicínu, píše Nataša Holinová.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 161 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá pritom otestovali 5 931 vzoriek. V nemocniciach je naďalej 71 pacientov, počet obetí koronavírusu sa nezvýšil. Prvú dávku vakcíny dostalo 3 619 osôb.
- Sporná súťaž: Zadanie na zákazku od Národného centra zdravotníckych informácií možno vytváral zamestnanec súkromnej firmy. Jeho meno našiel vo vlastnostiach dokumentu člen IT komunity Slovensko.Digital. Ministerstvo zdravotníctva podáva trestné oznámenie.
- Výpoveď Imreczeho: Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze po výsluchu pred vyšetrovateľmi NAKA priznal, že urobil vo svojej funkcii chyby. Odmietol, že by ho niekto na výpovede navádzal. Podľa vlastných slov sa necíti ako udavač. Deklaroval, že o všetkých skutkoch vypovedal tak, ako ich zažil, ako si ich pamätá a ako ich vníma v čase, keď o nich vypovedá.
Krajniakova reforma čelí odporu. Prečo je novela dôchodkov sporná?

Najprv cez ústavný zákon, nakoniec po kúskoch cez samostatné novely. Minister práce Milan Krajniak sa plánu zreformovať dôchodkový systém nevzdáva. Už prvá časť reformy, ktorá sa venuje zmenám v I. pilieri a ktorú predstavil ešte v júli, však v pripomienkovom konaní zožala vlnu kritiky.
Celkovo 258 pripomienok, z toho viac ako stovku zásadných, adresovali rezortu práce nielen zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov, ale aj analytici jednotlivých ministerstiev a Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá pripravuje celkový odhad nákladov novely.
„Niektorí analytici z ministerstva financií a ministerstva hospodárstva sa na všetko dívajú len cez čísla. Ale ľudia nie sú čísla,“ reagoval Krajniak na tlačovej konferencii.
Aké najväčšie zmeny reforma prináša? Prečo treba meniť dôchodkový systém? A čo najviac kritizuje odborná verejnosť? Index prináša odpovede na najdôležitejšie otázky o novele zákona o sociálnom poistení.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Obrat Victoria’s Secret: V priebehu troch týždňov stúpli akcie značky Victoria’s Secret o takmer 70 percent na aktuálnych takmer 70 dolárov. Dôveru investorov si získala novým biznis plánom, ktorý sa už prvoplánovo nebude spoliehať na sexi modelky. Príbeh Victoria’s Secret je ale oveľa zaujímavejší.
- Hella sľubuje nadpriemerné platy: Nemecká spoločnosť Hella, ktorá je najväčším svetovým výrobcom svietidiel pre automobilky, vlani zo svojich fabrík sústredených na Považí prepustila zhruba tri stovky zamestnancov. Pre pandémiu hrozilo ďalšie prepúšťanie, ale situácia na trhu sa zlepšila a firma zažíva obrat.
- Tunel Višňové: Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala vrátane tunela Višňové by mal byť dokončený na konci roka 2023. Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Tlapa pripustil, že počas uplynulých týždňov staviteľ síce diagnostikoval problémy pôvodného diela, ale zatiaľ žiadne také, ktoré by sa nedali operatívne vyriešiť.
Na letisku v Kábule došlo k útoku, krajiny ukončujú evakuáciu

Pred vstupom na letisko v afganskom Kábule došlo k teroristickému útoku. Na mieste podľa denníka Guardian útočili najmenej dvaja samovražední atentátnici, útok si podľa miestnych médií vyžiadal najmenej šesťdesiat obetí vrátane detí a množstvo zranených. Počet obetí bude zrejme rásť.
K explóziám došlo počas snáh o evakuáciu zahraničných pracovníkov aj miestnych obyvateľov, ktorí sa snažia ujsť pred militantným hnutím Taliban, ktoré prevzalo kontrolu nad krajinou.
Výbuchy zasiahli jednu zo vstupných brán na letisko, kde na možnú evakuáciu čakajú najmä civilisti. Hnutie Taliban odmietlo zodpovednosť, medzi zranenými sú aj ich bojovníci, ktorí strážia vstup na letisko.
Americké tajné služby v posledných dňoch varovali pred rizikom samovražedných útokov na letisko, najmä zo strany teroristickej skupiny Islamský štát. Viaceré krajiny avizovali ukončenie evakuačných letov z dôvodu bezprostrednej hrozby útoku. Viaceré zahraničné ambasády varovali aj pred hrozbou ďalšieho útoku a vyzývajú ľudí, aby sa k letisku nepribližovali.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Izrael a očkovanie: Od decembra 2020 sa v Izraeli podarilo zaočkovať väčšinu dospelej populácie. Krajina vďaka tomu takmer päť mesiacov celému svetu ukazovala, ako by mohol vyzerať svet po pandémii. Teraz sa však v krajine opäť zvyšujú počty pozitívne testovaných. Za väčšinu môže infekčnejší variant delta.
- Chrbát mu kryl len ostreľovač: Odložil všetky svoje zbrane a s rukami nad hlavou a českou vlajkou na hrudi sa vydal v ústrety talibskému checkpointu. Chrbát mu kryl len jeden ostreľovač. Kolega, s ktorým už predtým slúžil v armáde. Aj vďaka nemu sa späť do Česka v poriadku vrátili všetci vrátane afganských spolupracovníkov ambasády a ich rodín.
- Zomrela Zdenka Procházková: Vo veku 95 rokov zomrela česká herečka Zdenka Procházková. Zahrala si v seriáloch Arabela, Ordinácia v ružovej záhrade alebo Nemocnica na okraji mesta. Stvárnila tiež Lídu Baarovú vo filme režiséra Filipa Renča a účinkovala tiež v snímke Posledná aristokratka.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Blízky východ sa stáva doslova neobývateľným
- The Guardian: Je toto spravodlivosť? Prečo Sudán čelí multimiliardovému účtu za 11. september
- The Atlantic: Chyba posilňovacej dávky vakcíny
Slovensko má prvú medailu z Tokia. Metelka: Je to bronz s cenou zlata

Slovensko získalo prvý cenný kov na paralympijských hrách v Tokiu hneď počas druhého dňa. Paracyklista Jozef Metelka získal v dráhovej cyklistike na 1000 m s pevným štartom bronzovú medailu.
Metelka dosiahol výsledný čas 1:04,786 min a skloniť sa musel len pred zlatým Španielom Alsonsom Llamasom a strieborným Jodym Cundym z Veľkej Británie.
Víťazný Llamas výkonom 1:01,557 min vylepšil vlastný svetový rekord spred siedmich rokov. Strieborný Cundy prekonal vlastné maximum z Ria de Janeiro.
V cieli klasifikovali 21 pretekárov.
Metelka rozšíril svoju medailovú zbierku z paralympiád na štyri cenné kovy. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro bol práve na jednom kilometri strieborný, ale bral aj dve zlaté medaily - v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke na ceste.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Slováci zdolali Rakúsko: Slovenskí hokejoví reprezentanti úspešne vstúpili do olympijskej kvalifikácie. Vo svojom úvodnom zápase v bratislavskej D-skupine zdolali vo štvrtok Rakúsko tesne 2:1. Najbližšie sa stretnú s Poliakmi, ktorí v otváracom dueli turnaja prekvapujúco zvíťazili nad Bielorusmi 1:0.
- Slovenky končia na ME: Slovenské reprezentantky na ME vo volejbale žien 2021 prehrali s Bieloruskom 2:3 na sety, hoci najskôr 2:0 viedli. Do vyraďovacích bojov postúpili z C-skupiny Talianky, Chorvátky, Bielorusky a Maďarky.
- Žrebovanie Ligy majstrov: Reprezentačný stopér Milan Škriniar bude v ročníku 2021/2022 jediným slovenským futbalistom so šancou zahrať si v hlavnej fáze. Jeho klub Inter Miláno si v D-skupine zmeria sily s rekordným 13-násobným európskym šampiónom Realom Madrid, Šachtarom Doneck a Šeriffom Tiraspoľ.
Deti obéznych matiek môžu v dospelosti čeliť vyššiemu riziku rakoviny hrubého čreva

Kolorektálny karcinóm - rakovina, ktorá sa vyvíja v hrubom čreve a konečníku, je celosvetovo druhou najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich so zhubným ochorením.
Hoci stále nie je úplne jasné, prečo sa ochorenie objaví, medzi rizikové faktory patria červené mäso a mäsové výrobky, obezita, alkohol a fajčenie.
Najnovší výskum však naznačuje, že sa treba pozrieť ešte ďalej a všetko sa môže začať už pred narodením. Kľúčovým faktorom pre vznik rakoviny čriev v dospelosti totiž môžu byť už podmienky v maternici matky.
Deti žien, ktoré mali počas tehotenstva nadváhu alebo obezitu, majú vyššie riziko rakoviny hrubého čreva v neskoršom veku, ukazuje štúdia zverejnená v časopise Gut.
V skratke ďalšie správy zo zdravia:
- Posadnutosť srdcovou frekvenciou: Ešte pred nárastom popularity fitness náramkov a inteligentných hodiniek hovorila kardiologička Sadiya Khanová, že pacienti za ňou len zriedkakedy prichádzajú s otázkami, prečo je ich srdcová frekvencia vysoká alebo nízka.
- Prečo jesť ovsené vločky: Na rozdiel od pšenice a väčšiny ostatných zŕn, obsahuje ovos špecifický typ rozpustnej vlákniny betaglukán, ktorá preukázateľne znižuje hladinu cholesterolu v krvi a tým znižuje aj riziko výskytu kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.
- Mrazený med: Ide o jednoduchý experiment. Med stačí naliať do plastovej fľašky, zaviečkovať a dať do mrazničky hore dnom. Keď po pár hodinách fľašu vyberiete, pri stlačení začne z jej hrdla vytekať jagavá lepivá hmota podobná želatíne. Ide len o neškodnú zábavku alebo môže konzumácia medu v tejto forme a väčšom množstve ublížiť? A čo robí chlad s medom a jeho kvalitou?
Podcasty SME
- Index: U rodičov žije väčšina ľudí do tridsiatky. Prečo je to tak?
- Svet medzi riadkami: Mladí čakajú, že sa budú mať horšie ako ich rodičia
Karikatúra

Recept dňa

Mäsové aj vegánske, so zeleninou aj rybami, vybrali sme pre vás najlepšie recepty na guľky. Vhodné sú ako hlavné jedlo aj príloha.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
