SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Rozhodnutie o otvorení semestra zostane na vysokých školách (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 548 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

19:20 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

18:34 SVET - Záujem o očkovanie proti koronavírusu v Berlíne slabne, preto úrady ponúkli špeciálnu službu vo vlaku každému, kto má záujem dostať vakcínu. Službu poskytovali na okružnej vlakovej linke, ktorá vedie okolo centra nemeckej metropoly a jazda trvá dve hodiny.

Vo vlaku očkovali ľudí vo veku 18 a viac rokov a podávali im jednodávkovú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson.

18:19 SVET - Hlasovať v septembrových parlamentných voľbách v Nemecku budú môcť aj ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní proti covidu a bez predloženie negatívneho testu, v reakcii na šíriace sa dezinformácie to oznámil šéf volebnej komisie Georg Thiel.

17:45 SVET - Francúzsko ku koncu septembra ukončí krízovú podporu svojich firiem, ktorú uplatňuje od začatia sa pandémie. Pomoc bude poskytovať iba podnikom, ktoré budú naďalej zápasiť s problémami.

SkryťVypnúť reklamu

17:38 SVET - Anglický rockový a bluesový hudobník Eric Clapton, vytrvalý kritik opatrení zameraných na boj proti pandémii covidu, zverejnil novú pieseň, ktorá je všeobecne interpretovaná ako útok na kroky odporúčané zdravotníckymi úradmi.

17:22 SVET - Holandská vláda od 1. októbra ukončí pandemické balíčky finančnej pomoci pre podniky.

Vysvetlila, že "pokračovanie s podporou by stálo v ceste hospodárskemu zotavovaniu", keďže sa ekonomika vyvíja správnym smerom, väčšina protipandemických opatrení už neplatí a nezamestnanosť je nízka.

17:20 SVET - Nórsko sa pridalo k susednému Dánsku a začalo ponúkať ľuďom s vážne oslabeným imunitným systémom tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu.

Nórska vláda uviedla, že týmto ľuďom viac hrozí vážny priebeh ochorenia COVID-19 a vakcína má u nich slabší účinok než u zdravých ľudí. Vláda odhaduje, že túto skupinu pacientov tvorí do 200-tisíc ľudí a patria do nej okrem iných pacienti s imunitnou nedostatočnosťou, s transplantovanými orgánmi či pacienti liečiaci sa na rakovinu alebo s nedávno ukončenou liečbou rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

17:15 SVET - Na tretiu dávku vakcíny bude mať nárok každý občan Českej republiky, ktorému od podania druhej dávky uplynulo minimálne osem mesiacov.

Oznámil to český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Informovala o tom televízia ČT24.

"Preočkovanie je nastavené pre všetkých primárne na základe časového hľadiska. Možnosť nechať sa preočkovať treťou dávkou bude platiť pre každého (občana) najskôr po ôsmich mesiacoch od ukončenej vakcinácie," povedal Vojtěch.

16:40 SVET - Poľský prezident Andrzej Duda je proti povinnému očkovaniu. Podľa Dudu by zavedenie povinnej vakcinácie znamenalo prekročenie červenej čiary, ktorú si Poľsko nemôže dovoliť prekročiť.

16:35 SVET - Za posledných 24 hodín testovali v Srbsku na prítomnosť koronavírusu 12 740 ľudí, z toho 2 335 malo pozitívny test. Počet obetí ochorenia sa zvýšil o 12.

SkryťVypnúť reklamu

16:30 SLOVENSKO - IT Asociácia Slovenska kritizuje kompetentné orgány za meškanie aplikácie pre obchodníkov na kontrolu covid preukazov.

Podľa viceprezidenta ITAS a Republikovej únie zamestnávateľov SR Mária Lelovského by za oneskorené dodanie riešenia hrozili v "normálnom biznisovom svete" pokuty, vyvodenie zodpovednosti a záruka, že sa to už nebude opakovať.

Súvisiaci článok IT odborníci kritizujú meškanie aplikácie na kontrolu COVID preukazov Čítajte 

16:04 SVET - Dánske zdravotnícke úrady odporučili tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu pre ľudí s vážnou nedostatočnosťou imunitného systému.

15:38 SLOVENSKO - Banskobystrické nemocnice sa verejne poďakujú svojim zdravotníckym pracovníkom za ich obetavú prácu počas uplynulých vypätých mesiacov pandémie Koncertom vďaky zdravotníkom.

15:35 SVET - Malajzijský premiér Ismail Sabri Yaakob bol pre obavy z možnej nákazy koronavírusom nútený zmeškať slávnostnú prísahu svojho vlastného nového kabinetu.

SkryťVypnúť reklamu

Ismail Sabri, ktorý sa ujal úradu len pred vyše týždňom a uplynulý piatok vymenoval svojich ministrov, je na dva týždne v karanténe, pretože prišiel do kontaktu s osobou neskôr pozitívne testovanou na koronavírus.

15:32 SLOVENSKO - Na druhú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik V čaká šesť Slovákov. Zaočkovať by ich mali najneskôr v utorok.

Na Slovensku bolo doteraz aplikovaných 37 021 dávok tejto vakcíny. "Celkovo tak je na Slovensku vakcínou Sputnik V zaočkovaných mierne nad 18.500 ľudí," povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv evidoval 26 hlásení nežiadúcich účinkov, z toho dve boli závažné. Išlo o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

SkryťVypnúť reklamu

15:30 SLOVENSKO - Zaočkovanosť detí vo vekovej kategórii od 12 rokov do 17 rokov proti ochoreniu COVID-19 je aktuálne na úrovni 22 percent. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling.

Súvisiaci článok Zaočkovanosť detí od 12 do 17 rokov dosiahla 22 percent Čítajte 

15:10 SVET - Francúzsko dodá Afrike počas nasledujúcich troch mesiacov desať miliónov dávok vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.

15:05 SVET - Berlín ponúka očkovanie proti koronavírusu v špeciálnom vlaku mestskej železničnej dopravy S-Bahn. Mesto tak reaguje na klesajúci dopyt po vakcinácii.

Vlak premáva po okružnej linke okolo centra mesta, ktorú prejde za dve hodiny. Každý vo veku 18 a viac rokov môže do vlaku nastúpiť a dostať vakcínu Johnson & Johnson.

Súvisiaci článok Berlín ponúka očkovanie v špeciálnom vlaku S-Bahnu Čítajte 

14:38 SVET - Škótska premiérka dostala negatívny výsledok PCR testu po tom, ako bola predtým v úzkom kontakte s nakazenou osobou. Od nedele sa nachádzala v domácej karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

V izolácii bola aj napriek tomu, že sa údajne cítila "dobre" a nemala symptómy.
Podľa aktuálnych protipandemických opatrení, ktoré platia v Škótsku, nemusí premiérka naďalej zostávať v izolácii, keďže je plne zaočkovaná.

Uviedla však, že sa bude naďalej preventívne testovať, aby k podobnému konaniu povzbudila aj iných.

14:23 SVET - V pondelok začali v Maďarsku očkovaciu kampaň na školách proti ochoreniu Covid-19 pre deti nad 12 rokov, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Doposiaľ zaregistrovali rodičia 48-tisíc žiakov základných a stredných škôl na podanie očkovacej látky proti covidu v rámci štvordňovej školskej kampane, ktorá sa začne 30. augusta a bude pokračovať 31. augusta a 2. a 3. septembra.

14:02 SVET - Nový Zéland ohlásil prvé úmrtie v spojitosti s vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech. Úrady informovali o úmrtí ženy, ktorá zomrela v dôsledku myokarditídy, zápalového ochorenia srdcového svalu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to prvý prípad na Novom Zélande, keď bolo úmrtie, ku ktorému došlo niekoľko dní po očkovaní, spojené s vakcínou od spoločnosti Pfizer," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení bez uvedenia veku zosnulej.

V tomto prípade mohlo byť podľa novozélandských úradov úmrtie ženy spôsobené vplyvom ďalších zdravotných komplikácií. Oficiálna príčina smrti zatiaľ nebola stanovená, píše BBC.

13:50 SLOVENSKO - Aliancia stredoškolákov spúšťa projekt na podporu očkovacia mladých ľudí "Študent študentom o očkovaní".

Informoval o tom prezident aliancie Kristián Krivda. Záštitu nad projektom prebral premiér Eduard Heger a Úrad vlády, ktorý ho podporí aj materiálne. Začať by sa mal 6. septembra.

13:45 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusu na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 749 na celkovo 2 284 940.

SkryťVypnúť reklamu

13:35 SVET - Zhruba dva milióny francúzskych zamestnancov v reštauráciách a ďalších službách musia odteraz predkladať zdravotný preukaz, aby sa mohli dostať do práce.

Súvisiaci článok Dva milióny francúzskych zamestnancov v službách sa musia preukazovať covid pasmi Čítajte 

13:24 SVET - Európska únia plánuje odporučiť členským krajinám, aby obnovili reštrikcie pre pohyb turistov z USA vzhľadom na rast počtu infekcií koronavírusom v krajine.

Rozhodnutie vyradiť USA zo zoznamu bezpečných krajín by zmenilo odporúčanie z júna, keď 27-členný blok odporučil zrušiť obmedzenia pre cestujúcich z USA pred letnou turistickou sezónou.

13:10 SVET - Väčšina veľkých svetových ekonomík ešte aj napriek zrýchleniu rastu v 2. kvartáli stále zostáva pod úrovňami spred pandémie, uviedla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

13:00 SLOVENSKO - Vysoké školy a univerzity dostanú v najbližších dňoch do nového akademického roka viac ako 15 miliónov eur. Určené sú na kompenzácie v súvislosti s novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok O otvorení zimného semestra rozhodnú jednotlivé vysoké školy a univerzity Čítajte 

12:50 SVET - WHO vyjadrila obavy, že do decembra by v Európe mohlo dôjsť k ďalším 236-tisíc úmrtiam na covid. Organizácia zároveň vyjadrila znepokojenie v súvislosti so stagnujúcou mierou zaočkovanosti proti koronavírusu a nízkou mierou prijímania vakcinácie v chudobnejších krajinách.

"V priebehu minulého týždňa bol zaznamenaný 11-percentný nárast úmrtí v regióne, jedna spoľahlivá projekcia očakáva do 1. decembra v Európe ďalších 236.000 úmrtí," povedal novinárom regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

12:40 SVET - Lockdown vo vietnamskom Hočiminovom Meste, ktoré je najväčším mestom juhovýchodnej Ázie, zvýšil obavy o globálne dodávky kávy.

V meste, ktoré je centrom exportu, zaviedli prísne cestovné obmedzenia pre rast počtu prípadov nákazy delta variantom. Veľkoobchodné ceny zrniek kávy robusta v tomto roku stúpli už o približne 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

12:35 SVET - Nový Zéland o dva týždne predĺžil lockdown v meste Auckland, ktoré sa nedávno stalo novým ohniskom nákazy koronavírusom.

V Aucklande, meste so zhruba 1,7 miliónmi obyvateľov, bude počas ďalších dvoch týždňov platiť štvrtý, a zároveň najvyšší stupeň varovania pred šírením koronavírusu. Vo zvyšku krajiny sa zmierni na úroveň tri.

12:21 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva odsúhlasil podmienky pre prezenčnú výučbu v zimnom semestri pre fakulty, ktoré pôsobia v bratislavskom okrese.

Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller.

11:03 SVET - Rusko hlási 18 325 nových prípadov koronavírusu a 792 obetí.

10:36 SVET - Niektoré školy v indonézskej metropole Jakarta sa otvorili po viac než roku po tom, čo krajina uvoľnila obmedzenia v súvislosti s koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Indonézia bojovala s nárastom počtu prípadov nákazy koronavírusom v júni a v júli, keď došlo aj k preťaženiu nemocníc. Denný počet nových prípadov infekcie odvtedy stabilne poklesol na menej než 10-tisíc v porovnaní s vrcholom 56-tisíc, ktorý zaznamenali v polovici júla.

10:34 SVET - Počas uplynulého víkendu nezomrel v Maďarsku nikto s ochorením COVID-19.

Za posledné tri dni však pribudlo 521 prípadov nákazy koronavírusom. Počet infikovaných od vypuknutia koronavírusovej pandémie tak stúpol na 812 227, zatiaľ čo počet obetí zostáva 30 057.

10:32 SVET - Učitelia a ďalší zamestnanci škôl by mali pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 patriť k uprednostňovaním skupinám obyvateľstva, aby tak bolo možné ponechať otvorené školy. Uviedli to Svetová zdravotnícka organizácia aj UNICEF.

SkryťVypnúť reklamu

10:30 SLOVENSKO - V júli zomrelo na Slovensku takmer 4100 ľudí, čo je o necelé tri percentá menej ako priemer za siedmy mesiac z predchádzajúcich piatich rokov. Zároveň ide o najnižší počet zomretých za posledných 13 mesiacov.

Koronavírusu podľahlo 18 osôb.

10:28 SLOVENSKO - Pendleri, ktorí nespĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby, budú môcť prísť na Slovensko bez toho, aby museli ísť do domácej karantény.

Musia však mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní a raz do mesiaca sa registrovať na portáli eHranica. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 1 008 ľudí, celkový počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 2 372 924.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 155 098 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 329 z nich.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 1 485 vzoriek PCR testov. Odhalili 49 infikovaných.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek.

Predstavuje to 98,8-percentné zastúpenie.

Vykonalo sa tiež 3 548 antigénových testov, pribudlo z nich 25 infikovaných.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (16), nasleduje Bratislavský (11), Trnavský (8) Žilinský (8), Prešovský (3), Nitriansky (2), Trenčiansky (1) a Banskobystrický (-).

Je medzi nimi 20 mužov a 29 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 188 513 a žien 206 278.

Koronavírusu nepodľahla žiadna ďalšia obeť. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 548 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 457.

SkryťVypnúť reklamu

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa nezvýšil. V nemocniciach je momentálne 85 ľudí, potvrdené ochorenie má 54 z nich.

Na JIS sú deviati pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja.

9:35 SVET - V centre Atén došlo k potýčkam medzi demonštrantmi a gréckou políciou, zhromaždili sa tam odporcovia očkovania.

Potýčky vypukli na hlavnom aténskom námestí Syntagma na záver zhromaždenia, keď sa už skončili všetky prejavy. Niekoľko mladých demonštrantov vtedy zaútočilo na políciu fľašami.

Policajti odpovedali slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi. Na vytlačenie demonštrantov z námestia polícia nasadila aj vodné delo.

8:11 SVET - Celkový počet obetí covidu na svete prekročil hranicu 4,5 milióna.

Najviac obetí na životoch od začiatku pandémie zaznamenali v absolútnych číslach Spojené štáty americké, kde podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa zomrelo vyše 637-tisíc ľudí. Nasledujú Brazília (579 000), India (437 000), Mexiko (258 000) a Peru (198 000).

6:35 SLOVENSKO - Pendleri, ktorí nie sú plne zaočkovaní, môžu prísť na územie Slovenska bez absolvovania domácej karantény. Potrebujú však negatívny výsledok RT-PCR testu, nie starší ako sedem dní.

Raz do mesiaca sa musia zaregistrovať na portáli eHranica. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá dnes vstúpila do platnosti.

"Ľuďom naďalej dôrazne odporúčame dať za zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, pretože ide o najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu nákazy, zvýšenému počtu hospitalizácií a následnému preťaženiu zdravotníckeho systému," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

0:00 SLOVENSKO Situácia s ochorením Covid-19 je aj naďalej pomerne stabilná.

Od dnes je podľa Covid automatu v stupni ostražitosti 14 okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu. Polepšil si okres Spišská Nová Ves a Stropkov.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 27 891
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 511
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 431
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 031
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 360
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 3 683
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 574
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 2 693
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár, Holý a Krajniak predstavujú cenovú mapu nájomných bytov

Sme rodina predstavila cenové mapy.


9 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


14 h
Peter Schutz.

Generácia postmečiarovskej obnovy bola o tri poschodia dospelejšia a kvalitnejšia.


14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu