Šiesti poslanci okolo Márie Kolíkovej ohlásili odchod do strany Sloboda a Solidarita. Tá má po novom 19 poslancov a stala sa druhou najsilnejšou stranou. Definitívny rozpad strany Za ľudí však zrejme nebude znamenať výraznejšie zmeny vo vláde.
Mala to byť prezidentská strana, mala premiérske ambície, chcela radikálne meniť krajinu. Ako strana Za ľudí začínala a v akej tragikomédii vlastne skončila? Dozviete sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kolíková si vybrala Sulíka, rozkol vládu zrejme nezmení
- Havária šéfa Matice. Súd preverí, či išlo o justičný omyl
- Očkovať sa budú môcť aj deti, dospelí dostanú tretiu dávku
- Feriho škandál vyšumel, Babiš háji českú korunu. Ako vyzerá Česko pred voľbami?
- Volejbalistom sa osemfinále vzdialilo, na ME prehrali už tretí zápas
- Ako sa rodičia školopovinných detí môžu pripraviť na pandemickú jeseň?
Kolíková si vybrala Sulíka, rozkol vládu zrejme nezmení

Po tri a pol mesiaci sporov vnútri strany Za ľudí z nej ohlásili odchod šiesti poslanci aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,“ vyhlásila Kolíková.
Šesť poslancov okolo Kolíkovej odchádza do klubu SaS, do strany Richarda Sulíka však nevstupujú.
„Pokladám to za zradu hodnôt strany, programu strany, za ktorý kandidovali, a za zradu všetkých členov strany,“ reagovala na odchod šiestich poslancov z klubu Za ľudí šéfka strany Veronika Remišová. V parlamente zatiaľ zostávajú pod značkou Za ľudí štyria poslanci vrátane niekdajšieho podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu.
Celkovo má koalícia aj naďalej ústavnú väčšinu, v parlamente ju podporuje až 94 poslancov. SaS sa ale touto zmenou stala druhou najsilnejšou stranou.
Definitívny rozpad strany Za ľudí však zrejme nebude znamenať výraznejšie zmeny v prerozdelení a výmenách na vládnych postoch.
- Oklamaný a podvedený: Stranu Za ľudí opúšťa aj poslanec parlamentu Vladimír Ledecký, ktorý bol v minulosti starostom Spišského Hrhova. V rozhovore vysvetľuje, čo odchodu zo strany predchádzalo a ako si ďalej predstavuje svoje pôsobenie v politike.
- Kiska nič iné nečakal: Zakladateľ strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska rozumie rozhodnutiu Márie Kolíkovej a poslancom, ktorí sa rozhodli odísť zo strany Za ľudí. Iný scenár sa podľa neho ani nedal očakávať. Verí, že poslanci budú mať v klube SaS podmienky na uplatnenie svojich schopností a skúseností.
- Matovič žiada ústupky: Ak bude chcieť strana SaS ministerstvo spravodlivosti, bude sa musieť niečoho vzdať, vyhlásil minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho si Sulíkove výroky odporujú.
- Zaľudia končia, zabudnime: Optikou lepšieho vládnutia je presun zaľudnej šestky asi prínosný. Na vydieračský potenciál proti populistom nebude totiž už potrebná koalícia v koalícii dvoch menších strán, píše Peter Schutz.
- Šanca dokončiť rozvrat: Igor Matovič to berie ako príležitosť zase triasť koalíciou. Ak sa mu však podarí zobrať Kolíkovej ministerstvo, môžeme reformy odpískať, píše Zuzana Kepplová.
Havária šéfa Matice. Súd preverí, či išlo o justičný omyl

Podmienečný trest vymeral pôvodne súd predsedovi Matice Slovenskej Mariánovi Gešperovi za zavinenie smrteľnej autonehody.
Gešper vinu uznal, trest prijal a tým bol prípad vo februári minulého roka uzavretý. Najvyšší súd však v mimoriadnom konaní prikázal kauzu znovu otvoriť. Verdikt totiž vôbec nezohľadnil dôkazy, ktoré hovoria o tom, že za volantom v čase havárie zrejme sedela Gešperova manželka.
O vine Gešpera svedčí výpoveď jeho samého a jeho manželky. Ďalší svedkovia z obce však zhodne vypovedali, že z miesta vodiča po nehode vystúpila žena.
Kľúčovou je výpoveď priamej svedkyne, ktorá bola v čase nehody nablízku. Videla, ako z dverí vodiča vystúpila žena, pozreli sa na seba a tá vykríkla: "Ona mi podbehla pod auto!"
Špeciálne dovolanie podalo ministerstvo spravodlivosti na základe podnetu od rodiny obete. Na súde vo Vranove nad Topľou sa teraz musí začať nový proces. Sudkyňa, ktorá pôvodne rozhodla, už čelí disciplinárnemu stíhaniu. Prokurátor skončil.
Očkovať sa budú môcť aj deti, dospelí dostanú tretiu dávku

Na Slovensku malo pozitívny výsledok PCR testu 417 osôb, laboratóriá pritom vykonali 9 450 vyšetrení. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 13 na 169 pacientov. Pribudla jedna obeť ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 380 ľudí.
Oddnes sa budú môcť očkovať deti od päť do 11 rokov. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, očkovanie je dobrovoľné a na žiadosť rodičov, schváliť ho musí lekár. Deti sa budú očkovať tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru, vakcíny im budú podávať pediatri.
Minister zdravotníctva zároveň oznámil aj možnosť očkovania treťou dávkou vakcíny. Podávať sa bude mRNA vakcína ľuďom, ktorí sú aspoň osem mesiacov po očkovaní druhou dávkou akejkoľvek vakcíny. Dávok je podľa ministra dostatok, vakcíny Moderna je na skladoch okolo 400-tisíc a vakcíny od Pfizeru približne milión.
Ako Lengvarský uviedol, v prvom kole sa budú preočkovávať zdravotnícki pracovníci, následne pacienti s oslabenou imunitou, klienti a zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci školských zariadení, pacienti od 60 rokov a potom zvyšná populácia. Toto nariadenie začne platiť od 13. septembra.
- Covid automat: Od pondelka 13. septembra bude podľa Covid automatu v stupni monitoringu už len 22 okresov. V stupni ostražitosti bude 47 okresov. V prvom stupni ohrozenia bude desať okresov. Okres Rožňava prejde do prvého stupňa ohrozenia už dnes.
- Rýchle tempo rastu: Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejším rastom prípadov Covidu-19. Oproti minulému týždňu sa ich počet viac ako zdvojnásobil. Informoval o tom riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva Matej Mišík.
- Skrátenie karantény: Trvanie izolácie osoby pozitívne testovanej na nový koronavírus sa od pondelka 13. septembra skráti na desať dní, a to v prípade, ak sa u nej neobjavili za posledné tri dni príznaky ochorenia.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Odsúdili Židovský kódex: Vláda prejavuje ľútosť nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu, ktoré následne viedlo k deportáciám a smrti vo vyhladzovacích táboroch. Vyplýva to z vyhlásenia k 80. výročiu prijatia takzvaného Židovského kódexu, o ktorom rokoval vládny kabinet.
- Nákup bojových vozidiel: Vláda prijala dôležité strategické rozhodnutie, komentoval minister obrany Jaroslav Naď začiatok obstarávania pásovej techniky a bojových obrnených vozidiel 8x8, ktorý schválila vláda. Odhadované náklady predstavujú dve miliardy eur.
- Zvýšený prídavok na dieťa: Vláda schválila nariadenie, ktorým sa jednorazovo zvýši prídavok na dieťa do 18 rokov na 100 eur. Zvýšenie prídavku za september o 74,50 eura sa nebude týkať detí, ktoré mali nárok na jednorazovú pomoc v hmotnej núdzi vo výške 333 eur. Štát to bude stáť viac než 70 miliónov eur.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
Feriho škandál vyšumel, Babiš háji českú korunu. Ako vyzerá Česko pred voľbami?

Nevymeníme českú korunu za euro. Nedopustíme pokles životnej úrovne našich seniorov. Ekologické besnenie nesmie ohroziť pracovné miesta. Aj takéto sľuby môžu českí voliči nájsť v programe vládneho hnutia ANO, ktoré vedie premiér Andrej Babiš. Jeho oficiálnym volebným sloganom je – Až do roztrhania tela!
Už o mesiac totiž budú Česi rozhodovať o zložení poslaneckej snemovne. Voľby sa budú konať 8. a 9. októbra.
Prieskumy ukazujú, že tentoraz môžu byť volebné výsledky veľmi tesné. Na prvých troch priečkach sa drží hnutie ANO a spolu s ním dve koalície – konzervatívna koalícia Spolu a liberálnejší blok Piráti/STAN.
Babiš má stále problém s úradmi, keďže je naďalej stíhaný v kauze údajného podvodu pri čerpaní európskych dotácií na farmu Čapí hnízdo.
Odborníci tiež očakávali, že preferencie koalície Spolu poznačí kauza Dominika Feriho. Mladý politik bol poslancom za stranu Top 09, ktorá je súčasťou koalície. Nestalo sa.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Salvádor sa posúva k bitcoinom: V utorok sa Salvádorčania zobudili do ekonomiky čiastočne založenej na bitcoine. Práve vtedy vstúpili do platnosti opatrenia, ktoré z tejto stredoamerickej krajiny urobili prvú na svete, v ktorej bude kryptomena oficiálnym platidlom. Ide o zatiaľ najväčší experiment s bitcoinom a mnohí občania hovoria, že sa na ňom zúčastňovať nechcú.
- Úmrtia zo znečistenia: Znečistenie spôsobené uhoľnými elektrárňami v krajinách na západnom Balkáne spôsobilo počas uplynulých troch rokov v Európe takmer 19-tisíc úmrtí. Približne polovica týchto úmrtí pripadá na krajiny Európskej únie ako Taliansko, Rumunsko a Maďarsko.
- Spájanie maďarskej opozície: Šesť opozičných strán v Maďarsku spája sily v historickom pokuse poraziť premiéra Viktora Orbána. Strany sa plánujú zjednotiť v podpore jedného kandidáta, aby v budúcoročných parlamentných voľbách vyzval Orbána.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Ostatné afganské ženy
- Vice: Taliban ho chcel mŕtveho. Riskoval všetko, aby unikol
- The Atlantic: Hľadanie americkej Atlantídy
Volejbalistom sa osemfinále vzdialilo, na ME prehrali už tretí zápas

Slovenskí reprezentanti nezvládli svoj štvrtý zápas na ME vo volejbale 2021. S Chorvátskom síce získali dramatický prvý set, ale ďalšie tri prehrali. Vo štvrtom sete odvrátili päť mečbalov, ale napokon to nestačilo.
S bilanciou jedna výhra a tri prehry majú na konte tri body a v tabuľke figurujú na nepostupovom piatom mieste. Zverenci Mareka Kardoša ukončia súboje v základnej D-skupine dnes, keď o 16:00 h nastúpia proti Nemcom.
Do osemfinále postúpia z každej zo štyroch skupín najlepší štyria. Slováci potrebujú na postup v dnešnom zápase zvíťaziť, budeme však veľkým outsiderom.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Čo ukázala kvalifikácia: V troch kvalifikačných zápasoch o postup na majstrovstvá sveta 2022 získali slovenskí futbalisti štyri body. V Slovinsku remizovali 1:1, doma s Chorvátskom prehrali 0:1 a napokon doma zvíťazili nad Cyprom 2:0. Čo ukázali posledné zápasy? Kto zaujal a kto sklamal? Ako fungovala defenzíva a ofenzíva a zmenilo sa niečo v porovnaní s EURO 2020? Dozviete sa v článku.
- Hrdina, ktorý aj zlyhal: Ako jediný dokázal na jedných olympijských hrách vyhrať tri najdlhšie bežecké disciplíny. Tento počin Emila Zátopka zrejme už nikto iný neprekoná. Bol šampión, prekonával rekordy, poslúchal, aj sa vzpieral. O slávnom bežcovi teraz nakrútili film.
- Nevedel sa dočkať: Cristiano Ronaldo má za sebou prvý tréning po svojom návrate do anglického futbalového tímu Manchester United po 12 rokoch. Počas svojho prvého pôsobenia na Old Trafford v rokoch 2003 až 2009 odohral za United 292 zápasov, v ktorých nastrieľal 118 gólov.
Ako sa rodičia školopovinných detí môžu najlepšie pripraviť na pandemickú jeseň?

Po relatívne pokojnom lete hrozia analytici tým, že vrchol tretej vlny epidémie je ešte len pred nami. Deti budú naspäť v školách a škôlkach len pár týždňov, keď by nás mala znovu dobehnúť.
Väčšina rodičov je v neistote. Kým jeden deň sú si istí, že ich deti budú v poriadku, ďalší deň sa vynoria obavy – čo ak nie? Zvládli by opäť aj všetky obmedzenia?
Ako prežiť ďalšiu pandemickú jeseň v rodinách s deťmi a nepodľahnúť obavám a úzkosti? Základným princípom, ako sa možno cítiť lepšie, je akceptovať situáciu takú, aká je – so všetkým, čo môže priniesť, radí psychologička Veronika Novodomcová.
Motivačnú úlohu môžu podľa nej zohrávať aj skúsenosti, ktoré majú rodiny z predošlých lockdownov.
V skratke ďalšie správy o rodine a vzťahoch:
- Je náročné nezapadať do normy: Niektorým ľuďom trvá dlhšie, kým si začnú písať scenár svojho života. Ak nám niekto aj v pokročilom veku povie, že sa cíti byť iný, napríklad homosexuál či transrodový, nemusíme byť skeptickí. K inakosti je totiž podľa psychologičky Jany Fúskovej stále náročné sa prihlásiť.
- Aj s Downovým syndrómom dokážu veľa: Dva príbehy detí, ktoré by dokázali v škole oveľa viac, ako im dovoľuje súčasný legislatívny rámec, ilustrujú problémy a možnosti, aké majú rodičia znevýhodnených detí, ako im v tom vychádzajú v ústrety riaditelia škôl a ministerstvo školstva.
- Ako zabrániť vyhoreniu: Hovorí, že žijeme vo svete, kde sa dobré oceňuje málo a to, čo sa nepodarí, sa naopak príliš preceňuje. A že ľudia v živote podceňujú starostlivosť o seba, ktorej dôležitosť by nám mali prízvukovať už na školách. Aj to sa môže podľa profesorky psychológie Margit Mesárošovej odraziť na pracovnom a osobnom vyhorení.
Rozhovory ZKH

Keby bol nezaočkovaný, išiel by na stretnutie s pápežom? Ako sa teraz má správať očkovaný človek? A prečo majú Košice taký nárast nakazených a Bratislava nie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s riaditeľom Inštitútu zdravotných analýz Matejom Mišíkom.
Podcasty SME
- Zoom: Vedci zisťovali, ako prežiť dobrý život
- Vedátorský podcast: Najľahší neriešiteľný problém: Matematici by sa mu mali radšej vyhýbať
Karikatúra

Recept dňa

Jablká sú chutné, zdravé a dostupné celoročne. Vybrali sme pre vás dvadsať overených receptov na jablkové koláče.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
