SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Vrchol príde v októbri, umierať budú najmä neočkovaní

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Farba okresov podľa covid automatu sa rýchlo mení a v nasledujúcich týždňoch bude výrazne tmavnúť. Nových prípadov budú asi ešte do konca septembra tisíce. Najväčší rozdiel oproti druhej vlne bude v počte hospitalizovaných a úmrtí.

V sobotu uplynie 20 rokov od teroristických útokov na Spojené štáty. Ako 11. september vyzeral, prečo sa vôbec stal a ako zmenil svet, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Rýchlejší nástup, menej mŕtvych. V čom sa bude tretia vlna líšiť od druhej?
 • Kočnerovho prokurátora Paloviča podržali, o funkciu stále neprišiel
 • Medicínsky startup zaujal investorov. Získal státisíce eur a chce certifikovať
 • Minister hľadaný FBI aj väzni z Guantánama. Ako vyzerá nová vláda Talibanu?
 • Na Sagana sa môžu tešiť v Tatrách aj na Kysuciach. Kadiaľ pôjdu cyklisti?
 • Bratislavu čakajú počas návštevy pápeža rozsiahle dopravné obmedzenia
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rýchlejší nástup, menej mŕtvych. V čom sa bude tretia vlna líšiť od druhej?

PCR testy odhalili na Slovensku ďalších 478 nakazených. Celkovo laboratóriá vyšetrili 34 226 vzoriek. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 12 na 181 pacientov. Pribudli aj tri obete ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 547 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Tempo rastu nakazených je vyššie ako o takomto čase pred rokom. Keďže školy zostanú otvorené, príde pápež a ľudia sa budú na jeseň pomaly presúvať viac do interiérov, rast bude zrejme pokračovať.

Vrchol tretej vlny príde podľa odborníkov skôr ako v druhej vlne. Najčastejšie odhady spomínajú polovicu alebo koniec októbra. Počet denných prípadov podľa nich rýchlo vystrelí a potom bude pomaly klesať.

Nových prípadov budú asi ešte do konca septembra tisíce, hovorí Ivan Bošňák zo združenia Dáta bez pátosu.

Najväčší rozdiel oproti druhej vlne bude v počte hospitalizovaných a úmrtí. Umierať budú najmä tí, ktorí nemajú žiadne protilátky z očkovania alebo po prekonaní covidu.

 • Slovensko proti WHO: Slovensko začína už v pondelok 13. septembra očkovať treťou dávkou vakcín proti covidu napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala vyspelé krajiny, aby tento krok odložili aspoň do začiatku budúceho roka. Dôvodom tejto výzvy je, aby mali aj chudobné krajiny tretieho sveta šancu získať dostatok vakcín pre svojich obyvateľov.
 • Prioritu majú rizikové deti: Aj rodičia detí s rizikovým ochorením si budú môcť zvoliť, či ich dajú zaočkovať. Stav ich dieťaťa vo veku od päť do jedenásť rokov musí posúdiť pediater či špecialista a až on povie, či na očkovanie proti Covidu-19 môže ísť. Lekári však na pokyny ešte len čakajú.
 • Zmeny v červených okresoch: V okresoch prvého stupňa ohrozenia, čiže v červených okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Ľudia sa v okrese môžu pohybovať bez obmedzení.
 • Výskum vakcín: Vakcíny proti koronavírusu fungujú a vytvárajú v tele očkovaného protilátky, ukázal výskum laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko. Až 99 ľudí zo 100 by malo byť chránených pred ochorením, prípadne ťažkým priebehom ochorenia Covid-19 a smrťou.
 • Očkovanie detí: Európska lieková agentúra zatiaľ nepovolila očkovanie vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom avizoval, že na Slovensku bude možné prihlásiť na takéto očkovanie aj deti od piatich do 11 rokov.
 • Automat Potemkin: Na základe akých štúdií dospela slovenská epidemiológia k záveru, že kohorta 5 – 12 sa očkovať môže, nie je jasné. Ak si však tipneme, že na nejaký nový krok tlačila politika, capa asi nestrelíme, píše Peter Schutz.

Kočnerovho prokurátora Paloviča podržali

Vylúčeniu z prokuratúry tesne unikol ďalší z prokurátorov blízkych odsúdenému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Tentoraz ide o Bystríka Paloviča, ktorý pôsobil na bratislavskej okresnej prokuratúre a vlani si vypočul, že príde o funkciu. Odvolal sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvolacia disciplinárna komisia mu trest zrušila a prípad vrátila trojčlennej komisii v Trenčíne, ktorej predsedá Silvia Fabová.

"Boli zistené isté pochybenia, či už v rámci rozhodovania, alebo aj podávania disciplinárneho návrhu," vysvetľoval rozhodnutie predseda päťčlennej komisie Jozef Kováčik.

Disciplinárka sa naťahuje takmer dva roky. Výkon funkcie pozastavil Palovičovi ešte bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár na návrh krajskej prokuratúry začiatkom decembra 2019. Odvtedy Palovič nepracuje a dostával tretinu platu.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Mikloško o pápežovi: Niekdajší katolícky disident a dlhoročný politik František Mikloško v rozhovore pre denník SME hovorí o svojom pohľade na pápeža Františka, jeho návštevu na Slovensku aj na katolícku cirkev na Slovensku.
 • Dočasný šéf polície: Policajný zbor po odchode Petra Kovaříka dočasne povedie veliteľ útvaru osobitného určenia Štefan Hamran. Do funkcie nastúpi 16. septembra. Riadne výberové konanie na nového policajného prezidenta má byť vyhlásené do tridsiatich dní od zániku funkcie.
 • Odsúdili Kanisa: Bývalého šéfa Devín banky Ľubomíra Kanisa odsúdil trojčlenný senát Najvyššieho súdu na tri roky odňatia slobody za pokus pri porušovaní povinnosti pri správe cudzieho majetku. Okrem toho dostal aj peňažný trest vo výške 50-tisíc eur.


Medicínsky startup zaujal investorov. Získal státisíce eur a chce certifikovať

Projekt medicínskeho zariadenia Scase pred dvoma rokmi získal Cenu INDEXU v súťaži Študentská podnikateľská cena roka. Odvtedy výrazne napredoval, jeho zakladateľ Martin Pekarčík získal investíciu 500-tisíc eur od českého fondu BTCZ Ventures a jeho zariadenie sa stalo telemedicínskym hitom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Momentálne nestíhame vyrábať toľko, aby sme dokázali pokryť dopyt," tvrdí prevádzkový riaditeľ startupu Slavomír Hruška.

Scase je prístroj veľkosti tabletu, ktorý kombinuje funkcie teplomera, tlakomera, pulzného oxymetra a glukomera.

Za pár minút pomocou citlivých senzorov zmeria viaceré fyziologické funkcie pacienta, ako sú pulz, teplota, glykémia a saturácia. Údaje sa ukladajú do cloudu, takže lekár má dlhodobý prehľad o vývoji zdravotného stavu pacienta.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

 • Recyklácia nefunguje: Recyklačné poplatky, ktorými firmy financujú triedený zber, sa z roka na rok zvyšujú. Systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa obsah farebných kontajnerov zrecykloval, má však stále veľa nedostatkov.
 • Ceny PCR testov: Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla s poskytovateľmi združenými v Asociácií laboratórií na úprave cien za PCR vyšetrenie na prítomnosť ochorenia Covid-19 v organizme. Od začiatku septembra sa znížili zo 42 na 36 eur.
 • Diaľničný krízový štáb: Predseda Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti Peter Kremský v súvislosti so stavbou križovatky D1 a D4 vyzval ministra dopravy Andreja Doležala a NDS, aby okamžite vytvorili krízový štáb, ktorý navrhne vyhlásenie mimoriadnej situácie a nápravu chýb NDS pri plánovaní výstavby.

Minister hľadaný FBI aj väzni z Guantánama. Ako vyzerá nová vláda Talibanu?

Tri týždne po tom, ako Taliban v bleskovej ofenzíve ovládol Afganistan, predstavuje hnutie novú vládu. Ide o prechodný kabinet zložený zo skúsených politikov, ale aj z bývalých väzňov z Guantánama či z osôb, ktoré patria na zoznam najhľadanejších ľudí americkej FBI.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z nich je aj Sirádžuddín Hakkání, zrejme najradikálnejší člen prechodnej afganskej vlády a nový minister vnútra. Je synom Džaláluddína Hakkáního, zakladateľa povstaleckej siete Hakkáníovcov. Tá je dodnes jednou z najobávanejších skupín v Afganistane a Spojené štáty ju považujú za teroristickú organizáciu. Sieť si totiž udržiava úzke väzby na al-Káidu.

Pre podiel siete Hakkáníovcov na početných samovražedných útokoch a tiež pre väzby na teroristov je na Hakkáního hlavu vypísaná odmena desať miliónov dolárov.

Kto sú ďalší členovia novej afganskej vlády a aké šrámy na ich minulosti bude zrejme Západ prehliadať?

 • Zakázali protesty: Taliban predbežne zakázal akékoľvek protesty v Afganistane, vyplýva z prvého oficiálneho vyhlásenia ministerstva vnútra. To uviedlo, že nikto by sa v tejto chvíli nemal pokúšať "organizovať protesty za žiadnych okolností". V prípade porušenia tohto nariadenia hrozí "vážne stíhanie".
 • Zakázali ženám športovať: Afganské ženy, vrátane národného kriketového tímu, budú mať pod vládou Talibanu zakázané športovať. Vyhlásil to zástupca šéfa kultúrnej komisie Talibanu Ahmadullah Wasiq. Ženský šport podľa jeho slov nie je ani vhodný, ani potrebný.
 • Ten istý Taliban: Pre Taliban športovkyne nepredstavujú mocenské ohrozenie, ale sú symbolom toho, čo sa im tak bytostne prieči – nezávislých žien, ktoré idú za svojím cieľom a nepotrebujú na to nutne mužov. Také do ich mentálneho sveta nepatria, píše Matúš Krčmárik.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Bližšie k polexitu: Poľská vláda odmieta prijať verdikt z Luxemburgu o porušovaní práva Únie, celý proces sa môže skončiť miliónovými pokutami pre Poľsko. Krajina navyše môže prísť aj o peniaze z reformného balíčka na obnovu po pandémii. Niektorí európski politici sa však obávajú, že príliš rázne kroky proti poľskej vláde môžu krajinu ešte viac odcudziť od Únie.
 • Kim výrazne schudol: V severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang sa konala vojenská prehliadka pri príležitosti 73. výročia založenia KĽDR. Zúčastnil sa jej aj Kim Čong-un, ktorý uniformu vymenil za oblek a výrazne schudol.
 • Obrovská čistička vzduchu: Na Islande uviedli do prevádzky najväčšie zariadenie na svete, ktoré priamo zo vzduchu nasáva oxid uhličitý a hlboko pod zemským povrchom ho premieňa na kameň. Zariadenie má zo vzduchu ročne odčerpať 4 000 ton oxidu uhličitého.

Zo zahraničných webov:


Na Sagana sa môžu tešiť v Tatrách aj na Kysuciach. Kadiaľ pôjdu cyklisti?

Prvýkrát v kariére sa predstaví na etapových pretekoch Okolo Slovenska aj najpopulárnejší slovenský cyklista Peter Sagan. Preteky sa konajú od 15. do 19. septembra. Cyklistov čaká 692 kilometrov naprieč Slovenskom.

Skryť Vypnúť reklamu

V minulosti na Okolo Slovenska nemohli štartovať elitné tímy, neskôr mal Sagan iný súťažný program. Na slovenských cestách tak za posledné roky štartuje len počas spoločných šampionátov SR a ČR.

Na štarte by mali byť všetci Slováci jazdiaci v tíme Bora-Hansgrohe. Okrem Petra Sagana aj jeho brat Juraj a Erik Baška. Sagan môže bojovať aj o celkové prvenstvo, keďže v každom dojazde by o víťazovi mal rozhodovať šprint.

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Volejbalisti na ME končia: Slovenskí volejbalisti prehrali vo svojom záverečnom vystúpení na ME v estónskom Talline s Nemeckom 2:3 a nepostúpili zo základnej D-skupiny. Slováci potrebovali na udržanie postupových šancí triumf, no Nemci potvrdili svoju pozíciu veľkých favoritov.
 • Škriniar je európsky fenomén: Slováci dominujú v niektorých štatistikách v rámci celej európskej časti kvalifikácie o postup na MS. Obranca Milan Škriniar má najviac odkopnutí lopty z nebezpečných priestorov pred bránou, desať. Suverénne vedie aj v počte získaných či zachytených lôpt, druhý Holanďan Matthijs de Ligt ich má až o osem menej.
 • Fenomenálna Raducanuová: Pred niekoľkými týždňami vo Wimbledone ju ešte poznal iba málokto. V pozápasovom rozhovore povedala, že už jej dochádza čisté oblečenie, ktoré má so sebou zabalené, nepočítala, že sa zdrží tak dlho. A to ešte netušila, že ju na US Open čaká ešte neuveriteľnejšia jazda. Britka Emma Raducanuová sa dostala už do semifinále.

Bratislavu čakajú počas návštevy pápeža rozsiahle dopravné obmedzenia

Počas návštevy pápeža Františka čakajú Bratislavu rozsiahle dopravné obmedzenia. Týkajú sa najmä jeho programu v pondelok 13. septembra, keď pápež bude tráviť celý deň v hlavnom meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si podrobný harmonogram dopravných obmedzení, ktoré sa dotknú aj väčšiny liniek mestskej hromadnej dopravy.

Priebežne uzatvárané úseky riadené políciou by nemali výraznejšie obmedziť chodcov, v najbližšom okolí však bude zakázané parkovanie.

V skratke ďalšie auto novinky:

 • Autosalón v Mníchove: Tradičný jesenný autosalón IAA sa prvýkrát vo svojej histórii koná v Mníchove namiesto Frankfurtu nad Mohanom. S lokalitou sa mení aj celá koncepcia autosalónu, ktorá súvisí s tlakom na ekologickú dopravu, ale aj s pandemickými opatreniami.
 • Elektrický Renault Mégane: Renault na autosalóne v Mníchove predstavil novú generáciu kompaktného Méganu. Má predstavovať klasický hatchback novej éry, ako inak, elektrickej.
 • Modernizovaná Kia Ceed: Kia tento rok nemá núdzu o novinky. Predstavila nový Sportage, aj elektrický crossover EV6. Najlepší pomer ceny a výbavy však ponúka kompaktný Ceed, ktorý je aj napredávanejším modelom značky na Slovensku.

Rozhovory ZKH

Čo by už ľuďom netetovala? Ako sa pozerá na tetovanie na starších ľuďoch a staršej koži? Máme stále predsudky voči ľuďom s tetovaniami? A koho by chcela ešte tetovať? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s jednou z najúspešnejších tatériek na svete Ivanou Belákovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hrušky sú pokladom našich sadov, ktorému nik neodolá. Upečte si rustikálny hruškový koláč z lístkového alebo krehkého cesta.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 443
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 891
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 179
 4. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 102
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 618
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 465
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 404
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 022
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na prešovskom zimnom štadióne už úspešne prebehla aj kolaudácia všetkých sedačiek.

Diváci môžu prísť v dvoch režimoch.


10m
Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Poslanci sa zídu na osobitnej schôdzi, ale musia schváliť jej program.


SITA 22m
Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR.

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie.


SITA 27m
Minister vnútra SR Roman Mikulec.

Minister vnútra poukázal na skúsenosti z posledných mesiacov, ale aj debatu odbornej verejnosti.


TASR 35m
Skryť Zatvoriť reklamu