SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Lengvarský predpokladá prudký pokles prípadov po dosiahnutí vrcholu vlny (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 560 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:06 Minút po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

17:14 SVET - Veľká Británia bude očkovať aj deti vo veku 12 až 15 rokov.

Britské deti by mali dostať jednu dávku očkovacej látky konzorcia Pfizer/BioNTech. Začiatkom septembra britský Spoločný výbor pre vakcináciu a imunizáciu uviedol, že vakcíny proti koronavírusu by sa mali podať deťom vo veku 12 až 15 rokov, ktoré majú zdravotné problémy. Neodporučil očkovanie zdravých detí. Dodal však, že zvážiť by možno mali širšie spoločenské faktory, napríklad to, že deti by mohli byť zdrojom šírenia vírusu.

15:58 SLOVENSKO - Počas leta bolo na Slovensko dovezených 27 percent infekcií.

Počas letných mesiacov Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal celkovo 4 162 potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie.

V porovnaní s júnom 2021, kedy bolo 3 201 pozitívnych prípadov, ide o 23-percentný nárast. Najviac pozitívnych za mesiace júl a august sa objavilo vo vekovej skupine 15 až 19 rokov a 20 až 24 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:49 SLOVENSKO - V najmenej zaočkovaných obciach banskobystrického kraja dostalo vakcínu 242 ľudí.

Obyvatelia desiatich obcí v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec, ktoré patrili v druhej polovici augusta k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja, mohli v priebehu minulého týždňa využiť službu mobilného očkovania priamo vo svojej obci. Cieľom BBSK bolo nielen odstrániť aj tú poslednú prekážku medzi ľuďmi a vakcínou, ale aj šíriť osvetu o očkovaní.

15:04 SLOVENSKO - Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici podali 100-tisícu dávku vakcíny proti covidu.

„Dostala ju pani Eva z Banskej Bystrice, ktorá sa bola preočkovať druhou dávkou,“ informovala hovorkyňa nemocnice.

15:00 SLOVENSKO - Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici mení termíny očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas tohto týždňa očkuje len vo štvrtok doobeda vakcínou od Pfizer/BioNTech aj bez registrácie.

14:47 SLOVENSKO - Najviac prípadov koronavírusu priniesli Slováci z Chorvátska.

Išlo o 214 prípadov, pričom 72-krát sa vyskytol delta variant nového koronavírusu. Z celkového počtu 4162 prípadov bolo 1132 importovaných, čo je 27 percent.

Súvisiaci článok Najviac prípadov koronavírusu importovali na Slovensko z Chorvátska Čítajte 

14:31 SVET - Na zastavenie šírenia koronavírusu v USA je nutné zaočkovať ešte milióny Američanov.

14:12 SLOVENSKO - Tínedžeri majú vyššie riziko myokarditídy z vakcíny než z covidu, tvrdí štúdia.

Štúdia Kalifornskej univerzity ukázala, že zdraví chlapci vo veku 12 až 15 rokov mali štyri až šesť ráz väčšiu šancu dostať zápal srdcového svalu (myokarditídu) súvisiaci s vakcínou než skončiť v nemocnici s covidom.

4:08 SVET - Nevakcinovaní zamestnanci v Grécku sa budú musieť každý týždeň testovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zamestnanci verejného aj súkromného sektora si budú musieť za testy platiť sami. Krajina sa týmto krokom snaží zvýšiť mieru zaočkovanosti, v ktorej sa omeškáva za priemerom Európskej únie.

14:02 SLOVENSKO - Pri nákupe Sputnika V minister zdravotníctva žiadne pochybenia neeviduje.

Minister zdravotníctva reagoval na fakt, že polícia preveruje tento nákup pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.

„Situácia bola vtedy asi trošku hektickejšia ako teraz a nebolo možno toľko času na prípravu,“ pripustil Lengvarský.

13:58 SLOVENSKO - V nemocnici v Šaci platí zákaz návštev, vstup je povolený len s respirátorom.

Mesto Košice je zaradené do I. stupňa ohrozenia. So súhlasom riaditeľa spoločnosti sú povolené návštevy len k dlhodobo hospitalizovaným a ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim pacientom a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok V nemocnici v Šaci platí zákaz návštev a vstup len s respirátorom Čítajte 

13:53 SLOVENSKO - Očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov nie je určené všetkým deťom, vysvetlil Lengvarský.

Podľa slov ministra poskytli túto možnosť hlavne kvôli „rádovo desiatkam” detí, ktoré majú diagnostikované závažné diagnózy a zhoršenú imunitu.

13:47 SLOVENSKO - Hygienici zatiaľ stíhajú vyhľadávať kontakty infikovaných koronavírusom.

Trasovanie v prostredí delta variantu v nejakom stupni komunitného šírenia však stráca význam. Pacient je infekčný takmer od prvého dňa nákazy a kým sa mu testom potvrdí koronavírus, má za sebou toľko kontaktov, že trasovanie stráca zmysel.

„Alfa variant bol infekčný na piaty, šiesty deň, delta je infekčná prakticky od prvého dňa,“ podotkol Lengvarský v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Súvisiaci článok Hygienici zatiaľ stíhajú vyhľadávať kontakty infikovaných koronavírusom Čítajte 

13:22 SLOVENSKO - Vrchol tretej vlny by mal nastať koncom septembra až začiatkom októbra, myslí si Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Prípady budú podľa ministra zdravotníctva prudko pribúdať a potom nastane aj prudký pokles. Podľa miery zaočkovanosti by však vývoj epidemickej situácie nemal presiahnuť polovicu vrcholu druhej vlny, aj pri tých vážnych prípadoch.

„Pokiaľ sa neobjaví nová infekčnejšia mutácia, čo by však nemalo nastať, tak budeme sledovať vývoj imunity populácie a potom sa budeme baviť o ďalšej taktike očkovania,“ doplnil Lengvarský.

12:21 SLOVENSKO - V skalickej nemocnici začal platiť zákaz návštev.

Do nemocnice je možné vstúpiť už len s respirátorom. "Ochorenie COVID-19 postihuje aktuálne najmä mladšie vekové skupiny, ktoré šíria infekciu v domácom, ale aj v komunitnom prostredí. Z uvedeného dôvodu je potrebné, aby zamestnanci nemocnice aj pacienti boli chránení pred zanesením infekcie COVID-19 do zdravotníckeho zaradenia," informovala hovorkyňa nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

12:13 SVET - Státisíce ľudí sú podozrivých z porušovania karantény po príchode do Británie.

Ide najmä o tisíce príchodov zo Severného Írska. Po návrate z takýchto krajín sa od cestujúcich vyžadovalo dodržanie desaťdňovej karantény a preukázanie sa negatívnym testom na covid.

Súvisiaci článok Z porušovania karantény po príchode do Británie sú podozrivé státisíce ľudí Čítajte 

12:07 SLOVENSKO - Británia vypovedala zmluvu s firmou Valneva na dodávku vakcín proti covidu.

Krajina to zdôvodnila porušením záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy, čo však Valneva dôrazne odmieta. Britská vláda si na roky 2021 a 2022 objednala 100 miliónov dávok vyvíjanej vakcíny s možnosťou dodania ďalších 190 miliónov do roku 2025.

Na rozdiel od väčšiny očkovacích látok proti covidu je vakcína VLA2001 založená na "deaktivovanej" verzii samotného koronavírusu - ľudský organizmus je pri tomto type vakcíny konfrontovaný s neškodnými vírusmi, čím si obranný systém vytvára potrebnú ochrannú imunitnú reakciu.

Skryť Vypnúť reklamu

11:55 SLOVENSKO - Continental vo Zvolene ešte necíti dosahy tretej vlny pandémie, ale pripravuje sa na ňu.

11:45 SLOVENSKO - Ministerstvo práce opäť spustilo zásobovanie zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny ochrannými pomôckami.

"Každý samosprávny kraj v súčasnosti dostáva 110 000 jednorazových rúšok a 170 000 respirátorov, ktoré postupne prerozdelia medzi verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v rámci územnej pôsobnosti," vyčíslil riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce Ján Hudák. Rovnako Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny bude mať podľa jeho slov k dispozícii 80 000 rúšok a 94 000 respirátorov určených centrám pre deti a rodiny.

10:36 SLOVENSKO - Na podujatiach počas návštevy pápeža je nevyhnutné dodržiavať protipandemické opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade, že človek pociťuje príznaky covidu, Úrad verejného zdravotníctva neodporúča cestovať na hromadné podujatia a radšej zostať doma a kontaktovať lekára.

Hygienici tiež odporúčajú používanie rúška alebo respirátora, dezinfekciu rúk a dodržiavanie dvojmetrových rozostupov. Úrad zároveň neodporúča spájať účasť na podujatiach s návštevou príbuzných, posedeniami či nákupmi.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy zachytili 54 nových prípadov nákazy, z nich len 4,17 percenta bolo očkovaných. Laboratória spravili 1 439 PCR testov.

Antigénové testy odhalili 101 nakazených, z nich bolo 1,47 percenta zaočkovaných. Včera bolo vykonaných 6 877 antigénnych testov.

Zdravotníci zaočkovali v nedeľu 192 ľudí prvou dávkou. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 403 564. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 208 305 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 280 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je hospitalizovaných 177 pacientov. Potvrdené ochorenie má 143 ľudí, pričom plne zaočkovaných bolo 11,33 percent z nich. Na JIS sú 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9 % zastúpenie.

Dnes pribudli dve obete na covid. Celkovo podľahlo ochoreniu 12 560 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (14), nasleduje Bratislavský (13), Žilinský (9), Banskobystrický (7), Nitriansky (4), Prešovský (4) a Trenčiansky (3).

V nemocniciach je hospitalizovaných 177 pacientov. Potvrdené ochorenie má 143 ľudí, pričom plne zaočkovaných bolo 11,33 percent z nich. Na JIS sú 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 455 704 pričom takto bolo pozitívne testovaných 398 744 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 932 749 z čoho bolo pozitívne testovaných 386 520 osôb.

9:25 SVET - Nový Zéland o najmenej týždeň predĺžil lockdown v najväčšom meste krajiny Auckland, ktoré sa pred takmer mesiacom stalo novým ohniskom nákazy.

V Aucklande, meste so zhruba 1,7 miliónmi obyvateľov, bude podľa Ardernovej prinajmenšom do 21. septembra naďalej platiť štvrtý, a zároveň najvyšší stupeň varovania pred šírením koronavírusu.

Vo zvyšku krajiny platí počas nasledujúceho týždňa druhý stupeň varovania, v rámci ktorého platia isté obmedzenia ohľadom počtu ľudí na zhromaždeniach či zakrývania horných dýchacích ciest, píše The Guardian.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Aucklande stratili pôvodcov šírenia nákazy. Predĺžili lockdown Čítajte 

9:05 SVET - Chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš oznámil, že lekári, sestričky a ďalší zamestnanci zdravotníckeho sektora budú môcť od 1. októbra svoju prácu vykonávať len v prípade, že sú zaočkovaní proti covidu, ochorenie prekonali alebo sa budú pravidelne testovať.

"Našou spoločnou profesionálnou a ľudskou povinnosťou... a hlavne našou misiou je pomôcť ľuďom chrániť ich zdravie. A keď ich ohrozuje ochorenie (COVID-19), je na nás, aby sme sa o nich profesionálne a zodpovedne postarali a liečili ich. Prijali sme tento záväzok a organizáciu zdravotníckeho systému, ako aj našu každodennú prácu musíme preto prispôsobiť okolnostiam a podmienkam, v ktorých žijeme a pracujeme," uvádza Beroš v otvorenom liste adresovanom zdravotníkom.

Skryť Vypnúť reklamu

8:43 SVET - Viac ako dve tretiny zamestnancov v Nemecku, ktorí pre koronakrízu pracujú z domu, chcú v takomto spôsobe výkonu svojho zamestnania pokračovať aj po pandémii.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov, o ktorého výsledkoch v pondelok informovala agentúra DPA.

Podľa tejto sondáže, ktorá prebehla koncom júla na objednávku energetickej firmy EON, sa popularita práce z domu v dôsledku pandémie zvýšila.

Až 71 percent z respondentov, ktorí pracujú z domu, uviedlo, že by v takomto spôsobe práce chceli pokračovať aj v budúcnosti.

Ich počet sa tak zvýšil oproti začiatkom pandémie, respektíve prieskumu z vlaňajšieho mája, keď sa tak vyjadrilo len 58 percent opýtaných, pripomína DPA.

6:25 SLOVENSKO - Trvanie izolácie osoby pozitívne testovanej na koronavírus sa od dnes skracuje na desať dní, a to v prípade, ak sa u nej neobjavili za posledné tri dni príznaky ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Doba karantény sa skracuje aj ľuďom, ktorí s takouto osobou prišli do kontaktu. Nemôžu mať príznaky ochorenia a na piaty deň musia podstúpiť RT-PCR test s negatívnym výsledkom.

V tomto prípade sa im izolácia skončí po uplynutí siedmich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

V prípade, že sa nebudú chcieť otestovať, karanténa sa im skončí po uplynutí desiatich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

6:13 SVET - Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa v nedeľu večer oznámil, že plánuje v krajine zaviesť očkovacie preukazy.

Po pomalom obstarávaní vakcín a oneskorenom spustení vakcinácie krajina podľa prezidenta zápasí s nízkou ochotou dať sa zaočkovať. Tento trend je výrazný najmä medzi mužmi všetkých vekových kategórií.

Skryť Vypnúť reklamu

"O dva týždne poskytneme ďalšie informácie o očkovacích preukazoch, ktoré bude možné použiť ako doklad o očkovaní s cieľom navštevovať rôzne podujatia," vyhlásil prezident bez toho, aby poskytol podrobnosti. Dodal však, že aktuálny pokles infekcií v priebehu uplynulých týždňov umožní od pondelka uvoľnenie niektorých opatrení.

00:00 SLOVENSKO Situácia v okresoch sa postupne zhoršuje, na covidovom automate je už desať okresov v červenej farbe. V prvom stupni ohrozenia sú od dnes zaradené okresy Bytča, Košice I.-IV., Krupina, Poprad, Skalica a okres Trenčín.

Súvisiaci článok Respirátor v interiéri. Čo sa mení v červených okresoch Čítajte 

Aké platia opatrenia v červenej farbe?

Pre zväčšenie kliknite sem

Rozdelenie okresov podľa covid automatu

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 3. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 425
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 908
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 511
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 536
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 280
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 709
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 326
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 855
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 534
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 003
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šieste poschodie stavby na rohu ulíci Vajnorskej a Odbojárov využíval Norbert Bödör na pracovné schôdzky.

Odborníci označili bytovku za zlý výber, keď chce niekto schôdzku utajiť.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Od pondelka bude v čiernej farbe až 24 okresov.


a 1 ďalší 5 h
Obezitologička Adela Penesová.

Obezita je epidémiou 21. storočia.


13 h

Neprehliadnite tiež

V utorok spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie treťou dávkou proti covidu ľudí nad 55 rokov, pacientov so zníženou imunitou a zdravotníkov. Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 465-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 1 ďalší 4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu