SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

V Košiciach sa zrejme sprísnia opatrenia, incidencia v meste stúpa (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 606 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:02 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že posledný termín, kedy bude možné aplikovať druhú dávku vakcíny VAXZEVRIA, pôvodne AstraZeneca, je 6. október 2021, preto ministerstvo v spolupráci s vakcinačnými centrami v každom kraji otvára posledné termíny očkovania druhých dávok.

Tieto termíny sú zverejnené na stránke ministerstva.

16:40 SVET - Konzorcium Pfizer/BioNTech predložilo počiatočné dáta, ktoré získalo pri klinických testoch svojej vakcíny proti koronavírusu u detí vo veku od päť do 11 rokov, americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.

Zároveň uviedlo, že v nasledujúcich týždňoch plánuje americkým regulačným úradom podať oficiálnu žiadosť o povolenie na núdzové použitie vakcíny pre túto vekovú skupinu.

Súvisiaci článok Pfizer a BioNTech požiadajú o schválenie vakcíny pre deti od päť rokov Čítajte 

15:15 SVET - Približne 80 ľudí sa v Prahe zúčastňuje na proteste proti očkovaniu a pravidlám súvisiacim s protipandemickými opatreniami.

Skryť Vypnúť reklamu

Protestujúci sa zišli pred budovou ministerstva zdravotníctva v Prahe, kde v rovnakom čase prebieha deň otvorených dverí, v rámci ktorého sa môžu záujemcovia nechať zaočkovať proti covidu.

15:10 SVET - Počet potvrdených úmrtí na ochorenie Covid-19 v Rusku stúpol na nový rekord. Štátny úrad pre boj proti pandémii koronavírusu informoval, že za uplynulý deň v dôsledku infekcie zomrelo 852 ľudí.

Denný počet nákaz v Rusku sa znížil z viac ako 20-tisíc v závere augusta na približne 18-tisíc v polovici septembra. Avšak potom počet infekcií opäť začal pomaly stúpať. Od štvrtka minulého týždňa štátny úrad pre boj proti pandémii koronavírusu hlási viac ako 21-tisíc infekcií denne.

14:30 SVET - Poľsko neplánuje do 31. októbra meniť žiadne z opatrení, ktoré boli zavedené v súvislosti s pandémiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľsko naposledy uvoľnilo obmedzenia 26. júna. Tie sa týkali fungovania maloobchodných prevádzok, ale aj reštauračných zariadení a kultúrnych inštitúcií.

Súvisiaci článok V Poľsku sa opatrenia proti pandémii nezmiernia do konca októbra Čítajte 

14:15 SVET - Koncentrácia častíc koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku za posledné týždne priebežne mierne stúpala.

Informovala o tom internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na správu Centra národného zdravia.

13:05 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice je v súčasnosti hospitalizovaných 62 pacientov s ochorením Covid-19, z toho sú ôsmi v kritickom stave napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Ďalších 16 pacientov vo vážnom stave potrebuje neinvazívnu ventiláciu, tzv. vyskoprietokový kyslík.

12:25 SVET - Protilátky proti covidu sa vylučujú do materského mlieka niekedy aj desať mesiacov po prekonaní tejto choroby, vyplýva z novej štúdie amerických vedcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako píše britský denník The Guardian, výskum priniesol dôkazy, že matka s protilátkami neutralizujúcimi vírus prenáša svoju nadobudnutú imunitu aj na svoje dojča.

Bádatelia sa pritom domnievajú, že tieto protilátky dokážu využiť aj na liečbu dospelých ľudí s ťažkým priebehom pľúcnej choroby, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2.

12:15 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Nitre od stredy 29. septembra obmedzí plánované operácie, pri ktorých je nevyhnutná prítomnosť anestéziológov.

Opatrenie súvisí s nárastom počtu pacientov s ochorením Covid-19, ktorých stav je vážny a vyžaduje si pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

12:10 SLOVENSKO - Aj deti zasahuje delta variant koronavírusu, ktorý sa podľa pediatrov podobá skôr chrípke a prejavuje sa teplotou, upchatým nosom či vlhkým kašľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári na Slovensku však aktuálne evidujú 24 detských pacientov s covidom, ktorých stav si vyžaduje hospitalizáciu.

Súvisiaci článok Deťom s covidom zistili úplne nové ochorenie. Je nebezpečné pre imunitu a srdce Čítajte 

12:00 SLOVENSKO - Košičanom sa sťaží život. Mesto bude od 4. októbra už v bordovej fáze covid automatu.

„V bordovej farbe by sme mali byť od 4. októbra na základe stúpajúcej incidencie ochorenia covid-19 a nízkej zaočkovanosti obyvateľstva,“ potvrdili košickí hygienici.

Na východe sú tento týždeň v bordovej farbe tri okresy - Bardejov, Rožňava a Stará Ľubovňa.

Súvisiaci článok Košice budú v bordovej fáze covid automatu Čítajte 

11:35 SVET - Japonská vláda oznámila, že sa vo štvrtok v krajine skončí núdzový stav zavedený pre pandémiu koronavírusu.

Predseda tamojšej vlády Jošihide Suga spresnil, že zavedené opatrenia sa budú uvoľňovať postupne. Stav núdze sa skončí po vyše šiestich mesiacoch. Japonsko zaviedlo rozsiahle epidemiologické obmedzenia ešte v apríli.

Skryť Vypnúť reklamu

11:12 SLOVENSKO - Prezidentka sa v správe o stave republiky venuje dosahom pandémie na všetky oblasti života, zdravotníkov, pozostalých aj deti.

Zuzana Čaputová označila uplynulý rok za rok traumy. "Tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý svoj život," vyhlásila v pléne Národnej rady.

Strach a hnev sú dve najsilnejšie emócie, ktorými veľká časť spoločnosti reaguje na pandemickú krízu. Osobitne pri téme očkovania rozdeľujú našu spoločnosť. Pripomenula prezidentka.

Kritizovala tiež zneužívanie strachu a hnevu na uvoľnenie nenávisti. Na Slovensku sa podľa nej nevieme zhodnúť na základných riešeniach v boji s pandémiou.

"Je potrebné oceniť kroky vlády vedúce k sanácii ekonomických následkov pandémie. Bolo však aj mnoho nedostatkov. Cez záchrannú sieť sociálnej pomoci v prvých mesiacoch prepadávalo veľa občanov. Pomoc firmám v gastre, hotelierstve a kultúre bola často zmätočná a patrila k tým nižším v Európskej únii," povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čaputová: Nenávisť netvorí, ale ničí, a to aj svojho pôvodcu (celá správa) Čítajte 

11:00 SLOVENSKO - V okrese Galanta je v karanténe šesť tried základných škôl a jedna trieda materskej školy. Pre zvýšenú chorobnosť na respiračné ochorenia je prerušené vyučovanie v štyroch materských školách.

10:52 SLOVENSKO - Najväčší zamestnávatelia na Slovensku vyzývajú vládu na urýchlené prijatie efektívnych a zrozumiteľných opatrení pre tretiu vlnu pandémie.

Klub 500 zároveň žiada sprehľadnenie a opätovné zavedenie štátnej pomoci v rozsahu, ako to bolo do júna tohto roka či prijatie univerzálneho odškodňovacieho zákona.

10:50 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku koronavírusom 265 ľuďom. V súvislosti s ochorením zomrelo za tento čas osem pacientov.

Počet hospitalizovaných stúpol z pondelňajších 478 na 513.

10:45 SVET - Maďarský parlament schválil väčšinou hlasov poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP- vládny návrh na ďalšie predĺženie mimoriadneho stavu a núdzových opatrení až do 1. januára

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa spravodajského servera telex.hu príslušný návrh kabinetu schvaľoval maďarský zákonodarný zbor bez rozpravy. Za hlasovalo 112 poslancov a 25 bolo proti.

Súvisiaci článok Maďarsko schválilo predĺženie stavu epidemiologickej núdze Čítajte 

10:30 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva plánuje pri náhlom zhoršení sa epidemiologickej situácie alebo pri zásadných zmenách pravidiel posielať ľuďom SMS správy.

Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Daša Račková. SMS správy úrad už tento mesiac rozposielal. Upozorňoval na sprísňovanie opatrení v niektorých okresoch. "Esemesky dostávajú všetci účastníci štyroch najväčších slovenských mobilných operátorov," ozrejmila Račková.

10:20 SLOVENSKO - Koronavírus bol v auguste tohto roku na Slovensku na 12. mieste spomedzi najčastejších príčin úmrtí.

Ako v utorok TASR informoval Štatistický úrad vo svojej štatistike k téme počtu zomretých a príčin úmrtí, ochoreniu Covid-19 podľahlo desať osôb. V auguste 2021 zomrelo podľa predbežných údajov na Slovensku oproti päťročnému priemeru o päť percent ľudí menej.

Skryť Vypnúť reklamu

10:10 SVET - Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi sa rozhodla zastaviť vývoj svojej očkovacej mRNA vakcíny proti koronavírusu. Vedenie firmy usúdilo, že by na trh prišla príliš neskoro.

Sanofi však súčasne pokračuje v klinických testoch svojej ďalšej vakcíny proti koronavírusu založenej na rekombinantnom proteíne a vyvinutej v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GSK. Výsledky tretej fázy skúšok tejto očkovacej látky sa očakávajú do konca roku 2021.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 2 004 ľudí, celkový počet zaočkovaných prvou dávkou je 2 443 062.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 248 593 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 022 z nich.

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 11 086 vzoriek PCR testov. Odhalili 1 012 infikovaných, z nich takmer 73 percent nebolo zaočkovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Vykonalo sa tiež 22 393 antigénových testov, z ktorých pribudlo 379 pozitívnych, takmer 77 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (257), nasleduje Žilinský (239), Bratislavský (123), Košický (117), Banskobystrický (90), Trnavský (80) a Trenčiansky (56) a Nitriansky (50

Koronavírusu podľahlo desať ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 606 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 462.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa zvýšil o 23. V nemocniciach je momentálne 523 ľudí, potvrdené ochorenie má 464 z nich.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 84,6 percenta ľudí.

Na JIS je 66 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 53 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

9:55 SVET - Zotavovanie ekonomiky krajín východnej Ázie a Tichomoria ovplyvnil nástup mutácie delta, čo sa odrazí na horšom vývoji ekonomiky, než sa pôvodne čakalo, ako aj na zvýšení nerovnosti v regióne.

Uviedla to v najnovšom odhade Svetová banka.

Ako informovala v aktualizovanej prognóze o vývoji ekonomiky krajín východnej Ázie a Tichomoria, ktorú zverejnila agentúra Reuters, ekonomická aktivita v regióne sa v druhom štvrťroku tohto roka začala spomaľovať. V dôsledku toho banka pri väčšine krajín v oblasti upravila odhad smerom nadol.

9:52 SLOVENSKO - Počet pozitívnych prípadov v Staroľubovnianskom okrese naďalej rastie. Kým pred viac ako týždňom tam pribudlo 99 prípadov, v tom uplynulom to bolo už 177 prípadov.

Okres sa od pondelka nachádza ako jeden z piatich na Slovensku v druhom stupni ohrozenia, v bordovej farbe.

Skryť Vypnúť reklamu

9:50 SLOVENSKO - Matematici z projektu Dáta bez pátosu sú presvedčení, že 10-tisíc obetí Slovensku v prebiehajúcej tretej vlne pandémie v žiadnom prípade nehrozí.

Predpokladajú najviac dvetisíc obetí.

Na sociálnej sieti tak reagovali na rozhovor infektológa Petra Sabaku pre portál Aktuality.sk, v ktorom predznamenáva takýto vysoký počet mŕtvych v súvislosti s koronavírusovou infekciou.

9:30 SLOVENSKO - Zaočkovanosť v Žilinskom samosprávnom kraji je na úrovni 43 percent.

Informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Podľa jej slov sa epidemická situácia v kraji zhoršuje a jedna zo štyroch krajských nemocníc už musela pristúpiť k opätovnej reprofilizácii lôžok.

8:40 SLOVENSKO - V levočskej nemocnici majú hospitalizovaných jedenásť pacientov s koronavírusom. Pred týždňom v pondelok tam pri tom mali len jedného suspektného.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne siete nemocníc Agel Martiny Pavlikovej má však nemocnica situáciu pod kontrolou.

8:35 SLOVENSKO - Epidemická situácia na základných školách v Košiciach sa oproti minulému týždňu výrazne zlepšila.

S následkami ochorenia Covid-19 sa súčasnosti potýkajú žiaci a zamestnanci 11 škôl v meste, čo je o päť menej, ako tomu bolo pred týždňom.

8:10 SVET V Česku zachytili za pondelok 672 prípadov koronavírusovej infekcie, čo je najviac za posledné štyri mesiace. Minulý pondelok hlásili 478 infikovaných.

Zvýšil sa aj počet pacientov v nemocniciach, aktuálne je hospitalizovaných 206 ľudí.

7:30 SLOVENSKO Aj deti zasahuje delta variant koronavírusu, ktorý sa podľa pediatrov podobá skôr chrípke a prejavuje sa teplotou, upchatým nosom či vlhkým kašľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári na Slovensku evidujú aktuálne 24 detských pacientov s covidom, ktorých stav si vyžaduje hospitalizáciu.

Lekári sledujú u detí s koronavírusom aj takzvaný PIMS, teda pediatrický multisystémový zápalový syndróm, čo bolo počas druhej vlny pandémie úplne nové ochorenie, s ktorým sa lekári stále zoznamujú >>>>

6:00 SVET Ned Price, hovorca ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, ktorý sa minulý týždeň zúčastnil na sérii stretnutí na vysokej úrovni v rámci všeobecnej rozpravy na 76. Valnom zhromaždení OSN, mal pozitívny výsledok na koronavírus.

Na Twitteri napísal, že prvé symptómy sa uňho objavili v pondelok ráno a krátko na to mal pozitívny výsledok testu, po ktorom bude desať dní v karanténe

Price sprevádzal Blinkena počas uplynulého týždňa na mnohých stretnutiach so zahraničnými partnermi z viac ako 60 krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 4. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Zmeny v systéme revíznych postupov
 7. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 8. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 544
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 111
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 842
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 792
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 583
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 772
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 668
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 115
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 697
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 126
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

PCR testy odhalili viac ako 680-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 418 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 37m
Skryť Zatvoriť reklamu