BRATISLAVA. Dĺžka karantény po vstupe na Slovensko sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní.
Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň. Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb.
Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od 15. októbra, informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
Status plne zaočkovanej osoby je po novom pri vstupe na územie SR potrebné preukazovať buď COVID preukazom EÚ alebo iným národným certifikátom tretej krajiny. Musí byť opatrený pečiatkou alebo elektronicky overiteľný a musí byť vyhotovený aj v anglickom jazyku. "Osoba, ktorá nie je schopná takto sa preukázať, sa nepovažuje za plne zaočkovanú osobu," priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
Výnimky z karantény
Registrácia cez eHranicu bude pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov veku. "Lehota bola stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynula potrebná doba, pri ktorej je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok," vysvetlila hovorkyňa.
Povinná karanténa sa po novom nebude vzťahovať na osoby, ktoré vstupujú na územie SR s cieľom nevyhnutných úkonov potrebných na získanie pracovného povolenia a dokladov s tým súvisiacich pre povolanie vodiča hromadnej a kamiónovej dopravy v SR, pokiaľ sú schopné preukázať sa pri vstupe na územie SR potvrdením o tejto skutočnosti.
Tieto osoby musia zároveň disponovať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín.
Na zoznam krajín, pri ktorých sa pasažieri (vrátane zaočkovaných) s príletom na Slovensko nemusia preukazovať PCR testom, pribudli Spojené arabské emiráty.
Režim pre hromadné podujatia
Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu bude zakázané kombinovanie rôznych režimov pre jedno hromadné podujatie. Do platnosti vstúpi od pondelka.
Pri vstupe na hromadné podujatie bude povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov podujatia len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).
"Medzi kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku," uviedol Úrad verejného zdravotníctva.
Aj v tejto vyhláške bola totiž zohľadnená doba nevyhnutná na tvorbu ochranných protilátok u čerstvo zaočkovaného 12-ročného dieťaťa.
Koniec seniorských hodín
Od 11. októbra sa rušia aj hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP. Doteraz bolo potrebné, aby "seniorské hodiny" vyčlenili prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime "základ".
Medzi kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky podľa Úradu verejného zdravotníctva považujú deti do 12 rokov a 2 mesiacov veku.
Lehota bola podľa úradu stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.
Explicitne sa uvádza, že pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).
Režim (základ, OTP, kompletne zaočkovaní) na vstupe do prevádzky si nie sú podľa vyhlášky povinné označiť prevádzky a služby vymenované v paragrafe 2, odseku 2 predmetnej vyhlášky.
Ide napríklad o potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov, služby STK a emisnej kontroly a podobne.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?