BRATISLAVA. Počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku stále rastie. Denne pribudne 2 750 nakazených. Vzrástol aj počet hospitalizovaných.
Kým minulý týždeň ich bolo v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 818, tento týždeň je ich 997.
Taktiež stúpol aj počet ventilovaných pacientov, a to z 88 na 125. Vo štvrtok o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.
Mišík ďalej uviedol, že koronavírus sa v súčasnosti šíri najmä medzi mladšími ľuďmi, konkrétne stredoškolákmi, ktorí ďalej šíria nákazu v domácnostiach.
Mišík médiá informoval aj o tom, že za september bolo hospitalizovaných približne 1 200 pacientov, ktorí priemerne strávili v nemocnici osem dní.
Umelú pľúcnu ventiláciu si v septembri vyžadovalo 167 pacientov, títo ľudia v priemere strávili v nemocnici 13,5 dňa. Zdôraznil tiež, že je badať výrazný benefit v rámci očkovania.
„Vo vekovej skupine 70 rokov je vidno, že efekt očkovania je až desaťnásobný”. To znamená, že očkovanie desaťnásobne znižuje riziko, že pacient bude potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu.
Covid a sviatky
Členka konzília a pediatrička Elena Prokopová povedala, že odborníci odporúčajú ľuďom počas budúceho víkendu zvážiť cestovanie na hroby alebo návštevu príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch. Otázku COVID automatu otvoria zrejme po sviatkoch.
Ako uviedla Alena Košťálová, infektologička a primárka oddelenia dospelých na Klinike infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, spoliehajú sa na zodpovednosť ľudí.
V prípade, že sa niekto rozhodne cestovať do iných okresov, mal by zvážiť návštevu cintorína v iných dňoch ako počas budúceho predĺženého víkendu.
Konzílium odborníkov radí ľuďom, aby mali rúška aj v exteriéri, ak na danom mieste bude veľa ľudí. Taktiež odporúčajú cestovať individuálnou dopravou. Ľuďom odporúčajú vyhýbať sa napríklad aj preplneným obchodným centrám.
Tretia dávka nad 55 rokov
Treťou dávkou už zaočkovali 6 400 ľudí. Taktiež sa od budúceho pondelka spustí registrácia na tretiu dávku pre ľudí nad 55 rokov, ale aj pre pacientov s chronickým ochorením či osôb s rizikovou prácou.
"Keď sa zaočkuje 80 percent rizikovej skupiny, potom sa očkovanie otvorí ostatnej verejnosti," spresnila členka konzília odborníkov, primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava - Kramáre Alena Koščálová.
Zdôraznila, že ak pozvánku na tretiu dávku dostanú ľudia, ktorí majú pocit, že by na ňu nemali ísť, mali by sa obrátiť na svojich všeobecných lekárov.
Pravidlá karantény
Konzílium odborníkov pripomenulo dôležitosť a pravidlá dodržiavania karantény, ale aj význam očkovania proti novému koronavírusu. Práve vďaka očkovaniu sa viacerým okresom na Slovensku podarilo zostať v rámci COVID semaforu v lepšej farbe.
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena
Prokopová zopakovala pravidlá dodržiavania desaťdňovej karantény v prípade nakazenia sa niektorého člena domácnosti, napríklad dieťaťa.
"Domácnosť je s ním v karanténe, a to päť plus 10 dní z toho dôvodu, že takéto dieťa v domácnosti môže spolubývajúcich nakaziť počas piatich dní. Čiže týchto ľudí nemôžeme testovať hneď na druhý deň," vysvetlila Prokopová.
Dodala tiež, že zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény. Mali by však dodržiavať zvýšené protiepidemické opatrenia. Takisto majú možnosť sa dať na piaty deň od posledného kontaktu z nakazeným otestovať, pričom test je dôležitý najmä vtedy, ak na sebe spozorujú nejaké klinické príznaky ochorenia.
Rady odborníkov:
- Počas predĺženého víkendu si nájdite čas na pobyt v prírode a zostávajte iba v kruhu najbližšej rodiny.
- Do čierneho a bordového okresu cestujte len v nevyhnutných prípadoch.
- V prípade, že cestovať musíte, preferujte individuálnu dopravu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia – noste rúško alebo respirátor, zachovajte si odstup od ľudí mimo Vašich blízkych a dodržujte hygienu rúk.
- Stretnutia so širšou rodinou a s priateľmi odložte na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou. Zvlášť rizikové sú stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia Covid-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Sú to starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia s oslabenou imunitou.
- Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí - nákupným centrám, prostriedkom hromadnej dopravy, hromadným podujatiam a stretnutiam vrátane návštevy hrobov počas soboty a nedele, kde sa z dôvodu očakávaného náporu zvyšuje riziko nakazenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?