Prokurátor z kauzy Judita prehovoril: Bodala v afekte, cítila ohrozenie
V polovici mája 2019 bol v Žiline brutálne zabitý 16-ročný Tomáš Teličák priamo v byte svojej kamarátky a rovesníčky Judity Hany Konečnej.
Záchranárov zavolala dovtedy bezproblémová tínedžerka Judita, hoci sama mala dorezané prsty. V porovnaní s Tomášom na tom však bola lepšie. Na jeho tele našli 49 bodných rán nožom. Pár minút pred tragédiou sa obaja ešte usmievali do mobilu
Už po pár dňoch Juditu z vraždy obvinili, hoci vinu popierala. Opísala, že do bytu vošiel falošný odpočtár elektriny a na dvojicu zaútočil nožom. Spomenula ho aj v telefonáte záchranárom, keď Tomášovi podávala prvú pomoc.
V apríli tohto roku Juditu za vraždu právoplatne odsúdili na 12 rokov a 4 mesiace. Odôvodnenie rozsudku vyvolalo viaceré nejasnosti, vrátane chýbajúceho motívu.
Dozorový prokurátor Daniel Mikuláš v rozhovore pre SME vysvetľuje, čo ho presvedčilo, že vraždila skutočne ona, a prečo sa rozhodol o prípade prehovoriť až teraz.
V kostole mi odmietli podať ruku, inde na mňa vytiahli zbraň
Bol prvým obyvateľom Slovenska, ktorý sa vlani cez Vianoce dal zaočkovať proti covidu. Aj vďaka tomu sa stal jednou z najvýraznejších tvárí kampane vakcinácie proti koronavírusu.
Za svoj postoj čelil on aj jeho rodina od odporcov očkovania vyhrážkam, osočovaniu a ohrozeniu života. V dôsledku toho odišiel do zahraničia.
Keď počas tretej vlny pandémie opäť začali stúpať počty infikovaných koronavírusom, vrátil sa infektológ Vladimír Krčméry na Slovensko.
Skúma sériových vrahov: Prečo vraždia už osemročné deti? Tiež si tú otázku kladiem
Píše knihy o sériových aj masových vrahoch a robí o nich prednášky. Roky sa ako odborník ponára do skúmania ich osobných profilov a snaží sa odhaľovať príčiny, prečo sa niekto stane vrahom.
Andrej Drbohlav zároveň ako terapeut pracuje s deťmi a mladistvými, ktorí môžu mať v živote zle nakročené pre poruchy správania či násilnícke tendencie.
"Môžem len dúfať, že z nich vrahovia nebudú a že nebudú ani násilníkmi ako takými. Nádej tam je, no je veľké množstvo vplyvov, na ktoré nemám dosah," hovorí.
Má transrodového syna: Ľudia sa aj na mňa dívajú ako na chybnú, keď ho podporujem
Ako trinásťročné sa jej dieťa zdôverilo, že je transrodové, a tak sa z mamy, umelkyne a pedagogičky po rokoch stala aj aktivistka. Pavlína Fichta Čierna je súčasťou iniciatívy Združenia rodičov a priateľov LGBT + ľudí, ktorá sa aktívne hlási k podpore ich práv.
"V prvom rade som zvažovala bezpečnosť môjho dieťaťa. Náš vzťah s Johannom sa postupne zoceľoval, on si overoval, ako reagujem ja, a ja som sa veľa dozvedala o ňom, pretože touto problematikou žil autenticky a dlhšie ako ja. Takže keď začal prejavovať istú odvahu a nebojácnosť, išlo to ruka v ruke s tým, že sme postupne prestali čokoľvek navonok skrývať," hovorí.
V rozhovore približuje, aké je to odhaliť inakosť vlastného syna pred verejnosťou, aj ako by nemali reagovať rodičia, ktorým sa dieťa s inakosťou zdôverí.
Dôchodky budú klesať a nebude to príjemné
V treťom pilieri si sporí peniaze 900-tisíc Slovákov, čo je približne tretina pracujúcich. V dobrovoľnom sporení na dôchodok vidí ministerstvo práce pod vedením Milana Krajniaka veľký potenciál, preto chce jeho možnosti od roku 2023 rozšíriť.
Podľa plánu má vzniknúť nový osobný dôchodkový produkt, ktorý by mali popri doplnkových dôchodkových spoločnostiach ponúkať aj dôchodkové správcovské spoločnosti, banky, poisťovne či obchodníci s cennými papiermi.
Na osobný dôchodkový produkt by mal prispievať štát takzvanou dôchodkovou prémiou v sume 60 až 100 eur v závislosti od výšky ročných príspevkov sporiteľa.
Asociácia DDS reformu kritizuje. Podľa nej prináša neférovú konkurenciu, ktorá bude mať uľahčené podmienky a nemusí plniť prísne investičné limity tak ako DDS.
„Ak by som išiel do absurdností, tak správca môže nakúpiť nehnuteľnosti, fyzické zlato, bitcoiny či pohľadávky telekomunikačných operátorov. Nedefinovanie investičných limitov sa u mňa nespája s pojmom stabilita a dlhodobá udržateľnosť,“ vraví v rozhovore pre INDEX prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Martin Višňovský.
Éra daňových rajov sa končí, majetok už neskryjú
Pred niekoľkými dňami sa krajinám združeným v organizácii OECD podarilo dosiahnuť kľúčovú dohodu, ktorú podporilo 136 zo 140 štátov sveta. Nepodporili ju len Keňa, Nigéria, Pakistan a Srí Lanka.
Jej výsledkom má byť zamedzenie fiktívneho presunu ziskov veľkých nadnárodných spoločností do daňových rajov. Dohoda sa týka aj nastavenia minimálnej globálnej dane na 15 percent pre firmy s príjmami nad 750 miliónov eur.
„Je možné, že nadnárodné spoločnosti a daňové raje si nájdu cestičky, ako by mohli obísť aj tieto nové pravidlá. Ale ak mám byť optimistický, ekonomický model daňových rajov sa touto dohodou končí,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX český ekonóm a expert na daňové systémy Petr Janský.
Prezident nie je u svojich úradníkov v dobrých rukách
Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoj úrad. Vyplýva to zo správy Ústrednej vojenskej nemocnice, kde je Zeman už desať dní hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Ak sa prezidentov stav nezlepší, obe komory českého parlamentu – Senát aj snemovňa – budú hlasovať o odobratí jeho právomocí, ktoré dočasne prejdú na premiéra a predsedu snemovne.
„Ide iba o dočasný prevod právomocí, prezident nepríde o funkciu, iba o právomoci,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME predseda Senátu Miloš Vystrčil.
„Som presvedčený, že nie je správne, keď k práceneschopnému prezidentovi hospitalizovanému na JIS privedú predsedu Poslaneckej snemovne, aby s ním riešil pracovné záležitosti. Pán prezident nie je v dobrých rukách, pokiaľ ide o jeho úradníkov,“ zdôrazňuje.
Amerických novinárov nikdy nešpehovali, potom prišiel Obama
Niektorí ľudia by si priali, aby médiá vyzerali ako facebook, že by videli len to, čo im vyhovuje, hovorí v rozhovore pre SME Matt Apuzzo, americký novinár a trojnásobný držiteľ prestížnej Pulitzerovej ceny.
V rozhovore opisuje aj to, ako majú novinári pristupovať k vláde a prečo je neprípustné, ak ich politici nazývajú nepriateľmi štátu.
Ešte donedávna platilo pravidlo, že americká vláda nesledovala miestnych novinárov, no to sa zmenilo počas vládnutia Baracka Obamu. Apuzzo s tým má osobnú skúsenosť.
Herec, ktorý dal obličku kolegovi: Rozhodnúť sa bolo ľahšie, ako vstávať o piatej ráno
Pred tromi rokmi sa herec Karel Zima rozhodol darovať obličku producentovi Karlovi Vaňkovi, ktorého dovtedy poznal iba letmo, predovšetkým z pracovných akcií. Napriek tomu, že nešlo o príbuzného alebo blízkeho priateľa, jeho rozhodnutie bolo spontánne.
"Vracal som sa na pľac a odrazu mi to celé došlo. Dodnes by som vedel v tej hale nájsť konkrétny štvorcový meter, na ktorom mi docvaklo. Ak on má obe obličky v háji, prečo by som mu ja nemohol jednu ponúknuť. Tak som mu napísal."
Že svoje rozhodnutie myslí naozaj, mu spočiatku neverili lekári ani samotný príjemca. Na darcovstvo priamo inšpiroval aj ďalších ľudí.
Bol drzý voči Sennovi. Spomína si aj na súboje so Schumacherom
Volali ho lietajúci Fín, fandili mu státisíce ľudí po celom svete. Ako jazdec tímu McLaren kraľoval svetu Formuly 1 v rokoch 1998 a 1999 a nezabudnuteľné sú jeho súboje s Michaelom Schumacherom.
Dvojnásobný majster sveta Mika Häkkinen bol v Bratislave na jednej z konferencií a pri tejto príležitosti odpovedal aj na otázky médií.
Rozhovory ZKH
- Dočasný policajný prezident Štefan Hamran: Santusová si ide svoje, je príkladom toho, ako sa tu kriví systém
- Analytik Martin Smatana: Okolité krajiny zvýšili platy, sestry a lekári budú ešte viac odchádzať
- Novinárka Petra Procházková: Najviac sa bojím ľudskej nenávisti
Podcasty SME
- Dejiny: Československá utópia Interhelpo sa premenila na peklo, hovorí novinár Lukáš Onderčanin.
- Ľudskosť: O dospievaní, materstve, interrupcii a spájaní dvoch svetov so Janette Maziniovou Motlovou.
- Gyncast: Vírus HPV je zodpovedný za 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice, hovorí lekár Peter Kaščák.

Beata
Balogová
