Okresy mobilizujú, aby ich mohli preradiť do lepšej farby. Niektorým stačí zaočkovať už len desiatky starších ľudí. Sabinov a Ružomberok vďaka takémuto prístupu mieria od pondelka z čiernej do bordovej farby.
Za sprísnenie interrupcií je podľa prieskumu AKO iba osem percent ľudí, no pre niektoré poslankyne a poslancov ide o najväčšiu politickú prioritu. V čom je návrh Anny Záborskej nebezpečný a ideme pomalými krokmi po poľskej ceste k úplnému zákazu interrupcií? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Mestá mobilizujú, aby sa vykúpil celý ich okres z čiernej
- Sulíkov ranč v Austrálii: Čo vieme o zatajenej nehnuteľnosti?
- Realitná horúčka. Počkal tri mesiace a bez námahy zarobil o 30-tisíc viac
- Zeman omilostil pochybného podnikateľa. Podľa Hradu je ťažko chorý, no nevyzerá tak
- Ronaldo? Je šialený. Poslal som ho do čerta, vravel tréner
- Slovensko zlyháva v rodovej rovnosti, predbehlo ho aj Poľsko či Bulharsko
Mestá mobilizujú, aby sa vykúpil celý ich okres z čiernej

Pozitívny výsledok PCR testu malo 5 361 osôb, laboratóriá vykonali 19 150 vyšetrení. V súvislosti s ochorením Covid-19 zaevidovali úrady ďalších 36 úmrtí. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 344, v nemocniciach tak je 1 774 pacientov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 739 ľudí.
Desiatim okresom, ktoré budú od pondelka čierne, stačí získať do tisíc zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, aby v nich mohli platiť voľnejšie opatrenia. Ktoré to sú, vyrátalo SME na základe údajov o očkovaní z ministerstva zdravotníctva.
Regionálny hygienik môže posunúť okres do lepšej farby o jeden stupeň, ak v ňom zaočkovanosť starších ľudí presiahne 65 percent.
Okresy Sabinov a Ružomberok sa tak od pondelka presunú do bordovej farby. Na očkovanie ľudí zvoláva Humenné aj Martin.
- Covid automat: Od pondelka 8. novembra bude v čiernej farbe covid automatu už 36 okresov, čo je skoro polovica všetkých okresov na Slovensku. Bordových okresov bude 34, červených sedem. V oranžovej farbe budú už len dva okresy.
- Je to na vás, čierne okresy: Pri určitej rýchlosti šírenia covidu sa jednoducho musíme prestať hemžiť. A pri určitom stupni zaočkovanosti štáty takmer nevedia, že ešte nejaká epidémia je. Jediné, čo má v našej situácii význam, je bežať si po vakcínu, píše Nataša Holinová.
- Môžeme to do šiestich týždňov ukončiť: Máme pred sebou iba dve možnosti. Buď sa 2,4 milióna obyvateľov zaočkuje a epidémia sa u nás prakticky skončí do šiestich týždňov, alebo sa táto skupina ľudí premorí a s covidom sa budeme „hrať“ až do Veľkej noci, píše Martin Pavelka.
- Odkázaní na milosť vírusu: Jediná antivaxerská opozícia nieže vo V4, ale v celej EÚ nestačí vláde. Heger a kolektív ešte nútia celú spoločnosť, aby sa prispôsobovala „slobodnému rozhodnutiu“ jednej skupiny občanov, že zaočkovať sa nie a nie a nedajú, píše Peter Schutz.
- Opustiť sa vieme aj bez Hegera: Že zdravotnícky stav nemôžeme prinútiť k očkovaniu povinnosťou, lebo by odchádzali a ešte s krikom? A grošom ste ich už pokúšali? Áno, situácia je zúfalá a bytie je vo svojej podstate absurdné. Ale teraz by mal Heger pustiť z ruky Schopenhauera, či čo to číta, a zase robiť obyčajného lídra, píše Zuzana Kepplová.
Sulíkov ranč v Austrálii: Čo vieme o zatajenej nehnuteľnosti?

Nechce prezradiť rozlohu, cenu a ani spolumajiteľov. Minister hospodárstva Richard Sulík tají detaily týkajúce sa ranča, ktorý si v decembri 2019 kúpil v Austrálii.
Verejnosť sa o ňom dozvedela od Igora Matoviča, ktorý nehnuteľnosť zmienil len mimochodom. Sám Matovič pritom oficiálne nepriznáva žiaden majetok.
„Na financovanie nehnuteľnosti založil dva byty uvedené v majetkovom priznaní a zobral si úver 500-tisíc eur,“ odkázala Sulíkova hovorkyňa Katarína Matejková. Dodala, že šéf SaS sa k téme viac vyjadrovať už nebude.
Aj keď pri Sulíkovi nie sú pochybnosti o tom, či si ranč mohol dovoliť, v majetkových priznaniach ho nikdy nesignalizoval. O cene ranča Sulík povedal len toľko, že sám zaplatil sumu „takmer na úrovni lepšieho bratislavského bytu“.
Od roku 2012 býva Sulík v exkluzívnom byte na bratislavskej Kolibe na svahu Malých Karpát. V čase kúpy novostavby sa odhadovala cena jeho bytu na 436- až 666-tisíc eur.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Sme rodina Budaja nepodporí: Vládne hnutie Sme rodina sa po rokovaní so zástupcami ľudí žijúcich v regiónoch rozhodlo nepodporiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Pripravovanú reformu národných parkov Sme rodina nepodporí ani v tom prípade, ak by ich koaliční partneri podmienili podporu tohto zákona výstavbou štátnych nájomných bytov.
- Skalnaté pleso úplne vyschlo: Len pred dvoma mesiaci obletelo médiami a sociálnymi sieťami video s vylievajúcim sa Skalnatým plesom. Začiatkom novembra je zasa úplne vyschnuté. Pleso ide podľa pracovníkov TANAP-u z extrému do extrému, hladinu ovplyvňuje najmä klíma.
- Kudla sa vyhovára: Ľubomír Kudlička, prezývaný Kudla, podľa vlastných slov neriadil zločineckú skupinu takáčovcov, nikomu nedával príkazy a ani nezadával úlohy na páchanie trestnej činnosti. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uviedol, že nevedel, že by skupina existovala. Orgány činné v trestnom konaní podľa neho vytvorili zločineckú skupinu z SBS, ktorú vlastnil.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára: To najzaujímavejšie a najčítanejšie z aktuálneho diania na východnom Slovensku. Odoberať >
Realitná horúčka. Počkal tri mesiace a bez námahy zarobil o 30-tisíc viac

Hovorí sa, že realitný trh v Bratislave je akoby štát v štáte. V hlavnom meste vraj platia úplne iné pravidlá ako v regiónoch, robí sa tam lepší biznis. Veď aj keď ceny stavebných materiálov sú všade na Slovensku približne rovnaké, byty v Bratislave sú podstatne drahšie.
Aj preto sa developeri nových bytových projektov do menších krajských či okresných miest veľmi nehrnú. O to väčší dosah môže mať na ich obyvateľov súčasný realitný boom.
„Za desať rokov som sa nestretol s tým, aby byty, respektíve nehnuteľnosti vo všeobecnosti, stúpali takýmto rýchlym tempom,“ hovorí riaditeľ košickej realitnej kancelárie Diamond Reality Lukáš Sopko.
Developeri majú spočítané, že s rovnakou námahou zarobia v hlavnom meste oveľa viac než v Prešove, Trenčíne či v Košiciach. Kým v Bratislavskom kraji cena za štvorcový meter atakuje 2800 eur, v iných krajoch neprekonala 1500 eur. Vo všetkých krajoch je pritom bývanie najdrahšie v modernej histórii Slovenska.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Najväčšou hrozbou pre naše lesy je človek: Štátne pozemky v národných parkoch by sa mali presunúť pod správu ochranárov, mala by sa v nich obmedziť ťažba dreva a zvýšiť ochrana prírody. Počíta s tým návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia. O reforme národných parkov sa INDEX rozprával s aktivistom a ochranárom Erikom Balážom.
- Arca plánuje fabriku na vodík: Tepelná elektráreň na biomasu v Topoľčanoch plánuje postaviť prevádzku na výrobu vodíka prostredníctvom elektrolýzy vody. Celý projekt by mal stáť približne šestnásť miliónov eur a zviesť sa na vlne boomu obnoviteľných zdrojov energie. Za elektrárňou však stojí zadlžená investičná skupina Arca Capital, ktorá prechádza komplikovanou reštrukturalizáciou.
- Nová prírodná rezervácia: Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska vznikne 1. decembra. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktoré schválil kabinet na návrh ministerstva životného prostredia. Za chránené územia vyhlásia doteraz nedostatočne chránené pralesy a prírodné lesy Slovenska. Spolu to bude 76 lokalít v rôznych častiach Slovenska. Celková výmera by mala byť 6462,42 hektára.
Zeman omilostil pochybného podnikateľa. Podľa Hradu je ťažko chorý, no nevyzerá tak

Keď prezidenta Miloša Zemana ešte v septembri hospitalizovali, verejnosť o jeho zdravotnom stave veľa nevedela. Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček na twitteri namiesto vecných informácií umiestňoval iba žalmy. Pomedzi ne však 14. septembra popoludní zverejnil stručnú správu, že prezident omilostil muža stíhaného za krátenie daní.
Dôvodom malo byť, že stíhaný muž „trpí závažným chronickým ochorením niekoľkých životne dôležitých orgánov, a to až na hranici ich zlyhania“, uviedol v oficiálnom stanovisku Pražský hrad.
Českému rozhlasu sa podarilo zistiť, že ide o pochybného podnikateľa Pavla Podroužka, ktorého úrady stíhali pre krátenie daní a spôsobenú škodu 9,7 milióna korún (asi 380-tisíc eur). Podroužek zároveň dostal podmienku za jazdu v opitosti.
Reportéri rozhlasu si s mužom dohodli stretnutie, aby si overili jeho skutočný zdravotný stav. „Mal na sebe módne sako, na zápästí robustnú striebornú reťaz. Po schodoch vyšiel bez problémov a pôsobil energicky,“ opisuje reportérka Markéta Chaloupská stretnutie s mužom, ktorý mal byť podľa Hradu ťažko chorý.
V skratke ďalšie správy zo zahraničia:
- Lockdown pre nezaočkovaných v Sasku: Nedostanú sa do reštaurácie, kaviarne, kina, ale ani na štadión. Nemecká spolková krajina Sasko chce od budúceho pondelka sprísniť pravidlá pre neočkovaných. Práve v Sasku je spomedzi šestnástich nemeckých spolkových krajín najnižšia zaočkovanosť.
- Fínskym novinárom hrozí väzenie: V decembri 2017 vyšiel v denníku Helsingin Sanomat článok o jednej zo zložiek fínskych tajných služieb. Polícia konštatovala, že novinári sa k informáciám nedostali protiprávnymi prostriedkami, napriek tomu zástupca fínskeho generálneho prokurátora oznámil, že na nich podáva obžalobu. Viní ich zo zverejnenia utajovanej informácie. Hrozia im až štyri roky väzenia.
- Diskutujú o klíme, prileteli súkromnými letmi: Na klimatickú konferenciu COP26 v Glasgowe priletelo 182 súkromných lietadiel, čo je viac ako dvojnásobok letov oproti minulému týždňu. Niektoré zdroje uvádzajú celkový počet až 400 VIP a súkromných letov. Matt Finch z britskej kampane pre dopravu a životné prostredie uviedol, že takouto cestou jeden politik vytvorí viac emisií ako niekoľko bežných ľudí za jeden rok.
Zo zahraničných webov:
- Toronto Life: Tento muž je Jeff Bezos medzinárodného obchodu s drogami
- The Atlantic: Smerujeme priamo k poloarmagedonu
- Foreign Affairs: Nevyhnutná rivalita: Amerika, Čína a tragédia veľmocenskej politiky
Ronaldo? Je šialený. Poslal som ho do čerta, vravel tréner

Keď schádzal po zápase z ihriska, fanúšikovia Atalanty Bergamo naňho pískali. Cristiano Ronaldo im súhlasne prikývol a s priaznivcami súpera sa rozlúčil tak, že si priložil prst k perám.
Jeho tréner Ole Gunnar Solskjaer sa počas rozhovoru pre televíznu stanicu neustále usmieval. Aj následne na tlačovej konferencii velebil hlavne jedného hráča. „Cristiano je jednoducho neuveriteľný,“ krútil hlavou Solskjaer.
Ronaldo mu opäť raz zachránil miesto alebo minimálne predĺžil angažmán. Manchester United remizoval v zápase skupinovej fázy Ligy majstrov na pôde Atalanty Bergamo 2:2, pričom Ronaldo strelil oba góly hostí.
Aj tréner Atalanty Gian Piero Gasperini ho velebil. „Ronaldo? Čo na to povedať... Je neuveriteľný, šialený. Čo som povedal Ronaldovi na konci zápasu? Povedal som mu, aby išiel do čerta," žartoval Gasperini.
Ďalšie športové správy:
⚽️ Športový prehľad: Kolegovia zo Sportnet.sk denne pripravujú newsletter Športový prehľad, v ktorom nájdete tie najdôležitejšie športové správy. Aktivujte si jeho odber jedným klikom.
Slovensko zlyháva v rodovej rovnosti, predbehlo ho aj Poľsko či Bulharsko

Ženy v Európskej únii aj na Slovensku sa za uplynulých desať rokov postupne dostávali k väčšej moci, lepšiemu zdraviu aj férovejšiemu rozdeleniu voľného času. Ukazuje sa však, že tento postup je veľmi pomalý a aj veľmi krehký, čo dokázala pandémia.
Od rodovej rovnosti tak má Európa stále ďaleko a ak ide o Slovensko, medzi ostatnými európskymi štátmi sa už roky drží na chvoste. Medziročne sa zlepšilo len o pol bodu a za desaťročie celkovo iba o tri body z celkovej stovky.
V najnovšom porovnaní krajín EÚ ho predbehli aj Poľsko či Bulharsko. Vyplýva to z aktuálneho Indexu rodovej rovnosti, ktorý každoročne zostavuje Európsky inštitút pre rodovú rovnosť.
Slovensko zlyháva najmä v oblasti moci a rozhodovania, ktoré sa čoraz viac sústreďuje v rukách mužov, v oblasti ekonomického rozhodovania a taktiež v oblasti neplatenej práce a využívania voľného času, ktorého majú ženy naďalej výrazne menej.
V skratke ďalšie správy o rodine a vzťahoch:
- Neviditeľná neplatená práca: Jeden z najväčších problémov Slovenska, ktorý súvisí s rovnosťou medzi mužmi a ženami, je neplatená práca. Starostlivosť o domácnosť, o deti, o starších členov rodiny. Ženy jej venujú oveľa viac času než muži.
- Bangladéšske deti nemajú na výber: V roku 2013 sa udiala najväčšia katastrofa v histórii odevného priemyslu. Na predmestí bangladéšskej metropoly sa zrútila budova Rana Plaza, v ktorej sídlilo niekoľko textilných fabrík. Pod jej troskami zahynulo vyše tisíc ľudí, ďalšie tisíce sa zranili. Poľský reportér Marek Rabij sa krátko nato vydal do Bangladéša.
- Darcovstvo obličiek: Transplantácia ľadvín od živého darcu je považovaná za najlepšiu alternatívu liečby pacientov s nenávratným zlyhávaním obličiek, ktorá úspešnosťou zďaleka prekračuje úspešnosť darcovstva v prípade mozgovej smrti. Živí darcovia tvoria u nás asi len desať až pätnásť percent z celkových transplantácií. Vo svete sa pritom toto číslo pohybuje až na úrovni 40 percent.
Rozhovory ZKH

Ako sme na tom s právami žien? Je Slovensko rovnako spravodlivé pre niekoho, kto je z LGBTI komunity? Poznáme kvalitu demokracie podľa toho, ako sa správame k najslabším? A sú tresty spravodlivé, keď niekto za vraždu dostane menší trest ako ten, čo ukradne peniaze? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Luciou Berdisovou, odborníčkou na ústavné právo zo SAV.
Podcasty SME
- Zoom: Zem sa môže prevrátiť nabok
- Vedátorský podcast: Geomagnetická búrka nás tento víkend obišla
Karikatúra

Recept dňa

Že jete ryby iba na Vianoce? To treba ihneď napraviť! Skúste si ugrilovať pstruha.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
