V roku 1991 sme zažili kontrarevolúciu
Rok 1991 nebol len druhým rokom slobody po páde komunizmu, ale aj rokom, keď sa naplno prejavili nacionalizmus, rasizmus, fašizmus.
"Väčšinová spoločnosť zrážky antifašistov s neonacistickými skinheadmi vnímala ako boj dvoch extrémov. Nechápala, že antifašisti boli predstaviteľmi humanistického sveta, aj keď vo vyhrotenej forme. Byť proti rasizmu, fašizmu nie je predsa žiadny extrém, to je normálne," hovorí umelec a publicista Matúš Ritomský, ktorý zažil rastúci extrémizmus na ulici ako punker.
V rozhovore vysvetľuje, aký to bol pocit, keď v uliciach vládol neonacistický teror, polícia stála na strane nazi-skinheadov, majorita zatvárala oči a proti fašizmu vystupovalo len zopár punkerov.
Nežná revolúcia bola naša posledná veľká ochranárska akcia
Rok 1991. Druhý porevolučný rok priniesol veľa zmien. No mnohé problémy v krajine zdevastovanej po totalite zostali nedoriešené. Týkali sa aj životného prostredia.
Ešte za komunizmu prišli na Slovensku s otvorenou kritikou režimu práve ochranári, ktorí v iniciatíve Bratislava/nahlas upozornili na zničené biotopy, otrávenú pôdu, nedýchateľný vzduch i zdevastované centrum slovenskej metropoly.
Jedným z nich bol aj Mikuláš Huba, v porevolučnom čase poslanec národnej rady a zároveň predseda Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
V rozhovore s úsmevom hovorí, že Nežná revolúcia bola posledná veľká ochranárska akcia, po nej sa mnohí angažovaní ochranári dostali do dôležitých funkcií a príroda išla bokom.
Vieme o prepojení výtržníkov z Piešťan na vojakov. Už ich riešime
Do vojakov vkladá štát v čase pandémie veľké nádeje. Pomáhali pri plošnom testovaní a vláda ich v ostatných týždňoch nasadzuje aj na ochranu vakcinačných centier pred nájazdníkmi.
Predošlé dni však ukázali, že medzi výtržníkmi z piešťanského Lidlu sú aj bývalí príslušníci armády. Prepojenia majú, navyše, aj na ďalších vojakov, ktorí sú naďalej v aktívnej službe.
O tom, aké sú v armáde nálady v postoji k pandémii a ako napredujú rozbehnuté armádne nákupy, hovorí pre SME minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Vysoké školy sú tu pre celú krajinu, nielen pre ich zamestnancov
"Príliš silná úloha senátov je jedným z brzdiacich elementov rozvoja kvality," hovorí štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis o potrebe vysokoškolskej reformy.
Aj po roku vyjednávaní sú s návrhom reformy akademici nespokojní, hovoria o politizácii vysokého školstva či o rušení akademickej samosprávy a hrozia štrajkom.
Paulis v rozhovore vysvetľuje, že je pripravený námietky škôl zapracovať tak, že budú mať problém ďalej odôvodňovať svoj nesúhlas. Hovorí aj o konkrétnych ústupkoch, dôvodoch reformy či o tom, ako prebiehali diskusie v pracovnej skupine.
Vravelo sa, že to je ten Angličan, ale baby na to nebalil
Miroslav Žbirka bol plachý, ale jeho prínos pre slovenskú hudbu je absolútne nepopierateľný, spomína na svojho spoluhráča z kapely Modus Laco Lučenič.
"Vedel sedieť nad vecou, kým ju nemal úplne jasnú, potreboval mať všetko podľa plánu," hovorí.
Meky mal do poslednej chvíle vízie a plány

"Celý život zdôrazňoval slušnosť, komunikáciu, to sú nadčasové hodnoty, ktoré vždy prezentoval a ktoré často chýbajú v spoločnosti," hovorí o Mekym Žbirkovi hudobný expert Juraj Čurný.
Neprehrali sme, pred rokom sme ešte neboli pripravení
Prehráme až vtedy, keď si sami povieme, že sme prehrali, hovorí v rozhovore pre SME Anastasia Kosťugovová, ktorá má v tíme bieloruskej opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej na starosti komunikáciu.
Tej sa po minuloročných zmanipulovaných prezidentských voľbách podarilo ujsť z krajiny a dnes žije v litovskom Vilniuse. Ak by sa vrátila domov, režim diktátora Alexandra Lukašenka by ju okamžite poslal do väzenia.
V rozhovore Kosťugovová opisuje, ako sa dostala z vlasti domov, ako ju neustále sledujú alebo ako skončila jej matka Valeria za mrežami. Skončiť s aktivizmom nie je možnosťou, hovorí v rozhovore, ktorý vznikol počas jej návštevy Bratislavy, kam prišla na pozvanie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Ľudia by uverili aj tomu, že mám doma ružového slona a vie lietať
Vyvracaniu hoaxov a dezinformácií sa venoval už pred pandémiou. V roku 2019 so skupinou lekárov, ktorá sa nazýva Lovci šarlatánov, napísal Príručku zdravého rozumu. Kniha sa stala bestsellerom. Autori sa v nej venovali antivaxerom, homeopatii aj domácim pôrodom.
Počas pandémie sa hoaxy a dezinformácie stali ešte nebezpečnejšími. "Pred pandémiou sa stávalo, že si pre dezinformácie niekto namiesto skutočnej terapie zvolil pitie sava či odčervovanie. Škodil tým však najmä sám sebe. Ale počas pandémie pomýlení a zmanipulovaní ľudia ovplyvňujú zdravie celej spoločnosti," hovorí pre SME lekár Roland Oravský.
Nová kniha Lovcov šarlatánov nesie názov Pandémia hoaxov. Opisujú v nej vývoj pandémie, ako sa jej vplyvom zmenili naše životy aj ako dezinformačné weby manipulujú spoločnosť. Kniha vyšla 15. novembra.
Etické nakupovanie nie je možné
Jednou z prvých odevných spoločností na svete, ktoré úplne prešli na organickú bavlnu je Patagonia. Spoločnosť už takmer päťdesiat rokov vytvára produkty, ktoré vydržia desaťročia a dajú sa recyklovať či opraviť.
„Chceme skutočne zmeniť naše praktiky, nie sa len vykúpiť z problému,“ hovorí Vincent Stanley, ktorý pôsobí v spoločnosti od jej začiatkov a je riaditeľom firemnej filozofie.
Jeden rok baletného tanečníka znamená päť rokov bežného človeka
Keď som tancoval, hudba mi dodávala energiu. Keď tvorím choreografiu, hudba otvára moju predstavivosť, hovorí Michael Corder, jeden z najúspešnejších britských choreografov.
S Baletom Slovenského národného divadla choreograficky aj réžijne naštudoval inscenáciu Popoluška na hudbu Sergeja Prokofieva, ktorá bude mať premiéru 19. novembra.
V rozhovore pre SME Národné svetový choreograf hovorí prečo vždy túžil inscenovať Popolušku, v čom podľa neho spočíva genialita Prokofievovej hudby aj prečo je balet najnáročnejšiou tanečnou technikou na svete.
Rozhovory ZKH
- Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík: Načo nám je Kollár v koalícii, keď sabotuje všetky reformy
- Predseda Sme rodina Boris Kollár: Spoločnosť je rozoštvaná a my im zrušíme nemocnice? My zachraňujeme koalíciu
- Predseda Spolu Miroslav Kollár: S Druckerom si spoluprácu neviem predstaviť
Podcasty SME
- Dejiny: Dubček si zvolil cestu riadeného ústupu a prišiel o všetko, hovorí historik Peter Jašek z ÚPN.
- Ľudskosť: Keď neveríme inštitúciám, v krajine rastie úzkosť a myslíme viac na seba, hovorí sociologička Elena Gallová Kriglerová.
- Gyncast: Neodkladajte a nepodceňujte preventívne gynekologické prehliadky, varuje primár Peter Kaščák.

Beata
Balogová
