BRATISLAVA. Ideálna cesta v boji s pandémiou koronavírusu by bolo povinné očkovanie vybraných vekových skupín. Uviedol to v diskusnej relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko (RTVS) predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že o takomto riešení diskutuje nielen s lekármi, ale aj právnikmi už dva týždne.
Podľa Hegera je v tejto súvislosti potrebné posúdiť súlad s ústavou. „Tu je veľmi dôležité, aby sa ústavní právnici vyjadrili, či povoľuje naša ústava očkovať istú vekovú skupinu obyvateľstva," povedal premiér s tým, že očkovať treba hlavne skupiny 65+, ale aj 60+, prípadne aj 50+.
„Ak by to bolo možné, toto bude jednoznačne môj návrh," zdôraznil Heger.
Ústavný právnik Peter Kresák:
"V situácii, v ktorej sa Slovensko v súčasnosti nachádza, je povinné očkovanie nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné. Mám pritom na mysli najmä pozitívny záväzok štátu chrániť životy a zdravie svojich občanov.
Či je lepšie plošné povinné očkovanie alebo očkovanie podľa vekovej skupiny, je odborná otázka, na ktorú musia odpovedať odborníci."
Podľa premiéra nie je v tejto súvislosti nutné vybrané skupiny určovať podľa profesie, keďže vírus si nevyberá.
„Na druhej strane, potrebujeme chrániť všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu so seniormi, ak chceme chrániť seniorov," skonštatoval s tým, že personál, ktorý prichádza do kontaktu so seniormi, by mal byť zaočkovaný.
V prípade, že nebude možné pre ústavné prekážky povinne očkovať vybrané skupiny, podľa Hegera je možné situáciu riešiť len povinným očkovaním celého obyvateľstva.
„Toto už bolo diskutované niekoľkokrát, len na to nebola zatiaľ politická odvaha. Ale ja si myslím, že po vzore Rakúska aj iných krajín budeme vidieť, aj na príklade úmrtí, že inej cesty niet," dodal Heger.

Hlas povinné očkovanie odmieta, hovorí o rozbuške
Iniciovaním povinného očkovania proti covidu podľa strany Hlas zapaľuje Heger v slovenskej spoločnosti rozbušku, ktorá môže mať nedozierne následky. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré médiám sprostredkovala hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
Hlas opakuje, že povinné očkovanie zásadne odmieta.
"Sériu fatálnych zlyhaní, ktoré zapríčinili už tisíce zbytočných úmrtí, ide neschopná slovenská vláda doplniť o ďalšie. Po zbytočnom plošnom testovaní, fraške s vakcínou Sputnik a nezvládnutej očkovacej kampani otvára Eduard Heger Pandorinu skrinku presadzovaním povinného očkovania," odkazuje líder Hlasu Peter Pellegrini.
“Myslím si, že po vzore Rakúska aj iných krajín budeme vidieť, aj na príklade úmrtí, že inej cesty niet.
„
"Predseda vlády sa dopúšťa obrovskej chyby, ktorá môže napätie v slovenskej spoločnosti zvýšiť na extrémne nebezpečnú úroveň," dodal.
Hlas trvá na tom, že očkovanie musí ostať dobrovoľné a musí byť slobodným rozhodnutím každého človeka.
"Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami," uzavrel Pellegrini.
Proti je aj Smer
Proti povinnému očkovaniu sa ostro stavia aj Smer. Predseda strany Robert Fico vo videu na sociálnej sieti uviedol, že urobí všetko preto, aby povinné očkovanie nikdy neprešlo. V prípade jeho zavedenia by Smer napadol opatrenie na Ústavnom súde.
"Je už za všetkými čiarami protiústavnosti a ani by nefungovalo, pretože krajiny takmer so 100-percentnou zaočkovanosťou majú dnes rovnaké problémy v nemocniciach ako Slovensko, len s tým rozdielom, že skoro všetci hospitalizovaní sú zaočkovaní," tvrdí Fico.
Líder opozičnej strany trvá na tom, že očkovanie musí byť dobrovoľné a právne postavenie zaočkovaného, testovaného a toho, kto Covid-19 prekonal, musí byť rovnaké. Premiéra vyzval, aby sa začal starať o pacientov od momentu, keď sa dozvedia, že sú pozitívne testovaní.
Dostál a Kazda zo SaS sú za
Naopak, koaliční poslanci z klubu SaS a členovia OKS Ondrej Dostál a Radovan Kazda ideu povinného očkovania podporili.
„Ľudia, ktorí sa bez zdravotných dôvodov odmietajú dať zaočkovať, neohrozujú len samých seba, ale aj ostatných vrátane ľudí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov, a tých zaočkovaných, ktorým sa vzhľadom na ich vek alebo zdravotný stav napriek očkovaniu nevytvorila dostatočná imunita," povedal Kazda.
Podľa Dostála chráni očkovanie nemocnice, lekárov a všetkých zdravotníckych pracovníkov pred preťaženosťou, chráni ekonomiku, príjmy ľudí aj firiem a šetrí náklady štátu.
„Príklad krajín s podstatne vyššou mierou zaočkovanosti obyvateľstva ukazuje, že očkovanie je cestou k návratu do normálneho života. Lepšie by, samozrejme, bolo, ak by sme potrebnú mieru zaočkovanosti dosiahli pri dobrovoľnom očkovaní. Ale ak sa to nepodarilo...," doplnil Dostál.
Heger opozíciu kritizuje
Heger aj v Sobotných dialógoch opozícii odkázal, že by mala prestať robiť z pandémie politiku a viesť boj proti vláde. Vyzval ju, aby viedla boj proti pandémii a za záchranu životov. Obeťami pandémie sú totiž podľa Hegera primárne voliči súčasnej opozície.
"Je to úplne cynické. Oni burcujú už mesiace ľudí proti dodržiavaniu základných opatrení," skonštatoval premiér.
Situácia na Slovensku je v tejto súvislosti podľa neho anomáliou. "Si zoberte okolité krajiny, všetci pochopili, že zápas sa vedie s pandémiou, nie s vládou," uviedol Heger.
Podľa premiéra je tiež absurdné, že opoziční lídri sa nedali zaočkovať a napriek tomu tvrdia, že to odporúčajú. "Kto sa nechá ponúknuť niečím, keď si to samotný hostiteľ nedá do úst?," dodal predseda vlády.
Reakcia ministerstva zdravotníctva:
Povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva proti ochoreniu Covid-19 je v niektorých krajinách už realitou. Diskusie o tejto téme sa uskutočňujú na expertnej úrovni už i na Slovensku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
"Seniori sú najohrozenejšou skupinou s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19, čo dokazujú aj dáta z nemocníc. V súčasnosti stále nie je veľká časť z nich chránená vakcínou, čo vedie k zbytočným hospitalizáciám a k ešte zbytočnejším úmrtiam," zdôraznila Eliášová.
Pripomenula, že vakcinácia je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia. Podľa jej slov to potvrdzujú aj dáta z piatka 19. novembra, keď bolo na umelej pľúcnej ventilácii až 88,6 percenta pacientov nezaočkovaných.
Uvoľňovanie opatrení pre očkovaných Heger zatiaľ nevidí reálne
Heger tiež nevylúčil ani zavedenie lockdownu pre všetkých bez ohľadu na očkovanie po vzore Rakúska.
"Ak sa epidemická situácia bude aj naďalej zhoršovať, opatrenia sa budú na budúci týždeň opäť sprísňovať," povedal Heger.
Všetko podľa neho závisí od vývoja najbližších dní. "Oparenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať. Nevidím zatiaľ reálne uvoľňovanie opatrení pre očkovaných," skonštatoval Heger.

Svoje slová potvrdil aj po návšteve nemocnice v Poprade, kde zavítal v sobotu popoludní. "Dnes som sa presvedčil, že situácia v nemocniciach je kritická. Covidoví pacienti, zväčša neočkovaní, obsadzujú čoraz viac lôžok a do úzadia idú všetky zákroky, ktoré nie sú akútne a nemocnice musia zatvárať častokrát celé oddelenia," uviedol premiér s tým, že na súčasný stav tak doplácajú aj tí, ktorí sa zachovali správne a zaočkovali sa.
Sprísnenie opatrení má podľa jeho slov pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami.
Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?