BRATISLAVA. Premiér Eduard Heger v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko priznal, že chce navrhnúť povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, pričom by malo ísť najmä o seniorov.
Tvrdí, že o takomto riešení už diskutuje s právnikmi. Pokiaľ povedia, že je povinné očkovanie v súlade s ústavou, bude ho presadzovať.
Prečítajte si reakcie na premiéra Hegera.

Peter Pellegrini, predseda Hlasu
Iniciovaním povinného očkovania proti covidu podľa strany Hlas zapaľuje Heger v slovenskej spoločnosti rozbušku, ktorá môže mať nedozierne následky. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré médiám sprostredkovala hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
Hlas opakuje, že povinné očkovanie zásadne odmieta.
"Sériu fatálnych zlyhaní, ktoré zapríčinili už tisíce zbytočných úmrtí, ide neschopná slovenská vláda doplniť o ďalšie. Po zbytočnom plošnom testovaní, fraške s vakcínou Sputnik a nezvládnutej očkovacej kampani otvára Eduard Heger Pandorinu skrinku presadzovaním povinného očkovania," odkazuje líder Hlasu Peter Pellegrini.
"Predseda vlády sa dopúšťa obrovskej chyby, ktorá môže napätie v slovenskej spoločnosti zvýšiť na extrémne nebezpečnú úroveň," dodal.
Hlas trvá na tom, že očkovanie musí ostať dobrovoľné a musí byť slobodným rozhodnutím každého človeka.
"Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami," uzavrel Pellegrini.
Robert Fico, predseda Smeru
Proti povinnému očkovaniu sa ostro stavia aj Smer. Predseda strany Robert Fico vo videu na sociálnej sieti uviedol, že urobí všetko preto, aby povinné očkovanie nikdy neprešlo. V prípade jeho zavedenia by Smer napadol opatrenie na Ústavnom súde.
"Je už za všetkými čiarami protiústavnosti a ani by nefungovalo, pretože krajiny takmer so 100-percentnou zaočkovanosťou majú dnes rovnaké problémy v nemocniciach ako Slovensko, len s tým rozdielom, že skoro všetci hospitalizovaní sú zaočkovaní," tvrdí Fico.
Líder opozičnej strany trvá na tom, že očkovanie musí byť dobrovoľné a právne postavenie zaočkovaného, testovaného a toho, kto Covid-19 prekonal, musí byť rovnaké. Premiéra vyzval, aby sa začal starať o pacientov od momentu, keď sa dozvedia, že sú pozitívne testovaní.

Ondrej Dostál a Radovan Kazda, OKS, poslanecký klub SaS
Koaliční poslanci z klubu SaS a členovia OKS Ondrej Dostál a Radovan Kazda ideu povinného očkovania podporili.
„Ľudia, ktorí sa bez zdravotných dôvodov odmietajú dať zaočkovať, neohrozujú len samých seba, ale aj ostatných vrátane ľudí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov, a tých zaočkovaných, ktorým sa vzhľadom na ich vek alebo zdravotný stav napriek očkovaniu nevytvorila dostatočná imunita," povedal Kazda.
Podľa Dostála chráni očkovanie nemocnice, lekárov a všetkých zdravotníckych pracovníkov pred preťaženosťou, chráni ekonomiku, príjmy ľudí aj firiem a šetrí náklady štátu.
„Príklad krajín s podstatne vyššou mierou zaočkovanosti obyvateľstva ukazuje, že očkovanie je cestou k návratu do normálneho života. Lepšie by, samozrejme, bolo, ak by sme potrebnú mieru zaočkovanosti dosiahli pri dobrovoľnom očkovaní. Ale ak sa to nepodarilo...," doplnil Dostál.
Branislav Gröhling, SaS
Skoro 82 percent hospitalizovaných nie je plne očkovaných. Preto je na mieste či už sprísnenie opatrení, alebo aj otázka povinného očkovania napríklad starších ľudí. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
"Riešenie nie je zatvoriť všetko na mesiac a dúfať, že koronavírus niekam odíde. Ak aj po mesiaci bude zaočkovanosť Slovenska len 46 percent, vrátime sa tam, kde sme aj boli. Riešením nie je ani zatvoriť školy. Školy sú predsa otvorené všade na svete. Rozdiel medzi nami a inými krajinami je miera zaočkovanosti," skonštatoval Gröhling.
Pripomenul, že aj po očkovaní sa človek môže nakaziť. Delta variant je vysoko infekčný. "Rozdiel je ten, že znížime riziko ťažkého priebehu, hospitalizácie, a teda aj preplnenia nemocníc. Už dnes niektoré nemocnice kvôli pacientom s Covidom-19 odkladajú zákroky a operácie pre iných pacientov," dodal Gröhling.
Za ľudí
Povinné očkovanie sú podľa strany Za ľudí zatiaľ teoretické úvahy. Pred zavedením povinného očkovania však v strane uprednostňujú systematické zvýhodňovanie zaočkovaných ľudí, uviedlo tlačové oddelenie strany.
"Takisto sú potrebné dáta, či zavedenie povinného očkovania pomáha. V súčasnosti v Európskej únii nie je žiadna krajina, ktorá má už zavedené povinné očkovanie a bola by dôkazom toho, že ľudia sa naozaj zaočkovať dajú," poukázala v stanovisku strana.
Zároveň je podľa nej otázne, ako bude štát penalizovať ľudí, ktorí sa zaočkovať nedajú ani po zavedení povinného očkovania.
"Vieme si predstaviť menej násilný a rozdeľujúci spôsob, ako zvýšiť zaočkovanie - napríklad doplatky pre nezaočkovaných na drahé lieky, ktoré sa postupne budú zavádzať ako ochrana pred ťažkým priebehom Covid-19," spresnila strana.
Progresívne Slovensko
Aktuálna pandemická situácia už neumožňuje krajine čakať a váhať, Slovensko musí čo najskôr zaviesť povinné očkovanie pre celú dospelú populáciu. V stanovisku to uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Radovan Choleva.
"Povinné očkovanie obyvateľstva už nie je o názore, ale o nevyhnutnosti a zodpovednosti voči očkovaným, neočkovaným, ekonomike, ale aj našim zdravotníkom a zdravotníčkam," reagovala strana. Vládu preto vyzvala, aby bezodkladne zaviedla povinné očkovanie.
"V súčasnosti máme rekordné počty pozitívne testovaných, stúpajúce počty hospitalizovaných a, žiaľ, aj mŕtvych. Okrem toho sa však prestáva vykonávať aj necovidová medicína, zatvárajú sa podniky a čakajú nás ďalšie lockdowny," dodala strana.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?