BRATISLAVA. V čase, keď odporcovia očkovania umierajú na covidových oddeleniach a nemocnice riešia čoraz viac prípadov otráv ivermektínom, prichádza ministerstvo spravodlivosti so zmenou legislatívy. Tá by mala riešiť aj šírenie medicínskych dezinformácií.
V súčasnosti si totiž polícia nevie poradiť s prípadmi, keď obyčajní ľudia, či dokonca aj lekári šíria bludy. Polícia vie riešiť len situácie, ktoré sa zmestia do paragrafu o šírení poplašnej správy alebo pod priame poškodenie zdravia ľudovými liečiteľmi.
Slovenská legislatíva je v tejto oblasti deravá, tvrdí Daniel Milo, ktorý na Ministerstve vnútra pracuje v Inštitúte správnych a bezpečnostných analýz.
"Malo by byť možné postihovať taký druh dezinformácií, ktoré objektívne majú následky na zdraví a životoch ľudí, najmä ak sú šírené dlhodobo a úmyselne," hovorí.
V rámci novely Trestného zákona by tak mal pribudnúť nový paragraf. Tvorcovia dezinformácií by mohli byť na základe neho potrestaní odňatím slobody na jeden až päť rokov. V prípade škôd veľkého rozsahu bude páchateľovi hroziť štyri až desať rokov.

Polícia v súčasnosti v podobných prípadoch začne trestné stíhanie len výnimočne. Napríklad dodnes takto rieši podnet ministerstva zdravotníctva na jeden z najznámejších portálov, ktorý dlhodobo šíri medicínske bludy na internete.
Keď hlúposť zabíja
Vedenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach nedávno informovalo, že okrem liečby pacientov na covid-19 musia riešiť aj otravy antiparazitikom ivermektín, populárnym liekom konšpirátorov.