SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Koronavírus na Slovensku: Sulík chce zrušiť zákaz návštev cez Vianoce, považuje ho za hlúposť (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 757-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 179 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:04 SVET Talianska vláda dnes ohlásila ďalší úspech v očkovacej kampani - podaním 100 miliónov dávok vakcíny.

Generál Francesco Paolo Figliuolo, ktorý je zodpovedný za distribúciu vakcín, to nazval "výnimočným výsledkom".

Zhruba 80,1 percenta Talianov bolo zatiaľ zaočkovaných jednou dávkou, kým 77,3 percenta dostalo najmenej dve dávky vakcíny, vyplýva z výpočtov nezávislej nadácie Gimbe.

19:30 SLOVENSKO Predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár považuje opatrenia súvisiace so zákazom návštev blízkych cez Vianoce za nelogické. Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

"Pokiaľ sa môžu stretávať cudzí ľudia, mali by to umožniť aj rodinám, aspoň v nejakom počte," uviedol Kollár. Ak by minister zdravotníctva otvoril túto tému na vláde, líder Sme rodina by to podľa Jurcovej privítal.

SkryťVypnúť reklamu

Prehodnotiť nariadenie chce koaličným partnerom navrhnúť vicepremiér Sulík. Opatrenie kritizuje aj poslanec a podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

19:03 SLOVENSKO Slovenské národné múzeum otvára svoje priestory, expozície a výstavy vo všetkých 18 múzeách na celom Slovensku. Múzea budú fungovať v režime OP.

18:55 SLOVENSKSO Vláda nariadila "bezodkladne" zaviesť pre rýchliky, vlaky InterCity a tiež diaľkové autobusové linky OTP režim pre cestujúcich. Neočkovaných či tých, čo neprekonali covid-19, už nesmú podľa nových pravidiel prepraviť bez testu na koronavírus.

Namiesto zverejnenia presných pravidiel, aké typy testov budú neočkovaní potrebovať, akú dlhú platnosť budú tieto testy mať a kto a kde ich bude kontrolovať, sa vo štvrtok ešte len sporilo ministerstvo dopravy s Úradom verejného zdravotníctva, kto z nich má opatrenie vôbec zaviesť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok OTP režim vo vlakoch a autobusoch je fiasko. Úrady sa sporia, kto je zodpovedný Čítajte 

18:22 SLOVENSKO Česko má zrejme dva prípady nového variantu omikron , v Rakúsku ich hlásia niečo vyše 15. V troch mimoeurópskych krajinách dokonca objavili aj novú verziu tohto variantu.

Na Slovensku sa variant zatiaľ nepotvrdil. „Nie je dôvod si myslieť, že by nás omikron zázračne obchádzal. Predpokladám, že omikron už na Slovensku s veľkou pravdepodobnosťou je,“ hovorí pre SME virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV >>>

18:01 SLOVENSKO Od piatka môžu fungovať vleky aj hotely na pracovné účely.

Hotely a krátkodobé ubytovanie môžu fungovať v režime OTP na pracovné účely, podnikanie či ubytovanie súvisiace s návštevou zdravotníckeho zariadenia. Od 25. decembra môžu hotely poskytovať služby aj na iné účely, ale v režime OP. Povolené sú vleky, lanovky aj wellness v hoteloch.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovaní či prekonaní návštevníci, ktorí prídu do hotela po 25. decembri, budú musieť mať aj negatívny výsledok testu. RT-PCR test alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, antigénový test nie starší ako 48 hodín. Nazálny antigénový test môže byť vykonaný aj na mieste.

17:58 SLOVENSKO Od piatka budú v režime OP (očkovaní, prekonaní) otvorené všetky obchody a niektoré služby.

Obchody so základnými potrebami budú otvorené v režime základ, to znamená bez kontroly zdravotného stavu. V režime základ budú otvorené:

 • predajne potravín, lekárne, predajne krmív pre zvieratá, čerpacie stanice, predajne náhradných dielov pre autá, drogérie či predajne novín a tlačovín. Fungovať môžu aj výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, balíkomaty, pošty, banky či obchodné miesta sieťových operátorov
 • predajne domácich a záhradkárskych potrieb, nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín. V tomto prípade však prevádzkovatelia trhovísk musia zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest dva metre od seba
 • kľúčové služby, opravy a servis elektroniky, obuvi, odevov, vozidiel, bicyklov a ďalších či opravy strojov a zariadení. Fungovať bez obmedzení môžu aj liečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára, pohrebné služby, technické a emisné kontroly, taxislužby, advokáti, notári či exekútori

Len v režime OP môžu fungovať prevádzky

SkryťVypnúť reklamu
 • fitness, autoškoly, kaderníctva, holičstvá, prevádzky manikúr alebo pedikúr

Len v režime očkovaní, testovaní alebo prekonaní (OTP) môžu fungovať:

 • hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia

17:54 SLOVENSKO Ministerstvo dopravy neuvažuje zvýšiť podporu pre cestovný ruch a gastro, podporuje zníženie DPH pre stravovanie.

Pri určení výšky pomoci 10 percent z poklesu tržieb ministerstvo vychádzalo z reálnych možností alokovaných peňazí na tento účel. Odvetviu doteraz pomohlo sumou 133 miliónov eur.

17:45 SLOVENSKO Hromadné podujatia sú od piatka zakázané.

Výnimku zo zákazu majú podujatia v režime očkovaní a prekonaní do desiatich osôb. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce.

SkryťVypnúť reklamu

V kostoloch bude povolených najviac 30 ľudí alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Sobáše a krsty sa môžu uskutočniť maximálne za účasti šiestich osôb. Do tohto počtu sa nezapočítavajú osoby na strane organizátora. Výnimku majú i pohreby, ktoré sú bez kapacitných obmedzení.

17:37 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva vyzval ľudí, aby zvážili osobné návštevy otvorených prevádzok.

Úrad zároveň žiada prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne.

Súvisiaci článok Hygienici vyzvali ľudí, aby zvážili návštevy obchodov Čítajte 

17:29 SLOVENSKO V nemocnici v Žiari nad Hronom je teraz hospitalizovaných 47 pacientov s covidom, lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú naplnené na maximum.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje päť pacientov, čo predstavuje plné obsadenie reprofilovaných lôžok. Všetci ventilovaní pacienti sú neočkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hospitalizovaných pacientov s covidom v uplynulých týždňoch presiahol i maximum z druhej vlny pandémie. V súčasnosti je trend hospitalizácií v nemocnici stále stúpajúci, denný príjem však už nie je návalový.

17:18 SVET V Rakúsku predstavili detaily povinného očkovania, platiť bude pre všetkých od 14 rokov.

Výnimka z povinnej vakcinácie bude platiť pre tehotné ženy a tých, ktorí sa so zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať, spresnil minister zdravotníctva Mückstein. Pre uplatnenie výnimky bude potrebné lekárske potvrdenie, zdôraznil. Mückstein zároveň vyzdvihol, že očkovanie pre tehotné sa "výslovne odporúča".

Štvrťročne sa budú uskutočňovať tzv. "očkovacie lehoty", v rámci ktorých sa budú musieť dať zaočkovať všetky osoby, na ktoré sa povinná vakcinácia vzťahuje; alebo odovzdať odôvodnenie na výnimku z očkovania, spresňuje APA. Prvým konečným termínom na zaočkovanie bude 15. marec 2022, uviedol Mückstein.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rakúsko predstavilo detaily povinného očkovania, bude platiť od 14 rokov Čítajte 

16:49 SLOVENSKO Vzhľadom na situáciu musíme uvažovať o povinnom očkovaní, hovorí Lengvarský.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v pléne Národnej rady počas štvrtkovej hodiny otázok tiež avizoval úpravu legislatívy, ktorá má umožniť odškodniť nežiadúce účinky po podaní vakcíny proti covidu.

"Verejne sme vyhlásili, že vláda zatiaľ neuvažuje o povinnom očkovaní, ale vzhľadom na situáciu, ktorá je a k rôznym nepravdivým informáciám, ktoré sa tu šíria bohužiaľ zásluhou ľudí, ktorí tomu nerozumejú alebo nechcú rozumieť, musím už o tom uvažovať," odpovedal minister na otázku poslanca Martina Čepčeka. Dodal, že v paragrafovom znení nie je pripravené nič.

Súvisiaci článok Podľa Lengvarského musíme uvažovať o povinnom očkovaní Čítajte 

16:45 SVET Pribúdajú mŕtvi. Poľsku s krízou na bieloruských hraniciach pomôžu Česi, ponúklo sa aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Bieloruské zložky migrantov vytláčajú do Poľska. Píše Nina Sobotovičová.

Súvisiaci článok Pribúdajú mŕtvi. Poľsku s krízou na bieloruských hraniciach pomôžu Česi, ponúklo sa aj Slovensko Čítajte 

16:37 SVET V Česku skrátia interval pre tretiu dávku na päť mesiacov.

Skrátenie bude pre ľudí od 50 rokov. Pre osoby staršie ako 55 rokov sa tento interval skráti 13. decembra, pre ľudí od 50 rokov následne 20. decembra. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Vojtěch upozornil, že z organizačných dôvodov zatiaľ nemôžu skrátiť interval aj pre mladšie ročníky.

Súvisiaci článok V Česku skrátia interval pre tretiu dávku na päť mesiacov Čítajte 

16:32 SVET Ľudia so zdravotnými problémami by mali dostať posilňujúcu dávku vakcíny, odporúča WHO.

Mnohé krajiny už podávajú posilňujúce dávky vakcín a sústreďujú sa pritom na seniorov a ľudí s inými zdravotnými ťažkosťami - ale obavy z nového, nákazlivejšieho koronavírusového variantu omikron donútili niektoré štáty, aby posilňujúce dávky poskytovali väčším častiam svojej populácie.

SkryťVypnúť reklamu

WHO v minulých mesiacoch upozorňovala, že percentá zaočkovaných v rozvojových krajinách sú znepokojujúco nízke, a preto by sa mali podávať predovšetkým prvé dávky, nie posilňujúce.

16:26 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva spolu s krajmi pripravili mobilizačnú očkovaciu akciu Darujme si Vianoce.

Chcú podporiť rastúci záujem obyvateľov o vakcináciu. Len za štvrtok bolo podaných viac ako 6-tisíc prvých dávok a vyše 35-tisíc tretích dávok vakcíny.

16:18 SVET Prípady nákazy omikronom sa zatiaľ javia ako "väčšinou mierne, informuje EMA.

Zároveň však upozornila, že stále skúma, či variant môže spôsobiť aj ťažký priebeh ochorenia. Informovala o tom agentúra AFP.

"Prípady sa javia väčšinou ako mierne, ale potrebujeme zozbierať viac dôkazov na to, aby sme mohli určiť, či je spektrum závažnosti ochorenia spôsobovaného omikronom odlišné než v prípade všetkých ostatných variantov, ktoré doteraz cirkulovali," spresnil šéf EMA pre biologické zdravotné hrozby a očkovaciu stratégiu Marco Cavaleri.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 SLOVENSKO Prístup Grécka k očkovaniu by mohol byť podľa štátneho tajomníka vzorom pre Slovensko.

Martin Klus prijal včera gréckeho ministra zahraničných vecí Grécka Miltiadisa Varvitsiotisa. Klus pripomenul, že vláda v Aténach je taktiež podporovateľom myšlienky, aby sa pri stanovení dĺžky platnosti digitálnych COVID preukazov EÚ zohľadňovalo preočkovanie posilňovacou dávkou vakcíny.

15:42 SVET Africké krajiny budú podľa expertov možno musieť zaviesť povinné očkovanie.

Varovanie, že vlády "nebudú mať na výber", vyslovil John Nkengasong v čase, keď do afrických krajín prichádza čoraz vyšší počet dávok očkovacích látok, niektoré z nich však majú už len pomerne krátko dobu exspirácie, pričom miestne obyvateľstvo sa navyše k vakcinácii stavia skepticky.

SkryťVypnúť reklamu

Nkengasong označil nezáujem o očkovanie na africkom kontinente za "extrémne nešťastný", keďže tamojší lídri si dodávky vakcín "vybojovali" po tom, ako dlhé mesiace upozorňovali na nerovnosť medzi bohatými a chudobnými krajinami týkajúcu sa ich prístupu k vakcinácii.

15:35 SVET V Brne a okolí objavili prípady variantu omikron v nemocnici i na školách.

"Objavil sa nám tu variant omikron, ktorý je, bohužiaľ, veľmi nákazlivý. Naši zamestnanci, ktorí ho majú, tak už majú pozitivitu aj v rodinách," povedal námestník brnianskej nemocnice.

"Sú to dva prípady potvrdené u našich zamestnancov, nie u pacientov. Vzorky sme ešte odoslali na konfirmáciu do Národného referenčného laboratória, ale podľa toho, čo viem, to vyzerá na omikron," spresnil námestník. Dvojica zostáva v domácej izolácii a nemá vážny priebeh. Nakazených podľa nej bude pravdepodobne viac.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Česku sa rozširuje omikron, infikovaní sú zdravotníci aj školák Čítajte 

15:13 SVET Dánsko skrátilo otváracie hodiny nočných klubov, reštaurácií a barov.

Dánska vláda v snahe čeliť rastu počtu prípadov rozhodla, že žiaci po desiaty ročník budú mať niekoľko dní pred vianočnými prázdninami dištančné vzdelávanie. Podľa dánskej premiérky variant omikron „bude znamenať viac infikovaných, viac chorých a teda potenciálne viac hospitalizovaných pacientov“.

15:03 SVET Obavy z omikronu môžu opäť spôsobiť hromadenie vakcín v bohatých štátoch.

WHO dnes oznámilo, že zatiaľ nie je jasné, či na ochranu pred omikronom sú potrebné ďalšie dávky proticovidových vakcín. WHO preto nalieha na bohaté krajiny, aby sa vyhli hromadeniu očkovacích látok, píše agentúra AFP.

"Keďže presne nevieme, ako sa v súvislosti so šírením variantu omikron bude situácia ďalej vyvíjať, existuje riziko, že globálne zásoby vakcín sa opäť vrátia do bohatých krajín, ktoré ich budú hromadiť v snahe ochrániť svojich občanov, a to nadbytočne," uviedla lekárka a šéfka imunizačného úradu WHO Kate O'Brienová.

SkryťVypnúť reklamu

14:45 SLOVENSKO Podnikateľom v cestovnom ruchu nič viac nepomôže ako otvorené prevádzky.

Podnikateľom v gastro segmente a cestovnom ruchu podľa Ministerstva dopravy a výstavby nič viac nepomôže ako otvorené prevádzky za konkrétnych obmedzení.

Rezort tak reagoval na štvrtkové vyhlásenie podnikateľov z Vysokých Tatier, ktorí vyjadrili nesúhlas s aktuálnymi opatreniami a okrem iného žiadajú od 18. decembra otvoriť v režime OP všetky prevádzky vrátane reštaurácií a wellness.

14:20 SLOVENSKO Premiér víta schválenie finančnej odmeny pre seniorov za očkovanie.

Eduard Heger je rád, že zvíťazila ochrana verejného zdravia. Ocenil, že k schváleniu prispeli aj hlasy opozičných poslancov.

"Vieme, že vakcína je najväčšia ochrana, a preto potrebujeme, aby občania SR zvolili túto cestu, lebo sme na chvoste, a preto nás to aj dobieha," vyhlásil predseda vlády s tým, že ide o poslednú možnosť, ako sa dostať z pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

14:16 SLOVENSKO Minister financií poprel informáciu, že premiér Eduard Heger hrozil demisiou v súvislosti s povinným očkovaním.

14:14 SLOVENSKO Matovič predpokladá, že bonus bude dedičný v prípade smrti zaočkovaného seniora. S istotou však túto informáciu nevedel potvrdiť.

14:11 SLOVENSKO Seniori zaočkovaní v zahraničí bonus nedostanú, informoval minister financií.

14:11 SLOVENSKO Interval medzi podaním 2. a 3. dávky vakcíny by sa mohol skrátiť, ministerstvo zdravotníctvo Vladimír Lengvarský.

Lengvarský uviedol, že sa čaká na vyjadrenie odborníkov. V prípade ich odobrenia by sa interval medzi druhou a treťou dávkou vakcíny mohol skrátiť zo šiestich na štyri mesiace.

Načítavam video...

14:05 SLOVENSKO S vyplácaním peňazí seniorom, ktorí boli zaočkovaní treťou dávkou, nebude ministerstvo čakať do 15 januára, oznámil Matovič.

14:01 SLOVENSKO Na očkovací bonus sa ľudia nemusia registrovať, šeky budú odosielané automaticky, informoval minister financií. Prvé šeky by mali seniorom prísť pred Vianocami.

13:57 SLOVENSKO Matovič považuje vyplácanie očkovacieho bonusu šekmi za najlepšiu možnosť.

13:53 SLOVENSKO Bolo to hlasovanie o tisíckach životov, povedal Matovič. Minister verí, že podporou očkovania sa podarí zachrániť veľa životov.

13:51 SLOVENSKO Minister financií dúfa, že prezidentka nevyužije celú 15 dňovú lehotu a zákon príde v platnosť čím skôr.

13:50 SLOVENSKO Minister financií Igor Matovič poďakoval na tlačovej konferencií 97 poslancom, ktorí podporili návrh o očkovacom bonuse pre seniorov. Kritizoval, že trvalo 17 dní, kým bol bonus schválený.

Načítavam video...

13:43 SLOVENSKO Banská Bystrica prosí obyvateľov mesta, aby sa dali zaočkovať.

Incidencia ochorenia COVID-19 v okrese Banská Bystrica je dlhodobo najvyššia a trend je naďalej stúpajúci. Podobne je to aj s hospitalizovanými pacientmi.

13:38 SLOVENSKO Iniciatíva slovenských maloobchodníkov nemá problém s kontrolou režimu OP.

"Ako maloobchodníci sme žiadali aspoň otvorenie v režime OP, keď už nie je možné, aby sme boli otvorení pre všetkých. Nemáme problém s kontrolou OP režimu v našich obchodoch, aj keď je to náročné na personál a vybavenie, pričom štát tieto opatrenia nijako nekompenzuje," priblížil predseda Daniel Krakovský.

13:33 SLOVENSKO Petržalka odsudzuje útoky voči zdravotníkom, spustila preto výzvu #niejetonormalne.

Výzvu podpisom podporili okrem petržalského starostu Jána Hrčku aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, petržalskí miestni poslanci, pracovníci miestneho úradu i viacerí zástupcovia tunajšieho školstva, športu a kultúry.

"Vďaka pomoci petržalských zdravotných sestier, bratov, lekárov a lekárok môžu ťažko chorí pacienti o vlastné životy aspoň zabojovať," uviedli signatári výzvy. Ako podotkli, konšpirácie, hoaxy, šírenie nenávisti a hnevu voči ľuďom, ktorí prisahali, že sa pokúsia chrániť životy iných, nepatria do žiadnej spoločnosti. "Nie je to normálne," vyzvali spoločne.

13:16 SLOVENSKO Zákaz návštev blízkych cez Vianoce kritizuje okrem Sulíka aj Šeliga.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga na sociálnej sieti vyhlásil, že o "bublinách" cez Vianoce by mala byť reč vzhľadom na logiku opatrení, "pretože nedáva zmysel povedať wellness áno a rodina nie".

Súvisiaci článok Sulík navrhne prehodnotiť nariadenie o zákaze návštev blízkych cez Vianoce Čítajte 

13:08 SVET Počet nových prípadov v Rakúsku oproti minulému týždňu výrazne klesol.

Rakúsko dnes hlásilo, dva dni pred koncom lockdownu v prevažnej časti krajiny, 4437 nových prípadov a 32 úmrtí na covid. Ešte pred týždňom evidovali zdravotnícke úrady dvojnásobný denný prírastok infikovaných (8882).

Postupné oslabenie štvrtej vlny pandémie sa začína pomaly prejavovať aj v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Aktuálny prírastok nakazených za posledných 24 hodín je nižší, než je priemer za sedem dní (5456).

Súvisiaci článok Počet nových prípadov nákazy V Rakúsku oproti minulému týždňu výrazne klesol Čítajte 

13:03 SLOVENSKO Za týždeň pribudlo v Trenčianskom samosprávnom kraji 7859 osôb s pozitívnym PCR testom.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet stúpol o 610. Najviac prípadov v TSK – 1546 – odhalili testy v okrese Prievidza. Nasledovali okresy Trenčín (1320), Považská Bystrica (1061), Nové Mesto nad Váhom (977), Partizánske (743), Púchov (700), Ilava (685), Bánovce nad Bebravou (610) a Myjava (217).

12:55 SLOVENSKO Od pondelka zostanú otvorené aj špeciálne školy.

Od pondelka 13. decembra budú naďalej otvorené okrem prvého stupňa základných škôl a materských škôl aj špeciálne školy. Umožnené bude aj praktické vyučovanie v stredných zdravotníckych školách. Informoval minister školstva.

12:45 SLOVENSKO Podnikatelia z tatranského cestovného ruchu predstavili päť základných požiadaviek.

Načítavam video...

Podľa nich sú ich prevádzky obmedzené neférovo a nelogicky a vláda svojimi obmedzeniami pochováva cestovný ruch, ktorý je v lokalite pilierom hospodárstva a zamestnanosti. Zároveň prezentovali päť základných požiadaviek, aby vykompenzovali svoje straty.

Súvisiaci článok Mnohé prevádzky v Tatrách sú na pokraji krachu. Podnikatelia chystajú protesty Čítajte 

12:26 SLOVENSKO Zdravotníkom v covidovom pavilóne v bojnickej nemocnici pomáhajú dobrovoľníci.

Približne 20 mužov, medzi ktorými sú i mladí športovci, zareagovalo na výzvu zdravotníckeho zariadenia na sociálnej sieti.

"V tejto vlne ochorenia COVID-19 ide na oddelení intenzívnej a urgentnej medicíny desať až 12 pľúcnych ventilácií pre pacientov s COVID-19. Na oddelení máme osem sestier, čo je pre ne dlhodobo neúnosné a náročné fyzicky a psychicky," povedal vo štvrtok riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz s tým, že v porovnaní s druhou vlnou pandémie bolo sestier o polovicu viac.

12:19 SLOVENSKO Postcovidový syndróm netreba podceňovať, pripomína handlovská fyzioterapeutka.

Oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Handlovej evidovalo najviac pacientov s postcovidovým syndrómom koncom jari a v lete. Tamojší zdravotníci opäť očakávajú ich nárast.

Pacienti prichádzali na rehabilitácie s bolesťami kĺbov a končatín, so zvýšenou únavou a zadýchavaním sa už pri nenáročných aktivitách. Časť tvorili pacienti s periférnymi parézami, paraparézami dolných končatín a parézou lícového nervu.

12:12 SLOVENSKO Uvoľnenie opatrení by chceli aj prevádzkovatelia termálnych a umelých kúpalísk.

Zároveň dôrazne žiadajú vládu, aby čím skôr predstavila schémy kompenzácie nákladov na udržané pracovné miesta, fixných nákladov, ako aj výpadkov tržieb a ušlého zisku.

11:58 SLOVENSKO Pod rast zadlženia Slovenska sa vlani najviac podpísala pandémia.

Hrubý dlh v roku 2020 ostal napriek šoku spôsobenému pandémiou nového koronavírusu tesne pod 60 % hrubého domáceho produktu (HDP), čím však zároveň prvýkrát presiahol najvyššie

11:47 SVET Úmrtia ľudí s covidom klesli v Japonsku na nulu, okolité krajiny sa trápia.

V tejto krajine zároveň majú menej než jeden nový prípad nákazy na milión obyvateľov – čo je najmenej spomedzi ekonomicky najsilnejších krajín sveta s výnimkou Číny.

Ako v stredu uviedla agentúra Reuters, odborníci si tento jav nevedia jednoznačne vysvetliť, keďže neďaleká Južná Kórea s podobnou zaočkovanosťou zaznamenáva rekordné čísla ohľadne novonakazených. Počet nových prípadov ostáva vysoký aj v Singapure.

Jednou z hypotéz vedcov je, že v Japonsku prevládajúci koronavírusový variant zmutoval do podoby, ktorá narušila jeho schopnosť množenia.

Súvisiaci článok Úmrtia ľudí s covidom klesli v Japonsku na nulu, okolité krajiny sa trápia Čítajte 

11:38 SLOVENSKO Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie pre seniorov.

Ľudia nad 60 rokov budú mať nárok na finančný príspevok za očkovanie. Dostanú ho v hotovosti a použiť ho budú môcť ľubovoľne.

Súvisiaci článok Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie pre seniorov Čítajte 

11:31 SLOVENSKO Juhokórejskí rodičia protestovali proti povinnému očkovaniu detí.

Desiatky rodičov dnes protestovali proti tomu, aby sa ich deti museli na školách preukazovať potvrdeniami o zaočkovaní. V rukách držali bannery s nápismi "vakcínová diktatúra".

Od februára 2022 budú musieť všetky osoby vo veku od 12 rokov takéto potvrdenie predkladať pri vstupe do verejných priestorov vrátane súkromných vzdelávacích zariadení, knižníc či tzv. študijných kaviarní.

V nedávnom prieskume verejnej mienky sa spomedzi 18 000 opýtaných juhokórejských rodičov vyjadrilo proti povinnému očkovaniu detí až 93 percent.

Juhokórejskí zdravotníci však poukazujú na to, že vakcíny chránia pred závažným priebehom covidu, pričom u tínedžerov je zaznamenaná nižšia miera vedľajších účinkov ako v prípade dospelých.

11:24 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva chce spustiť očkovanie pre deti od 5 rokov tento mesiac.

Viacerí slovenskí rodičia zatiaľ využívajú možnosť očkovania svojich detí v susednom Rakúsku. Na Slovensko má prísť 274 000 dávok vakcín vhodných pre deti.

Súvisiaci článok Ministerstvo zdravotníctva chce spustiť očkovanie detí od 5 rokov proti covidu tento mesiac Čítajte 

11:19 SLOVENSKO Seniori sú najväčšou skupinou ľudí, ktorí sú hospitalizovaní a nezaočkovaní.

Vo vekovej kategórii 65 a viac rokov ich je 1391, z toho 77 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. NCZI eviduje 8523 pozitívnych osôb testovaných PCR testami, z toho je 767 seniorov vo vekovej skupine 65 a viac rokov.

Súvisiaci článok Najväčšiu skupinu hospitalizovaných a neočkovaných tvoria seniori Čítajte 

11:08 SVET V Poľsku po podaní vakcíny proti covidu doposiaľ neevidujú žiadne úmrtie.

Po aplikovaní viac ako 43-miliónov dávok vakcín tam zaznamenali zhruba 16 000 hlásení o nežiadúcich účinkoch, pričom väčšinou išlo o bolesti v mieste vpichu.

10:44 SLOVENSKO Štvrtá dávka vakcíny bude kvôli omikronu pravdepodobne nutná skôr, predpokladá šéf firmy Pfizer.

Predbežný výskum totiž ukazuje, že omikron dokáže podkopávať ochranné protilátky vytvorené vakcínou. Albert Bourla pôvodne odhadoval, že štvrtá dávka vakcíny bude potrebná 12 mesiacov po tretej dávke. „Vzhľadom na omikron to musíme vyhodnotiť, pretože máme veľmi málo informácií. Možno ju budeme potrebovať rýchlejšie,“ dodal.

Pfizer a BioNTech môžu vyvinúť vakcínu zameranú konkrétne proti variantu omikron do marca 2022, ak to bude nutné, povedal Bourla.

10:22 SLOVENSKO Zákaz stretávať sa s rodinami počas Vianoc je úplná hlúposť, povedal Sulík.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stredajšom rokovaní vlády povedal, že cez Vianoce sa rodiny nebudú môcť stretávať.

Minister hospodárstva chce tento zákaz zrušiť. Podľa neho to nie je dobré opatrenie v boji proti pandémii koronavírusu. „Úplná hlúposť. Dúfam, že to rýchlo zmeníme,“ uviedol na sociálnej sieti Sulík. "Za zákaz stretávania sa s rodinou počas sviatkov sa na včerajšom zasadnutí vlády nehlasovalo. Navrhnem takéto nariadenie prehodnotiť," uviedol.

10:03 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali v stredu 6 093 ľudí prvou dávkou.

Tretiu dávku vakcíny ma na Slovensku 534 598 ľudí. Dve dávky očkovacej látky má 2 486 452 osôb a prvú dávku vakcíny má 2 686 274 ľudí.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 8 523 nových prípadov, pribudlo 84 obetí na covid.

Laboratóriá spravili 22 238 PCR testov. Z 8523 ľudí s pozitívnym PCR testom nebolo viac ako 72 percent zaočkovaných. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Prešovskom. Pozitívny antigénový test malo 1044 osôb, z nich nezaočkovaných bolo viac ako 71 percent. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 84 osôb. Celkový počet úmrtí je 15 179.

V nemocniciach je 3419 pacientov s covidom. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny je 605 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 305 ľudí. Takmer 83 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku.

09:30 SVET - V Maďarsku potvrdili 7 310 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 215 pacientov.

07:55 SVET - Poľsko stále hlási vysoký počet nových prípadov nákazy koronavírusom aj úmrtí. Za posledných 24 hodín pribudlo v Poľsku 27 458 nových prípadov nákazy koronavírusom a 562 úmrtí pacientov s covidom.

06:50 SVET - V Českej republike pribudlo 16 179 nových prípadov nákazy koronavírusom. Incidencia klesla pod tisícku.

V nemocniciach leží s covidom 6 478 pacientov, čo je najmenej v decembri. V ťažkom stave 1 072 pacientov.

06:31 SVET - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Japonsku klesá a je v kontraste s nárastom v iných častiach Ázie. Južná Kórea s podobnou zaočkovanosťou zaznamenávať naopak rekordné počty nakazených.

Japonsko vstupuje do zimných mesiacov, ktoré minulý rok priniesli smrteľnú vlnu nákazy, úrady preto začali s prípravami nových opatrení.

00:00 SLOVENSKO - Vláda schválila v stredu nové opatrenia proti covidu, ktoré zvýhodňujú očkovaných a tých, ktorí toto ochorenie prekonali.

Zmeny začnú platiť v piatok, podrobnosti k opatreniam zverejní Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláškach.

Súvisiaci článok Očkovaní budú mať od piatku výhody, čo sa mení v pravidlách? Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 3. V Bratislave sa koná Globsec
 4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 942
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 851
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 860
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 3 416
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 588
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 480
 8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Banskobystrický poslanec David Kapusta je názoru, že došlo k propagácii a nepriamemu schvaľovaniu nedemokratických zločinných režimov.


SITA 5m
Úvodných obradov v Dóme sa zúčastnili desiatky ľudí.

Ako bude vyzerať pohreb a kto príde.


a 1 ďalší 11m
Ilustračné foto

Situáciu ovplyvnili výdatné dažde.


TASR 15m
Malá Filliphine Nahambo Tashiya v červeno-bielych šatách a so zelenou taškou, v pozadí bytovky v Považskej Bystrici.

Filliphine Nahambo Tashiya opúšťala Považie so smútkom.


15m
SkryťZatvoriť reklamu