SME

Ranný brífing: Návštevy na Vianoce asi povolia, covid odsúva operácie

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Zákaz návštev príbuzných počas sviatkov sa zrejme zruší. Tak či onak sa odborníci zhodujú, že preočkovanie treťou dávkou je pre bezpečnosť kľúčové. Na zníženie rizika odporúčajú aj antigénový test z lekárne, ideálne tesne pred stretnutím.

Na Slovensku sa odkladajú operácie a okrem obetí covidu tu budeme mať tisíce obetí odvrátiteľných úmrtí. Príbehy pacientov s odloženými operáciami nie sú iba o roztrhnutom väze na kolene - mnohí žijú v bolestiach, s vážnymi problémami, neschopní sa zaradiť bez operácie do normálneho života. Téme sa venuje dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Zákaz vianočných návštev asi nebude. Odborníci radia test i očkovaným
  • Bolesť, ktorá nekončí. Príbehy štyroch ľudí, ktorým covid odsúva operácie
  • Odborár Dellu: Vyhorenie a nie platy sú vážny problém
  • Je absurdnejšie veriť v Q alebo v neexistenciu vtákov?
  • O majstrovi rozhodlo posledné kolo. Čo sa stalo v Abú Zabí?
  • Kolegovia sa sťažovali na nízky plat, ale skúsiť niečo iné bolo pod ich úroveň

Zákaz vianočných návštev asi nebude. Kľúčová je tretia dávka, odborníci radia test i očkovaným

Prostredníctvom 14 455 vykonaných PCR testov odhalili na Slovensku 4 913 prípadov nákazy. V nemocniciach je 3 336 pacientov s ochorením Covid-19. Pribudlo 50 obetí. Prvou dávkou vakcíny sa dalo zaočkovať 2 440 ľudí.

Slová ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského za OĽaNO, že návštevy príbuzných počas Vianoc nebudú dovolené, začali viacerí vládni politici zmierňovať. Minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina v nedeľu v RTVS vyhlásil, že vláda zmení opatrenia tak, aby ľudia mohli príbuzných navštevovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa zákaz návštev cez sviatky zrušil či upravil, preočkovanie treťou dávkou je pre bezpečnosť kľúčové, zhodujú sa odborníci. A to aj pri novom variante omikron, ktorý cez víkend potvrdili aj na Slovensku.

Na zníženie rizika šírenia vírusu odborníci odporúčajú aj antigénový test z lekárne. Ideálne je spraviť si ho iba niekoľko minút pred stretnutím. V prípade omikronu sa totiž môže množstvo vírusových častíc v tele výrazne znásobiť za pár hodín.

  • Odškodnenie nežiadúcich účinkov: Súčasťou novej legislatívy je aj zodpovednosť štátu za škodu spôsobenú podaním očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19. Zodpovednosť štátu je účinná odo dňa, keď sa začalo u nás vakcínou očkovať.
  • OTP v doprave: Ministerstvo dopravy čaká na to, keď hlavný hygienik Ján Mikas vydá vyhlášku k OTP režimu v diaľkových vlakoch a autobusoch. Úrad verejného zdravotníctva však hovorí, že na takýto krok nemá právomoc.
  • Darujme si Vianoce: Ministerstvo zdravotníctva spoločne so samosprávami pripravili na tento týždeň maximálne množstvo kapacít očkovania. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský preto na mobilizačný očkovací týždeň pod názvom Darujme si Vianoce, pozýva všetkých, ktorí majú záujem o prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny.

Bolesť, ktorá nekončí. Príbehy štyroch ľudí, ktorým covid odsúva operácie

V dôsledku epidémie koronavírusu zomrelo na Slovensku podľa medzinárodných štatistík päť- až šesťtisíc ľudí. Nemali síce covid, ani neboli v ohrození života, ale pre neskorú liečbu alebo operáciu museli predčasne odísť. Ďalšie tisíce ľudí prežívajú neutíchajúcu bolesť, lebo im stále odsúvajú ich operácie. Kedy sa utrpenie skončí, nikto z nich nevie. Denník SME sa pozrel na príbeh Petra, Barbory, Nade a Zuzany.

SkryťVypnúť reklamu

Už dva roky cíti bolesť. Ani si pomaly nepamätá, aký bol život bez nej. Peter Neirurer z Nitry potrebuje vymeniť platničku. Stále mu však odsúvajú operáciu. Kedy príde na rad, nevie.

Barbore Drobňákovej z Martina nad Žitavou pri Zlatých Moravciach sa na bedrách vytvárajú pre vážne ochorenie niekoľkocentimetrové otvorené rany. Už druhý rok jej odsúvajú operáciu aj preto, že ju berú ako kozmetický zákrok.

Nadi Benkovskej z Bratislavy začali rotovať stavce, pred desiatimi rokmi jej do nich a chrbtice dali 20 skrutiek a titánové tyče. Teraz by ich potrebovala vybrať, lebo cíti neutíchajúcu bolesť, pri ktorej nemôže ani sedieť.

Zuzane Valíkovej z Malinova rastie v uchu nádor. Ak jej ho včas neodstránia, hrozí, že ohluchne. Vybavila si operáciu v Prahe, lebo na Slovensku jej ju dvakrát odložili. Jej zdravotná poisťovňa Dôvera jej však povedala, že si ju musí zaplatiť sama a potom jej možno časť preplatia. Cena je desaťtisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
  • Koľkí čakajú v bolestiach: Sú tu iné príbehy bolesti a bezmocnosti. O niektorých ešte ani nevieme, ako sa končia. Koľko je ľudí, ktorí sa rozhodli odkladať preventívne prehliadky? Ktorí si zakomponovali zatiaľ znesiteľnú bolesť do kalendára. Ľudia, ktorí márne čakali na vyšetrenie u odborníka? Pýta sa šéfredaktorka Beata Balogová.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Fico je tretí: Šéf Smeru Robert Fico sa v aktuálnom prieskume obľúbenosti dostal na tretie miesto, keď v porovnaní so septembrom predbehol premiéra Eduarda Hegera o jedno percento. V novembrovom rebríčku popularity tak Ficovi s 29 percentami patrí tretie miesto po prvej Čaputovej a druhom šéfovi Hlasu Petrovi Pellegrinim.
  • Omikron na Slovensku: Na Slovensku zachytili prvé tri prípady variantu omikron. Infikovaná trojica zareagovala na výzvu Úradu verejného zdravotníctva, aby sa mu nahlásili ľudia, ktorí navštívili rizikové oblasti. Všetci traja boli očkovaní dvoma dávkami vakcíny a objavili sa u nich len mierne príznaky ochorenia.
  • Tretia vlna sa zlomila: Epidemiologické parametre novonakazených či hospitalizácií ukazujú, a odborníci potvrdzujú, že sme prekonali vrchol tretej vlny pandémie, v ktorej prevažoval variant delta. Podľa odborníkov sa však Slovensko zrejme nevyhne opakovaniu situácie z januára, keď krivku predchádzajúceho variantu zdvihla alfa. Teraz to s najväčšou pravdepodobnosťou bude omikron.


Odborár Dellu: Vyhorenie a nie platy sú vážny problém

Začiatkom tohto roka slovenské centrá zdieľaných služieb nadnárodných firiem Johnson Controls, AT&T a IBM ohlásili hromadné prepúšťanie.

SkryťVypnúť reklamu

Dell na Slovensku zamestnáva približne 2600 ľudí a výraznejšiemu prepúšťaniu sa doteraz vyhol. Aj tak sa ho však týka neistota v sektore, ktorý ohrozuje automatizácia a presun za lacnejšou pracovnou silou do Ázie.

Zamestnanci bratislavskej pobočky donedávna nemali odborovú organizáciu, hoci firma na Slovensku pôsobí už takmer dve desaťročia. Vznikla až začiatkom tohto roka pod názvom Technologies Unions Slovakia.

„Naberanie ľudí je pre úspech odborov kľúčové, musíme si to odmakať. Naším cieľom je dostať sa na relevantné čísla, čo je 30 percent zamestnancov, aby nás bolo počuť,“ vraví v rozhovore pre INDEX spoluzakladateľ Technologies Unions Slovakia Daniel Andráško.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Zálohovanie PET fliaš: Slovákov čaká od Nového roka zmena pri triedení plastových fliaš a plechoviek. Budú sa musieť preučiť, obal z vypitého nápoja nestlačiť a nevyhodiť do žltého kontajnera na plasty. Prečítajte si odpovede na základné otázky k zálohovaniu.
  • Pomoc podľa poklesu tržieb: Zatvorené prevádzky budú môcť už za december tohto roka čerpať Prvú pomoc plus podľa schémy 3B. Ide o pomoc pri poklese tržieb o 40 percent a viac. Podľa ministra práce Krajniaka ide o pomoc pre mikropodniky a malé podniky najmä v oblasti gastra a cestovného ruchu.
  • Slovak Lines nepomôže Arrive: Nový regionálny autobusový dopravca v Bratislavskom kraji Arriva sa s bývalým dopravcom Slovak Lines na spolupráci formou subdodávky nakoniec nedohodol. Arriva bude teda musieť čo najskôr zabezpečiť obslužnosť kraja vlastnými silami.

Je absurdnejšie veriť v Q alebo v neexistenciu vtákov?

CIA zavraždila amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, lebo odmietol plán na zabitie miliárd vtákov a ich nahradenie špionážnymi dronmi. Americká vláda izolovala technikov Boeingu v Area 51, kde pracujú na tajnej vojenskej misii. A peniaze amerických daňových poplatníkov sa okrem iného míňali aj na postavenie Turkey X500 – robota určeného na lov veľkých vtákov.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné teórie znejú síce absurdne, no podľa ich tvorcu nie sú oveľa absurdnejšie ako myšlienky hnutia QAnon, podľa ktorého exprezident Donald Trump neúnavne bojuje proti pedofilnej sieti zloženej z demokratických politických špičiek na čele s Clintonovcami a Barackom Obamom, médií či hollywoodskych hercov.

Väčšina otvorených priaznivcov hnutia Vtáci nie sú skutoční (v angličtine Birds Aren’t Real) svojej teórii väčšinou neverí. Ak aj niekto verí, zakladateľ hnutia Peter McIndoe teraz vystúpil zo svojej úlohy a priznal, že ide o hru. „Mala to byť natoľko absurdná myšlienka, že sme si bolí istí, že sa nikomu nemôže zdať skutočná,“ povedal podľa New York Times 23-ročný McIndoe.

Tvrdí, že väčšina prívržencov hnutia vyrástla v ére konšpiračných teórií, ktoré sa na nich valia zo sociálnych sietí. „Mnoho príslušníkov našej generácie vidí to šialenstvo za konšpiračnými teóriami a Vtáci nie sú skutoční je pre nich spôsobom, ako to spracovať.“

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy zo sveta:

  • Tornáda v USA: Ničivé tornáda, ktoré sa prehnali piatimi štátmi USA a spôsobili rozsiahle škody v mnohých mestách, si dosiaľ vyžiadali vyše 90 obetí na životoch. Desiatky ľudí sú stále nezvestných. Tornádo zasiahlo aj opatrovateľské centrum v štáte Arkansas.
  • Kto má lepšiu demokraciu: Americký prezident Joe Biden sa na svojom Summite za demokraciu spojil s 80 svetovými lídrami. Podľa očakávania nepozval Čínu a Rusko. Čína si teda pred týždňom zorganizovala vlastné Medzinárodné fórum pre demokraciu a vydala k nemu brožúrku s názvom Čína: Demokracia, ktorá funguje.
  • Nezvestnú Češku našli mŕtvu: Londýnska polícia niekoľko dní pátrala po 32-ročnej Češke, ktorá bola už dva týždne nezvestná. Mladú ženu nakoniec našli bez známok života. Telo Petry Srncovej, ktorá pracovala ako zdravotníčka v detskej nemocnici, našli v parku na juhu Londýna.

Zo zahraničných webov:


O majstrovi rozhodlo posledné kolo. Čo sa stalo v Abú Zabí?

Sezóna formuly 1 má 22 veľkých cien. O tom, kto sa stane majstrom sveta formuly 1, však v tomto roku rozhodlo jediné kolo. Posledné z celej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

Pred štartom Veľkej ceny Abú Zabí mali Lewis Hamilton a Max Verstappen rovnaký počet bodov. Vopred bolo jasné, že víťaz pretekov berie všetko a stane sa majstrom.

V pretekoch za víťazstvom kráčal Hamilton a mal pred rivalom mal v závere 11-sekundový náskok. Stačilo mu, aby svoju pozíciu bránil. Zdalo sa, že jeho víťazstvo nič neohrozí.

Lenže po nehode Nicholasa Latifiho päť kôl pred koncom pretekov vyšiel na trať safety car. Odstup, ktorý si Hamilton budoval celé preteky, bol fuč.


Donutil: Kolegovia sa sťažovali na nízky plat, ale skúsiť niečo iné bolo pod ich úroveň

Zažil nedostatok peňazí, aj obavy z toho, či uživí rodinu. Zažil lietanie z práce do práce aj náročný výcvik, aby zvládol, čo herec zvládnuť má.

Vie, čo je vyčerpanie. Ale vo chvíli, keď sa jeho kolegovia z Národného divadla sťažovali, že majú nízky plat, on zapol ešte na vyššie obrátky a chodil za publikom po celkom Česku a Slovensku, aby ľudí zabával.

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz však prichádza pred ľudí oveľa vážnejší. Vo filme Atlas vtákov hrá podnikateľa, ktorý stráca veľké peniaze a to ovplyvňuje jeho zdravie i vzťah s deťmi. Aj on mal tento vzťah komplikovaný, povedal Miroslav Donutil hneď na začiatku nášho rozhovoru.

V skratke ďalšie správy z kultúry:

  • Dokument o Dobiášovi: V jáchymovských baniach sa začal príbeh, ktorý by mohol vyvrcholiť Nobelovou cenou, pretože poľahky spĺňa jej parametre. V Rudolfovi Dobiášovi má Slovensko poklad, o ktorom ani samo nevie, lebo tento politický väzeň, básnik a spisovateľ žije ticho.
  • Súboj s cirkvou: Je to nezmysel? Alebo krásne bláznovstvo? Náboženský romantik Justo Gallego šesťdesiat rokov staval vlastnými rukami katedrálu z rôzneho druhu odpadu. Bývalý trapistický mních z Madridu tak plnil sľub, ktorý dal Bohu.
  • Opustení stroskotanci: Kým on trávi nekonečné mesiace čakaním na azyl v Nemecku, ona s deťmi žije v stane v aténskom prístave. Filmárka poskladala dokument z piatich samostatných príbehov. Jedným je Samra, ktorú ani útek do Turecka nezachránil pred zlou situáciou a ona stojí pred rozhodnutím, či dať deti do detského domova.

Rozhovory ZKH

Ako sa im podarilo v Poprade za osem dní zaočkovať takmer 900 ľudí? Robia to vo svojom voľnom čase? Ako sa pozerá na to, že ideme rozdať 300 miliónov zaočkovaným ľuďom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Františkom Majerským.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte mierne pikantné a zároveň ľahké jedlo. Karí s tekvicou a cícerom je perfektná zimná pochúťka.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 842
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 190
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 434
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 215
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu