Podpora Žilinku bola najväčším omylom nadácie
Maroš Žilinka robí ako generálny prokurátor množstvo rozporuplných krokov, pred otázkami uteká a keď ho niekto konfrontuje, tak na neho zaútočí, hodnotí po roku od jeho zvolenia šéfka Nadácie zastavme korupciu Zuzana Petková.
Ľudia chcú na depresiu používať CBD, je za tým len marketing, nie štúdie
"Psychedeliká majú potenciál zmeniť pohľad psychiatrie, skúmajú sa a výsledky sú veľmi povzbudivé. Zatiaľ to však nie sú oficiálne lieky, aspoň nie väčšina," hovorí psychiater Matúš Virčík o látkach ako meskalín, psylocibín, esketamín.
Predpokladá sa, že psychedeliká budú budúce lieky na depresiu a iné psychické poruchy. Na ich ďalší výskum však treba ešte päť až desať rokov.
Depresia sa v každom prípade dnes na Slovensku lieči najmodernejšími liekmi. Pacienti však podľa Virčíkových skúseností stále prichádzajú po odbornú pomoc neskoro.
"Pýtajú sa ma, ako sa to mohlo stať, snažia sa prísť na daný moment, ale nerozumejú, že to nebol moment, ale spôsob života, aký viedli. Depresia nevznikne zo dňa na deň. Sú tam včasné varovné príznaky," hovorí.
Je smutné, že za záchranu životov ma ľudia posielajú do basy
Novinárka Sára Činčurová bola tento rok na lodi v Stredozemnom mori, kde zachraňovala utečencov, rozprávala sa s ľuďmi, ktorí strávili mesiac v lese na poľsko-bieloruskej hranici a navštívila aj vojnovú zónu na východnej Ukrajine v Donbase.
„Ľudia si často túto prácu predstavujú tak, že idem na nebezpečné miesto, vrátim sa a musím mať z toho depresiu. Často je to však veľmi krásne. Na Ukrajine sú napríklad staručkí ľudia žijúci vo vojnovej zóne, ktorí zväčša nemôžu odísť, alebo kvôli vysokému veku nechcú. Všetci vás tam začnú objímať a bozkávať a stále vám chcú niečo dať, či už paradajky, jablko alebo cibuľu,“ opisuje.
Práca novinárky na voľnej nohe ale nie je vždy idylická. Činčurová sa niekedy smeje už aj sama zo seba, že si ťažšie povolanie ani vybrať nemohla. Často chodí na miesta, kde je nebezpečne, stojí to veľa peňazí, je to náročné fyzicky aj psychicky, nespí, neje alebo ochorie či prechladne.
„Potom sa vrátite a často vám články ani nikto nechce publikovať, lebo vám povedia, že o tom sa už písalo a je to zabudnutý konflikt,“ hovorí.
Vyhorenie a nie platy sú vážny problém
Začiatkom tohto roka slovenské centrá zdieľaných služieb nadnárodných firiem Johnson Controls, AT&T a IBM ohlásili hromadné prepúšťanie.
Dell na Slovensku zamestnáva približne 2600 ľudí a výraznejšiemu prepúšťaniu sa doteraz vyhol. Aj tak sa ho však týka neistota v sektore, ktorý ohrozuje automatizácia a presun za lacnejšou pracovnou silou do Ázie.
Zamestnanci bratislavskej pobočky donedávna nemali odborovú organizáciu, hoci firma na Slovensku pôsobí už takmer dve desaťročia. Vznikla až začiatkom tohto roka po názvom Technologies Unions Slovakia.
„Naberanie ľudí je pre úspech odborov kľúčové, musíme si to odmakať. Naším cieľom je dostať sa na relevantné čísla, čo je 30 percent zamestnancov, aby nás bolo počuť,“ vraví v rozhovore pre INDEX spoluzakladateľ Technologies Unions Slovakia Daniel Andráško.
Prišiel som o úspory a bojím sa, čo príde
Najprv nemohli robiť vôbec, potom chodili domov k zákazníkom a posledné dva týždne sú opäť zavretí. Kaderníci a barberi počas pandémie ekonomicky trpia, siahajú po úsporách a štátnej pomoci, no ani to mnohých neuchránilo od dlhov.
Adam Kulík vlastní barbershop v bratislavskom nákupnom centre Eurovea. „Od konca druhej vlny som zvládol platiť len náklady na život, nevytvoril som si žiadne zásoby, tobôž nie také, aby som teraz dokázal platiť prevádzkové poplatky,“ približuje v rozhovore pre INDEX.
Veľký posun nečaká ani od otvorenia prevádzok v režime OP (očkovaní a prekonaní). Skôr než nutnosť kontroly zákazníkov by privítal pôvodné kapacitné obmedzenia.
Podľa neho fungovali a mohol vďaka nim obslúžiť viac klientov. „Ak by sme fungovali v hodinových intervaloch, nevidím v tom problém,“ mieni Kulík.
Mnohé obce chcú zber bioodpadu zrušiť. Búria sa, tvrdia, že nefunguje
Od januára tohto roka musia samosprávy povinne triediť bioodpad. Minister životného prostredia Ján Budaj zaviedol novinku napriek nesúhlasným reakciám starostov a primátorov, ktorí žiadali ďalší odklad.
Umožnil však polročný odklad kontroly systému. Šesť mesiacov bez pokút malo podľa neho stačiť na to, aby obce a mestá doladili logistiku, nakúpili kompostovateľné vrecká a triedenie biodpadu dostatočne spropagovali medzi svojimi obyvateľmi.
Po takmer roku je však situácia ďaleko od ideálu. Marián Kobolka, konateľ spoločnosti JRK zaoberajúcej sa alternatívami spracúvania odpadu, hovorí, že niektoré samosprávy zaviedli zber len vo formálnej podobe bez konkrétneho cieľa a prepracovaného realizačného plánu.
Vyrába sexuálne pomôcky: Do fabriky som mala istý čas zakázaný vstup
Špendlík by ste počuli padnúť, také bolo ticho, hovorí o obhajobe svojej diplomovej práce česká dizajnérka Anna Marešová. Rozhodla sa, že navrhne súpravu sexuálnych pomôcok, keďže ponuka na trhu bola zúfalá.
Také niečo na škole ešte nezažili a nikto si k tomu netrúfol nič povedať. Ale keď pristúpila k prezentácii návrhov, všetci sa zvedavo zhŕkli okolo stola.
O jej vibrátor, vibračné vajíčko a venušine guľôčky bol záujem ešte skôr, ako ich začala vyrábať. Hoci za ne dostala národnú cenu za dizajn, nebolo to jednoduché. České firmy poriadne zaskočila a ich výrobu postavila na hlavu.
Skúma nádory semenníkov: Pre mužov je to intímna partia, často sa hanbia ísť k lekárovi
Projekt L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998. Jeho hlavnou úlohou je podporiť ženy, ktoré sa rozhodli pre vedeckú kariéru. Od roku 2016 oceňuje organizácia každý rok dve úspešné vedkyne aj na Slovensku.
Jednou z tohtoročných ocenených je Silvia Schmidtová z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Venuje sa výskumu nádorov semenníkov.
Viem všeličo upiecť, ale fyziku oklamať neviem
Hovorí, že cukrári sa delia na umelcov a inžinierov. Ona je to druhé, pri pečení torty potrebuje pravítko, vodováhu, recept presne na miligramy aj presný postup.
Svetové trendy sa podľa nej na Slovensko dostávajú trochu kostrbatejšie, lebo Slováci majú na všetko názor, sú veľmi vyberaví a inklinujú k šťavnatejším dezertom. Neveste musí občas vysvetliť, že „síce vie všeličo upiecť, ale fyziku oklamať nevie a nadýchanú plnku do päťposchodovej torty nevie urobiť“.
Porotkyňa súťaže Pečie celé Slovensko Petra Tóthová vysvetľuje, ako vyberali víťaza, ako pečú celebrity, aké svetové trendy by chcela, aby sa na Slovensku uchytili, aj ako pomáha veda pri pečení. A ako upiecť orechovník a makovník, aby nepopraskal.
Ľudia sa ma pýtajú, čo sa stalo s Petrou

Je milý, charizmatický a usmiaty. Ide z neho pozitívna energia. „Dobré ráno,“ pozdravil Švajčiar Mauro Pini novinárov počas pondelňajšej tlačovej konferencie.
Tréner Petry Vlhovej porozprával o úvode sezóny, tréningoch v USA i najbližších cieľoch.
Rozhovory ZKH
- Minister školstva Branislav Gröhling: Tiež by ma zaujímalo, na základe čoho robí konzílium rozhodnutia
- Behaviorálny ekonóm Matej Šucha: Finančná odmena za očkovanie? Absolútny nonsens
- Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský: Zvýšiť nám platy o 34 eur je urážka
Podcasty SME
- Zblízka: Dokumentaristka Lucia Kašová: Film o Ficovi by si zaslúžil pokračovanie
- Ľudskosť: Konzultant Oto Kóňa: Ako bojoval s tým, že je introvert a ako si to časom obľúbil
- Klímapodcast: Ekológ Erik Baláž mladým ľuďom: Ak ťa trápia lesy, staň sa aktivistom

Beata
Balogová
