SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Koronavírus na Slovensku: Únia skráti platnosť covid pasov na deväť mesiacov (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 794-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 730 obetí. Na Slovensku je lockdown, ale pre zaočkovaných a tých, ktorí covid prekonali, sa uvoľnili viaceré opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

21:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

21:18 SVET - Európska komisia dosiahla dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Moderna na urýchlení dodávok jej vakcíny proti covidu do členských štátov EÚ, predovšetkým do Nemecka. Informovala o tom oficiálna stránka Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Moderna súhlasila s tým, že počas decembra dodá do Nemecka 10 miliónov dávok. Tento počet postačí na posilňovacie dávky pre 20 miliónov ľudí, keďže na preočkovanie sa používa iba polovičná dávka.

Okrem toho spoločnosť Moderna v prvom štvrťroku 2022 dodá Nemecku 25 miliónov ďalších dávok, čo postačí na preočkovanie ďalších 50 miliónov osôb.

20:31 SLOVENSKO - Lídri členských krajín Únie dostali do záverov posledného tohtoročného summitu návrh, aby Európska komisia už v priebehu budúceho týždňa upravila platnosť covidpasov. Počas prestávky v rokovaniach to pre slovenské médiá uviedol premiér Eduard Heger.

"Komisia na budúci týždeň vydá nariadenie, v ktorom skráti platnosť covidpasov na deväť mesiacov. Malo by to byť platné od 1. februára 2022," povedal Heger. Slovenská delegácia tento kompromisný návrh podporila ešte pred začatím summitu.

SkryťVypnúť reklamu

20:10 SVET - Počet detí hospitalizovaných v Maďarsku s ochorením Covid-19 sa v týchto dňoch pohybuje v rozmedzí od 50 do 60. Uviedla to na Facebooku šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Očkovaním proti covidu si deti podľa jej vyjadrenia chránia nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ľudí, s ktorými sa stretávajú, a to predovšetkým zdravie svojich príbuzných. Müllerová tiež podotkla, že kým v prvých vlnách sa nákaza menej dotýkala detí, novšie mutácie už zasiahli aj ich.

19:50 SVET - V Spojenom kráľovstve zaznamenali už druhý deň po sebe rekordný prírastok prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie.

Za predošlých 24 hodín tam pribudlo 88 376 prípadov infekcie a 146 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na oficiálne údaje zdravotníckych úradov o tom informovala spravodajská televízia Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

Predošlý rekord, 78 610 nových prípadov nákazy, pritom Británia hlásila len v stredu.

19:08 SLOVENSKO - Nie všetky reštaurácie napokon musia zostať v najbližších týždňoch zatvorené. Po ôsmej večer môžu byť otvorené aj predajne s krmivom pre zvieratá a tiež potraviny, ale zákazník do potravín nesmie vojsť.

Hygienici vo štvrtok zverejnili vyhlášky, ktoré spresňujú nové protipandemické pravidlá. V utorok ich schválila vláda, urobila však chybu, pre ktorú bude musieť o opatreniach rokovať ešte raz. Inak budú môcť policajti pokutovať ľudí, ak si pôjdu po práci nakúpiť jedlo.

SME prináša prehľad otázok a odpovedí, čo platí a čo sa naopak nemá robiť až do 9. januára.

Súvisiaci článok Krmivo pre zvieratá po ôsmej nakúpite, potraviny nie. Aké pravidlá budú platiť? (odpovede) Čítajte 

18:45 SLOVENSKO - „Veľmi jasne dáme najavo vláde a pani prezidentke, čo si myslíme o ich chápaní demokracie," povedal Robert Fico v utorok, keď na dnes ohlasoval protest. Tvrdil tiež, že sa uskutoční v súlade so zákonom a s platnými protipandemickými opatreniami.

SkryťVypnúť reklamu

Pred začiatkom protestného sprievodu, ktorý sa mal začať na Tyršovom nábreží v Bratislave, však polícia krátko po šiestej večer Fica zadržala.

Súvisiaci článok Policajti na začiatku ohláseného protestu zadržali Fica Čítajte 

17:30 SVET - Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca dnes uviedla, že laboratórna štúdia koktejlu protilátok proti covidu s názvom Evusheld zistila, že zaberá na variant omikron, čo je prísľubom pre jej širšie využitie, informuje agentúra Reuters.

Štúdiu vykonali nezávislí experti amerického Úradu pre potraviny a liečivá, uviedla spoločnosť a dodala, že ďalšie analýzy Evusheld proti omikronu vykonáva AstraZeneca a v spolupráci s ďalšími spoločnosťami a údaje z nich očakáva „veľmi skoro“.

17:15 SLOVENSKO - Do celoslovenskej akcie na podporu očkovania Darujme si Vianoce, ktorú pripravil rezort zdravotníctva a samosprávne kraje, sa zapája aj Kancelária prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Mobilná očkovacia jednotka Bratislavského samosprávneho kraja Bude v piatok 17. decembra očkovať aj v Prezidentskom paláci.

"Zajtra popoludní sa bude môcť približne 150 vopred zaregistrovaných záujemcov nechať zaočkovať v Prezidentskom paláci," iformoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

16:45 SLOVENSKO - Herec Ľuboš Kostelný podporil očkovaciu kampaň proti covidu.

16:40 SLOVENSKO - Dnes dorazili prvé dávky očkovacích látok určené pre deti vo vekovej kategórii od päť do jedenásť rokov. Spolu ich v decembrovej dodávke je 274-tisíc kusov vakcín, uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Spustí sa aj registrácia a prvé deti budú zaočkované už v decembri.

Súvisiaci článok Detské vakcíny už sú. Registráciu stále nespustili Čítajte 

„O spustení registrácie budeme spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií včas v predstihu informovať,“ dodala hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 SLOVENSKO - V novembri podľahlo ochoreniu Covid-19 1 443 ľudí. Išlo o 647 žien, z nich najmladšia mala štyri roky a najstaršia 102 rokov, zo 796 mužov mal najmladší 21 rokov a najstarší 98 rokov.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová.

Prvú dávku vakcíny malo 25 obetí. Pri obetiach zaočkovaných prvou dávkou vakcíny bol priemerný čas od očkovania 4,4 mesiaca.

Vekový priemer zomrelých bol 79 rokov. "Plne zaočkovaných bolo 219 ľudí. Priemerný čas od očkovania v tejto skupine bol 6,4 mesiaca. Vekový priemer zomrelých v tejto kategórii bol 79 rokov," spresnila Hudecová.

16:25 SLOVENSKO - Povolenie pre otvorenie prevádzok bude v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia Covid-19) platiť od 17. decembra aj pre múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade múzeí, galérií a výstavných siení sú povolené výlučne individuálne prehliadky s kapacitným obmedzením jedna osoba na 25 m2.

Zbierkotvorné inštitúcie môžu byť otvorené v čase 05.00 - 20.00 h.

16:15 SLOVENSKO - Výnimku zo zákazu hromadných podujatí budú mať od 17. decembra tréningy športových klubov registrovaných pod športovými zväzmi, pričom všetci účastníci budú v režime OP (očkovaní, po prekonaní covidu). Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

V rámci rozšírenia povolení pre prevádzky sa v režime OP môžu otvoriť vonkajšie športoviská.

K povoleným podujatiam profesionálnych športových súťaží pribudne od 17. decembra aj florbal a extraligové súťaže mužov i žien.

16:10 SVET - Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, schválila v prvom čítaní návrh zákona o zavedení očkovacích preukazov s QR kódom, ktoré budú podmienkou vstupu na vymedzené verejné miesta. Informovali o tom agentúry Interfax a AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa toho návrhu zákona by sa plnoletí občania Ruska museli pri vstupe do obchodov, neponúkajúcich tovar každodennej potreby, reštaurácií, kultúrnych inštitúcií alebo na hromadné podujatia preukázať dokladom s QR kódom potvrdzujúcim očkovanie proti koronavírusu, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo potvrdenie, že osoba sa zo zdravotných dôvodov nemôže nechať zaočkovať.

16:00 SVET - Lyžiari majú k dispozícii desiatky lyžiarskych rezortov v rôznych alpských krajinách, neočkovaní však môžu bez väčších komplikácií lyžovať iba vo Francúzsku a vo Švajčiarsku.

Rakúsko sa postupne otvára turistom po takmer trojtýždňovej uzávere. Sprísnenie naopak ohlásilo Taliansko, ktoré bude pre vstup do krajiny požadovať od neočkovaných karanténu v trvaní piatich dní.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Švajčiarsku zase platí povinnosť testovať sa pred príchodom aj niekoľko dní po príchode a výsledok dať vedieť úradom, inak hrozí pokuta.

V Rakúsku skončil 12. decembra plošný lockdown, do krajiny tak znova môžu cestovať turisti, ktorí sa preukážu buď očkovaním, prekonaním covidu alebo negatívnym testom.

Do hotelov, reštaurácií a na lanovky však negatívny test nestačí a je potrebný očkovací certifikát alebo doklad o vyliečení z covidu.

Stále sú zatvorené bary a nočné kluby, reštaurácie obsluhujú iba sediacich zákazníkov a zatvárajú o 23:00 h. Zrušené sú aj akcie après-ski - popíjanie a spievanie po lyžovaní.

15:45 SLOVENSKO - Šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková zo strany SaS v súvislosti k návrhu s obmedzeniami pre seniorov uviedla, že odporúča riadiť sa dátami.

SkryťVypnúť reklamu

"Dát o novom variante zatiaľ nemáme dostatok, avšak dostupné dáta naznačujú rôzne závery, medzi nimi aj také, že môže prísť k zlepšeniu situácie. Napríklad profesor Leo Poon tvrdí a snaží sa na dátach dokázať, že omikron je infekčnejší, ale oveľa menej nebezpečnejší," uviedla.

"Namiesto strašenia zo zavedenia zákazu vychádzania aj pre očkovaných by sme mali mať vážiť slová a podporovať ľudí dať sa zaočkovať. Odkazovať, že ich aj tak zavrieme doma, bez rozmyslu nie je ideálna motivácia na očkovanie," povedala Bittó Cigániková.

15:42 SLOVENSKO - Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár by súhlasil s obmedzením pohybu pre ľudí starších ako 60 rokov , ak by prišla silná vlna nákazy variantom omikron. S návrhom prišiel minister financií Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kollár by s lockdownom pre ľudí 60+ súhlasil, Bittó Cigániková hovorí o strašení Čítajte 

"Boli by dostatočne chránení tým, ak by boli obmedzení v pohybe, ale na nie dlhú dobu. Myslím si, že omikron pôjde cez nás veľmi rýchlo. Keby boli na nevyhnutnú dobu chránení aj týmto spôsobom, je to za nás lepšie, ako im udeliť štátom povinné očkovanie," reagoval Kollár.

15:38 SLOVENSKO - Neprepadajme ilúzii, že ak sa uvoľňujú opatrenia, tak prichádzajú lepšie časy a môžeme stratiť ostražitosť, vyzýva hlavný hygienik Ján Mikas.

Súvisiaci článok Neprepadajme ilúzii, že keď sa uvoľňujú opatrenia, idú lepšie časy, varuje Mikas Čítajte 

"Napriek tomu, že pozorujeme mierne zlepšenie vážnej epidemiologickej situácie, a uvoľňujú sa opatrenia, nemôžeme stratiť ostražitosť. Myslime na to, že stále nevieme jasne povedať, ako sa bude v populácii správať nový variant omikron a aké zapríčiní dôsledky," uviedol Mikas vo výzve.

SkryťVypnúť reklamu

15:28 SVET - Európska agentúra pre lieky dnes dporučila aj schválenie lieku NA covid Kineret od švédskej farmaceutickej firmy SOBI.

Imunosupresívne liečivo, ktoré sa doteraz používalo u pacientov s artritídou, podľa výrobcu pomáha zlepšiť stav pacientov s covidom ktorí majú zápal pľúc a hrozí im respiračné zlyhanie.

15:25 SVET - Európska agentúra pre lieky dnes odporučila registráciu nového lieku proti Covidu-19 od firmy GlaxoSmithKline (GSK).

Protilátkový prípravok sotrovimab, ktorý sa podáva vo forme intravenóznej infúzie a na trhu sa objaví pod názvom Xevudy, podľa výrobcu u pacientov s covidom výrazne znižuje riziko vzniku vážnych komplikácií, hospitalizácie a úmrtia.

Ide už o tretí liek na báze monoklonálnych protilátok, ktorý regulátor EÚ schválil. V novembri dostali odporúčanie lieky Regkirona a Ronapreve.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 SVET - Od 21. decembra tak už nebudú mať ľudia z Nórska, Fínska, Dánska a Islandu výnimku a pri vstupe do Švédska sa budú musieť preukázať očkovacím certifikátom.

Švédska ministerka sociálnych vecí Lena Hallengrenová tiež vyzvala všetkých cestujúcich, aby sa pri vstupe do Švédska nechali otestovať na koronavírus z dôvodu „zhoršujúcej sa“ situácie v oblasti verejného zdravia.

15:00 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove klesol počet pacientov s ochorením Covid-19.

Aktuálne je tam hospitalizovaných 144 pacientov s covidom, z nich 11 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V utorok ich tam bolo 154 a z nich 12 si vyžadovali napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkovo má nemocnica pre pacientov s covidom vyčlenených 249 lôžok.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, takmer 69 percent hospitalizovaných pacientov na covidovom oddelení nie je očkovaných. Nemocnica eviduje 37 chýbajúcich zamestnancov.

14:50 SVET - Liek molnupiravir proti covidu dorazí do Českej republiky v piatok ráno. Distribútor už prijíma objednávky na toto liečivo, informuje spravodajský portál Idnes.cz.

Molnupiravir je antivirotikum od americkej farmaceutickej firmy Merck vo forme tabliet, ktoré bránia množeniu vírusu v tele.

V Česku sa používajú na liečbu nakazených novým koronavirom aj ďalšie prípravky, pacientom sú ale podávané infúziou.

14:40 SVET - Desiatkam miliónov migrantov môže byť odmietnuté očkovanie proti ochoreniu Covid-19 z globálneho programu, pretože niektorí výrobcovia sa obávajú právnych rizík zo škodlivých vedľajších účinkov.

SkryťVypnúť reklamu

Poukazujú na to interné dokumenty charitatívnej organizácie Gavi, ktorá program prevádzkuje, informovala agentúra Reuters.

Takmer dva roky po pandémii, ktorá už zabila viac ako 5 miliónov ľudí, dostalo dávku len asi sedem percent v krajinách s nízkymi príjmami.

Dodávky vakcín na celom svete sa oneskorili kvôli problémom s výrobou, zadržiavaním zo strany bohatých krajín, exportnými obmedzeniami a byrokraciou.

Mnohí výrobcovia vakcín požadovali, aby krajiny odškodňovali za nežiaduce účinky, tvrdí OSN. Tam, kde vlády nemajú nad svojimi krajinami kontrolu, to nie je možné.

14:25 SVET - Spoločnosť Regeneron Pharmaceuticals dnes uviedla, že jej protilátková terapia je menej účinná proti variantu koronavírusu omikron.

Začiatkom tohto týždňa nemeckí vedci zistili, že protilátky, vyvinuté firmami Eli Lilly a Regeneronom strácajú väčšinu svojej účinnosti, keď sú vystavené v laboratórnych testoch variantu omikron, informovala agentúra Reuters.

Už koncom minulého mesiaca samotný koncern Regeneron oznámil, že laboratórne testy a počítačové simulácie naznačujú zníženú účinnosť liečiva REGEN-COV voči omikronu.

14:18 SVET - Britská kráľovná Alžbeta II. zrušila tohtoročný tradičný rodinný vianočný obed z preventívnych dôvodov, pretože počty nových prípadov ochorenia Covid-19 v Spojenom kráľovstve prudko stúpajú. Informoval o tom denník The Guardian.

Kráľovná bola ešte včera rozhodnutá obed s približne 50 hosťami uskutočniť, dnes usúdila, že by to nebolo zodpovedné.

Poradca britskej vlády, epidemiológ Chris Whitty upozornil, aby sa v období pred Vianocami zbytočne nestretávali s ďalšími osobami.

Spojené kráľovstvo ohlásilo v stredu 78 610 nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku pandémie.

14:10 SVET - Dánsko schválilo antivirotikum s účinnou látkou molnupiravir od americkej spoločnosti MSD na liečbu covidu pre pacientov, u ktorých hrozí riziko vzniku ťažkého priebehu ochorenia, informovala agentúra Reuters.

"Veríme, že benefity tejto liečby prevýšia jej nedostatky u pacientov, u ktorých hrozí najväčšieho riziko vzniku ťažkého priebehu ochorenia COVID-19," uviedla zdravotníčka Kirstine Mollová Harboeová z Dánskeho zdravotníckeho úradu pri oznamovaní schválenia molnupiraviru.

Európska agentúra pre lieky (EMA) tento preparát od MSD stále posudzuje. Avšak vzhľadom na rastúce obavy týkajúce sa rastu prípadov nákazy covidom EMA v novembri odporučila, že dospelí ľudia môžu tento liek užívať.

13:59 SLOVENSKO - Zdravotníci budú môcť kedykoľvek bezplatne a anonymne využiť krízové linky pomoci, ktoré pre nich posilňujú svoje kapacity vrámci iniciatíva #Kto pomôže Slovensku.

Zdravotníci sa môžu na krízové linky obrátiť, či už telefonicky, mailom, videom alebo chatom. Ide o linku pomoci Nezábudka, Krízovú linku pomoci z dielne IPčka a Národnú linku na podporu duševného zdravia zriadenú Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR, ktorá od leta ponúka psychologické poradenstvo aj pre profesionálov z radov zdravotníkov.

Platforma Ksebe.sk ponúka jednorazové alebo pravidelné online konzultácie, priblížila iniciatíva.

13:42 SVET - Už 67 percent populácie Európskej Únii je zaočkovaných proti koronavírusu. Avšak v deviatich členských štátoch je vakcinácia pod úrovňou 60 percent. Informovala o tom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na sociálnej sieti.

13:23 SVET - Poľsko sprísnilo podmienky vstupu pre osoby cestujúce z krajín mimo Európskej únie. Cestujúci sú po novom povinní disponovať negatívnym výsledkom antigénového testu nie staršieho ako 24 hodín, alebo PCR testom, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín.

Po prekročení hranice musí nezaočkovaná osoba alebo osoba, ktorá neprekonala ochorenie, ostať v 14-dňovej karanténe.

13:16 DOMOV - Pohostinstvo na Žilinskej ulici v Bratislave otvorili napriek aktuálnym nariadeniam v súvislosti s pandémiou COVID-19. Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, policajnú hliadku vyslali na preverenie oznámenia o otvorenom pohostinstve v stredu 15. decembra popoludní.

"Napriek aktuálne platným obmedzeniam bola prevádzka otvorená a v jej vnútorných priestoroch sa nachádzali zákazníci. Tým boli na mieste predávané alkoholické nápoje a bolo im umožnené ich konzumovanie v interiéri prevádzky napriek platnosti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR," uviedol Szeiff.

Policajti na miesta zadržali 57-ročného muža a eskortovali ho na oddelenie, neskôr skončil v cele policajného zaistenia. Poverený príslušník Okresného riaditeľstva
Policajného zboru Bratislava I začal stíhanie vo veci trestného činu porušovania povinností za krízovej situácie.

12:40 SVET - Na Britániu v najbližších týždňoch čaká enormný rast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom a nemocnice sa v súvislosti s variantom omikron ocitnú pod veľkým tlakom.

Poslancom to povedal hlavný poradca britskej vlády pre boj s koronavírusom Chris Whitty.

Susan Hopkinsová z britského úradu pre zdravotnú bezpečnosť uviedla, že podľa doterajších zistení má omikron reprodukčné číslo tri až päť, čo znamená, že jeden infikovaný nakazí v priemere troch až päť ďalších ľudí.

Podľa Whittyho dáta napovedajú, že vrchol omikronovej vlny pandémie príde skôr ako pri predchádzajúcich vlnách a tiež rýchlejšie odznie.

Načítavam video...

12:35 SLOVENSKO - V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji včera ležalo 463 pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet klesol o päť. Dvadsaťsedem z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Z hospitalizovaných pacientov 395 nebolo zaočkovaných, respektíve malo len jednu dávku vakcíny. Z 27 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii bol plne zaočkovaný iba jeden.

Najviac hospitalizovaných bolo v Trenčianskom okrese, kde s covidom ležalo 130 pacientov. Nasledovali okresy Prievidza (114), Považská Bystrica (95), Partizánske (41), Ilava (32), Myjava (24), Nové Mesto nad Váhom (15) a Bánovce nad Bebravou (12).

12:20 SLOVENSKO - Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši ponúka vstup do galérie na pol roka zadarmo pre ľudí nad 50 rokov, ktorí sa dajú do konca decembra zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Ako informuje galéria na svojej webovej stránke, ide o poďakovanie pre návštevníkov za to, že chcú chrániť seba aj ostatných.

Podľa ďalších zverejnených informácií voľná vstupenka platí pre zaočkovanú osobu z okresu Liptovský Mikuláš a ďalšiu osobu v období od 1. januára do 30. júna 2022. Vyzdvihnúť si ju môžu do konca tohto roka v galérii počas pracovných dní od 9.00 do 15.00 h.

Je pri tom nutné preukázať sa termínom očkovania od 1. novembra do 31. decembra tohto roka.

12:00 SVET - V Poľsku sa dnes začalo očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov. Minister zdravotníctva Adam Niedzielski povedal, že rezort eviduje zatiaľ 135 000 zaregistrovaných termínov na vakcináciu u tejto vekovej skupiny.

Zdravotníci budú deťom aplikovať preparát Comirnaty od firiem Pfizer/BioNTech.

"Počet detí, pre ktoré sme vydali odporúčanie na očkovanie, presahuje 2,5 milióna. U detí sa prakticky nevyskytujú žiadne nežiaduce reakcie," poznamenal Niedzielski.

Poľsko ohlásilo aj prvý prípad variantu omikron.

11:50 SVET - Holandskému krajne pravicovému politikov Thierrymu Baudetovi, súd nariadil, aby zo sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter odstránil štyri príspevky, v ktorých prirovnal opatrenia proti pandémii koronavírusu k zaobchádzaniu so Židmi počas nacistického režimu.

Baudet má na vymazanie príspevkov 48 hodín. Ak tak neurobí, musí zaplatiť pokutu 25-tisíc eur za každý deň, keď zostanú na internete.

Na súd v Amsterdame sa obrátili dve židovské organizácie a skupina preživších holokaustu s požiadavkou na odstránenie príspevkov, ktoré označili za „skutočne urážlivé a zbytočne zraňujúce voči zavraždeným obetiam holokaustu, preživším a príbuzným“.

11:45 SLOVENSKO - Od januára budúceho roka preberie na seba štát zodpovednosť za akékoľvek prípady nežiadúcich účinkov vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Nový zákon bude retroaktívny. Znamená to, že o kompenzácie po nežiadúcich účinkoch môžu žiadať všetci, ktorí sa zaočkovali po 26. decembri roku 2020.

Vakcíny, ktorými sa očkuje proti ochoreniu Covid-19, sú preukázateľne bezpečné a závažné vedľajšie účinky sú pri nich raritné.

11:40 SLOVENSKO - Slovensko na summite EÚ v Bruseli podporí kompromisný návrh na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po príchode na zasadnutie Európskej rady.

Heger pripomenul, že na Slovensku majú covidpasy v súčasnosti platnosť 12 mesiacov. Potvrdil však, že lídri EÚ majú prijať dohodu o platnosti tohto dokladu na deväť mesiacov, proti čomu Slovensko nebude namietať.

"My to podporujeme, pretože nový variant Omicron je veľké riziko. Takže súhlasíme s návrhom na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov," uviedol premiér pred novinármi.

11:25 SLOVENSKO - V uliciach sa objavujú letáky šíriace dezinformácie. Aktuálny príklad pochádza z Trnavy, informuje polícia na stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR.

Podobné letáky sa na verejnosti objavujú už roky, no nie vždy súviseli s pandémiou. Hovorili napríklad o vraždách mobilnými sieťami, o spirituálnych záhadách, o konci sveta a podobne.

11:15 SLOVENSKO - Vo vakcinačnom centre Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave budú zdravotníci záujemcov o vakcínu proti ochoreniu COVID-19 očkovať aj v sobotu 18. decembra.

O mimoriadnom vakcinačnom dni informoval na sociálnej sieti Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave.

"Očkovanie odporúčame najmä tým, ktorí stále váhajú s prvou dávkou vakcíny, ale aj záujemcom o druhú a tretiu dávku. Urobme všetko pre to, aby sme sa navzájom chránili a aby naše životy neboli v nadchádzajúcom roku v rukách koronavírusu," uviedol rožňavský Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

11:10 SVET - Po dvoch zistených infekciách omikronom oznámili úrady v Malajzii nové obmedzenia vrátane zákazu masových zhromaždení a vyzvali na očkovanie posilňujúcou dávkou vakcíny vysokorizikové skupiny, informovala agentúra Reuters.

Minister zdravotníctva Khairy Jamaluddin uviedol, že úrady tiež preverujú 18 ďalších podozrivých prípadov tohto variantu.

Nakazené omikronom je 8-ročné dieťa, ktoré cestovalo s rodinou z Nigérie cez Katar.

11:00 SVET - Južná Kórea po jeden a pol mesiaci obnoví prísnejšie pravidlá pre sociálne kontakty, keďže zaznamenáva zvyšovanie nových prípadov koronavírusu, oznámila agentúra Reuters.

Do 2. januára sa majú obmedziť zhromaždenia na maximálne štyroch ľudí, pokiaľ budú plne zaočkovaní. Reštaurácie, kaviarne a bary musia zatvoriť do 21. hodiny, kiná a internetové kaviarne o hodinu neskôr.

Neočkovaní ľudia nemôžu v reštauráciách sedieť v spoločnosti ďalších ľudí a majú si jedlo vziať alebo využiť donáškovú službu.

Načítavam video...

10:45 SVET - Španielske úrady zintenzívňujú snahu v rámci vakcinácie proti koronavírusu pred Vianocami a koncoročnými stretnutiami, na ktorých sa zvyčajne schádzajú veľké skupiny ľudí.

Regionálne úrady schválili rozšírenie očkovania posilňujúcou dávkou na ľudí vo veku 50 až 60 rokov. Oznámila to ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

Doteraz posilňujúcou dávkou v krajine očkovali ľudí vo veku nad 60 rokov, zdravotníkov a najviac ohrozené skupiny.

10:30 SVET - Na umelú pľúcnu ventiláciu je v Maďarsku napojených 542 ľudí s ochorením COVID-19.

V uplynulých 24 hodinách zomrelo 144 pacientov s covidom a pribudlo 5298 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, vyplýva z údajov operačného štábu na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Väčšinu zo 144 obetí tvorili staršie osoby, ktoré okrem covidu trpeli i ďalšími chronickými ochoreniami, píše koronavirus.gov.hu. V nemocniciach je v súčasnosti 6109 covidových pacientov.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie potvrdili v Maďarsku nákazu 1 213 318 ľuďom a v spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo 37 376 chorých. Aktuálne je nakazených 159 853 osôb; počet zotavených z nákazy dosiahol 1 016 089.

Z necelých desať miliónov obyvateľov Maďarska sa doposiaľ proti covidu zaočkovalo vyše 6,2 milióna, z toho 5,9 milióna dostalo dve dávky. Viac ako trom miliónom ľudí podali i tretiu dávku očkovacej látky.

10:20 SLOVENSKO - Ak by na Slovensku udrel v plnej sile variant omikron, treba ochrániť najzraniteľnejších, čiže obmedziť pohyb pre ľudí nad 60 rokov bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.

Povedal to minister financií a líder OĽANO Igor Matovič. Odôvodnil to ochranou zdravia starších ľudí a systému v nemocniciach.

Súvisiaci článok Matovič: Ak udrie omikron, treba zaviesť lockdown pre ľudí nad 60 rokov Čítajte 

Matovič vychádza z informácií o vývoji omikronu, ktoré prezentoval Inštitút zdravotných analýz na zasadnutí na Úrade vlády SR. "Osobne som navrhol, že v tom prípade sa musíme nachystať na jediné riešenie, a to je, bohužiaľ, obmedziť pohyb ľudí nad 60 rokov. Nedokážeme tie státisíce ľudí extrémne rýchlym spôsobom zaočkovať," povedal Matovič.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu stredy sa nechalo prvou dávkou vakcíny proti Covidu-19 zaočkovať 3 503 osôb.

Od začiatku očkovania absolvovalo prvú dávku 2 709 661 ľudí, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií. Druhú dávku dostalo včera 3640 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 2 512 620.

Tretiu dávku vakcíny dostalo 21 475 osôb, spolu ju má 671 936 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 5 394 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 17 319 vzoriek (pozitivita 31,14 percenta). Takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Pozitívny antigénový test malo 698 osôb z 24 717 (pozitivita 2, 82 percenta), takmer 71 percent nebolo zaočkovaných, uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 109 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 15 730, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 3 107 pacientov, o 26 menej ako v predchádzajúcom dni. Na JIS a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny 574 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 295 ľudí.

Takmer 84 pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Najviac pozitívnych prostredníctvom PCR testovania zistili v Bratislavskom kraji (881). Nasledujú Žilinský (802), Trenčiansky (791), Trnavský (746), Nitriansky (639), Banskobystrický (554), Košický (508) a Prešovský (473).

Je medzi nimi 2 661 mužov a 2 733 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 378 335 a žien 415 831.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 921 322 PCR testov, z toho 794 166 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 340 852 709.

9:55 SLOVENSKO - Očkovacie centrum v bratislavskom Auparku 15. decembra skončilo, proti COVID-19 v ňom zaočkovali zhruba 10-tisíc ľudí.

Bratislavský samosprávny kraj posilňuje kapacity vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadión.

„Očkovacie miesto v Auparku bolo otvorené v polovici októbra a primárne bolo určené na podávanie prvých a druhých dávok vakcín. Za dva mesiace svojej existencie tu zaočkovali 10-tisíc ľudí. Približne tretinu dávok tvorili jednodávkové vakcíny," uvádza Bratislavský samosprávny kraj s tým, že denne tu zaočkovali približne 300 ľudí.

9:48 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj zabezpečil počas nadchádzajúceho víkendu očkovanie proti ochoreniu coviduvo veľkokapacitných očkovacích centrách v Skalici, Dunajskej Strede a v Trnave.

Súvisiaci článok K Trnavskej župe sa s očkovaním pridávajú aj obce Čítajte 

Okrem župy začínajú organizovať hromadné očkovanie v spolupráci so všeobecnými lekármi aj viaceré obce. Už v piatok 17. decembra bude očkovanie prebiehať v kultúrnom dome v Zelenči pri Trnave, chystajú sa naň aj v Ružindole či Suchej nad Parnou (okres Trnava).

9:45 SVET - Francúzsko sprísni podmienky pre cestujúcich z Británie v súvislosti so šírením variantu omikron. Televíznej stanici BFM TV to povedal vládny hovorca Gabriel Attal.

Pre prekročenie hraníc bude potrebný negatívny test, ktorý nie je starší ako 24 hodín, predtým stačil test vykonaný do 48 hodín pred odchodom. Na návštevu Francúzska tiež budú musieť mať ľudia zo Spojeného kráľovstva dobrý dôvod.

Ľudia by mali po príchode z Británie ísť na sedem dní do karantény, ukončiť ju ale môžu po 48 hodinách v prípade, že aj ďalší test na koronavírus bude negatívny.

9:40 SVET - Guatemalská vláda sa snaží podporiť očkovanie proti Covidu-19 aj tým, že novo očkovaným dá vrece ryže.

Oznámil to prezident tejto stredoamerickej krajiny Alejandro Giammattei, podľa ktorého sa na programe bude prostredníctvom darovania suroviny čiastočne podieľať Taiwan. Informovala o tom agentúra Europa Press.

"Chceme podporiť očkovanie, preto budeme dávať za každú aplikovanú vakcínu desať kíl ryže deťom i dospelým," uviedol Giammattei pri začatí očkovania deti vo veku od 12 do 17 rokov.

6:31 SVET - Počty nových prípadov v Česku naďalej klesajú, za včera tam testy odhalili 11 625 infekcií koronavírusom. V nemocniciach je aktuálne 5 646 pacientov s covidom, 942 z nich je v ťažkom stave.

6:10 SVET - Holandský súd v stredu nariadil pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi, aby epidemiologické obmedzenia prestal prirovnávať k holokaustu.

Baudet, poslanec a líder pravicovo-populistickej strany Fórum pre demokraciu (FVD), musí v súlade s verdiktom zo svojich účtov na sociálnych sieťach odstrániť príspevky, v ktorých sa takýchto porovnaní dopustil.

V diskusiách o pandemických opatreniach má tiež zakázané používať fotografie zobrazujúce výjavy z holokaustu.

Žalobu voči politikovi podali dve židovské organizácie a štyria ľudia, ktorí holokaust prežili.

Súvisiaci článok Súd zakázal holandskému politikovi porovnávať holokaust s pandemickými opatreniami Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 515
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 466
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 616
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 200
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 872
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 957
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 445
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 024
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Migranti vo Vajnoroch sa zväčša pohybujú vo väčších skupinách.

Ayham Al Rajhiya zo Sýrie lámanou angličtinou hovorí, že nechcú robiť problémy.


2 h
Ilustračné foto

Súd vynesie rozsudok 4. októbra.


TASR 2 h
Záchranári si pomáhali aj dronmi.

Pátracia akcia pokračuje už šiesty deň.


2 h
Ármin Vámbéry (sediaci druhý sprava) so svojou výpravou.

Príbehy zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


2 h

Sportnet

HC Košice - HK 32 Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 5. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 5. kola Tipos extraligy: HC Košice - Hk 32 Liptovský Mikuláš.


Sportnet 4 h
Olympijské hry v Paríži 2024.

Rusi budú súťažiť bez národných symbolov.


TASR 3 h
Stefanos Tsitsipas.

Tretí nasadený Holger Rune vyradil Daniela Evansa.


TASR 6 h
Petra Vlhová sa teší po výhre vo Flachau 2023.

V Argentíne našli výborné podmienky.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu