SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Koronavírus na Slovensku: Pošta začína s doručovaním prvých šekov zaočkovaným seniorom (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 831-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 16 486 obetí. Platí nočný zákaz vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

20:51 SVET - Francúzsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 178 807 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o nový rekord , ten doterajší bol viac ako 104-tisíc prípadov. Francúzsko sa tak pridalo k ďalším európskym krajinám, ako Británia, či Taliansko, ktoré za utorok evidujú rekordné počty nakazených.

20:15 SVET - Portugalsko hlási rekordný počet prípadov nákazy koronavírusom. Zaznamenalo ho napriek tomu, že má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti na svete. Podobne ako v iných krajinách sa aj v Portugalsku rozširuje omikron.

Zdravotné úrady za posledných 24 hodín zaregistrovali 17 172 nových prípadov nákazy, čím bol prekonaný predchádzajúci rekord - 16 432 prípadov - z 28. januára, keď sa cez túto juhoeurópsku krajinu prehnal variant alfa, prvýkrát identifikovaný v Británii.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 SVET - Variant omikron sa stal prevládajúcim koronavírusovým variantom v Holandsku, informoval tamojší úrad verejného zdravotníctva.

Súvisiaci článok V Holandsku už prevláda variant omikron Čítajte 

18:44 SVET - Británia zaznamenala za posledný deň 129 471 nových prípadov nákazy covidom, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie. Predchádzajúci rekord bol 122 186 prípadov a je zo štedrého dňa.

Za posledný týždeň sa v Británii nakazilo viac ako 800-tisíc ľudí.

18:28 SVET - V Taliansku za posledných 24 hodín evidujú viac ako 78-tisíc nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku pandémie. Doterajší rekord bol 54 762 infikovaných.

18:16 SLOVENSKO - Pošta začala s doručovaním prvých šekov zaočkovaným seniorom, informoval o tom minister financií Igor Matovič.

17:59 SVET Do Fínska budú môcť od utorka vstúpiť len tí cudzinci, ktorí sú očkovaní alebo už prekonali covid.

SkryťVypnúť reklamu

K sprísňovaniu protiepidemických pravidiel pristúpili v ostatných dňoch viaceré ševerské krajiny. Dánsko minulý týždeň oznámilo, že cudzinci sa budú pri vstupe do krajiny musieť preukázať negatívnym testom bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Podobné pravidlá predtým zaviedlo aj Švédsko.

16:32 SVET Letisko v Innsbrucku v súvislosti s novými opatreniami nevpustilo do krajiny 110 Britov.

Britskí turisti, ktorí v nedeľu prileteli na lyžovačku v Tirolsku, sa podľa vlastných slov ocitli v chaotickej situácii.

15:40 SVET Počet nových prípadov v Grécku prudko vzrástol.

Grécko v priebehu utorka zrejme dosiahne najvyšší denný prírastok potvrdených prípadov od vypuknutia pandémie. Uviedol to tamojší minister zdravotníctva Thanos Plevris s tým, že predbežný počet nových prípadov už presiahol 15-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

15:34 SLOVENSKO Lekári a sestry boli podstatne lepšie pripravení na tretiu vlnu pandémie, tvrdí riaditeľ Nemocnice sv. Michala Delej.

„Som presvedčený o tom, že naša nemocnica bola na tretiu vlnu veľmi dobre pripravená, o čom svedčí aj to, že sme na ňu bez problémov zareagovali. Sme plne, personálne, technicky aj lôžkami pripravení na prípadnú ďalšiu vlnu, zvládame aj tu súčasnú,” doplnil Delej.

Riaditeľ zároveň priznal, že všetci zdravotníci sú vyčerpaní a časť zdravotníkov, predovšetkým v regiónoch, po druhej vlne odišla zo systému, čo nie je dobré.

14:23 SVET Nemecko musí posilniť práva zdravotne postihnutých ľudí počas pandémie.

Pri triedení pacientov v nemocniciach nesmú byť diskriminovaní.

Súvisiaci článok Nemecko musí posilniť práva zdravotne postihnutých ľudí počas pandémie Čítajte 

13:55 SLOVENSKO V krajine sú potvrdené ďalšie štyri prípady variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších štyroch prípadov variantu omikron na Slovensku. Informovala hovorkyňa úradu Daša Račková. Osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny.

V krajine tak máme momentálne potvrdených celkovo jedenásť prípadov variantu omikron.

Súvisiaci článok Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady omikronu Čítajte 

13:28 SVET Kňaz v nemeckej Kamenici zorganizoval očkovanie v miestnom kostole.

Sasko, kde sa nachádza Kamenica i neďaleké Drážďany, má najnižšiu zaočkovanosť spomedzi 16 nemeckých spolkových krajín.

13:23 SVET Taliansko uvažuje nad skrátením karantény pre zaočkovaných proti koronavírusu.

V súčasnosti je karanténa pre nezaočkovaných dlhšia, desaťdňová.

13:19 SLOVENSKO Stačil by jeden vhodne zložený orgán, ktorý by sa zaoberal pandémiou, povedal v rozhovore pre TA3 minister hospodárstva Richard Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

12:57 SLOVENSKO Španielsko zaznamenalo najvyšší počet nových prípadov od začiatku pandémie.

Zdravotnícke úrady aktualizovali pandemické údaje v pondelok večer prvýkrát za štyri dni a hlásili 214 619 nových prípadov nákazy.

Štrnásťdňová celoštátna incidencia sa tak vyšplhala na pandemický rekord 1206 nových prípadov infekcie na 100 000 obyvateľov. Na vrchole januárového výskytu, keď sa v Španielsku nakazilo najviac ľudí, bola incidencia 900.

Súvisiaci článok Španielsko zaznamenalo pandemický rekord v počte nových prípadov nákazy Čítajte 

12:52 SLOVENSKO Počas Vianoc v komárňanskej nemocnici hospitalizovali 6 ľudí s covidom.

"Pravdou však je, že v tejto chvíli je ťažké predpokladať, aký bude vývoj v súvislosti s novým variantom koronavírusu omikron. Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 21 pacientom s novým koronavírusom, z toho stav štyroch je tak závažný, že si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," dodala námestníčka riaditeľa pre úsek ošetrovateľskej starostlivosti Monika Nesziová.

SkryťVypnúť reklamu

12:45 SLOVENSKO Očkovacia prémia či sprostredkovateľský bonus neboli podľa poslanca za OĽaNO vyhodené peniaze.

Marek Šefčík uviedol, že sa rozhodli ísť radšej cestou motivácie, ako zavedením povinného očkovania proti covidu, pokutami či príplatkami za zdravotné poistenie pre neočkovaných Slovákov. Priznal však, že účinnosť týchto motivácií sa nedá presne vyhodnotiť.

„Namieste by potom bola logická, no ťažká otázka, koľko je dosť za ľudský život," povedal.

12:40 SVET Svet nedosiahne cieľ WHO zaočkovať do konca roka 40 percent populácie.

Desiatky krajín predovšetkým v Afrike nedosiahnu cieľ 40-percentnej zaočkovanosti proti covidu do konca roka, ktorý v lete stanovila WHO.

Krátko pred Vianocami nebol takýto podiel obyvateľov zaočkovaný v približne polovici zo 194 členských štátov tejto špecializovanej agentúry OSN. V približne 40 krajinách nedostalo vakcínu ani desať percent populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Do utorka podali na celom svete dosiaľ celkovo viac ako 8,6 miliardy dávok vakcín, prevažne však v krajinách s vysokými príjmami, ktoré majú vlastné zmluvy s výrobcami očkovacích látok. Desiatky krajín sú odkázané na dodávky zo solidárneho programu Covax, ktorý spoluzakladala WHO.

Súvisiaci článok Svet nedosiahne cieľ WHO zaočkovať do konca roka 40 percent populácie Čítajte 

12:28 SLOVENSKO Vláda robí predvídateľné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, tvrdí Heger.

V rozhovore pre TASR to uviedol premiér Eduard Heger. Naznačil, že po tom, čo čísla pozitívnych začnú klesať, Slovensko sa vráti naspäť ku COVID automatu. Ten by po novom mohol zvýhodňovať očkovaných.

12:21 SLOVENSKO K liečbe monoklonálnymi protilátkami sa nedostanú všetci včas, tvrdí Dôvera.

Problémom je najmä telefonicky sa spojiť s lekárom. Poisťovňa preto využíva softvér zabezpečujúci komunikáciu priamo medzi laboratóriami a lekármi, čím sa proces urýchľuje.

SkryťVypnúť reklamu

12:07 SLOVENSKO Boj s pandémiou bol i tento rok jednou z kľúčových výziev pre samosprávu, hovorí starosta bratislavského Nového Mesta Kusý.

Mestská časť má za sebou množstvo opatrení, ktorými sa snažila zmierniť jej dosah, či už bezplatným testovaním, germicídnymi žiaričmi pre školy, tisíckami respirátorov a dezinfekčných prostriedkov pre školy, seniorov i sociálne slabších. Napriek tomu sa podarilo zrealizovať aj množstvo investičných projektov.

"Aj rok 2021 sa niesol v Novom Meste v znamení rozvoja. Máme za sebou množstvo roboty, ktorá znamená viditeľný prínos pre viacero oblastí života v mestskej časti. Či už je to školstvo, šport, kultúra alebo doprava," uviedol Kusý.

10:14 SLOVENSKO Covid zhoršoval mieru celkovej nadúmrtnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V predchádzajúcom mesiaci bola na úrovni 53 percent. Covid bol druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Slováci počas novembra najčastejšie zomierali na choroby obehovej sústavy.

Súvisiaci článok V novembri zomrelo 7 167 ľudí, nadúmrtnosť dosiahla 53 percent Čítajte 

10:04 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali v pondelok 1 397 ľudí prvou dávkou.

Celkový počet zaočkovaných aspoň jednou dávkou je na Slovensku 2,74-milióna ľudí, k 60-percentnej zaočkovanosti chýba takmer 564-tisíc ľudí. Druhou dávkou vakcíny sa zaočkovalo 3 806 ľudí, druhú dávku dostalo 15 648 osôb.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 4 243 nových prípadov a pribudlo 41 obetí.

Laboratóriá vykonali 16 258 PCR testov. Z údajov korona.gov.sk ďalej vyplýva, že cez antigénové testy pribudlo v uplynulom dni 802 infikovaných. Vykonaných pritom bolo 26 075 testov.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 473 pacientov s covidom. „Dobrá správa je, že v nemocniciach mierne postupne klesá počet pacientov s COVID-19,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 485 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 248 ľudí. Stále podľa Eliášovej platí, že väčšina týchto pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 41 osôb. Celkový počet úmrtí je 16 486.

09:27 SLOVENSKO - Po odznení vlny, ktorá sa očakáva v súvislosti s omikronom Matovič vyhodnotí zotrvanie Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) v kresle ministra zdravotníctva. Lengvarský podľa neho podcenil očkovaciu kampaň. Matovič zároveň tvrdí, že sú aj faktory, za ktoré minister zdravotníctva nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

09:13 SVET - Francúzsko sprísni opatrenia proti covidu v snahe zabrzdiť šírenie koronavírusu. Striktné reštrikcie však nezačnú platiť pred Silvestrom.

Od budúceho týždňa sa na interiérových podujatiach bude môcť v krajine zúčastniť maximálne 2-tisíc ľudí a na podujatiach v exteriéroch maximálne 5-tisíc. Na koncertoch a v baroch budú môcť byť iba ľudia, pre ktorých budú miesta na sedenie.

V kinách, divadlách, v športových zariadeniach a vo verejnej doprave vrátane diaľkových liniek bude zakázané podávať jedlá a nápoje. Zamestnanci, u ktorých to bude možné, budú musieť najmenej tri dni v týždni pracovať z domu. Premiér Castex však uviedol, že školy otvoria 3. januára, tak ako je to plánované.

09:04 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič má obavy silnej vlny variantu omikron a sprísňovania opatrení. Matovič označil za riziko, že cez sviatky sú otvorené niektoré zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Matovič sa obáva silnej vlny variantu omikron Čítajte 

08:44 SVET - Austrálska polícia zatkla v utorok 19-ročného muža za to, že po pozitívnom teste na koronavírus sa zabával v nočnom klube a nezostal v karanténe. Polícia obvinila mladíka z porušenia opatrení a nedodržania pokynov vyplývajúcich z núdzového stavu. Mužovi hrozí pokuta vo výške v prepočte 13-tisíc eur, prípadne trest odňatia slobody až na dva roky.

07:55 SVET - V Česku potvrdili za pondelok 6 850 nových prípadov nákazy, čo je o pätinu menej ako pred týždňom a najmenej vo všedný deň od 29. októbra. Hospitalizovaných je 3 505, v ťažkom stave je 687 pacientov. Počet hospitalizácií v posledných dvoch dňoch opäť stúpa.

07:36 SVET - Počet nových prípadov koronavírusovej nákazy v Nemecku ďalej klesá. Za posledných 24 hodín hodín zaznamenal Inštitút Roberta Kocha 21-tisíc nových prípadov. Pred týždňom bol ich počet o zhruba 2000 vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

06:42 SVET - Tisíce ľudí vyšli v pondelok do ulíc v mestách po celom Nemecku, aby protestovali proti ďalšiemu sprísneniu opatrení na obmedzenie šírenia ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok Nemcom sa nepáči sprísnenie opatrení, tisíce vyšli do ulíc Čítajte 

06:00 SVET - Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča skrátiť z desať na päť dní trvanie karantény pri bezpríznakovom priebehu ochorenia Covid-19.

Rozhodnutie je reakciou na koronavírusový variant omikron, ktorého razantné šírenie bude mať podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej dopad "na celú našu spoločnosť". Skrátená karanténa podľa nej zabezpečí, "aby ľudia mohli bezpečne žiť svoj každodenný život".

Nové odporúčanie je aj reakciou na poznatky vedcov, podľa ktorých je nakazená osoba najviac infekčná na začiatku ochorenia — zvyčajne jeden až dva dni pred nástupom symptómov a dva až tri dni potom. Odporúčania CDC sú nezáväzné, ale americké firmy a politici sa nimi spravidla riadia.

SkryťVypnúť reklamu

CDC ďalej odporúča, aby bezpríznaková osoba po päťdňovej karanténe mala ďalších päť dní prekryté horné dýchacie cesty, ak sa nachádza v prítomnosti iných ľudí

00:00 SVET - Laboratóriá v Anglicku odhalili 25. decembra rekordných 113 628 prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, protiepidemické opatrenia tam však vláda v tomto roku už nesprísni, informovala ešte v pondelok spravodajská stanica Sky News.

Britská vláda aktualizovala v pondelok svoje covidové štatistky, a to po prvý raz od piatka. Z nich vyplýva, že 25. decembra pribudlo v Anglicku vôbec najviac nakazených od vypuknutia pandémie.

Minister zdravotníctva Sajid Javid napriek nárastu vylúčil, že by v Anglicku zaviedli nové obmedzenia pred koncom tohto roka. Ľudia by podľa šéfa rezortu zdravotníctva mali byť aj naďalej "opatrní" a pred účasťou na novoročných oslavách si spraviť antigénový test.

23:30 SVET - Dva roky po začiatku pandémie zažíva svet počas Vianoc opäť negatívne rekordy – 23. decembra hlásili na svete prvýkrát takmer milión nových prípadov nákazy, len vo Francúzsku v sobotu pribudlo nových stotisíc nakazených. Viaceré štáty opätovne zavádzajú pre variant omikron obmedzenia.

Doterajšie dáta však naznačujú, že táto vlna môže byť aj vďaka očkovaniu rizikových skupín miernejšia – aspoň čo sa týka úmrtí. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že ide o začiatok konca celej pandémie. Viac si prečítajte v texte Lukáša Onderčanina >>>>

Súvisiaci článok Môže omikron ukončiť pandémiu? V nemocniciach rekordy zatiaľ nepadajú Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 2. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 4. Zvonenie v ušiach?!
 5. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 6. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 229
 2. Všetkým lepí pred voľbami 9 699
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 708
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 682
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 124
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 256
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 848
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 832
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volebná kampaň na Slovensku sa skončila, od polnoci plynie moratórium.


TASR 3m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


20m
Peter Pellegrini

Lídri strán diskutovali v poslednej debate pred parlamentnými voľbami.


TASR 2 h
Vajda Stanislav Lakatoš z Močenka.

Polícia incident zo štvrtka vyšetruje ako výtržníctvo. K únosu školáčky sa nevyjadruje.


4 h

Sportnet

Denis Kukučka odohral posledné minúty za OK Častkovce.

Bol to najkrajší moment mojej kariéry, vyhlásil.


3 h
Spartak Trnava.

Ďuriš sa presadil aj v druhom ligovom dueli.


Sportnet 2 h
Damian Lillard.

Bude spolupráca s Giannisom fungovať? Mala by.


2 h
Momentka zo zápasu SBŠ Ostrava - MBK Ružomberok.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. septembra. Aký je program dňa?


Sportnet 20m
SkryťZatvoriť reklamu