SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Koronavírus na Slovensku: Sulík si nemyslí, že Slovákov čaká povinné očkovanie (minúta po minúte)

Hospitalizovaných je 1 709 pacientov s covidom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:52 SVET Dánsko dnes po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30-tisíc prípadov nákazy za jeden deň.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke upozornil, že vysoký počet infekcií sa napriek tomu neodrazil na počte hospitalizácií.

19:30 SVET Štúdie uskutočnené na tehotných ženách zistili, že dve najviac používané vakcíny proti koronavírusu nepredstavujú žiadne riziko pre matky ani pre bábätká.

Dnes to oznámila Európska lieková agentúra. Výskumy s približne 65-tisíc ženami priniesli "narastajúce množstvo dôkazov", že vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna nespôsobujú komplikácie v tehotenstve, uviedla EMA.

18:40 SVET Pandémia je ďaleko od svojho konca, upozornil generálny riaditeľ WHO.

Tedros Adhanom Ghebreyesus zároveň varoval pred tvrdeniami, že rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant omikron má mierny priebeh. "Táto pandémia sa ani zďaleka nekončí a s neskutočným globálnym nárastom variantu omikron možno očakávať nové varianty," povedal reportérom v Ženeve.

SkryťVypnúť reklamu

17:59 SLOVENSKO Vláda by mala zajtra rokovať o ďalšom odklade odvedenia poistného pre živnostníkov aj zamestnávateľov, ktorým kvôli pandémii klesli tržby o 40 a viac percent.

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny v stredu takisto predloží návrh nariadenia, ktorým by sa malo doplniť nariadenie vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s covidom.

V tomto nariadení sa navrhuje ďalší odklad odvedenia poistného pre SZČO, ako aj poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie január 2022 až 31. marec 2025. Výnimka by sa mala týkať tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac.

SkryťVypnúť reklamu

17:19 SLOVENSKO Macron pred voľbami štve neočkovaných, jeho poslancom sa vyhrážajú

Vláda sprísňuje pravidlá, protesty neočkovanej menšiny to nezmenili, píše Matúš Krčmárik.

Súvisiaci článok Macron pred voľbami štve neočkovaných, jeho poslancom sa vyhrážajú Čítajte 


16:42 SVET Švédsko zrušilo podmienku ukázať pri vstupe negatívny test na covid.

Švédsko zaviedlo pravidlo vlani 28. decembra a snažilo sa tak spomaliť šírenie omikronu. Odvtedy Švédsko opakovane zaznamenávalo nové rekordy v denných prípadoch nákazy, pričom omikron je v súčasnosti už úplne prevládajúcim variantom.

16:33 SLOVENSKO Na stredných školách v Košickom kraji je v karanténe 57 tried.

Na dištančnom vyučovaní z dôvodu karantény sa tak ocitlo spolu 1399 stredoškolákov na župných školách.

16:27 SLOVENSKO V Trnavskom kraji budú očkovať vo veľkokapacitné očkovacie centrá iba v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Registrovaní i neregistrovaní záujemcovia budú očkovaní vakcínou od Pfizer/BioNTech.

16:13 SVET Francúzi prekonali strach z covidu – už sa zasa sobášia a majú deti.

Podľa štatistiky o obyvateľstve zverejnenej v utorok bolo vlani vo Francúzsku o 42 percent sobášov viac než v roku 2020. Ľudia, ktorí v roku 2020 z dôvodu lockdownu odložili svoje plány na svadbu, sa rozhodli, že rok 2021 je ten pravý čas na uzatvorenie manželstva. A to spôsobilo skok v štatistike.

"Áno" hovorili v roku 2021 predovšetkým mladí ľudia, ktorí pre napätú pandemickú situáciu predtým svadbu odložili, uviedol štatistický úrad.

15:36 SVET Rusko skracuje karanténu nakazených zo 14 na 7 dní.

Šéfka ruského úradu verejného zdravotníctva Rospotrebnadzor Anna Popovová minulý týždeň povedala, že počet nových denne potvrdených prípadov nákazy by mohol dosiahnuť šesťciferné číslo.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident Vladimir Putin konštatoval, že Rusko má „pár týždňov“ na prípravu na bezprecedentnú vlnu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa však v utorok vyjadril, že úrady krajiny nediskutujú o ďalšom celoštátnom lockdowne.

15:17 SLOVENSKO Izrael rozdá občanom 30 miliónov bezplatných antigénových testov.

Antigénové testy prioritne dostanú predovšetkým školáci, rodiny v núdzi, študenti a seniori. Ich rozdeľovanie, ktoré bude mať okrem iných na starosti ministerstvo pre sociálnu pomoc, by sa malo začať na budúci týždeň.

14:33 SLOVENSKO Pošta vyplatila už takmer 100-tisíc poukazov za očkovanie.

„Poukaz je určený do vlastných rúk a seniori si peniaze môžu vyzdvihnúť v ktorejkoľvek z 1 503 pobočiek Slovenskej pošty po celom Slovensku po predložení poukazu a platného občianskeho preukazu,” uviedla hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková.

SkryťVypnúť reklamu

Klientom, ktorí zo zdravotných alebo iných vážnych dôvodov nemôžu prísť osobne na poštu, Slovenská pošta poskytuje doručenie poštovým doručovateľom priamo do miesta bydliska. Doteraz túto možnosť využilo 15,5 percent adresátov.

Súvisiaci článok Slovenská pošta vyplatila už takmer 100-tisíc poukazov za očkovanie Čítajte 

14:28 SLOVENSKO Sulík si nemyslí, že Slovákov čaká povinné očkovanie.

Sulík povedal v diskusnej relácii Na telo plus, na druhej strane si vie predstaviť, že by sa neočkovaní v prípade nakazenia koronavírusom podieľali na úhrade zdravotnej starostlivosť. Ako však zdôraznil, takýto krok si vyžiada analýzy, napísanie zákona, jeho posun do pripomienkového konania, schvaľovanie na vláde a parlamente.

„Ja som za to, aby sme najmä očkovaných zvýhodnili, nie som za to, aby sme neočkovaných trestali,” zdôraznil Sulík. Uvedená téma je podľa neho „zapeklitá " a ťažko sa k nej paušálne vyjadruje.

SkryťVypnúť reklamu

14:05 SLOVENSKO Tlmočníci, ktorí pomáhali lekárom na covidovom oddelení v Banskej Bystrici, získali cenu.

„Za svoju záslužnú pomoc získali ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Centrum dobrovoľníctva. Epidemiologická situácia nedovolila, aby si tlmočníci prevzali ocenenie počas slávnostného večera, ale aspoň sme mali možnosť sa s niektorými z nich opäť stretnúť pri nakrúcaní odovzdania ceny v našom areáli. Za ich vtedajšiu pomoc im zo srdca ďakujeme,“ uviedla nemocnica.

13:01 SVET Starosta talianskeho mesta Messiny drží hladovku na protest proti reštrikciám.

Vyjadruje tak nesúhlas s tým, že na Sicíliu môžu aktuálne cestovať len ľudia, ktorí chorenie COVID-19 buď prekonali alebo sú proti nemu zaočkovaní.

Starosta Cateno De Luca si už počas uplynulého víkendu postavil stan v messinskom prístave, kde odvtedy prespáva. Jeho zámerom je symbolicky "blokovať" Messinský prieliv oddeľujúci Sicíliu od pevninského Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

De Luca v pondelok oznámil svoju rezignáciu na post starostu od februára. V utorok ráno potom na Facebooku informoval, že začal protestnú hladovku.

12:49 SLOVENSKO V Staroľubovnianskom okrese už majú zatvorených 16 tried, vírus sa šíri najviac v rodinách.

Opäť najviac prípadov zachytili v Starej Ľubovni, a to 71. Ďalších 19 prípadov je v Mníšku nad Popradu, 16 v Jakubanoch či 12 v Šarišskom Jastrabí. Podľa regionálnej hygieničky sa postupný nárast prípadov očakáva v najbližších dňoch.

12:43 SLOVENSKO Vo zvolenskej nemocnici sa výrazne zlepšila pandemická situácia.

Aktuálne je vo Zvolene hospitalizovaných 34 pacientov s COVID-19, ani jeden nie je na umelej pľúcnej ventilácii.

12:39 SLOVENSKO Počet hospitalizovaných pacientov s covidom v nemocnici Košice - Šaca klesá.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne poskytujú zdravotnú starostlivosť šiestim pacientom s covidom.

12:12 SLOVENSKO Obsadenosť covidových lôžok v nemocniciach na Zemplíne naďalej klesá.

V piatich zariadeniach je aktuálne hospitalizovaných spolu 69 pacientov s covidom. Oproti minulému pondelku sa situácia nezmenila len v nemocnici v Michalovciach.

12:06 SLOVENSKO V kežmarskej nemocnici sa situácia v súvislosti pandémiou výrazne zlepšila.

„Niekoľko príjmov nám však pribudlo v pondelok, a tak ich máme dohromady päť, čo je však stále o sedem menej ako minulý pondelok,“ uviedla námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Lýdia Wikarská.

10:48 SLOVENSKO Košické vakcinačné centrum funguje rok, podali vyše 140 000 vakcín.

V centre sa očkuje vakcínou Comirnaty od dodávateľov Pfizer/BioNTech, v menšej miere sa na jar minulého roka očkovalo aj AstraZenecou a čiastočne aj Modernou. "Prvú dávku u nás dostalo 52.132, druhú 51.720 a tretiu 31.160 ľudí. Vakcínou AstraZeneca sme zaočkovali 2860 ľudí a Modernou 2548," uviedla vedúca vakcinačného centra Jaroslava Ostróová.

SkryťVypnúť reklamu

10:39 SLOVENSKO Nemocnica v Žiline vyhlásila súťaž pre deti vo veku od päť do 17 rokov, ktoré sa zaočkovali alebo zaočkujú do konca februára 2022 prvou dávkou.

Podľa riaditeľa nemocnice Eduarda Dorčíka môže každé dieťa počas čakania po očkovaní alebo doma nakresliť obrázok na tému Aj ja pomáham v boji proti pandémii – som vakcihrdina! a odovzdať ho vo vakcinačnom centre.

"Diela vyvesíme priamo v čakárni, aby ich deti videli, keď k nám opäť prídu na druhú dávku. Zároveň ich zverejníme na sociálnej sieti, kde sa uskutoční hlasovanie a víťazi získajú špeciálne darčekové balíčky," priblížil.

10:08 SVET V Maďarsku pribudlo 6851 nakazených, covidu podľahlo 94 ľudí.

Aktuálne má potvrdenú infekciu 137 628 osôb. Hospitalizovaných je 2689 pacientov, z ktorých 217 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Proti covidu zaočkovali doposiaľ 6 321 039 ľudí, z nich takmer 6,1 milióna dostalo dve dávky a vyše 3,4 milióna tri dávky očkovacej látky, pričom je možné požiadať už aj o štvrtú dávku vakcíny.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 3 933 nových prípadov.

Laboratóriá spravili 15 955 PCR testov. Zdravotníci vykonali aj 38 996 antigénových testov, z nich malo 936 pozitívny výsledok.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Prešovskom kraji, testy tam zachytili 784 nakazených, v Žilinskom kraji 675, v Bratislavskom kraji 534, v Košickom kraji 486, v Nitrianskom kraji 439, v Trenčianskom kraji 380, v Trnavskom kraji 366, v Banskobystrickom 269 nakazených.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 709 pacientov. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 179 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 46 osôb. Celkový počet úmrtí je 17 398.

9:42 SLOVENSKO NCZI odporúča ľuďom, ktorí pociťujú príznaky covidu, aby využili bezplatné PCR testy.

Na testy sa občania môžu objednať na stránke korona.gov.sk, informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

9:23 SLOVENSKO - Počas druhého januárového týždňa aplikoval Prešovský samosprávny kraj viac ako 4-tisíc proticovidových vakcín. Zaočkovali viac ako 600 ľudí starších ako 60 rokov a 315 detí vo vekovej kategórii päť až 11 rokov.

Kraj záujemcov očkoval v nákupných domoch, veľkokapacitných očkovacích centrách aj prostredníctvom mobilnej jednotky kraja.

9:00 SVET - V Austrálii za posledný deň zomrelo 74 nakazených, čo je najviac od začiatku pandémie, píše agentúra Reuters. Aj tu sa šíri variant omikron, pre ktorý potrebuje nemocničnú starostlivosť neobvykle vysoký počet ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnešok je pre náš štát veľmi náročný," povedal Dominic Perrottet, premiér Nového Južného Walesu s asi ôsmimi miliónmi obyvateľov, kde pribudlo 36 obetí. Perrottet dodal, že nemocnice si s rastúcimi počtami covidových pacientov vo vážnom stave zatiaľ dokážu poradiť.

V štáte Viktoria nemocnice fungujú v režime, keď musia odkladať neurgentné zákroky a rušiť zamestnancom dovolenku. Zdravotnícke úrady upozornili, že významnú časť hospitalizovaných predstavujú mladší nezaočkovaní ľudia.

8:25 SVET - V Česku oproti minulému týždňu skokovo vzrástol počet nakazených. Testy včera odhalili 20 270 infikovaných, čo je o 13-tisíc viac ako pred týždňom.

Hoci pacientov s covidom je v nemocniciach výrazne menej ako pred týždňom, od posledného víkendu sa zvýšiť o sedemdesiat, informuje ČT24.

SkryťVypnúť reklamu

Za prudkým nárastom nových prípadov je rýchlo sa šíriaci variant omikron. Už minulý týždeň tvoril v Česku polovicu prípadov, aktuálne je to 80 percent.

8:10 SLOVENSKO - Počas víkendu pokračovalo vo veľkokapacitných vakcinačných centrách Trnavského samosprávneho kraja očkovanie detí od päť do 11 rokov. V Dunajskej Strede, Trnave a Skalici ich vakcínou od Pfizer/BioNTech zaočkovali spolu 417, informoval o tom komunikačný odbor samosprávneho kraja.

7:55 SVET - Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa prekonal včera hranicu 330 miliónov.

Pokračuje pritom rýchly nárast počtu infikovaných: posledných desať miliónov nakazených pribudlo dvakrát za sebou v priebehu troch dní, predtým sa desať miliónov ľudí nakazilo dvakrát za sebou počas štyroch dní.

SkryťVypnúť reklamu

Prvenstvo v absolútnom počte infikovaných držia Spojené štáty (66,5 milióna), za nimi nasledujú India (37,6 milióna) a Brazília (23,1 milióna). V Európe najviac nakazených v absolútnych číslach zaznamenala Británia (15,4 milióna).

7:30 SLOVENSKO - V okolitých krajinách už variant omikron prevládol v štatistikách nových prípadov nákazy koronavírusom. Na Slovensko však nezabudol.

Až do 10. januára mala krajina veľmi prísne protipandemické opatrenia, silnú vlnu variantu delta a prakticky sem nechodia turisti, ktorí by mohli na Slovensko omikron zavliecť. To sú podľa analytikov, ktorí sa venujú šíreniu vírusu, tri hlavné dôvody, prečo sa nová vlna ešte nerozbehla.

Podľa analytika Ivana Bošnáka však už omikron v niektorých oblastiach vidno. Typickým príkladom je okres Stropkov na severovýchode Slovenska. V poslednom čase tam počet nakazených stúpol niekoľkonásobne.

Viac si prečítajte v texte Jána Krempaského >>>>

Súvisiaci článok Prečo ešte nevládne omikron? Mali sme prísne pravidlá a silnú deltu, vravia experti Čítajte 

7:00 SVET - V Nemecku pribudlo včera 74 405 nových prípadov nákazy.

Sedemdňová incidencia, ktorá udáva priemerný denný počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní, vzrástla na 553,2, čo je najvyššia hodnota od začiatku pandémie. O deň skôr bolo toto číslo 528,2 a pred týždňom 387,9.

06:20 SVET - Poľsko zažíva piatu vlnu nákazy koronavírusom, oznámil v pondelok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Varoval, že šírenie variantu omikron môže spôsobiť také prudké zvýšenie v denných prípadoch infekcie, aké Poľsko ešte nezaznamenalo.

"Predpovedáme, že vrchol infekcií nastane v polovici februára a na tomto vrchole budeme mať približne 60-tisíc prípadov denne," uviedol na tlačovej konferencii Niedzielski.

Najvyšší počet denných prípadov infekcie zaznamenaný od začiatku pandémie bol 1. apríla 2021, keď ich hlásili 35 251.

0:00 SLOVENSKO - Vláda minulý týždeň schválila nové opatrenia v súvislosti s očakávanou vlnou nového variantu omikron. Opatrenia začnú platiť od stredy 19. januára.

Hlavnou zmenou je vytvorenie režimu OP+, ktorý sa bude vyžadovať na najviac rizikových podujatiach. To znamená, že na účasť na danom podujatí nebudú stačiť dve dávky vakcíny, ani prekonanie ochorenia.

Niektoré avizované zmeny však zatiaľ platiť nebudú. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien.

Súvisiaci článok Hygienici zasiahli do opatrení. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 833
 2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 977
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 908
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 3 941
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 245
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 221
 7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 098
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Zuzin (vpravo) v zápase HC Slovan Bratislava - HKM Zvolen.

Pozrite si výsledky piatkového 3. kola Tipos extraligy.


Sportnet a 1 ďalší 6 h
Max Verstappen.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 23. septembra. Aký je program dňa?


Sportnet 2 h
Radosť hokejistov HK Spišská Nová Ves.

Michalovce nenadviazali na vydarenú prvú tretinu.


Sportnet a 1 ďalší 6 h
Futbalisti AS Trenčín sa tešia po strelenom góle v zápase proti FC Košice.

Trenčín má na druhú Žilinu už štvorbodový náskok, ale odohral o zápas viac.


Sportnet a 1 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu