SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Koronavírus na Slovensku: Platnosť očkovania sa od utorka skracuje na deväť mesiacov (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako milión nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 830 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

19:30 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

18:47 SVET - Britský premiér Boris Johnson sa ospravedlnil za svoje konanie a spôsob, akým reagoval na správy o večierkoch vo svojom sídle na Downing Street v čase lockdownov. Poďakoval zároveň vládnej úradníčke Sue Grayovej za jej správu o vyšetrovaní týchto akcií a za prácu, ktorú odviedla. Ďalšie vyšetrovanie okolností stretnutí na Downing Street je na polícii, povedal Johnson v prejave pred poslancami. Tí na jeho reč reagovali bučaním a nesúhlasnými výkrikmi.

18:25 SLOVENSKO - Triážny stan pred nemocnicou v Banskej Bystrici je zatiaľ prázdny.

„Momentálne triážny stan nevyužívame. Zriadili sme ho z pokynu ministerstva zdravotníctva, ale zatiaľ neevidujeme nárast pozitívnych pacientov,“ povedala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

SkryťVypnúť reklamu

17:32 SVET - Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že mal pozitívny výsledok testu na koronavírus, no nepociťuje žiadne vážne príznaky.

Päťdesiatročný predseda vlády, ktorý je zaočkovaný a v januári dostal aj tretiu dávku vakcíny, minulý týždeň oznámil, že sa po vystavení nákaze koronavírusom izoluje.

17:20 SLOVENSKO - Žilinský kraj rozposlal do miest a obcí informačné letáky s radami a návodmi, ako postupovať pri ochorení Covid-19.

16:30 SLOVENSKO - Vestníku vlády boli zverejnené aktualizácie vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva.

Horná hranica platnosti očkovania proti Covidu-19 sa od utorka skracuje z jedného roka na 9 mesiacov po poslednej dávke.

Upravená bola aj vyhláška k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od štvrtého februára.

16:18 SLOVENSKO - Ministerstvo hospodárstva finišuje s prípravou preplácania nákladov na povinné testovanie zamestnancov. Ako uviedol rezort, firmy budú môcť o preplatenie požiadať už v najbližších dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo očakáva desiatky tisíc žiadostí, v záujme zníženia administratívnej záťaže a čo najplynulejšieho vyplácania financií preto firmám odporúčame podávať jednu spoločnú žiadosť za mesiace december a január.

16:15 SVET - Nemeckej vláde sa nepodarilo dosiahnuť cieľ 80-percentnej zaočkovanosti populácie krajiny aspoň jednou dávkou vakcíny do konca januára.

Podľa oficiálnej štatistiky zverejnenej v pondelok aspoň jednu dávku vakcíny doteraz dostalo 75,8 percenta nemeckého obyvateľstva. Úplne je zaočkovaných 74 percent Nemcov a 52,8 percenta obyvateľov krajiny dostalo posilňujúcu dávku.

16:10 SVET - V čiastočnej správe z vyšetrovania možných porušení pandemických opatrení členmi britskej vlády počas viacerých večierkov, ktorú zverejnili v pondelok popoludní, sa píše o "vážnom zlyhaní" pri dodržiavaní štandardov počas lockdownu.

SkryťVypnúť reklamu

V správe, ktorá má 12 strán, sa podľa BBC jasne uvádza, že zhromaždenia na Downing Street v čase lockdownu "nemali byť povolené". V prípade ďalších zhromaždení nemalo byť povolené, aby sa ich priebeh vyvíjal "takým smerom, akým sa vyvíjal".

Súvisiaci článok V správe o Johnsonových večierkoch sa píše o vážnom zlyhaní Čítajte 

15:52 SLOVENSKO - Prešovský kraj eviduje aktuálne na dištančnom vzdelávaní triedy v 52 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja z celkového počtu 68 škôl. Dištančná výučba nebola hlásená len zo škôl v Levočskom okrese.

15:50 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva eviduje požiadavku od 20 nemocníc na prípravu zriadenia takzvaného triážneho stanu pred urgentným príjmom.

Rezort je v kontakte so zástupcami Hasičského a záchranného zboru, ktorí deklarovali maximálnu kapacitu na zriadenie 24 triážnych stanov. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne sú dva stany už zriadené pred fakultnými nemocnicami v Nitre a v Banskej Bystrici. "Zdravotnícke zariadenia si tieto stany postavili vo vlastnej réžii. Spomínané dva stany aktuálne nie sú v prevádzke, avšak sú pripravené v prípade potreby plniť funkciu triážneho stanu," priblížila Eliášová.

15:40 SVET - V Moskve začali podávať vakcínu deťom vo vekovej skupine od 12 do 17 rokov. Ruská metropola sa pripojila k regiónom v rôznych častiach krajiny, kde je vakcína pre spomenutú vekovú skupinu bezplatne dostupná od minulého týždňa.

Prípravok s názvom Sputnik M je verziou pôvodnej vakcíny Sputnik V, na rozdiel od nej však obsahuje menšiu dávku.

15:25 SVET - Fínsko na budúci mesiac ukončí všetky obmedzenia súvisiace s pandémiou. Uviedla to tamojšia premiérka Sanna Marinová s tým, že o presnom harmonograme sa ešte bude rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok sa zároveň končia hraničné kontroly na vnútorných hraniciach medzi Fínskom a ostatnými krajinami Schengenu.

15:20 SLOVENSKO - Na nárast počtu pacientom nakazených infekčnejším variantom omikron sa pripravujú aj vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Na základe príkazu ministerstva zdravotníctva musia pre covid pozitívnych vyčleniť po novom 30 percent lôžok z celkovej nemocničnej kapacity.

Podľa riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice Tomáša Janíka sú na nápor pacientov pripravení z hľadiska personálneho aj materiálovo-technického. V prípade potreby navyše môžu zriadiť triážnu ambulanciu.

Súvisiaci článok Pre nakazených omikronom vyčlenia v trenčianskej fakultnej nemocnici 30 percent lôžok Čítajte 

15:10 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica už zaznamenala nápor omikronovej vlny pandémie, a to najmä v oblasti výpadku zamestnancov. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, nie je to z dôvodu ich pozitivity, ale v súvislosti so zatvorením škôl.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO - Košický kraj eviduje spolu 26 na koronavírus pozitívnych klientov v troch zariadeniach sociálnych služieb. V zariadení Idea v Prakovciach je 22 pozitívnych klientov, dvoch evidujú v zariadení Jasanima v Rožňave a dvoch v košickom Domku.

14:58 SVET - Pri ceste do Bulharska sa cestujúci zo Slovenska musia od utorka preukázať digitálnym COVID preukazom EÚ, dokladom o plnom zaočkovaní či prekonaní ochorenia, prípadne negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu. Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojom webe.

Rezort upozorňuje, že Slováci musia disponovať jedným z uvedených dokladov pred nástupom do lietadla, vlaku alebo autobusu smerujúceho do Bulharska alebo pri vstupe na územie krajiny. Táto povinnosť by mala platiť do 31. marca.

SkryťVypnúť reklamu

14:45 SVET - Indonézsky dovolenkový ostrov Bali sa od piatka otvorí pre turistov z celého sveta. Od vlaňajšieho októbra totiž mohli pre pandémiu do tejto najvyhľadávanejšej destinácie v Indonézii cestovať iba občania vybraných krajín.

14:15 SLOVENSKO - Vo vlne variantu omikron je mimoriadne podstatné, aby pozitívne testovaná osoba iniciatívne informovala o výsledku testu svoje úzke kontakty. Ide o osoby, s ktorými sa pozitívny stretol v období do dvoch dní od odobratia pozitívnej vzorky, ak nemal príznaky, prípadne dva dni pred objavením sa príznakov ochorenia Covid-19.

Uvádza sa to v manuáli Úradu verejného zdravotníctva.

Súvisiaci článok Hygienici nestíhajú trasovať kontakty nakazených, vyzvali na samotrasovanie Čítajte 

14:00 SVET - Opakované preočkovávanie proti covidu nemusí byť podľa vedcov vhodnou stratégiou, a to aj napriek tomu, že posilňujúce dávky vakcín sa podľa štúdií javia byť účinné aj proti novým variantom koronavírusu, uvádza sa v článku zverejnenom vo vedeckom časopise Nature.

SkryťVypnúť reklamu

Opakované podávanie posilňujúcich dávok mRNA vakcín je len "núdzové riešenie", nie účinná a udržateľná stratégia. Uviedol to Danny Altmann, profesor imunológie na londýnskej Kráľovskej univerzite.

13:55 SLOVENSKO - Počet potvrdených prípadov infekcie sa na Ukrajine za uplynulých 24 hodín zvýšil o 22 026.

Chorobe Covid-19, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo za tento čas ďalších 78 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 100 203.
Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 4 346 ľudí, od začiatku pandémie ich je 3 622 748.

13:50 SLOVENSKO - Pre ochorenie alebo karanténu je momentálne mimo pracovný proces 44 zamestnancov Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

13:25 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici rastú čísla hospitalizovaných s covidom. Potvrdila to jej hovorkyňa Sylvia Galajda, podľa ktorej tam dnes leží 16 takýchto pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedenásť z nich sa nachádza na COVID oddelení so špeciálnym režimom, pričom jeden je napojený na high flow ventiláciu. Ďalšia COVID pozitívna pacientka je hospitalizovaná na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a štyria pacienti sú na COVID pediatrickom oddelení.

13:20 SVET - Streamingová spoločnosť Spotify po kritike a bojkotoch pre šírenie dezinformácií v rámci svojich služieb pridá varovanie o obsahu do podcastov, ktoré diskutujú o ochorení Covid-19.

Oznámenie prišlo po tom, čo hudobník Neil Young minulý týždeň stiahol svoju produkciu zo Spotify a obvinil spoločnosť zo zverejňovania dezinformácií o vakcínach prostredníctvom podcastu The Joe Rogan Experience.

Súvisiaci článok Platforma Spotify po kritike za šírenie dezinformácií upraví svoje pravidlá Čítajte 

11:50 SVET - Britská vláda prehodnocuje povinnosť očkovania u zdravotníkov. Podľa súčasných pravidiel musia dostať obe dávky vakcíny do prvého apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Britská vláda vlani avizovala, že zdravotníci musia absolvovať prvú dávku očkovania najneskôr 3. februára a byť plne zaočkovaní do začiatku apríla. Minister zdravotníctva Sajid Javid je však pod tlakom, aby toto opatrenie zrušil, keďže by mohlo od apríla spôsobiť vážny výpadok zdravotníkov, vysvetľuje Sky News.

11:38 SVET - Minister regionálnej hongkonskej vlády Caspar Tsui odstúpil zo svojej funkcie pre účasť na narodeninovej oslave, po ktorej malo pozitívny test približne dvesto hostí.

Caspar Tsui patril k 15 predstaviteľom hongkonskej vlády, ktorí sa zúčastnili na oslave 53. narodenín Witmana Hunga. Tá sa konala síce predtým, než do platnosti vstúpili nové epidemiologické obmedzenia, avšak už po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová ľudí vyzvala, aby sa nestretávali vo veľkom počte.

SkryťVypnúť reklamu

11:35 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 50 pacientov s covidom. Dvaja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:34 SLOVENSKO - Protilátky, ktoré vznikajú po ochorení Covid-19, by mohla mať približne štvrtina Slovenska. Vyplýva to z výskumu laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá analyzovala viac ako 4000 vzoriek.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Lednického ide o reprezentatívny výsledok, čo by znamenalo, že protilátky má viac ako 1,28 milióna ľudí. Informoval o tom na tlačovej konferencii.

Analýza 4 221 vzoriek ukázala, že 23,62 percenta ľudí malo pozitívnu alebo hraničnú hodnotu. Vzhľadom na regióny bol najviac zasiahnutý Banskobystrický a Žilinský kraj. Najmenej zasiahnutým krajom bol Bratislavský.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Protilátky po prekonaní covidu by mohla mať približne štvrtina populácie Čítajte 

11:18 SLOVENSKO - V nemocniciach v Trenčianskom kraji ležalo v nedeľu 236 pacientov s potvrdeným covidom. Za týždeň ich počet stúpol o 25. Trinásť z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:10 SVET - Napriek komplikáciám spôsobených pandémiou sa Turecku podarilo zvýšiť v minulom roku príjmy z cestovného ruchu na dvojnásobok.

11:05 SVET - V Rakúsku sa skončil dvaapolmesačný lockdown, ktorý sa týkal ľudí nezaočkovaných proti koronavírusu. Nezaočkovaní obyvatelia Rakúska sa tak od pondelka môžu opäť relatívne slobodne pohybovať na verejnosti bez toho, aby im hrozila pokuta.

Súvisiaci článok V Rakúsku uvoľnili podmienky pre nezaočkovaných Čítajte 

10:17 SVET - V uplynulých troch dňoch pribudlo v Maďarsku 45 407 prípadov nákazy a v súvislosti s covidom zomrelo 176 chorých, vyplýva zo súhrnných údajov zverejnených v pondelok operačným štábom.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade hospitalizovaných došlo za týždeň k poklesu o 542 a v prípade odkázaných na podporu dýchania k nárastu o 31 chorých.

10:01 SLOVENSKO – PCR testy za včerajšok odhalili 7 796 infikovaných, pričom viac ako 62 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá otestovali 15 798 vzoriek.

Vykonalo sa tiež 17 449 antigénových testov, pozitívnych bolo 1 995 ľudí. Takmer 62 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Koronavírusu podľahlo 13 ľudí. Celkový počet obetí tak na Slovensku stúpol na 17 830.

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku? Pozrite si grafy >>>

V nemocniciach je momentálne s ochorením Covid-19 hospitalizovaných 1 547 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 289 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 osôb. Zhruba 80 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

SkryťVypnúť reklamu

10:01 SLOVENSKO - Prvú dávku vakcínu doteraz dostalo 2 797 234 ľudí, druhú dávku má 2 659 001 osôb a tretiu dávku už dostalo 1 472 793 obyvateľov Slovenska.

9:40 SVET - Hlava cyperskej pravoslávnej cirkvi sa rozhodla suspendovať 12 kňazov zo svojej diecézy, pretože odmietli poslúchnuť jeho výzvu na zaočkovanie sa proti covidu.

Arcibiskup Chrysostomos II. pre štátnu televíziu CyBC povedal, že väčšina spomenutých kňazov taktiež podnecovala veriacich, aby sa nenechali zaočkovať. Arcibiskup označil ich správanie za "neslýchané" a varoval, že suspendácie sa môžu predĺžiť na šesť mesiacov alebo viesť k odvolaniu kňazov zo služby.

9:26 SVET - Austrália dnes zaznamenala najnižší počet úmrtí spojených s koronavírusom za posledné dva týždne.

Ubúda aj počet novoinfikovaných, úrady však očakávajú, že v školách, do ktorých sa po prázdninách vracajú tisíce žiakov a študentov, bude pre opätovné šírenie nákazy nedostatok zamestnancov, píše agentúra Reuters.

Súvisiaci článok Omikronová vlna v Austrálii ustupuje. Otvoria školy, v zálohe sú učitelia na dôchodku Čítajte 

8:57 SVET - Tridsať poslancov iránskeho parlamentu malo pozitívne výsledky testu na koronavírus, konkrétne jeho variant omikron. Aktuálne sú v karanténe.

Jednokomorový 290-členný parlament teraz podľa jeho slov plánuje otestovať všetkých poslancov, aby tak zabránil ďalšiemu šíreniu vírusu.

6:15 SVET - V Česku pribudlo za včera takmer 24-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je takmer dvojnásobok minulotýždňových prírastkov a zároveň najviac za nedeľu od začiatku pandémie, píše ČT24.

V nemocniciach je aktuálne s covidom 2 066 pacientov.

0:00 SLOVENSKO - Slovensko prešlo prvou fázou omikronovej vlny, hovorí pre SME matematik Richard Kollár, ktorý pripravuje modely šírenia koronavírusu.

V najbližších týždňoch príde podľa odhadov ešte výrazný rast nových prípadov.

Súvisiaci článok Vrchol omikronu čakajú okolo polovice februára. Budeme v ňom ako slepí, hovorí analytik Čítajte 

23:30 SVET - Veľká Británia v nedeľu nahlásila 62 399 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najnižší denný prírastok od 14. decembra.

Predošlý deň v krajine odhalili viac ako 72-tisíc infekcií a pred týždňom za jeden deň pribudlo viac ako 78-tisíc nových nákaz.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 695
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 395
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 163
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 289
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 3 214
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 754
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 015
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 662
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačiareň Petit Press.

Zhromaždenie sa uskutoční 26. mája.


59m
Štefan Harabin

Polícia ho obvinila zo schvaľovania trestného činu.


SITA 1 h
Norbert Moravanský.

Znásilnenie ako súčasť vojnovej mašinérie a psychológie je obludné.


a 1 ďalší 2 h
Ešte nedávno to bol jeden z vysokých topoľov na Slaneckej.

Terasa oslavuje 60. výročie vzniku.


a 1 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu