BRATISLAVA. Protilátky, ktoré vznikajú po ochorení COVID-19, by mohla mať približne štvrtina Slovenska.
Vyplýva to z výskumu laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá analyzovala viac ako 4 000 vzoriek.
Vzorky pred nástupom omikronu
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Lednického ide o reprezentatívny výsledok, čo by znamenalo, že protilátky má viac ako 1,28 milióna ľudí. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.
Výskum sa realizoval v súvislosti so začiatkom vlny omikron, s cieľom zistiť, koľkí ľudia sú po prekonaní ochorenia COVID-19 chránení.
"Pozreli sme sa na dáta v tom čase, keď ustupovala delta vlna a začínala sa vlna omikron," priblížil Lednický s tým, že išlo o výsledky vyšetrení druhého a tretieho januárového týždňa.
Výskum by teda mal, podľa jeho slov, zachytiť najmä tých, ktorí sa infikovali počas vlny delta.
Analýza 4 221 vzoriek ukázala, že 23,62 percenta ľudí malo pozitívnu alebo hraničnú hodnotu. Výskum sa zameral na skúmanie protilátok na N-proteín, teda tzv. nukleokapsidových protilátok. Tie vznikajú v tele iba po prekonaní ochorenia.
"Vieme diferencovať, kto má protilátky po očkovaní, a naopak, kto má protilátky práve tým, že ochorenie prekonal" vysvetlil Lednický.
Bratislave pomohla vakcína
Vzhľadom na regióny bol najviac zasiahnutý Banskobystrický a Žilinský kraj. Najmenej zasiahnutým krajom bol Bratislavský.
"Najviac mobilná Bratislava zaznamenala paradoxne takmer najmenej prekonaní Delty. Dôvodom je vysoká miera zaočkovanosti v porovnaní so zvyškom Slovenska," doplnil Lednický.
V tejto súvislosti pripomenul, že imunitu možno budovať dvomi spôsobmi, a to očkovaním alebo prekonaním ochorenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19