SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Covid na Slovensku: Povinný režim OTP na pracoviskách sa od soboty ruší (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako milión nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 921 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

19:01 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj cez víkend.

17:44 SVET - Veľká Británia zaznamenala 84 053 nových prípadov koronavírusu a 254 úmrtí spojených s covidom.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň v piatok Spojené kráľovstvo oznámilo 89 176 nových prípadov koronavírusu a 277 úmrtí 28 dní od pozitívneho testu.

16:12 SVET - Už aj v Maďarsku sa objavil subvariant koronavírusového variantu omikron s označením BA.2, oznámila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

V rozhovore pre televíziu TV2 Müllerová zdôraznila, že tento subvariant PCR testy dokážu detegovať, avšak môže sa stať, že niektoré testy špecifické pre omikron ho neodhalia.

Podľa jej slov sa subvariant klinicky správa rovnako ako už známy omikron, netreba sa ho zvlášť obávať. Jeho vznik nemá vážnejší význam z epidemiologického hľadiska.

15:56 SVET - Grécko od pondelka budúceho týždňa zruší pre zaočkované osoby pri vstupe do krajiny povinnosť preukázať sa negatívnym rýchlotestom alebo PCR testom na koronavírus. Podľa agentúry DPA to v piatok uviedol grécky minister zdravotníctva Thanos Plevris.

SkryťVypnúť reklamu

Nezaočkované osoby sa však pri vstupe do Grécka budú musieť preukázať negatívnym PCR testom nie starším než 72 hodín alebo negatívnym antigénovým testom vykonaným za uplynulých 24 hodín.

15:35 SLOVENSKO - Najviac hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je v Košickom kraji (297 ľudí). Z nich je 69 percent nezaočkovaných. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

V Trenčianskom kraji je hospitalizovaných 265 pacientov s ochorením COVID-19, 69 percent z nich je nezaočkovaných. V Nitrianskom kraji je to 255 ľudí (71 percent z nich je nezaočkovaných), v Prešovskom 243 (64 percent z nich je nezaočkovaných), v Žilinskom 224 (72 percent z nich je nezaočkovaných), Bratislavskom 221 (60 percent z nich je nezaočkovaných), Banskobystrickom 192 (67 percent z nich je nezaočkovaných) a v Trnavskom kraji 144 ľudí (63 percent je nezaočkovaných).

SkryťVypnúť reklamu

15:13 SVET - Takzvaný protilátkový kokteil, doposiaľ odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou, sa podľa nových štúdií u pacientov infikovaných koronavírusovým variantom omikron javí ako neúčinný.

Podľa internetového vydania rakúskeho denníka Salzburger Nachrichten to v piatok v Ženeve uviedla špecialistka WHO na klinickú starostlivosť Janet Diazová.

Ide o kombináciu monoklonálnych protilátok casirivimab a imdevimab. "Zdá sa, že tento protilátkový kokteil nevykazuje dostatočnú účinnosť proti variantu omikron," potvrdila Diazová.

Usmernenia WHO týkajúce sa jeho používania by sa zodpovedajúcim spôsobom mali upraviť v priebehu februára.

15:00 SLOVENSKO - Triediaci stan pred pracoviskom červeného urgentného príjmu Fakultnej nemocnice v Trnave je určený len pre akútnych pacientov, ktorí potrebujú urgentné vyšetrenie v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

V stane vykonávajú antigénové testovanie dobrovoľníci, študenti zdravotníckych odborov vysokých škôl.

14:37 SVET - Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen podpísal v piatok zákon o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Keď ho podpíše aj kancelár Karl Nehammer, zákon vstúpi do platnosti.

Dolná komora parlamentu zákon schválila ešte 20. januára. Vo štvrtok ho podporila aj horná komora Spolková rada.

Povinné očkovanie proti covidu sa bude týkať všetkých osôb starších ako 18 rokov s trvalým pobytom v Rakúsku. Výnimky budú mať tehotné ženy, ľudia, ktorým v očkovaní bráni ich zdravotný stav, a podmienene aj tí, čo covid prekonali. Podrobnosti ohľadne výnimiek a schválených vakcín má upraviť vyhláška ministerstva zdravotníctva.

Súvisiaci článok Rakúsky prezident podpísal zákon o povinnom očkovaní Čítajte 

13:54 SVET - Hongkong plánuje v blízkej budúcnosti zabezpečiť antigénové testy pre všetkých svojich obyvateľov, uviedla dnes správkyňa mesta Carrie Lamová.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda pracuje na zvyšovaní testovania, sledovania kontaktov a očkovacej kapacity a pripravuje plány na posielanie hospitalizovaných asymptomatických pacientov do karanténneho zariadenia vyhradeného pre úzke kontakty.

12:45 SLOVENSKO - Dvadsaťosemročná žena sa covidom nakazila počas tretieho tehotenstva, bola v siedmom mesiaci. Gabrielu Zázrivcovú v ťažkom stave napojili na umelú pľúcnu ventiláciu. Očkovanie odkladala.

Čítajte viac v rozhovore >>>

Súvisiaci článok Tehotná žena covid takmer neprežila. Porodila cisárskym rezom, dieťa museli oživovať Čítajte 

12:18 SVET - Poľsko hlási 47 534 pozitívnych testov na koronavírus za posledných 24 hodín, čo je o 30 percent viac v porovnaní s 36 664 novými prípadmi v piatok pred dvoma týždňami.

Poľsko zažíva silnejúcu omikrónovú vlnu a počet infekcií sa blíži k maximu viac ako 50-tisíc.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski varoval, že do polovice februára by sa počet infekcií mohol priblížiť k 140-tisícom denne.

SkryťVypnúť reklamu

Covidu podľaho ďalších 246 ľudí čím sa zvýšil počet obetí pandémie v Poľsku na 106 306.

12:07 SLOVENSKO - Antivirotické liečivo molnupiravir sa má podávať dospelým pacientom s ochorením COVID-19, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia. Liek môže predpísať všeobecný lekár alebo špecialista, ktorý zároveň posudzuje rizikovosť.

Liečivo sa má podávať do piatich dní od nástupu symptómov, potom je už neúčinné. Vyplýva to z usmernenia ministerstva zdravotníctva.

Riziko ťažkého priebehu majú podľa usmernenia pacienti starší ako 60 rokov, rovnako tí s obezitou a BMI viac ako 35 alebo ľudia s rôznymi vážnymi ochoreniami.

12:05 SLOVENSKO - Dopravná zdravotná služba spoločnosti Merea spúšťa v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici pilotný projekt zameraný na očkovanie detí z marginalizovaných komunít proti ochoreniu COVID-19. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ spoločnosti Ernest Caban.

SkryťVypnúť reklamu

Pediatrické výjazdové očkovacie tímy budú deti z marginalizovaných skupín obyvateľstva očkovať po dohode s jednotlivými samosprávami vo všetkých regiónoch Slovenska.

Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 budú podávať deťom vo veku 5 až 11 rokov i starším deťom do 18 rokov.

11:53 SVET - Španielsko od budúceho štvrtka zruší povinnosť nosiť rúška v exteriéri, uviedla ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová. Opatrenie určené na potlačenie šírenia variantu omikron bolo zavedené v decembri.

Za posledné dva týždne miera nákazy klesla na 2 421 prípadov na 100-tisíc ľudí z takmer 3 400 na začiatku januára.

Napriek nárastu prípadov medzi novembrom a januárom počet hospitalizácií a úmrtí zostalo výrazne pod úrovňou zaznamenanou v predchádzajúcich vlnách pandémie, a to najmä vďaka vysokej zaočkovanosti v Španielsku.

SkryťVypnúť reklamu

Španielsko vo štvrtok zaznamenalo 74 368 nových prípadov nákazy, čo je o 53 percent menej než 157 447 prípadov vo štvrtok pred dvoma týždňami.

11:36 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva obmedzuje používanie monoklonálnych protilátok v liečbe ochorenia COVID-19.

Ich používanie už neodporúča vzhľadom na dominanciu variantu omikron. Ministrestvo informuje o tom na svojom webe.

Vzhľadom na posúdenie účinku monoklonálnych protilátok, ktoré sa momentálne používajú na Slovensku, zanikli predpoklady na ich podávanie pri liečbe alebo prevencii mierneho až ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, priblížil rezort. Tento krok už skôr avizoval.

Monoklonálne protilátky majú podľa rezortu výrazne zníženú účinnosť voči variantu omikron, čo potvrdzujú aj výrobcovia týchto liečiv. "A teda nezabezpečujú požadovanú klinickú účinnosť," doplnilo ministerstvo. Obdobne postupovali aj iné krajiny v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

11:24 SLOVENSKO - Od pondelka platí v Nitre prázdninový režim pre väčšinu autobusov MHD kvôli vysokému počtu vodičov v karanténe. Toto opatrenie sa môže meniť v závislosti od vývoja pandemickej situácie.

11:18 SLOVENSKO - S účinnosťou od soboty sa ruší povinný OTP režim na pracoviskách. Zamestnávatelia tak už nebudú povinní zamedziť vstup na pracovisko tým osobám, ktoré uvedený režim nespĺňajú. Úrad verejného zdravotníctva vydal novú vyhlášku.

Naďalej však odporúča zamestnávateľom, aby zabezpečili dobrovoľné testovanie a dodržiavali stále platné protiepidemické opatrenia.

Zároveň upravili vyhlášku k izolácii a karanténe. Na zoznam k osobám v osobitnom režime od soboty pribudnú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

V prípade pozitívneho výsledku testu budú môcť nastúpiť do práce, ak to bude nevyhnutné. Dodržať však musia niekoľko podmienok.

SkryťVypnúť reklamu

11:10 SVET - Južná Kórea predĺžila protipandemické pravidlá o ďalšie dva týždne, keďže nákazy variantom omikron stúpajú. Predlžuje sa dodržiavanie odstupov, zatvorenie prevádzok o 21.00h aj limit šiestich osôb na súkromné stretnutia.

Obmedzenia sa mali skončiť v nedeľu, ale juhokórejský premiér Kim Boo-kyum povedal, že predĺženie je nevyhnutné na spomalenie šírenia omikronu. Obáva sa, že sviatok lunárneho nového roka, ktorý sa skončil v stredu, mohol podnietiť vyšší prenos vírusu.

11:02 SVET - Ukrajina zaznamenala rekordný prírastok nových infekcií. Za štvrtok pribudlo 43 778 nákaz koronavírusom za posledných 24 hodín.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zverejnilo tento údaj v piatok, len deň po tom, čo bol v krajine zaznamenaný rekordný denný rekord 39 620 prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Údaje ministerstva ukázali 174 nových súvisiacich úmrtí.

10:45 SLOVENSKO - Oddelenie klinickej biochémie Nemocnice Agel Komárno dosiahlo vlani historické maximá v počte realizovaných vyšetrení. Tím 12 laborantov dokázal urobiť rozbor takmer dvoch miliónov vzoriek.

Realizovaných bolo 1 899 849 vyšetrení spolu s kontrolami a kalibráciami. Portfólio vyšetrení zahŕňalo 120 metód, zhodnotila primárka oddelenia klinickej biochémie Silvia Priškinová.

10:44 SVET - Bulharsko hlási za štvrtok 8 142 nových nákaz koronavírusom, čím sa 7-dňový priemer krajiny zvýšil na 8 134 prípadov denne.

Ide o pokles oproti minulotýždňovému maximu, viac ako 12-tisíc prípadov. V nemocniciach je 6 124 pacientov s covidom.

Ďalších 96 ľudí zomrelo na príčiny súvisiace s covidom, 88,5 percent z nich nebolo očkovaných, čo predstavuje 7-dňový priemer na 82 úmrtí denne.

SkryťVypnúť reklamu

Bulharsko, najmenej zaočkovaná krajina Európskej únie, zaznamenalo viac ako 33 500 úmrtí, čo je 28. miesto na svete.

10:21 SLOVENSKO - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili do stred v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.709 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1510 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Súvisiaci článok ŠÚKL eviduje 10 709 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín Čítajte 

10:12 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 16 435 osobám. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 105 pacientov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 4588 osôb, z nich 168 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Operačný štáb zdôraznil, že 94 percent prípadov infekcie spôsobuje v súčasnosti variant omikron.

10:01 SLOVENSKO - Tretiu dávku očkovacej látky dostalo včera 3 829 ľudí (spolu 1 496 733), druhú dávku vakcíny dostalo 1799 osôb (spolu 2 667 510), prvou dávkou očkovacej látky sa zaočkovalo 472 ľudí (spolu 2 800 512).

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - Za štvrtok pribudlo 19 533 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu, je to viac ako 55 percent z 37 175 vykonaných PCR testov. Z pozitívne testovaných takmer 62 percent nie je zaočkovaných.

Pozitívny antigénový test malo 2 327 osôb, takmer 60 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Najviac nakazených odhalili v Prešovskom kraji (3375). Nasleduje Žilinský (3201), Bratislavský (2540), Nitriansky (2424), Trenčiansky (2391), Trnavský (2122) a Košický kraj (1919). Najmenej nových prípadov pribudlo v Banskobystrickom kraji (1561).

Počet obetí covidu stúpol o 25 na 17 921.

Podľa aktualizovaných dát NCZI nemocnice prijali vo štvrtok viac 30 pacientov. Momentálne je hospitalizovaných 1841 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 268 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 137 ľudí. Takmer 75 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

SkryťVypnúť reklamu

9:50 SVET - Rusko v piatok opäť prekonalo svoj denný rekord, počet infekcií vzrástol o 168 201, čo predstavuje nárast o 242 % v porovnaní so 49 127 prípadmi zistenými v piatok pred dvoma týždňami, ktoré boli taktiež rekordom.

Rusko vo vlne omikronu prekonalo svoj denný rekord prakticky každý deň za posledné dva týždne. Vo štvrtok bolo zaznamenaných 155 768 prípadov.

Ministerstvo práce odporučilo prácu z domu. Kremeľ však vylúčil národnú karanténu. Medzitým na miestnej úrovni niektoré mestá zaviedli obmedzenia, aby zastavili šírenie vírusu.

Za posledných 24 hodín bolo hlásených ďalších 682 úmrtí na covid. Rusko má druhý najvyšší počet úmrtí na Covid na svete, viac ako 700-tisíc.

9:35 SLOVENSKO - Prešovský kraj vzhľadom na klesajúci záujem o vakcínu zo strany verejnosti a nízkemu počtu registrovaných záujemcov cez registračné
portály, hlavne štátnu čakáreň, postupne zredukuje svoje očkovacie termíny.

SkryťVypnúť reklamu

Od pondelka 7. februára budú očkovať v nákupných centrách OC Eperia Prešov a OC Max Poprad očkovať už len v piatok, sobotu a v nedeľu.

7:06 SVET - V Česku pribudlo za včera 37 662 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet hospitalizovaných naďalej stúpa, píše ČT24. V nemocniciach je aktuálne s covidom 2 998 pacientov, 196 z nich je vo vážnom stave.

6:15 SLOVENSKO - Domáca karanténa po príchode na Slovensko sa od dnes skracuje z desať na päť dní.

Netýka sa kompletne zaočkovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Musia sa ale registrovať do systému eHranica raz za šesť mesiacov.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

0:00 SLOVENSKO - Už teraz počty nakazených za deň vysoko prevyšujú čísla z delta vlny. Analytici odhadujú, že nových prípadov bude pre vysokoinfekčný variant koronavírusu omikron naďalej výrazne pribúdať.

Vrchol omikronovej vlny by mohol prísť niekedy okolo polovice februára, odhaduje aj ekonóm a analytik iniciatívy Veda pomáha Martin Šuster.

Pozreli sme sa na to, ako funguje zásobovanie potravinami, školy, aj na to, ako zabezpečili dodávky palív >>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 2. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Na krásnom, modrom Jadrane
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 8. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 11 922
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 350
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 282
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 410
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 710
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 613
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 273
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 059
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jozef Mikloško.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Členovia zločineckej organizácie používali pri podvodoch s DPH karuselový systém.


SITA 4 h
Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kontrolór dal podnet, že mesto sa nestará.


a 1 ďalší 4 h
Michaela odchádzala zo súdu spokojná, rovnako i jej obhajca.

Na pokeci sa vydávali za 14-ročné dievča.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu