SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Koronavírus na Slovensku: Všeobecní lekári v Trnavskom kraji budú pre omikron pracovať dlhšie (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako milión nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 973 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

19:00 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

18:30 SVET - V Čile začali zdravotníci podávať štvrtú dávku vakcíny proti covidu ľuďom starším ako 55 rokov, ktorí nemajú závažné zdravotné problémy. Doteraz bola štvrtá dávka určená len pre ľudí, ktorí majú vážne ochorenie, alebo výrazne oslabenú imunitu.

SkryťVypnúť reklamu

17:45 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj v súvislosti s nárastom výskytu Covidu-19 požiadal poskytovateľov primárnej aj špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti o služby nad rámec ordinačných hodín.

Približne 1 700 ambulancií v kraji by malo byť podľa župana Jozefa Viskupiča k dispozícii až do 16:00.

Súvisiaci článok Lekári v Trnavskom kraji budú v čase náporu omikronu ordinovať dlhšie Čítajte 

17:35 SVET - V Maďarsku sa zastavil rast koncentrácie častíc koronavírusu v odobratých vzorkách odpadových vôd. Koncentrácie častíc sú síce vysoké, avšak v priemere ich úroveň stagnuje. Nebol zaznamenaný rast, ale ani pokles na žiadnom z preverovaných miest, uviedol úrad hlavného lekára. Pred necelým týždňom vývoj charakterizoval rast vo vzorkách oblastí okolia Budapešti, Pécsu, Székesfehérváru, Szolnoku a Szombathelyu.

16:35 SLOVENSKO - Omikronová vlna zasiahla aj skalickú nemocnicu. Vedenie nemocnice zaznamenalo prudký nárast prípadov nákazy infekčnejším variantom koronavírusu. Vysoká chorobnosť medzi personálom sa odrazila na poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

16:20 SVET - Irán za uplynulých 24 hodín zomrelo v Iráne 104 pacientov nakazených koronavírusom. Dnešná bilancia je pritom viac ako dvojnásobná ako pred týždňom, keď krajina hlásila 50 covidových úmrtí za deň.

Irán, ktorý má skoro 84 miliónov obyvateľov, je koronavírusom najviac zasiahnutou krajinou na Blízkom východe. Od začiatku pandémie tam covidu podľa oficiálnej bilancie podľahlo 132 934 ľudí.

Najmenej dve dávky vakcíny v krajine dostalo zhruba 80 percent ľudí starších ako 18 rokov, z toho 27 percent dostalo tri dávky vakcíny.

16:05 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj eviduje 45 prípadov ochorenia COVID-19 u prijímateľov sociálnych služieb v piatich zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Uviedla to hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka personálu zariadení sociálnych služieb, hlásených je podľa jej slov 35 prípadov nákazy zamestnancov v 13 zariadeniach.

16:00 SLOVENSKO - Prešovský kraj aktuálne eviduje z dôvodu pandémie na dištančnom vzdelávaní triedy v 53 z celkového počtu 68 stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, čo je o jednu školu viac ako uplynulý pondelok. Dištančná výučba nebola hlásená len zo škôl v okrese Stropkov.

15:55 SLOVENSKO - Mobilné očkovacie centrá v nitrianskych poliklinikách tento týždeň ukončia svoju činnosť. Ako informovala nitrianska radnica, dôvodom je klesajúci záujem.

Záujemcovia môžu aj naďalej dosať vakcínu v obchodnom centre Mlyny, kde mobilné centrum funguje bez zmien.

15:40 SLOVENSKO - Počet pacientov i zamestnancov nemocníc s covidom na Spiši rastie. Všetky nemocnice aktuálne bojujú s výpadkom personálu.

SkryťVypnúť reklamu

Bojujeme s výraznejším výpadkom zdravotníckeho personálu, 21 zamestnancov je pozitívnych, jeden je v karanténe a ďalších 36 je práceneschopných z iných zdravotných dôvodov, informuje námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť levočskej nemocnice Renáta Bičanovská.

15:20 SLOVENSKO - Počet hospitalizovaných ľudí v levickej nemocnici stúpa. Momentálne je v nej 15 pacientov na štandardnom kyslíkovom lôžku, stav jedného pacienta si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Ako informovalo vedenie nemocnice, všetci pacienti si vyžadujú 24-hodinovú starostlivosť. Nemocnica pre pandémiu zápasí aj s nedostatkom personálu.

15:05 SLOVENSKO - Situácia v Ľubovnianskej nemocnici sa v súvislosti s počtom hospitalizovaných opäť zhoršila. Podľa riaditeľa Petra Bizovského tam leží s koronavírusom 25 ľudí. Z nich 22 je na COVID oddelení, ďalší dvaja sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Hospitalizované bolo aj jedno dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

14:44 SLOVENSKO - Košický kraj eviduje pokles záujmu o očkovanie. Za uplynulý týždeň podala župa 1 912 vakcín. Je to o 9 488 menej ako začiatkom januára, keď v priebehu týždňa zaočkovali zdravotníci 11 400 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

14:40 SLOVENSKO - Požiadať o potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19 je možné najskôr 11. deň od odobratia vzorky, pripomína NCZI.

Domáca izolácia osôb pozitívnych na koronavírus trvá podľa aktuálnej vyhlášky päť dní od odobratia vzorky. Ak je osoba v rámci päť dňovej izolácie posledných 24 hodín bez príznakov, izolácia sa končí. Ďalších päť dní je však nevyhnutné nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Až potom je možné požiadať si o potvrdenie o prekonaní ochorenia.

14:22 SLOVENSKO - Variant omikron zatiaľ nemocnice na Zemplíne príliš nezaťažil. Vyťaženosť covidových lôžok sa pohybuje približne na úrovni 30 percent. Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť mestskej Nemocnice Snina Jana Kapáková hovorí o "zvládnuteľnej situácii".

SkryťVypnúť reklamu

14:07 SVET - Okolo 550-tisíc obyvateľov Holandska už podpísalo petíciu, ktorá vyzýva holandskú vládu, aby zrušila systém covidpasov "vo všetkých jeho podobách".

Súvisiaci článok Viac ako pol milióna Holanďanov podpísalo petíciu proti požívaniu covidpasov Čítajte 

14:05 SLOVENSKO - Členovia Asociácie súkromných laboratórií vykonávajú denne v priemere 23-tisíc až 26-tisíc PCR testov . Ich kapacity sú tak aktuálne naplnené na 70 až 90 percent.

13:45 SLOVENSKO - Nárast prípadov nákazy omikronom komplikuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Pozitívny test má 66 zamestnancov, z ktorých zdravotné sestry tvoria až 55 percent.

12:52 SVET - Koronavírusový variant omikron je prítomný v 84 percentách všetkých pozitívnych testov v Poľsku, uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko sa aktuálne usiluje zvládnuť piatu vlnu pandémie koronavírusu, ktorej teraz dominuje variant omikron. Krajina v pondelok zaznamenala 24 404 nových prípadov nákazy a desať nových úmrtí, o 27,1 percenta menej než pred týždňom.

12:50 SLOVENSKO - Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v siedmich nemocniciach v Žilinskom kraji obsadené na 38 percent. V pondelok na nich ležalo 19 pacientov s ochorením Covid-19.

12:30 SVET - Plne zaočkovaní ľudia a osoby, ktoré covid prekonali, nemusia pri vstupe do Portugalska predkladať potvrdenia o negatívnom PCR teste.

12:25 SLOVENSKO - Všeobecní i odborní ambulantní lekári v Trnavskom kraji budú kvôli šíreniu omikronu poskytovať starostlivosť vo svojich ambulanciách až do 16.00 h.

To by podľa predsedu Trnavského kraja Jozefa Viskupiča pomôcť predísť preťaženiu zdravotníckeho systému a najmä urgentných príjmov nemocníc, ako tomu bolo aj v predchádzajúcej vlne pandémie nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho kraj prichádza aj s možnosťou elektronického objednania liekov pre tých pacientov, ktorým sa nepodarí najmenej dva dni telefonicky svojho lekára skontaktovať.

11:45 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica už zaznamenala nápor ďalšej vlny pandémie spôsobenej variantom omikron nielen pri výpadku zamestnancov, ale aj vo zvyšujúcom sa počte hospitalizovaných pacientov pozitívnych na koronavírus.

Aktuálne chýba nemocnici 66 zamestnancov, ale jej chod nie je ohrozený, uviedla v tlačovej správe riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

11:40 SLOVENSKO - V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji ležalo včera 292 pacientov s Covidom-19. Za týždeň ich počet stúpol o 56.

Štrnásť z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Z hospitalizovaných pacientov nebolo 223 zaočkovaných, respektíve malo len jednu dávku vakcíny. Zo 14 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii bol jeden plne zaočkovaný.

11:25 SVET - Izrael zrušil povinnosť preukazovať sa v prevádzkach a na väčšine verejných podujatí tzv. zeleným pasom, aj napriek rekordným počtom pacientov s ťažkým priebehom ochorenia v dôsledku vlny variantu omikron.

Zeleným pasom - špeciálnym certifikátom pre zaočkovaných a zotavených - sa obyvatelia Izraela budú musieť preukázať už len na veľkých podujatiach, ako sú napríklad oslavy a svadby.

11:20 SVET - Cestovanie do Grécka sa od pondelka stane jednoduchším, keďže pri vstupe do tejto krajiny sa už od plne zaočkovaných cestujúcich nebude vyžadovať preukázanie negatívnym PCR ale antigénovým testom na koronavírus, oznámila agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Na vstup do Grécka tak bude po novom stačiť európsky vakcinačný certifikát.

Nezaočkovaní ľudia sa musia naďalej preukázať negatívnym výsledkom PCR testu na koronavírus nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý nebude starší ako 24 hodín.

Toto opatrenie platí aj pre zaočkovaných cestujúcich, ktorí vo svojej krajine už nie sú považovaní za plne zaočkovaných, pretože im nebola podaná doplňujúca dávka vakcíny.

11:10 SVET - Obnovenie mobility obyvateľstva do „regiónov s nulovým výskytom covidu“, ako je Čína, spôsobí približne 2 milióny úmrtí za rok a kľúčom na kontrolu vírusu je vývoj vakcín, ktoré lepšie zabraňujú infekcii, uviedli čínski vedci.

Odborníci na verejné zdravie tak potvrdili opodstatnenosť prísnych kontrol, pričom tvrdili, že riziká prenosu sú príliš vysoké a masová infekcia by vytvorila neúnosný tlak na zdravotný systém, informuje agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci použili štúdie z Čile a Británie na výpočet „základnej účinnosti“ súčasných vakcín – CoronaVac v prípade Čile a Pfizer a AstraZeneca v Británii.

11:00 SVET - Indonézia sprísni sociálne obmedzenia v metropole Jakarte a na známom turistickom ostrove Bali, ako aj v dvoch ďalších mestách na ostrove Jáva.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že turisti budú mať stále možnosť vstúpiť do krajiny cez Jakartu.

10:55 SVET - Úrady v Juhoafrickej republike schválili vakcínu proti covidu od čínskeho Sinopharm, hoci vysoký predstaviteľ z rezortu zdravotníctva uviedol, že vláda zatiaľ neplánuje zaobstarať dávky. Informovala o tom agentúra Reuters.

10:10 SVET - V uplynulých troch dňoch potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 33 716 osobám a v tomto čase zomrelo v súvislosti s covidom 235.

SkryťVypnúť reklamu

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie stúpol počet infikovaných na 1 650 562 a obetí na 41 975.

Aktuálne je nakazených 231 490 osôb. V nemocničnom ošetrení je 4 919 pacientov s covidom, z ktorých 168 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti covidu zaočkovali takmer 6,4 milióna ľudí, dve dávky vakcíny dostalo vyše 6,1 milióna a tri dávky necelých 3,4 milióna z nich.

10:05 SLOVENSKO - Včera sa nechalo prvou dávkou zaočkovať 162 ľudí, ich počet narástol na 2 801 516. Druhé očkovanie absolvovalo 1 383 osôb, spolu už 2 670 619. Tretiu dávku vakcíny dostalo včera 884 ľudí, dohromady 1 505 509, informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 9 965 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 17 497 vzoriek (pozitivita 56,95 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z pozitívnych ľudí nich nebolo zaočkovaných 62 percent, oznámila Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Z 14 509 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 2 248 (pozitivita 15, 5 percenta), z nich takmer 60 percent z nich nemá očkovanie.

Na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 15 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 17 973, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 1 909 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 268 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 135 ľudí.

Najviac pozitívnych prostredníctvom PCR testovania zistili v Bratislavskom kraji (1 680). Nasledujú Trenčiansky (1 431), Žilinský (1 389), Prešovský (1 360), Nitriansky (1 309), Trnavský (1 194), Košický (998) a Banskobystrický (604).

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 803 851 PCR testov, z toho 1 127 020 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 42 485 381, z toho 591 349 vykázalo pozitivitu.

9:05 SVET - Indonézia dočasne zakázala zahraničným turistom vstup do krajiny cez letisko v metropole Jakarta v snahe spomaliť nárast prípadov nákazy variantom omikron, oznámilo tamojšie ministerstvo dopravy.

Zákaz turistom prilietať na letisko v Jakarte prichádza len niekoľko dní po tom, čo indonézsky ostrov Bali po takmer dvoch rokoch privítal svoj prvý medzinárodný let so šiestimi zahraničnými návštevníkmi na palube, pripomína agentúra Reuters.

8:30 SVET - Úrady v meste Paj-se v čínskej autonómnej oblasti Kuang-si zaviedli od pondelka lockdown pre 3,5 milióna miestnych obyvateľov po tom, čo tam za posledné tri dni objavili viac ako 70 prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady v nedeľu oznámili, že obyvatelia nebudú môcť opustiť mesto, zatiaľ čo pre rezidentov niektorých okresov bude platiť zákaz vychádzania. "Po celom meste budú zavedené dopravné kontroly," povedal na brífingu viceprimátor Kuang-si.

8:00 SVET - Nemecké zdravotnícke úrady za uplynulých 24 hodín zaznamenali 95 267 nových prípadov koronavírusu a 49 úmrtí v spojitosti s covidom. Vyplýva to z údajov berlínskeho Inštitútu Roberta Kocha. Pred týždňom v Nemecku hlásili 78 318 nových prípadov a 61 obetí.

Sedemdňová incidencia, ktorá udáva počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, v pondelok ráno dosiahla 1 426. Ide o najvyššiu hodnotu od začiatku pandémie, pripomína agentúra DPA. Pred týždňom to bolo 1176,8.

7:45 SVET - Austrália opätovne otvorí svoje hranice pre plne zaočkovaných turistov od 21. februára, oznámil austrálsky premiér Scott Morrison. Skončia sa tým jedny z celosvetovo najprísnejších a najdlhšie trvajúcich cestovných obmedzení počas pandémie, informuje agentúra AFP.

"Sú to už takmer dva roky odvtedy, čo sme prijali rozhodnutie uzavrieť hranice Austrálie," povedal Morrison po zasadnutí kabinetu pre národnú bezpečnosť.

"Austrália znovu otvorí svoje hranice pre všetkých zvyšných držiteľov víz 21. februára tohto roka," dodal s tým, že "ak ste dvojnásobne zaočkovaní, tešíme sa na to, že vás znova privítame v Austrálii".

7:30 SVET - Po prvý raz za tri týždne zaznamenali testy v Česku menej ako 10-tisíc nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá odhalili 9 060 novonakazených, čo je takmer o 15-tisíc menej ako minulú nedeľu. Ďalších 1489 ľudí sa koronavírusom nakazilo opakovane, aj v tomto prípade ide o medzitýždenný pokles.

Znížilo sa tiež incidenčné číslo, na 100-tisíc obyvateľov pripadá v posledných siedmich dňoch 2 145 nakazených, píše ČT24 s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. V nemocniciach je 2 973 pacientov s covidom, z toho 192 v ťažkom stave.

7:00 SVET - V čínskom Pekingu, dejisku práve prebiehajúcich zimných olympijských hier, pribudlo 24 nových prípadov nákazy koronavírusom. Dvanásť pozitívnych testov na Covid-19 mali športovci, resp. členovia realizačných tímov.

Od 23. januára malo v dejisku hier pozitívny test celkovo 385 osôb. Aktuálne olympijské dianie môžete sledovať v našej celodennej minúte po minúte >>>>

6:30 SVET - Po viac ako týždeň trvajúcich protestoch proti pandemickým opatreniam a očkovaniu v kanadskej metropole Ottawa vyhlásil v nedeľu starosta Jim Watson v meste stav núdze.

Súvisiaci článok Protesty sa vymkli spod kontroly, starosta Ottawy vyhlásil stav núdze Čítajte 

Opatrenie je potrebné vzhľadom na "vážne ohrozenie bezpečnosti obyvateľov" v dôsledku pokračujúcich protestov, uvádza sa v oznámení mesta. To podľa vyhlásenia potrebuje viac podpory z iných častí krajiny i od federálnej vlády, informovala agentúra DPA.

Starosta Watson predtým uviedol, že situácia sa "úplne vymkla spod kontroly", pričom protestujúcich je oveľa viac než má mesto k dispozícii policajtov, napísala agentúra AFP. Miestni obyvatelia sa sťažujú na neutíchajúci hluk klaksónov i obťažovanie a urážanie zo strany protestujúcich.

0:01 SLOVENSKO - V sobotu prestal na Slovensku platiť povinný OTP režim na pracoviskách. Zamestnávatelia tak už nie sú povinní zamedziť vstup na pracovisko tým osobám, ktoré uvedený režim nespĺňajú.

Úrad verejného zdravotníctva však naďalej odporúča zamestnávateľom, aby zabezpečili dobrovoľné testovanie a dodržiavali stále platné protiepidemické opatrenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 4. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 5. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 6. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 7. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 229
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 921
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 268
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 234
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 429
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 978
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 221
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Lesy SR považujú nájom za legálny.


9 h
Tomáš Tatar.

Z tínedžerov budú o pár rokov lídri.


a 1 ďalší 3 h
Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid.

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?


15 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu