Zdravotné sestry by mali vedieť, že dieťaťu musí niekto tlmiť stres
Zdravotný personál v nemocniciach by mal mať jasno v tom, že hospitalizovanému dieťaťu bez blízkej osoby musí v nemocnici niekto tlmiť stres. Môže to mať inak vplyv na jeho psychické prežívanie a vytvoriť v ňom do budúcna traumu, ktorú nemusí vedome vnímať.
Podľa psychiatričky a výskumníčky Natálie Kaščákovej sa však budúce zdravotné sestry, lekárky a lekári učia o stresových reakciách detí, ale aj o vzťahovej väzbe veľmi málo.
V rozhovore vysvetľuje, ako je možné, že personál nereaguje na plač malých pacientov, či ide o necitlivých a neempatických ľudí a čo by sa s tým dalo urobiť.
Dátum vojny v Zálive som vedel, teraz je to iné

Ak máme Vladimira Putina odradiť od útoku, musíme vopred povedať, čo ho čaká, a musí to byť dostatočne silné, hovorí v rozhovore pre SME Alexander Vondra, bývalý poradca Václava Havla a český exminister zahraničných vecí či obrany.
Vysvetľuje, prečo si myslí, že ruskí diplomati boli vždy arogantní, vždy používali dezinformácie a že sa to nezmení, ani keby po Putinovi nastúpil iný vládca. "Nemôžeme nad tým plakať, musíme poznať naše slabiny, ktoré Rusi zneužívajú," zdôrazňuje.
Slovenskú diskusiu o obrannej dohode s Američanmi prirovnáva Vondra k situácii z Česka z rokov 2006 až 2009, keď na jeho území chcela americká armáda postaviť radarovú základňu. Aj pre protesty však nakoniec Washington ustúpil.
Rozhovor vznikol ešte pred ruským oznámením o stiahnutí časti vojsk z územia pri hraniciach s Ukrajinou.
Čína hľadá u nacistov lekcie, ako robiť genocídu
Za dlhé tričko, bradu, modlitbu, odmietanie alkoholu či bravčového. Ujgurská aktivistka Rušan Abbasová takto v rozhovore pre SME vyratúva dôvody, pre ktoré môžu Ujguri skončiť v čínskych prevýchovných táboroch. O ich prenasledovaní hovorí ako o modernej genocíde, ktorej výsledkom môže byť, že sa už o dvadsať rokov nebude k Ujgurom hlásiť prakticky nikto.
Opisuje, ako pred takmer štyrmi rokmi zmizla jej sestra, o ktorej dodnes nič nevie. Obvinili ju z terorizmu, čo je nálepka, ktorú komunistická diktatúra uplatňuje na celé etnikum.
Abbasová tvrdí, že sponzori zimnej olympiády v Pekingu sa na genocíde podieľajú a športovcov vyzýva, aby po návrate nemlčali a verejnosti hovorili o ľudských právach Ujgurov. Za to, že sa o nich veľa nevie, môže podľa aktivistky aj fakt, že v súčasnosti sa o menšine nenakrúcajú filmy a nevyjadrujú sa k nej ani celebrity. Boja sa vraj Číny.
Český národ je zvedavý, kedy bude mať Jágr potomka

Ako si legendárny brankár spomína na Jaromíra Jágra na olympiáde v Nagane 1998?
Viac ako dve desaťročia boli najväčšie hviezdy českého hokeja. V NHL zbierali individuálne trofeje, reprezentáciu doviedli k historickému úspechu – zlatým medailám na olympijskom turnaji storočia v Nagane.
Sportnet oslovil v súvislosti s okrúhlym výročím 50. narodenín Jaromíra Jágra na rozhovor bývalú brankársku hviezdu a šesťnásobného držiteľa Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára NHL Dominika Hašeka.
„Viem, že v Nagane sme oslavovali jeho narodeniny. Takže správa, že počas týchto dní má výročie, pre mňa nie je novinka. Ale presný deň? Tuším, že okolo dvadsiateho februára, či?“ vraví Hašek.
Opravíme ho, že Jágr oslavuje už o päť dní skôr. A začne sa náš rozhovor.
Trik na dobrú pamäť? Najskôr zavrite knihu
Zložitosť ľudského mozgu možno nikdy nepochopíme iba naším vlastným premýšľaním. A je vôbec otázne, nakoľko je vlastne náš riadiaci orgán zložitý, hovorí pre SME neurovedec Peter Jedlička, ktorý robí vedu v Nemecku už dvadsať rokov.
Nedávno publikoval spolu s kolegami štúdiu v prestížnom neurovedeckom časopise Neuron. V rozhovore prezradil trik na dobrú pamäť, či je možné nahrať celý mozog do počítača a hovoril aj o pokusoch na zvieratách.
Myslenie je najväčšie dobrodružstvo, hoci občas bolí
Na oknách ešte viseli cedule Mäso - údeniny. Keď tam prišiel prvý raz s kľúčmi, na stenách boli stále pulty a háky, chýbalo len mäso a zamestnanci. Vladimír Michal spomína, ako začali: vyhodili obrovskú chladničku, otĺkli steny a staré kachličky.
Momentálne predávajú vyše 14-tisíc titulov. A onedlho oslávi kníhkupectvo Artforum na Kozej ulici v Bratislave tridsať rokov existencie.
Za iných okolností by to vyznelo ako reklamný text. Ibaže Artforum nie je len kníhkupectvo, ktoré sa z nezávislej aktivity rozrástlo a expandovalo aj do ďalších slovenských miest. Je to fenomén.
Len podľa školských tašiek na vrátnici som vedel, že mám deti v divadle
Prečítajte si prvú časť seriálu Divadelné rodiny. Otec a syn Ľubomír a Michal Vajdičkovci majú okrem génov spoločné aj povolanie – obaja sa venujú divadelnej réžii.
Ľubomír Vajdička je významným divadelným režisérom a prekladateľom. V sedemdesiatych rokoch pôsobil v martinskom divadle, potom prešiel do SND. Režíroval aj v pražskom Národnom divadle a venuje sa tiež výučbe divadelnej réžie na VŠMU.
Jeho syn Michal režíroval v rôznych slovenských a českých divadlách – bol okrem iného umeleckým šéfom Dejvického divadla a riaditeľom Činohry SND. Na VŠMU učí tiež, je vedúcim katedry herectva. Od divadelnej sezóny 22/23 nastúpi ako interný režisér Národného divadla v Prahe.
Rozhovory ZKH
- Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda: Mečiar bol aspoň autentický, Fico s Pellegrinim sú brutálnejší a hlúpejší
- Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga: Žilinka je absolútne nespôsobilý. Verím, že vo funkcii nebude sedem rokov
- Matematik Richard Kollár: Nepoučili sme sa, ani po dvoch rokoch nemáme dáta z nemocníc
Podcasty SME
- Ako šafránu: Kamil sa narodil v Turecku, no očaril ho Mňačko a Müller
- Ľudskosť: Rodičia sa s deťmi hanbia hovoriť o sexualite. Lektorka Zuzana Bendíková vysvetľuje, ako na to
- Index: Byty po Holého zákone nezlacnejú, hovorí ružinovský starosta Martin Chren

Beata
Balogová
