SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Covid na Slovensku: Vakcíny od Novavaxu dorazia v pondelok (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 18 179 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

18:46 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

18:35 SVET - Izrael zruší covidové certifikáty , ktoré oprávňovali držiteľov na vstup na určité spoločenské akcie, informoval o tom premiér Naftali Bennett, ktorý tiež povedal, že sa podarilo vlnu koronavírusového variantu omikron v Izraeli zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

"Skončíme s vyžadovaním zelených pasov, vlnu omikronu sme zastavili, rýchlo ubúda ťažko chorých a nových prípadov nákazy. Sme prvá krajina, ktorá pred omikronom zatvorila brány, takže je čas ich postupne otvoriť," povedal Bennett.

17:20 SVET - Pomerne malý dodatočný prínos štvrtej dávky očkovacej látky proti koronavírusu v ochrane pred infekciami spôsobenými variantom omikron naznačujú údaje štúdie z Izraela. Informovala o tom agentúra DPA.

Efektivita štvrtej dávky z hľadiska ochrany pred infekciou variantom omikron podľa vedcov predstavuje od 11 (Moderna) až po 30 percent (Biontech) v porovnaní s ľuďmi očkovanými troma dávkami.

Podľa autorov dokumentu budú mať zo štvrtej dávky pravdepodobne najväčší úžitok staršie vekové kategórie a zraniteľné skupiny, a to z dôvodu predpokladaného účinku proti závažnému priebehu ochorenia a smrti.

SkryťVypnúť reklamu

17:00 SVET - v Portugalsku zrušia väčšinu zostávajúcich obmedzení , vrátane požiadavky preukázať sa digitálnym preukazom pri pobyte v hoteloch, informovala agentúra Reuters.

Potrebné preukázať sa Covid pasom alebo testom bude povinné pri vstupe do krajiny.

Negatívny test sa tiež nebude vyžadovať pri návšteve veľkých podujatí alebo pri vstupe na štadióny, do barov a nočných klubov. V platnosti by malo zostať nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch, napríklad vo verejnej doprave alebo supermarketoch.

16:35 SVET - Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis mal pozitívny výsledok testu na nový koronavírus

Stredajší "test bol pozitívny a prezident šiel dnes ráno do domácej izolácie, hneď ako sa dozvedel o výsledku," uvádza sa vo vyhlásení vlády. Cassis (60) nemá žiadne príznaky a je v dobrom zdravotnom stave, dodala vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Cassis v stredu oznámil, že Švajčiarsko sa pripojí k ďalším európskym krajinám vrátane Rakúska, Británie, Holandska, Dánska a Nórska, ktoré odvolávajú väčšinu proticovidových obmedzení.

16:10 SVET - Globálna zdravotná bezpečnosť sa môže posilniť len vtedy, ak sa posilní aj úloha Svetovej zdravotníckej organizácie.

Šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus takto reagoval na stretnutí finančných lídrov G20 na myšlienku zriadenia samostatného globálneho zdravotného fondu pre organizáciu, ktorého úlohou by bolo dodávanie vakcín a iných medicínskych potrieb, informovala agentúra Reuters.

„Svet potrebuje silnú a udržateľne financovanú organizáciu so silným mandátom a technickou odbornosťou,“ povedal Ghebreyesus pred panelom v hlavnom meste Indonézie.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj má vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave k dispozícii posledné dva termíny na očkovanie pre záujemcov nad 12 rokov proti ochoreniu Covid-19.

Booster dávku budú môcť dostať v sobotu 19. februára a v pondelok 21. februára popoludní. Očkovanie detí od piatich do 11 rokov bude v piatok 18. februára.

15:45 SLOVENSKO - Vakcíny od spoločnosti Novavax, pre ktoré sa tento týždeň spustila registrácia na očkovanie, by mali na Slovensko doraziť v pondelok 21. februára. Potvrdila to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

"Dovoz vakcín je plánovaný, ako sme informovali. V prípade, že by sa termín posunul o niekoľko dní, budeme informovať," uviedla hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 SLOVENSKO - Do prístrojového vybavenia Fakultnej nemocnice Trenčín pribudne prístroj na mimotelovú oxygenáciu krvi.

Prístroj na mimotelovú oxygenáciu krvi je súčasťou projektu zníženia dosahov pandémie v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti. Celková hodnota zákazky dosiahla 80 734 eur, víťazom verejného obstarávania sa v konkurencii ďalších dvoch záujemcov stala bratislavská spoločnosť Surgitech.

FN Trenčín nový prístroj zafinancuje z eurofondov.

14:45 SVET - Izrael čoskoro pozastaví povinnosť preukazovať sa covidpasmi, pričom plánuje zrušiť aj ďalšie protipandemické opatrenia. Oznámil to premiér Naftali Bennett v súvislosti s klesajúcim počtom prípadov covidu v krajine.

Súvisiaci článok Izrael pozastaví preukazovanie sa covidpasmi, zruší aj ďalšie opatrenia Čítajte 

14:10 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Veľkom Krtíši aj naďalej eviduje triedy školských zariadení v karanténe. Potvrdila to hygienička Slávka Ďurišová.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodala, aktuálny, to je siedmy kalendárny týždeň v tomto roku evidujú vo Veľkom Krtíši sedem tried základných škôl v karanténe.

V obecných základných školách bolo tento týždeň v karanténe 18 tried ZŠ. V jednej vidieckej základnej škole so 14 triedami bolo nariadené dištančné vzdelávanie pre päť pozitívne testovaných pedagogických zamestnancov, spomenula.

13:55 SLOVENSKO - Na 249 lôžkach infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 148 pacientov s ochorením COVID-19, z nich je päť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

12:30 SLOVENSKO - Košická Detská fakultná nemocnica za ostatný týždeň zaznamenala prudký nárast počtu pacientov s Covid-19.

Aktuálne je na dvoch oddeleniach určených pre pacientov s týmto ochorením a na klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných spolu 18 detí, stav dvoch z nich si vyžaduje kyslíkovú podporu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Jana Holubčíková.

SkryťVypnúť reklamu

12:15 SLOVENSKO - Šesť termínov počas troch očkovacích dní budú môcť využiť záujemcovia o vakcínu proti ochoreniu Covid-19 na očkovacích miestach Prešovského samosprávneho kraja v dvoch obchodných centrách v Prešove a Poprade.

Mobilná jednotka kraja v piatok s vakcínou zavíta tiež do Centra sociálnych služieb v Poprade.

Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, vakcinácia pokračuje oproti predchádzajúcemu týždňu v nezmenenom režime od piatka do nedele.

V piatok 18. februára bude v obchodných centrách Eperia Prešov a Max Poprad proticovidová vakcína sprístupnená v čase medzi 15:00 a 18:00.

„Očkovacie tímy prešovskej župy tu budú očkovať záujemcov s registráciou aj na počkanie,“ uviedla Jeleňová.

11:57 SLOVENSKO - Zo sekvenovaných vzoriek za uplynulý týždeň má omikron variant 95,4 percentné zastúpenie, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

11:55 SLOVENSKO - Poslanci s ochorením Covid-19 môžu byť prítomní v parlamente a plniť si svoje ústavné povinnosti, musia mať však respirátor i rukavice.

Hlasovať budú z balkóna v rokovacej sále, médiá naň prístup mať nebudú. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár.

11:25 SVET - Americká spoločnosť Moderna uviedla, že posilňovacia dávka jej proticovidovej vakcíny zameraná na variant omikron by mohla byť k dispozícii do augusta.

Súvisiaci článok Posilňujúca dávka vakcíny od Moderny by mohla byť dostupná od augusta Čítajte 

Firma momentálne zbiera údaje z klinických štúdií s cieľom zistiť, či je na zaistenie ochrany postačujúca už existujúca očkovacia látka, alebo je potrebné ju upraviť s ohľadom na variant omikron. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.

11:20 SVET - Straty spôsobené koronakrízou v Nemecku v rokoch 2020 a 2021 podľa kalkulácií mníchovského inštitútu Ifo dosiahli sumu 330 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

„To zodpovedá strate 10 percent celkového hrubého domáceho produktu roku 2019,“ povedal Timo Wollmershäuser, šéf oddelenia prognóz inštitútu Ifo.

Následné straty, napríklad v dôsledku obmedzenia vzdelávania, do tejto sumy nie sú zahrnuté.

10:50 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa pribudlo 252 osôb zaočkovaných prvou dávkou. Ich počet sa zvýšil na 2 782 979, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva. Pribudlo 2 248 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, dohromady ich je 1 605 631. Druhú dávku vakcíny dostalo 1 959 osôb, spolu 2 728 239.

10:20 SVET - V Hongkongu sa úrady rozhodli vyčleniť až 10 000 hotelových izieb pre pacientov s covidom, keďže mesto bojuje s nárastom prípadov a miestne médiá informovali, že vláda od marca zavedie povinné testovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Reuters uvádza, denný prírastok infekcií sa od začiatku februára zvýšil viac ako 40-krát a úrady zatvorili školy, fitnescentrá, kiná a väčšinu verejných priestorov.

Mnoho zamestnancov sa vrátilo k práci z domu.

Načítavam video...

10:15 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili testy v Maďarsku 8 578 prípadov nákazy koronavírusom a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 115 pacientov, uviedol operačný štáb.

Aktuálne je nakazených 202 738 osôb, pričom koncom januára ich bolo vyše 230 000. Z 5 062 hospitalizovaných na covidových oddeleniach nemocníc je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu 206 pacientov.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie je vyše 1,7 milióna nakazených a takmer 43 000 úmrtí. Zaočkovaných najmenej jednou dávkou vakcíny proti covidu je temer 6,4 milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

10:10 SVET - Špičkový americký odborník na infekčné choroby Dr. Anthony Fauci v včera povedal, že je čas, aby sa Spojené štáty začali vracať k normálu, a to aj napriek pretrvávajúcim rizikám, ktorými hrozí Covid-19.

V rozhovore pre agentúru Reuters Fauci uviedol, že jednotlivé štáty stoja pred náročným rozhodnutím, ako nastaviť opatrenia tak, aby dali ľuďom čo najväčšiu voľnosť a zároveň ich chránili pred nákazou.

Fauci si uvedomuje, že ľudia sú už zo všetkého, čo je spojené z reštrikciami, unavení „Na to neexistuje dokonalé riešenie,“ povedal Fauci, ktorý je poradcom prezidenta Joea Bidena.

Vláda pripravuje usmernenia na celonárodnej úrovni potom, ako viaceré štáty upúšťajú od od viacerých opatrení vrátane nosenia rúšok v školách.

Načítavam video...

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 18 443 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 32 730 vzoriek (pozitivita 56,34 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 34 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 18 179 uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Z 20 092 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 2 497 (pozitivita 12,43 percenta).

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 547 pacientov. Plne zaočkovaných je 739.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny leží 244 ľudí.

Pomoc pľúcnej ventilácie potrebuje 96 osôb, z nich absolvovalo očkovania 11.

Najviac pozitívnych prostredníctvom PCR testovania zistili v Trenčianskom kraji (2 928). Nasledujú Žilinský kraj (2 676), Prešovský (2 494), Košický (2 153), Nitriansky (2 152), Bratislavský (2 137), Trnavský (2 047) a Banskobystrický (1 856).

SkryťVypnúť reklamu

Je medzi nimi 8 623 mužov a 9 820 žien s priemerným vekom 35-36 rokov. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 623 010 a žien 683 957.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 6 124 911 PCR testov, z toho 1 306 967 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 42 850 431, z toho 636 134 vykázalo pozitivitu.

9:10 SLOVENSKO Epidemická situácia na košických základných školách sa po poklese od začiatku februára začala opäť rapídne zhoršovať. Len na siedmich z celkovo 34 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta neevidujú k dnešku ani jeden prípad ochorenia Covid-19 u svojich žiakov alebo zamestnancov.

9:00 SLOVENSKO Podnikatelia, ktorých prevádzky boli počas tretej vlny pandémie povinne zatvorené, môžu požiadať o dotáciu na nájomné do konca apríla. Pôvodný termín bol pritom už koniec februára tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informuje ministerstvo hospodárstva, na základe vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva budú priebežne aktualizované aj obdobia sťaženého užívania. Rezort už v rámci tretej vlny vybavil takmer 5 000 žiadostí v celkovej výške viac ako päť miliónov.

8:20 SLOVENSKO Veľkokapacitné očkovacie centrá zriadené Nitrianskym samosprávnym krajom budú počas víkendu fungovať v obmedzenom režime. Pre klesajúci záujem o vakcínu budú otvorené dve z troch.

7:45 SVET Epidémia ochorenia Covid-19 v Česku slabne, za stredu pribudlo 16 958 novo nakazených a 2 912 ľudí, ktorí sa koronavírusom infikovali znova. Sedemdňová incidencia klesla na 1 196 a počet hospitalizovaných sa znížil na 3 791.

6:00 SVET V Nemecku testy za posledný deň preukázali nákazu koronavírusom u 235 626 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Sedemdňová incidencia už klesla piaty deň v rade. Teraz je na hodnote 1 385, pred týždňom to bolo 1 465. Nákaza sa šíri zhruba rovnakou rýchlosťou vo všetkých častiach Nemecka.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 484
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 334
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 5 567
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 549
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 239
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 009
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 770
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 303
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čerpacia stanica Mol v maďarskej Rajke

Boli sme sa pozrieť v Maďarsku, kde zaviedli dve ceny a kontroly značiek na autách.


22 h
Matej študoval v zahraničí, do Košíc sa vrátil kvôli dobrej práci. Adriána návrat na Slovensko ešte zvažuje.

Štát navrhol spôsob, ako ich tu udržať.


26. máj
Bývalý hráč Liverpoolu a Realu Madrid Steve McManaman pózuje pred parížskou arénou, kde sa odohrá finále Ligy majstrov 2022.

Vyhrať Ligu majstrov? Hráč Realu by obetoval aj vlastnú ženu.


18 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.


a 3 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Vodiči im zabraňovali na poslednú chvíľu.


57m
Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h

Polícia vykonala domovú prehliadku, zaistila digitálne stopy.


2 h
Aktivista Tomáš Kriššák, spíker na tému dezinformácie.

Dezinformácie vedú človeka k vnútornej premene, hovorí Tomáš Kriššák.


25. máj
SkryťZatvoriť reklamu