SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ranný brífing: Putin zničil posledných verných, z Kremľa počuť frflanie

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Charkov nebol nikdy zásadne prozápadný, mentálny odstup od Ruska tam však rokmi narastal. Brutálnymi raketovými útokmi na civilné obyvateľstvo však Vladimir Putin zničil aj posledné proruské nálady. Ruskí oligarchovia sa už začali nesmelo ozývať proti vojne, hovorí sa najväčšom rozkole medzi režimom a jeho elitami od sovietskej éry.

Je čoraz jasnejšie, že Putinova agresia na Ukrajine bude mať vplyv aj na naše peňaženky. Kde nás vojna na Ukrajine môže ekonomicky zabolieť, či je vhodný čas vziať si hypotéku, ale aj to, aký život nás vlastne čaká, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


INDEX: Ak si v piatok alebo počas víkendu kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený biznisový magazín INDEX. Prečítate si, ako bratislavský obchvat pomohol developerom a nad satelitnými mestečkami teraz krúžia ako supy. Dozviete sa aj, aký bol vzostup a pád oligarchu Zoroslava Kollára. SME na celý víkend spolu s magazínom INDEX stojí len 1,50 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi mal k Rusku blízko, dnes robí Putin z Charkova druhý Stalingrad

Pred mesiacom na Námestí slobody v 1,5-miliónovom Charkove na východe Ukrajiny vyrábala Olha Volkovova maskovacie siete určené pre ukrajinských vojakov.

Vedľa stanovišťa s ukrajinskými vlajkami vtedy bola aj výstava s karikatúrami, ktoré zobrazovali ruského prezidenta Vladimira Putina s krvavými ústami alebo ako Adolfa Hitlera.

V utorok presne toto miesto a budovu miestnej vlády trafila ruská strela. Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto, čelí po siedmich dňoch invázie ruskej armády neustálemu ostreľovaniu a bombardovaniu. „Charkov dnes je Stalingradom 21. storočia,“ povedal poradca ukrajinského prezidenta Zelenského Oleksyj Arestovič.

Mesto, ktorého väčšina obyvateľstva je ruskojazyčná a ktoré pred ôsmimi rokmi takmer padlo do rúk separatistov, môže ruský útok úplne zničiť a ešte viac odtlačiť od historického dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu
 • Skrývajú sa v pivnici: Jevhen Šerlajmov, pracovník IT a hudobník z Charkova, sa už týždeň s partnerkou a jej dcérou skrývajú pred ruskými útokmi v pivnici, kde má Jevhen hudobné štúdio. Situácia sa zhoršuje a v meste je nebezpečné čakať v radoch na nákupy, nieto ešte z neho ujsť. Šerlajmov napriek tomu verí, že ukrajinská armáda postup Ruska zastaví.

Oligarchovia sa nesmelo ozývajú, taký rozkol v Kremli nevideli od sovietskej éry

Keď už minulý týždeň ruské tanky mierili na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin si do kremeľskej honosnej Sály rádu svätej Kataríny pozval vrcholových obchodných riaditeľov, aby s nimi hovoril o ekonomických problémoch, ktoré budú nasledovať.

Putin, ktorý od účastníkov sedel vzdialený asi sedem metrov, im povedal, že „nemal inú možnosť“ ako zaútočiť na Ukrajinu. A ak si chcú udržať svoje obchody, inú šancu ako schvaľovať to nemajú ani oni, citujú Financial Times zdroj, ktorý informoval o obsahu stretnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným odkazom však bolo, že obchodníci majú zaujať jasné stanovisko. Bolo jasné, že sankčný zoznam ruských firiem a jednotlivcov sa bude rozširovať, čo sa aj stalo, no ak chcú podnikatelia pokračovať v pôsobení v Rusku, musia obchodovať aj s trestanými.

Síce tak riskujú ďalšie sankcie zo západných štátov, ale na druhej strane môžu prísť o všetky svoje majetky doma. A ak sa postavia Putinovi, môžu tiež skončiť vo väzení.

Náznaky nespokojnosti sa napriek tomu už začali objavovať. Ruský miliardár Oleg Deripaska napríklad na sociálnej sieti vyzval na „mierové rokovania tak skoro, ako to bude možné“, neskôr vo vyhlásení uviedol, že „je nevyhnutné zmeniť ekonomiku politickú, je nevyhnutné ukončiť tento štátny kapitalizmus“.

 • O zabíjaní prezidentov Putin niečo vie: Ak Putin považuje likvidáciu prezidentov za prípustný nástroj, celkom isto ráta s tým, že by ho niekto mohol použiť proti nemu a o to dôkladnejšie budú opatrenia, aby sa to nestalo. Keď teda hovoríme, že Putina môžu zastaviť len Rusi, platí to skôr o širokých občianskych vrstvách než o mocenskej špičke, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Ukrajinský spravodaj: Ruská agresia voči Ukrajine trvá už týždeň. Ruským vojskám sa nedarí obsadiť dve najväčšie mestá Ukrajiny napriek tomu, že Kyjev aj Charkov neustále bombardujú, pričom zabíjajú civilistov. Pozrite si najdôležitejšie udalosti z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Otázky a odpovede o vojne: Na Ukrajine už vyše týždňa prebiehajú boje a neschopnosť ruskej armády na jednej strane a odpor ukrajinskej armáda na strane druhej prekvapila politikov, analytikov aj západné tajné služby. Situácia vyvoláva množstvo otázok a nejasností. Pripravili sme odpovede na najčastejšie z nich.
 • Tváre odbojnej Ukrajiny: Prezident Volodymyr Zelenskyj, starosta Kyjeva Vitalij Kličko, minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba aj minister obrany Olexij Reznikov. Kto sú hlavné tváre ukrajinského odboja, ako sa na svoje posty dostali a ako postupujú od napadnutia Ukrajiny Ruskou federáciou?
 • Mapa ruských útokov: Ukrajinskí prezident prosí o uzatvorenie vzdušného priestoru nad Ukrajinou aby sa zamedzilo bombardovaniu na civilistov. Kyjev je pod kontrolou. Silné boje sa odohrávajú najmä na juhu krajiny. Pozrite si mapy z ruských útokov na Ukrajinu.
 • Anketa o reakcii na útok: Denník SME zostavil tím odborníkov z európskej a domácej politiky a nezávislých analytikov, ktorých sa opýtal, ako hodnotia reakciu Európskej únie na ruské napadnutie Ukrajiny a následné sankcie.
 • Vymývanie mozgov na ruských školách: Ruskí školáci boli poučení o "nevyhnutnosti špeciálnej operácie" na Ukrajine. Kremeľ uviedol, že školopovinné deti po celom Rusku mali virtuálnu lekciu o tom, "prečo je oslobodzovacia misia na Ukrajine nevyhnutnosťou".
 • Prejav prezidenta Zelenského: "Nemáme čo stratiť, len našu slobodu a hrdosť. To sú pre nás najväčšie poklady. Mnohokrát nás chceli zničiť, vždy zlyhali." Pozrite si prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
 • Zelenského temné varovanie: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Západ, aby zvýšil vojenskú pomoc Ukrajine. Dodal, že inak bude Rusko postupovať do zvyšku Európy. "Ak nemáte právomoc zatvoriť oblohu, tak mi dajte lietadlá!" povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii. "Ak už my nebudeme, Bože chráň, na rade budú Lotyšsko, Litva, Estónsko," varoval a dodal: "Verte mi."
 • Putin nemieni ustúpiť: Ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom povedal, že Moskva plánuje dosiahnuť ciele na Ukrajine či už vojenskou, alebo diplomatickou cestou. Putin je podľa úradu francúzskeho prezidenta odhodlaný pokračovať v ťažení na Ukrajine a jeho cieľom je ovládnuť celú krajinu.
 • Putinove klamstvá v priamom prenose: Rusi a Ukrajinci sú "jeden národ", vyhlásil v televíznom prejave ruský prezident Vladimir Putin. Vzniesol tiež niekoľko obvinení voči ukrajinským silám, dôkazy pre svoje tvrdenia však neponúkol. Povedal tiež, že Ukrajinci sú "ohrozovaní a sú im vymývané mozgy". Zopakoval svoje tvrdenia, že Rusko bojuje proti "neonacistom" a že civilisti sú využívaní ako "ľudské štíty".
 • Dohoda na humanitárnych koridoroch: Ukrajina a Rusko sa po druhom kole mierových rokovaní dohodli, že čoskoro usporiadajú tretie kolo rozhovorov. Ukrajinský predstaviteľ ale uviedol, že Ukrajina nedosiahla výsledky, s ktorými počítala, obe strany však dosiahli dohodu o spoločnom zabezpečení humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov.

Zo zahraničných webov:


Rodiacej utečenkyni zaplatí za pôrod štát, ošetrenie zubov si musí uhradiť

Štát poskytne vojnovým utečencom z Ukrajiny zdravotnú starostlivosť, no nie všetkým rovnako a nie v plnom rozsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad žena, ktorá začne rodiť, dostane zdravotnú starostlivosť zdarma, človek so zubným kazom ju však hradenú od štátu nebude mať. A ak vyhľadá ošetrenie, bude si ho musieť zaplatiť sám.

To aj napriek vyhláseniam ministerstva vnútra na informačných letákoch, že každý utečenec alebo utečenkyňa z Ukrajiny, ktorí požiadajú o dočasné útočisko, dostanú zdravotnú starostlivosť zdarma.

Nie je to celá informácia. Štát totiž rozlišuje rôzne právne statusy ľudí z Ukrajiny.

 • Kryty máme v žalostnom stave: Vojenská invázia Ruska na Ukrajinu nemocniciam, obciam a štátu pripomenula, že civilnú ochranu treba preventívne budovať a udržiavať v čase mieru. Od konca studenej vojny na začiatku 90.rokov zostala väčšina krytov civilnej ochrany v stave z 50 a 60. rokov, so vzduchotechnikou a generátormi elektriny starými päť a viac desaťročí.
 • Vojna v kyberpriestore: Po útoku na Ukrajinu sa rozbehla aj hackerská vojna, do ktorej sa zapojili aj nezávislé partizánske skupiny z celého sveta. Väčšinou sa im podarilo len dočasne zhodiť nejakú webovú stránku, objavili sa však aj správy o narušení infraštruktúry, ako napríklad bieloruských železníc. Tento druh vojny nepozná hranice a menšie útoky sa dotkli aj Slovenska.

V krátkosti z domova:

 • Prokurátor "kopol do gúľ" a stúpa: Prokurátor Róbert Vlachovský, zapletený vo vyšetrovaní kauzy únosu Michala Kováča mladšieho, uspel vo výberovom konaní na šéfa oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality generálnej prokuratúry. Do konkurzu sa prihlásil ako jediný uchádzač. O ustanovení Vlachovského do funkcie musí ešte rozhodnúť šéf prokuratúry Maroš Žilinka.
 • Šírenie dezinformácií nie je sloboda prejavu: Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácií nespadá pod ochranu slobody prejavu. Skonštatoval to riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher v súvislosti s tým, že Národný bezpečnostný úrad zablokoval dezinformačný web Hlavné správy.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 11 462 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 20 128 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 554 pacientov, pribudlo aj 44 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 134 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko zdražie a ako sa pracovný trh popasuje s Ukrajincami?

Západný svet na vojnovú agresiu Putinovho režimu proti Ukrajine zareagoval tvrdými ekonomickými sankciami. Dotknú sa síce najmä Ruska, no ich dosah v globalizovanom svete pocítime aj na Slovensku.

Treba sa báť o peniaze na bankovom účte či o dlhodobé investície? Čo všetko kvôli Putinovej vojne zdražie? Môže Rusko odpojiť Európu od dodávok plynu a ropy? A ako sa slovenský pracovný trh popasuje s náporom utečencov z Ukrajiny? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.

 • Fosílne okovy Kremľa: Putin nám pripomenul, aké je pre Slovensko a celú Európu dôležité staviť na skutočne zelené a slobodné alternatívy. Investovať energiu, zdroje, čas na znižovanie našej závislosti a posilňovanie našej bezpečnosti. No aj nezávislosti, nielen od Putina, píše Martin Hojsík.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Ako investovať v čase vojny: Vo východnej Európe vrie vojna o Ukrajinu, ale na akciových trhoch prevládol pragmatizmus. Investori vyhodnocujú, či ide o globálny, alebo skôr lokálny problém. Na vývoj na trhu sme sa pýtali analytikov a expertov na financie.
 • Volkswagen zastavuje výrobu v Rusku: Koncern Volkswagen zastavuje pre inváziu na Ukrajinu výrobu v Rusku. Vyrábať prestanú závody v Kaluge a Nižnom Novgorode. S okamžitou platnosťou bude zastavený aj vývoz vozidiel do Ruska, uvádza koncern v oficiálnom vyhlásení. Rovnaký krok oznámila aj mladoboleslavská Škoda Auto, ktorá je súčasťou skupiny Volkswagen.
 • Plán zníženia dodávok ruského plynu: Medzinárodná agentúra pre energetiku zverejnila plán, ako by EÚ mohla v nasledujúcom roku znížiť import ruského plynu o tretinu. Odporučila nepodpisovať žiadne nové zmluvy o plyne s Ruskom, maximalizovať dodávky z iných zdrojov, urýchliť nasadenie solárnej, veternej a jadrovej energie a zlepšiť energetickú efektívnosť v domácnostiach a podnikoch.

Predáva Chelsea. Pošle Abramovič Ukrajine pomoc v miliardách?

Jedným z prvých, kto odštartoval éru kupovania futbalových klubov vo veľkých európskych ligách, je ruský oligarcha Roman Abramovič. Keď v roku 2003 kupoval FC Chelsea, zaplatil za sto percentný podiel v klube 140 miliónov libier. Veľkými investíciami z priemerného anglického klubu vybudoval jeden z najsilnejších v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Za 19 rokov vyhrala Chelsea 18 veľkých trofejí, päťkrát získala titul v Premier League, dva razy Ligu majstrov a dva razy Pohár UEFA. V stredu večer Abramovič potvrdil, že Chelsea je na predaj. Podľa agentúry AFP však je minimálna cena klubu 2,5 miliardy dolárov. Daily Mail písal, že Abramovič pýta okolo 3 miliárd.

Verejne inváziu na Ukrajinu neodsúdil. Rozhodol sa však, že peniaze z predaja venuje obetiam konfliktu a pomôže pri obnove Ukrajiny. Nariadil pre tento prípad zriadiť fond, ktorý má financie následne rozdeľovať.

Má to malý háčik. Na pomoc nepôjde celá suma, ale len „čistý výnos“. Aktuálne je ťažké stanoviť o akú sumu môže ísť, pretože výnos sa dá zadefinovať podľa rôznych kritérií.


Každý učiteľ z KGB by dal Putinovi päťku za tú školácku chybu, ktorú urobil

Dejiny kinematografie sú plné príkladov toho, aká neznesiteľná samota a bolesť čaká diktátorov na konci života. Putin nebude výnimkou, ak mu samotný Kremeľ nepripraví rýchly koniec, hovorí filmový distribútor, producent a vysokoškolský pedagóg Ivan Hronec.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa to ruskému prezidentovi stane napriek tomu, že mu dlho fungovala premyslená stratégia, ktorá sa prejavila aj vo filmovom biznise a na medzinárodných filmových fórach.

Potomok Leninovho a Stalinovho kuchára, ktorý si predstavu o svete budoval v súlade so vzdelaním v KGB, však urobil školácku chybu, ktorá ho dostane do neriešiteľnej situácie. A nebude v nej môcť použiť ani svoju najväčšiu zbraň.

"Rusko, to je jedna veľká opera, tak to musíte chápať," hovorí Hronec. Vojna, ktorú rozpútalo, zároveň demaskovala tri typy politikov, ktorých sa Slovensko bude musieť zbaviť.

V krátkosti z kultúry:

 • Politici už filmárov za zatvorené dvere nepustia: Režisérku Zuzanu Piussi najviac ovplyvnil film z roku 1968 o zákulisí voľby prezidenta Svobodu. Mnohí ho považujú za nepozerateľný, ona si myslí, že dnes by už nič také nakrútiť nešlo. Po politických dokumentoch teraz dokončuje svoj hraný režisérsky debut.
 • Tanec odhaľuje nepoznané črty: Tatiana Drexler viackrát zažila, že veci, ktoré akoby nešli správnou cestou, sa po rokoch ukázali ako to najlepšie, čo sa mohlo stať. Aj porotkyňou tanečnej súťaže sa stala bez akejkoľvek prípravy a dnes si bez jej bezprostredných no odborných hodnotení Let's Dance ani českú verziu Star Dance nevieme predstaviť.
 • Nová séria Geniálnej priateľky: Jej prvý román verejne zvozil literárny kritik. Vzápätí ju spontánne podporila platonická láska z mladosti. Taký moment zažila Elena Greco vo finále druhej sezóny talianskeho seriálového hitu Geniálna priateľka. V novej, tretej sérii príbehu jedinečného priateľstva čaká protagonistky množstvo životných zmien.

Rozhovory ZKH

Ako teraz komunikujú proputinovskí dezinformátori? Sú presvedčení fanúšikovia Putina alebo platení agenti Ruska? A na čo si má človek dávať pozor, aby nenaletel propagande? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s novinárom z Denníka N Vladimírom Šnídlom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Ľudskosť: Z Ukrajiny k nám prichádzajú ženy s deťmi. Ponúkať im odvoz môže byť problém
 • Index: Takáto inflácia praje zadlženým. Ako sa správať v čase susediacej vojny?
 • Ľudia píšu Tisovi: Budem môcť opäť tvoriť? Verím vo vašu láskavosť, píše maliar Tisovi

Karikatúra

Recept dňa

Tieto tradičné makové hrnčekové koláče sú určite veľmi obľúbené v mnohých rodinách. Gazdinky ich milujú hlavne pre ich rýchlu prípravu.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 2. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Na krásnom, modrom Jadrane
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 8. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 11 930
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 416
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 282
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 411
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 707
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 610
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 273
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 058
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jozef Mikloško.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Členovia zločineckej organizácie používali pri podvodoch s DPH karuselový systém.


SITA 4 h
Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kontrolór dal podnet, že mesto sa nestará.


a 1 ďalší 5 h
Michaela odchádzala zo súdu spokojná, rovnako i jej obhajca.

Na pokeci sa vydávali za 14-ročné dievča.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu