Súcit s Ukrajincami? Rusov mrzia sankcie a ľutujú len samých seba
Český publicista Jiří Just žije v Moskve 15 rokov. Pre svoje názory sa stával terčom kremeľskej propagandy a nedávno na neho jedna Ruska kričala, že je nepriateľom ruského ľudu. V piatok ho napriek jeho kritike Putinovho režimu pozvali do propagandistickej relácie, kde sa snažil spochybňovať naratívy Kremľa.
V rozhovore pre SME Just opisuje, aká cenzúra je v Rusku uvalená na históriu, prečo zorientovaní ľudia režim kritizujú iba od kuchynského stola a prečo Rusi nedokážu súcitiť s Ukrajincami.
„Rusi sú xenofóbny národ, ktorý Ukrajincov vždy prehliadal a vyjadroval sa o nich hanlivo. Ešte pred pár dňami by som vám povedal, že nemám strach, no dnes už som opatrnejší,“ hovorí publicista, ktorý chce napriek aktuálnej situácii zostať v Rusku.
Rusov čakajú desaťročia hanby
„Vojna, ktorú Rusko rozpútalo proti Ukrajine, je hanba,“ píše na úvod protivojnového listu, ktorý podpísali v prvý deň invázie desaťtisíce Rusov.
„Je to naša hanba, ale, bohužiaľ, zodpovednosť za ňu budú niesť ešte aj naše deti,“ tvrdí ďalej v liste. Dnes patrí k tým, čo krajinu opustili, pretože stratili nádej, že Rusko by mohlo byť iné a že v ňom majú budúcnosť, akú si priali. Novinár a spisovateľ Michail Zygar sa zaradil k najnovšej vlne ruskej emigrácie.
Skrýva sa v Charkove v pivnici: Nemáme chuť jesť, keď nám nad hlavami prelietavajú rakety
Snažíme sa aktuálne utiecť, masívne nás bombardujú, ukončil tento rozhovor Jevhen Šerlajmov, pracovník IT a hudobník z východoukrajinského Charkova. Už týždeň sa s partnerkou a jej dcérou skrývajú pred ruskými útokmi v pivnici, kde má Jevhen hudobné štúdio.
Situácia sa zhoršuje a v meste je nebezpečné čakať v radoch na nákupy, nieto ešte z neho ujsť. Šerlajmov napriek tomu verí, že ukrajinská armáda postup Ruska zastaví.
Šéfka Kyiv Independent: Samozrejme, že vyhráme
Ruský prezident Vladimir Putin je šialenec a keby dobyl Ukrajinu, nezastavil by sa, varuje v rozhovore pre SME Daryna Ševčenková, riaditeľka denníka Kyiv Independent. Ten patrí počas súčasnej vojny medzi tie, ktoré sú v zahraničí najcitovanejšie. Ševčenková varuje, že po jej vlasti by bolo ďalšie na rade napríklad Slovensko.
Odmieta však pripustiť, že by Ukrajinci svoj boj proti Rusku prehrali. Bojujú o svoj domov, preto bojujú dvakrát odhodlanejšie. Ak by sme pripustili porážku, nemohli by sme tu prežiť, tvrdí.
Verí, že pre Ukrajinu už neexistuje cesta späť a zmení sa na úspešnú krajinu s právnym štátom a dodržiavaním ľudských práv. Ľudia budú cestovať, ale zároveň budovať vlasť, predpovedá.
Psychologička o utečencoch: To, čo prežívajú, sa nedá slovami ani vyjadriť
Vojna je jedna z najstresujúcejších udalostí, aké človek môže zažiť. Keď pre ňu musí utekať z domova, je o to strašnejšia, pretože sa mu rozpadá celý život. Zraniteľní sú rovnako dospelí aj deti a ich prežívanie na úteku je veľmi náročné fyzicky aj psychicky.
Psychoterapeutka Jana Račková Vyskočil vysvetľuje, ako aktuálnu krízovú situáciu prežívajú ľudia utekajúci z Ukrajiny, či je ťažké pre človeka narýchlo sa adaptovať na nové prostredie, aj prečo je potrebná rýchla psychologická pomoc pre vojnových utečencov.
Každý učiteľ z KGB by dal Putinovi päťku za tú školácku chybu, ktorú urobil
Dejiny kinematografie sú plné príkladov toho, aká neznesiteľná samota a bolesť čaká diktátorov na konci života. Putin nebude výnimkou, ak mu samotný Kremeľ nepripraví rýchly koniec, hovorí filmový distribútor, producent a vysokoškolský pedagóg Ivan Hronec.
Podľa neho sa to ruskému prezidentovi stane napriek tomu, že mu dlho fungovala premyslená stratégia, ktorá sa prejavila aj vo filmovom biznise a na medzinárodných filmových fórach.
Potomok Leninovho a Stalinovho kuchára, ktorý si predstavu o svete budoval v súlade so vzdelaním v KGB, však urobil školácku chybu, ktorá ho dostane do neriešiteľnej situácie. A nebude v nej môcť použiť ani svoju najväčšiu zbraň.
"Rusko, to je jedna veľká opera, tak to musíte chápať," hovorí Hronec. Vojna, ktorú rozpútalo, zároveň demaskovala tri typy politikov, ktorých sa Slovensko bude musieť zbaviť.
Prešetrujeme sudcu, ktorý zatajil veľkú sumu peňazí
Predseda Súdnej rady Ján Mazák čelil v ostatných týždňoch snahám o odvolanie. Výzvu na jeho odchod podpísalo asi sto sudcov a do sporu sa dostal aj so šéfom Najvyššieho súdu Jánom Šikutom.
V rozhovore pre SME vysvetľuje, prečo nepovažuje výčitky za korektné, a opisuje, ako sa rada chopila nových oprávnení pri preverovaní majetkov sudcov.
Druhý raz bojuje s rakovinou: Hovoriť mi frázy o sile a odvahe? To buďte radšej ticho
Instagramový účet o svojich skúsenostiach s rakovinou prsníka pôvodne vytvorila preto, aby sa jej dcéra raz mohla na toto obdobie pozrieť očami svojej mamy.
Postupne zistila, že boj s rakovinou je na sociálnych sieťach vykresľovaný najmä cez prizmu pozitívneho prístupu a pacientky sa len málokedy dozvedia o krízach, komplikáciách v sexuálnom živote alebo o tom, aké náročné je byť rodičom počas chemoterapie.
Jana Šišková o hovorí o týchto témach aj s čiernym humorom a bez pocitu hanby. S rakovinou prsníka bojuje v krátkom čase po druhý raz.
Pasívne prijímanie informácií je živnou pôdou pre manipuláciu
Keď sme smädní, pijeme, túžbu po spánku nám telo signalizuje ospalosťou. Ako však zistíme, že potrebujeme myslieť? Potrebujeme to vôbec k životu? Niekedy, keď sa tak pozeráme okolo seba, sme si nie celkom istí, či je táto ľudská vlastnosť potrebná.
Martin Poliačik o myslení napísal knihu Poriadok v hlave (N Press 2022) spolu s Lindou Lančovou práve preto, aby sme sa naučili využívať tú sivú hmotu, čo v hlave máme.
Výber Kozáka? Pýtali sa ma, či som sa zbláznil, tvrdí šéf SFZ
Za šéfa Slovenského futbalového zväzu bol Ján Kováčik zvolený už štvrtýkrát za sebou. Tvrdí, že SFZ nemá žiadne dlhy a je v dobrej kondícii. Všetci zaňho hlasovali, nik nebol proti. Už tretíkrát sa proti nemu vo voľbách nik neodvážil postaviť.
"Čo je na tom čudné? Ak by ste si pozorne čítali zápisnice z výkonného výboru tak zistíte, že asi deväťdesiat percent uznesení je jednomyseľných," tvrdí v rozhovore pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Novinár Vladimír Šnídl: Hlavné správy už nie sú také vplyvné, dezinformačná sila je inde
- Poslanec Tomáš Valášek: Nerozumiem, prečo váhame s vyhostením ruských agentov
- Detská psychiatrička Marcela Šoltýsová: Hospitalizujeme teraz len deti v ohrození života, viac nestíhame
Podcasty SME
- Ľudskosť: Z Ukrajiny prichádzajú ženy s deťmi. Ponúkať im odvoz môže byť problém, tvrdí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva.
- Index: Takáto inflácia praje zadlženým. Ako sa správať v čase susediacej vojny, radí ekonóm Vladimír Baláž.
- Dejiny: Komplex poníženého obra: Rusko ohrozuje svet svojou nevyriešenou traumou, hovorí Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV.

Beata
Balogová
