SME

Ranný brífing: Američania migy Ukrajine nedajú, nám spojenci pomôžu

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Poľsko otvorene hovorilo o dodaní svojich migov ukrajinskému letectvu. Washington najprv tento krok prekvapil, následne však zavrhol akékoľvek plány poskytnúť Ukrajine stíhačky MiG-29. Návrh označili za neudržateľný a príliš riskantný, keďže USA a NATO sa snažia vyhnúť priamemu konfliktu s Ruskom. Vláda súhlasila s príchodom 2100 spojeneckých vojakov na Slovensko. Ich úlohou bude pôsobiť odstrašujúco a signalizovať, že útok na Slovensko je útokom na celé NATO.

Vojna na Ukrajine sa blíži ku kritickému momentu. Na východnom, severozápadnom a západnom okraji Kyjeva sa sústreďujú ruské sily, ktoré sa pripravujú na útok na hlavné mesto v najbližších 24 až 96 hodinách. Aká je situácia v ukrajinskej metropole, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Stíhačky pre Ukrajinu ako začiatok vojny? NATO sa o ne sporí

Poľsko, ktoré ešte nedávno čelilo kritike Únie za postoj k migrácii, sa dnes stalo jedným z najsilnejších partnerov Ukrajiny v Európe. Krajina teraz chce zájsť ešte ďalej a otvorene hovorí aj o dodaní svojich stíhačiek ukrajinskému letectvu.

SkryťVypnúť reklamu

Poľský prezident Andrzej Duda pritom ešte minulý utorok tvrdil, že Poľsko stíhačky Ukrajine nedodá, pretože by to mohlo byť vnímané ako zapojenie sa do konfliktu. V utorok večer však Varšava názor zmenila a oznámila, že svojich 28 stíhačiek MiG-29 je ochotná posunúť Spojeným štátom, ktoré by mohli logisticky odovzdanie Ukrajine zabezpečiť.

Poľský krok však vyvolal prekvapenie aj vo Washingtone či v Bratislave. Rusko ešte cez víkend hovorilo, že využitie letísk v členských štátoch NATO ukrajinskými lietadlami môže byť vnímané ako zapojenie sa do ozbrojeného konfliktu. Môže tak vnímať Vladimir Putin aj poskytnutie stíhačiek?

„Putin, ktorý je čoraz viac nepredvídateľný a až mentálne nestabilný, môže vnímať odovzdanie stíhačiek ako casus belli (dôvod na vojnu, pozn.). Aj tak si však myslím, že by sme to mali spraviť, kvôli Ukrajincom, ktorí umierajú,“ tvrdí Jakub Wiśniewski z think-tanku Globsec.

SkryťVypnúť reklamu

Člen zahraničného výboru NR SR Tomáš Valášek súhlasí, že dodanie stíhačiek je na hrane. „Na Západe sa snažíme, aby sme túto líniu neprekročili. Ak by stíhačky riadené slovenskými, poľskými či bulharskými pilotmi pristáli v Kyjeve, určite by to opticky vyzeralo ako vstup do boja,“ vraví.

  • USA poľský návrh odmietli: Spojené štáty odmietli návrh Poľska týkajúci sa stíhačiek pre Ukrajinu ako neudržateľný. Hovorca Pentagónu John Kirby vysvetlil, že návrh je príliš riskantný, keďže USA a NATO sa snažia vyhnúť priamemu konfliktu medzi alianciou a Ruskom.
  • Poľsko-americké nedorozumenie: Medzi Poľskom a Spojenými štátmi došlo k nedorozumeniu, hodnotí v rozhovore pre SME bývalý diplomat Petr Kolář, bývalý český veľvyslanec vo Washingtone a v Moskve. Aktuálne slová Volodymyra Zelenského, ktorý už netrvá na členstve v NATO a je ochotný baviť sa s Ruskom o Donbase, sú podľa neho pre Kremeľ dobrou východiskovou stratégiou.
  • Prečo sme ešte nedodali migy Ukrajine: Bolo by asi naivné si myslieť, že by nám technici lojálni štátnej firme Ruskej federácie pomohli pripraviť stíhačky na akciu proti lietadlám Ruskej federácie. A je tiež otázkou, či im môžeme dôverovať natoľko, že by sme napriek riziku sabotáže slovenských pilotov v takejto situácii posadili do kokpitu, píše Tomáš Valášek.
  • Rusko už nemôže popierať, že je agresorom: Že Rusko nikto nenapadol už desaťročia, kým ono opakovane napáda svojich susedov? V informačnej vojne nie je cieľom niekoho presvedčiť, ale zneistiť. Nie poraziť súpera, ale stiahnuť ho do svojho bahna, píše Matúš Krčmárik.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinský spravodaj: Ruské vojská na Ukrajine ostreľujú civilné objekty, včera zrejme zbombardovali nemocnicu. Poľsko zatiaľ nepošle svoje staré migy Američanom, Čína obviňuje Spojené štáty a rozšírili sa sankcie proti ďalším Rusom a bieloruským bankám. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
  • Černobyľ je bez elektriny: Za bežných okolností by ich už dávno niekto vystriedal. Pracovníci černobyľskej jadrovej elektrárne sú už dva týždne uviaznutí v uzavretej zóne, ktorú 24. februára obsadili ruské vojská. Navyše, oblasť bývalej elektrárne je teraz úplne odrezaná od elektrickej siete. Dodávky elektriny sú dôležité pre bezpečný chod jadrových zariadení.
  • Kuleba sa stretne s Lavrovom: Napriek tomu, že Sergej Lavrov sľuboval, že vojna, alebo „špeciálna vojenská operácia“, ako agresiu ruská štátna propaganda nazýva, sa čoskoro skončí, ťahá sa dodnes. A bomby budú zrejme na ukrajinské mestá dopadať aj v čase, keď sa Lavrov s Dmytrom Kulebom stretnú na prvom rokovaní od napadnutia Ukrajiny v tureckej Antalyi. Kuleba navyše vyhlásil, že od stretnutia v Turecku nemá veľké očakávania.
  • Putinov režim umlčal kritické médiá: Za posledný týždeň ušlo z Ruska viac ako 150 novinárov, množstvo zahraničných korešpondentov a zaniklo niekoľko posledných nezávislých médií. Za písanie o vojne im totiž hrozia dlhoročné tresty. Rusom navyše hrozí, že ich vlastný štát úplne odstrihne od internetovej siete.
  • Rusi zbombardovali pôrodnicu: Pri útokoch ruskej armády na detskú nemocnicu v obliehanom prístavnom meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny utrpelo zranenia najmenej 17 osôb. Medzi zranenými sú členovia personálu nemocnice aj rodiace ženy.
  • Humanitárne koridory: Z viacerých obliehaných miest prebieha evakuácia civilného obyvateľstva. Kadiaľ vedú humanitárne koridory na Ukrajine? Pozrite si mapy z vojny.
  • Čína sa začína ozývať: Čína, ktorá odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu, vyhlásila, že za zvyšovanie napätia medzi Kyjevom a Moskvou môže Severoatlantická aliancia pod vedením Spojených štátov. V reakcii na dianie na Ukrajine zároveň kritizovala americký zákaz dovozu ropy, plynu a uhlia z Ruska.
  • Nové britské sankcie: Veľká Británia predstavila nové sankcie voči Rusku v oblasti leteckej dopravy. Londýn zakáže vývoz tovaru súvisiaceho s leteckým a vesmírnym priemyslom. Okrem toho plánuje zadržať každé ruské lietadlo, ktoré pristane na letisku v Spojenom kráľovstve.

Zo zahraničných webov:


Prví spojeneckí vojaci by mohli prísť o týždeň, niektorí budú zatiaľ v stanoch

Vojnu za hranicami Slovenska si časť ľudí začne onedlho všímať aj cez historicky prvé nasadenie spojeneckých vojsk na našom území. Ich úlohou bude pôsobiť odstrašujúco a signalizovať, že útok na Slovensko je útokom na celé NATO.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to najväčší krok pre obranu Slovenskej republiky od jej samostatnosti,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Súhlas s príchodom spojencov schválila vláda a budúci týždeň by mal o zámere hlasovať aj parlament. Naď očakáva bezproblémové hlasovanie.

Zámer hovorí o príchode Čechov, Holanďanov, Poliakov, Slovincov, Američanov a Nemcov. Dokopy by ich malo byť maximálne 2100, reálnejší počet je však podľa Naďa do 1500 vojakov. Najviac by malo prísť Nemcov. Práve tí budú spoločne s Holanďanmi obsluhovať systém protivzdušnej obrany Patriot.

Dĺžka pôsobenia spojencov na Slovensku vopred dohodnutá nie je. Obranní analytici však predpokladajú, že pôjde o niekoľko rokov.

  • Bude nám stačiť 2100 vojakov: Vytvorenie medzinárodného kontingentu NATO na Slovensku v rámci operácie Predsunutá prítomnosť treba vidieť najmä ako záväzok aliancie chrániť svojich členov. Aliancia posilňuje celé svoje východné krídlo a preto nemožno vnímať 2100 vojakov osamotene, ale ako súčasť celkového zvyšovania obranyschopnosti východnej hranice.
  • Opozícii aj trollom došla zlosť: Zdalo by sa, že opozícii, trollom i ďalším, ktorí pri zmienke o cudzích vojskách na Slovensku volali „apage satanas“, akoby došli hnev aj zlosť. Na (prvý) pohľad im ruská invázia na Ukrajinu dych vyrazila natoľko, že schválenie predsunutej prítomnosti NATO na vláde ich nijako zvlášť nevyrušilo. Zatiaľ. Ticho však pominie, píše Peter Schutz.

Ukrajinec pozná vokatív, Rus nie. Ukrajinčina je podobnejšia slovenčine než ruštine

Iná abeceda, ale podobné slová. Ukrajinci utekajúci na Slovensko nemajú problém dohovoriť sa. Slovenčina má s ukrajinčinou viac spoločných slov než s ruštinou.

SkryťVypnúť reklamu

"Ruština je jazyk vrahov, ukrajinčina jazyk bojovníkov," hovorí ukrajinský profesor Feliks Šteinbuk, ktorého prvým jazykom bola ruština. Už dva roky sa učí slovenčinu a vysvetľuje, že tieto dva jazyky majú k sebe bližšie.

Presne 68 percent slovenských a ukrajinských slov má rovnaký alebo veľmi podobný základ. Pri ruštine a ukrajinčine je to o šesť percent menej.

Podľa Svitlany Pachomovovej z Inštitútu ukrajinistiky Prešovskej univerzity je mylné myslieť si, že ukrajinčina a ruština sú si také podobné ako čeština so slovenčinou. Rozdiel je však v tom, že kým pre časť Ukrajincov je ruský jazyk ich prvým alebo druhým jazykom, ktorý ovládajú od detstva, doteraz nemali dôvod učiť sa slovenčinu.

V krátkosti z domova:

  • Čudné akreditácie čelia kritike: Ludvík Juříček získal v roku 2018 titul profesor v odbore bezpečnostné služby, no už o dva roky garantoval študijný program manažment na vysokej škole DTI v Dubnici. Nie je to jediný prešľap Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo, ktorá v posledných dňoch čelí obrovskej kritike.
  • Kontrola nákupu Sputnika nič nenašla: Nákup ruských vakcín Sputnik V, ktorý pred rokom odštartoval koaličnú krízu a viedol k odchodu Igora Matoviča z kresla premiéra, bol v poriadku. Aspoň z hľadiska verejného obstarávania. ÚVO však nijako nehodnotil, či bola zmluva, ktorú dohodli Matovič s Krajčím, pre Slovensko výhodná. Kontroloval len to, ako obaja politici nakupovali.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 11 712 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 23 090 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 513 pacientov, pribudlo aj 36 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 68 ľudí. Od 14. marca sa rušia kapacitné obmedzenia na hromadných podujatiach i obmedzenia prevádzkových hodín. Nosenie respirátorov bude naďalej povinné.

SkryťVypnúť reklamu

Končí, až keď musel. Odchod McDonald's Rusov riadne zabolí, milujú ho

V uplynulých dňoch desiatky firiem z celého sveta, od Ikey cez Google, Apple až po automobilky ako Volkswagen, iniciatívne a bez nariadení od západných vlád svojim odchodom potrestali Rusov.

McDonald's tento morálny aspekt dlhé dni ignoroval a odchod oznámil až vtedy, keď už nemal na výber. Hrozilo mu reputačné fiasko, ktoré mu mohlo ublížiť podstatne viac ako dočasný odchod z ruského trhu. Na sociálnych sieťach sa šírili v posledných dňoch hashtagy #BoycottCocaCola či #BoycottMcDonalds, ktorými spotrebitelia vyzývali k masovému bojkotu týchto značiek na Západe.

Podľa nich McDonald's hanebne podporuje ruskú vojnovú mašinériu a dáva prednosť tržbám z Big Macu pred životmi nevinných civilistov na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie McDonald's je výsledkom pragmatického uvažovania nadnárodnej korporácie, ktorá si jednoducho zvolila menšie zlo. A v hre nebola iba reputácia.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Ukrajinci by pracovnému trhu mohli pomôcť: Slovenský pracovný trh by nové posily uvítal. Dlhodobo sa nedarí obsadiť 80- až 100-tisíc pracovných pozícií. Ľudia chýbajú najmä v nízkokvalifikovaných profesiách, ako je operátor výroby či pomocný pracovník v sklade. Preobsadenie týchto pozícií občanmi z Ukrajiny je podľa Branislava Jančušku z agentúry Grafton Slovakia možné, ba priam žiaduce.
  • Špekulácia vyhnala nikel do extrémov: Cena niklu na londýnskej burze kovov za posledné dva dni vyskočila o 250 percent, čo je najväčší cenový pohyb, aký kedy burza v 145-ročnej histórií zaznamenala. Existujú dva hlavné dôvody, ktoré spôsobili takúto nevídanú situáciu na komoditnom trhu: geopolitická situácia a špekulácia na komoditnom trhu, ktorá vyústila do situácie zvanej short squeeze.
  • Nervozita medzi Čechmi rastie: Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj správanie českých sporiteľov. Tí na pozadí konfliktu začínajú "pchať valuty pod vankúš". Pre pocit neistoty a nestabilitu koruny si ľudia v posledných týždňoch stále viac chodia do bánk vyberať eurá, doláre či švajčiarske franky. Navyše vyberajú násobky zvyčajných súm, ktoré v cudzích menách brali v "normálnych časoch".

KHL opustila zahraničná elita. Fetisov v tom vidí príležitosť pre mladých

Nie je jednoduché zbaliť sa a odísť, ukončiť zmluvu. Viacero zahraničných hráčov však v uplynulých dňoch jednostranne ukončilo svoje pôsobenie v ruských kluboch Kontinentálnej hokejovej ligy. Z obáv o bezpečnosť, ale aj na protest proti invázii Ruska na Ukrajine tak z KHL odchádzajú elitní hokejisti.

SkryťVypnúť reklamu

„Náš hokej sa v minulosti rozvíjal aj bez legionárov. A keď sme prišli na medzinárodnú úroveň, dosiahli sme dobré výsledky. Mali sme vlastný štýl. Boli sme nezdolateľní až dovtedy, pokiaľ neprišlo k integrácii. Takže teraz pri podpore krajiny máme možnosť dať deťom hokejky a korčule, aby si hokej vyskúšali,“ komentuje situáciu legenda ruského hokeja Viačeslav Fetisov.

Fetisov mal vždy blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V minulosti bol ministrom športu. Aj po tom, čo vo vláde skončil, mal stále vysoké funkcie v ruskom športe. Aktuálne je poslancom Dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko.

Keďže hlasoval za uznanie samostatnosti Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky, Európska únia naňho uvalila sankcie. Fetisov vie, že odchod legionárov a osobností nie je pre ruský hokej a KHL jedinou ranou. A ruský hokej bude čeliť novým prekážkam.

SkryťVypnúť reklamu


V kyjevskej zoo ľudia stále chránia zvieratá. Výbuchov sa najviac bojí slon

Slona Chorasa tak desia výbuchy, že mu museli podať sedatíva. Zebry držia vnútri po tom, ako v panike zo zvukov streľby vrazili v behu priamo do oplotenia. Samica lemura Maya zostala taká ochromená, že opustila svoje novonarodené mláďa, čím ho takmer zabila.

Zoologické záhrady sú často zabudnutými obeťami vojen na celom svete. A vojna sa teraz týka aj Kyjevskej zoologickej záhrady, ktorá je neďaleko kľúčového vojenského zariadenia a zrejme stojí aj v ceste ruského náporu na hlavné mesto.

Zvieratá čoraz častejšie vykazujú známky stresu. Krčia sa pri zvukoch sirén a výbuchoch, ktoré znejú po celý deň. V noci je často počuť streľbu.

Zhruba päťdesiat zamestnancov a približne tridsať členov ich rodín sa presťahovalo do rozsiahlej zoo, aby sa nepretržite starali o zvieratá. Báli sa toho najhoršieho a zároveň hľadali úkryt pred útokmi vo svojich vlastných štvrtiach.

SkryťVypnúť reklamu

Keď zaznejú sirény, ukrývajú sa v provizórnych krytoch zoo: jeden je vo vtáčej voliére, druhý v nedokončenom akváriu.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Amazonský prales sa mení na savanu: Namiesto bujných stromov, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí, budú kríky, tráva a suchá pôda. Amazonský dažďový prales sa blíži k bodu, z ktorého niet návratu. Na prevažnej väčšine svojej rozlohy stráca prirodzenú odolnosť proti škodám, ktoré mu spôsobujú aj ľudia. Niektoré bujné zalesnené časti by sa preto mohli premeniť na vyprahnuté trávnaté savany.
  • Záhadné ochorenie mozgov v Kanade: V kanadskej provincii New Brunswick trpí 48 pacientov nevysvetliteľným ochorením mozgu. Prípady sa objavovali minimálne posledné dva roky, počas ktorých boli pacienti výrazne nespokojní s vyšetrovaním miestnych zdravotníckych úradov. Podľa poslednej oficiálnej správy zdravotníkov sa v New Brunswicku nevyskytuje žiadna záhadná choroba.
  • Objavili vrak lode Endurance: Loď Endurance sa potopila pred viac ako sto rokmi. Odvtedy ju nikto nevidel. Teraz ju konečne objavili morskí archeológovia z expedície Endurance22. Hoci vrak leží tri kilometre pod hladinou, je skvele zachovaný, vyzerá takmer ako v novembrový deň v roku 1915, keď loď klesla ku dnu.

Rozhovory ZKH

Ako sa podarilo nájsť 110 miliónov rokov starého jaštera v jantári? Čo má spoločné s dnešnými jaštericami? Čo mu v Mjanmarsku komplikovalo prácu? Prečo sa vrátil na Slovensko? A čo by ešte chcel vo svojej kariére dosiahnuť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s paleontológom Andrejom Čerňanským.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Kuracie mäso môže chutiť exoticky vďaka koreninám, ktoré tak radi používajú obyvatelia Indie. Pripravte si pálivé kuracie karí.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu