Proruský donášač Bohuš Garbár daroval v roku 2016 extrémistickej ĽSNS 10-tisíc eur. Ďalší zadržaný Jozef Mihalčin pracoval ako asistent poslanca Miroslava Suju v čase, keď bol Suja v ĽSNS. Viacerí ľudia, ktorých polícia zadržala pre spoluprácu s ruskými tajnými službami, mali blízko k fašistom z ĽSNS a Republiky.
Fungovať tak mohli roky a brali za to peniaze. Ruskí špióni pôsobili a pôsobia aj na Slovensku, teraz za vyzvedačstvo v prospech Ruska policajti zadržali štyri osoby. Čo sa teda dialo, kto vyzvedal, čo zistil a aké tajné informácie odovzdával, ale aj čo sme urobili s ruskými tajnými na Slovensku a čo urobiť plánujeme, sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Okolité močiare, zničené mosty. Čo rozhodne pri obrane Kyjeva?
- Za vyzvedačstvo zadržali štyri osoby, točili sa okolo ĽSNS a Republiky
- Vymieňa hrivny za eurá. Za hrivny chce na Ukrajine kúpiť cestoviny pre Kyjev
- Nie je to len vojna. Štyri dôvody, prečo čínske akcie zachvátila nevídaná panika
- Rozhodne materiál? Vlhovej lyže nekopírujú terén ako Shiffrinovej
- Akoby som si skočil po pivo. Ale až keď nebudem prezidentom, ľutoval sa Putin
Okolité močiare, zničené mosty. Čo rozhodne pri obrane Kyjeva?

Ukrajinské hlavné mesto je ťažké ubrániť, Kyjev je totiž veľmi veľký. Preto nie je možné ho celkom ochrániť pred ruským raketami, ktoré na obytné štvrte dopadajú od 24. februára, keď sa začala ruská invázia.
Na druhej strane má poloha mesta pri obrane aj výhody. Rieky a mosty cez ne sú pri vstupoch do mesta. Dajú sa zničiť a potom mesto účinne brániť.
Generál Serhyj Kňazev má na starosti obranu hlavného mesta. Keď v riadiacom centre vysvetľuje, akým spôsobom budú postupovať pri blížiacej sa ruskej ofenzíve, stojí pred veľkou interaktívnou obrazovkou, kde v posledných dňoch sledovali postup ruských jednotiek.
Videli, ako k mestu mieril vojenský konvoj dlhý viac ako 60 kilometrov, ako sa minulý týždeň začal rozptyľovať v okolí mesta. Ukrajinská armáda proti nemu zasiahla a už nie je hrozbou, tvrdí generál.
Kyjevčania sa hlásia do teritoriálnej obrany, opevňujú ulice, pripravujú sa na pouličný boj. Do boja sa hlásia muži, ktorí ešte pred tromi týždňami pracovali v kanceláriách. Jurij Malinskyj sa vrátil z Holandska, kde pracoval ako profesionálny vodič, aby sa pridal k obrane. Pred štyrmi dňami ruská raketa zabila jeho mladšieho brata.
„Bratovo telo som identifikoval len podľa oblečenia,“ povedal pre web al-Džazíry bývalý dôstojník ukrajinského letectva. „Máme tu mužov, ktorí nikdy nešli do vojny, doteraz nikdy nevystrelili ani guľku, nepočuli zvuk samopalu, ale všetci sme pripravení. Verte mi, takúto morálku som nikdy nemal a nikdy som nebol takto pripravený,“ hovorí.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský spravodaj: Situácia v okolí Kyjeva sa zhoršuje, v meste začína zákaz vychádzania a v blízkom Irpine zahynuli ďalší novinári. Z Mariupoľu na pobreží Azovského mora po dňoch obliehania odišlo asi dvetisíc áut, úspešná bola aj evakuácia z mesta Sumy na severovýchode krajiny. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
- Mapy ruských útokov: Na okrajových častiach Kyjeva pokračujú boje, ruské rakety poškodili aj školu a nemocnicu v Charkove. Pozrite si mapy z ruskej vojny na Ukrajine.
- Raketové útoky na Kyjev: Ruské rakety zasiahli v Kyjeve niekoľko obytných výškových budov, zomreli dvaja ľudia. Ostreľovanie zasiahlo kyjevskú Svjatošynskú štvrť. Gubernátor Kyjevskej oblasti Oleksij Kuleba povedal, že ruské jednotky v noci znásobili ostreľovanie v mestách Irpiň, Buča a Hostomeľ.
- Európski premiéri v Kyjeve: Český premiér Petr Fiala, poľský premiér Mateusz Morawiecki, slovinský premiér Janez Janša a poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski pricestovali do Kyjeva. Ich návštevu označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za silný prejav podpory pre Ukrajinu.
- Rusko opúšťa Radu Európy: Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Moskva spustila procedúru na vystúpenie z Rady Európy a tento krok oficiálne oznámila generálnej tajomníčke organizácie Mariji Pejčinovičovej Buričovej. Rada Európy Rusku pozastavila členstvo po invázii na Ukrajinu.
- Ruské sankcie na predstaviteľov USA: Rusko uvalilo sankcie na amerického prezidenta Joea Bidena a ďalších dvanásť predstaviteľov americkej administratívy. Sankcie sú podľa Moskvy reakciou na to, že Spojené štáty zakázali vstup na svoje územie najvyšším predstaviteľom Ruskej federácie.
- Odvážna ruská demonštrantka: Hlavné večerné spravodajstvo ruskej štátnej televízie na krátko v pondelok narušila zamestnankyňa štátneho Kanála 1 Marina Ovsjannikovová, ktorá nakráčala do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom. Na obrazovke sa objavila, keď hovorila moderátorka, pričom mala v rukách transparent s anglickým nápisom „nie vojne“ a následne odkazom, aby ľudia neverili ruskej propagande.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Amerika potrebuje lepší plán na boj s autokraciou
- The New York Times: Beztrestnosť za vojnové zločiny v Sýrii vrhá na Ukrajinu pochmúrny tieň
- Project Syndicate: Putinov „Lebensraum“
Za vyzvedačstvo zadržali štyri osoby, točili sa okolo ĽSNS a Republiky

Polícia počas dvoch akcií s názvom Matrioška a Kaťuša zadržala štyroch ľudí podozrivých zo spolupráce s ruskými tajnými službami GRU.
Najdlhšie s nimi spolupracoval Pavel Bučka, ktorý bol prorektorom na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Špecializovaný trestný rozhodol, že ho budú vyšetrovať väzobne.
„V prípade bývalého prorektora išlo o dlhodobo platenú spoluprácu zo strany ruskej vojenskej rozviedky. Ak by nešlo o dôležité informácie, zrejme by s ním v takom rozsahu a takom časovom vymedzení nespolupracovala,“ povedal na tlačovke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Ďalší zadržaní mali blízko k dezinformačnej a extrémistickej scéne na Slovensku. Je medzi nimi napríklad Bohuš Garbár, ktorý sa priznal, že bol spravodajským kontaktom pre ruskú rozviedku. Prispieval pre dezinfoportál Hlavné správy a strane ĽSNS v rokoch 2015 a 2016 daroval po desaťtisíc eur.
Ďalším zadržaným je Jozef Mihalčin, bývalý asistent poslanca Miroslava Suju (teraz Republika), ktorý sa podľa polície pokúšal dostať k utajovaným častiam správ SIS. Posledným je siskár Bohuš M.
- Otáznik nad vyhostením ruských diplomatov: Keďže vzťahy s Ruskom po Ukrajine už nemôžu byť horšie, nad vyhostením troch diplomatov je jediná pochybnosť: Prečo len traja? Exemplárne by bolo päť či desať, veď pre špionáž nejakých vypovedali zo SR už dávnejšie. A nevzali si z toho poučenie, píše Peter Schutz.
- Putin podpláca aj na Slovensku: Ruská alternatívna armáda má svojich hovorcov aj na sociálnych sieťach. Bez elementárnej empatie k utrpeniu napadnutých, k bolesti z odlúčenia, z dlhej cesty vyhnaných, k malým batohom, do ktorých sa nezmestia životy, k deťom, ktoré sa rodia, keď ruská armáda bombarduje strechy nad hlavami. Robia všetku tú obhajobu neobhájiteľného z čistého presvedčenia? Alebo sú za to platení ako členovia Putinovej armády stovkami eur potajomky z vreciek? Pýta sa šéfredaktorka Beata Balogová.
Vymieňa hrivny za eurá. Za hrivny chce na Ukrajine kúpiť cestoviny pre Kyjev

Stojí v kúte kuchynky a nad košom šúpe malý uvarený zemiak. Natália Kabaňuk z Kyjeva prišla na Slovensko iba v nedeľu. Okrem detí mohol prísť aj jej manžel.
"Je invalid, tak ho pustili," povie placho a sklopí zrak. Napriek smútku, že jej manžel je telesne postihnutý, netají radosť, že sú celá rodina spolu a v bezpečí.
Natália je jedna z vyše dvoch desiatok Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou a sú ubytovaní v hosteli Skautský dom v Banskej Štiavnici.
Jeho správca Martin Macharík vraví, že väčšina z nich mala pri príchode na Slovensko len ukrajinské hrivny, ktoré u nás žiadna banka nezamieňa za eurá. Aby týmto ľuďom pomohol, rozhodol sa, že im bude meniť ukrajinskú menu. Eurá im dáva z vlastného vrecka.
A hrivny? Verí, že raz sa mu ich podarí dostať na Ukrajinu, kde za ne kúpi napríklad cestoviny pre obyvateľov Kyjeva, ku ktorému sa približujú ruské vojská.
- Ako sabotovať pomoc Ukrajincom: Pomoc utečencom a Ukrajine sa ešte len začína, čo vie isto aj Maroš Žilinka. Nebráni mu to však povedať, že takýmto pomáhaním si akési bližšie neurčené entity v štáte neplnia povinnosť slúžiť svojim občanom. Zaujímavé, paragraf na službu cudzej moci máme, ale na službu cudzej bezmocnosti nie, píše Zuzana Kepplová.
- Vláda to zasa prehnala s dobrými úmyslami: Ak niekto naozaj niekedy podľahol ilúzii, že na prepuknutie blahobytu stačí nekradnúť, „antikorupčná vláda“ ho za uplynulé roky azda vyviedla z omylu. No a uplynulé týždne nás zasa raz učia, že na víťazstvo dobra nestačia ani ambiciózne reči. Lepšie povedané, neraz aj škodia. Príkladov je viac, než by sme chceli, ten aktuálny sa týka už niekoľko týždňov omieľaného „lex Ukrajina“, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Vojaci NATO na Slovensku: Na Slovensku bude pôsobiť do 2100 vojakov Severoatlantickej aliancie. Tzv. posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území Slovenska odsúhlasila parlament.Zo 134 prítomných poslancov návrh podporilo 96, 15 bolo proti, zdržalo sa 22 poslancov a jeden nehlasoval.
- Proces v kauze Dobytkár: Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dočítal obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 9 654 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 19 417 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 476 pacientov, pribudlo aj 29 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 109 ľudí.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
⚔️ Ukrajinský spravodaj o dôležitých udalostiach z vojny. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Nie je to len vojna. Štyri dôvody, prečo čínske akcie zachvátila nevídaná panika

Čínske akcie prežili v pondelok najhorší deň od globálnej finančnej krízy. Index Hang Seng China Enterprises klesol v priebehu jedného dňa o 7,2 percenta, čo je najvýraznejší prepad od novembra 2008. Technologický Index Hang Sang Tech odpísal dokonca 11 percent.
Akcie čínskych spoločností idú z kopca nadol už od minulého roka, ale posledné dni sú testom nervov pre nejedného investora. Populárne firmy skončili hlboko v mínuse. Alibaba, Baidu či JD.com len v pondelok stratili 10 percent. Výplach sa nevyhol ani čínskym automobilkám. Akcie spoločnosti Nio oslabili o 12 percent, Li Auto a XPeng oslabili o 20 percent.
V medziročnom porovnaní sú poklesy tragické a nepochopiteľné, pretože mnohé čínske spoločnosti sú zdravé a majú rentabilný biznis. Príkladom je Alibaba, ktorej akcie medziročne odpísali už 67 percent, Baidu 57 percent a automobilka Nio, ktorá dostala prezývku „čínska Tesla“ oslabila o 68 percent.
Nervozita na trhu v dôsledku vojny na Ukrajine nie je ani zďaleka jediným dôvodom. Čo teda treba hľadať za výraznými prepadmi? INDEX sa pozrel na štyri hlavné dôvody.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako na daň z dividend: Keďže posledné dva roky akciové trhy rástli do nebies, mnohí Slováci si uvedomili, že svoje úspory v bankách môžu zhodnotiť oveľa lepšie. Založili si preto investičné účty u obchodníkov s cennými papiermi a začali obchodovať s akciami, investovali do ETF fondov, prípadne experimentovali s kryptomenami. Pred blížiacim sa termínom daňových priznaní za rok 2021 INDEX zmapoval, ako majú drobní investori postupovať.
- Odborári hrozia generálnym štrajkom: Odborový zväz KOVO začne organizovať v súvislosti s aktuálnou sociálno-ekonomickou situáciou mítingy a protestné akcie v regiónoch. V prípade ich neúspechu nevylučuje vyhlásenie generálneho štrajku v máji.
- Rusko obmedzí export obilnín: Rusko chce obmedziť export jačmeňa, žita a pšenice, aby zabezpečilo dostatočné dodávky pre svojich občanov a chránilo ich pred prudkým zvýšením cien, tvrdí ruská vicepremiérka Viktoria Abramčenková. Reštrikcie budú platné do 30. júna. Dotknú sa tiež kukurice a obilnej zmesky. Moskva tiež zakáže vývoz cukru, ktorý bude trvať do konca augusta.
Rozhodne materiál? Vlhovej lyže nekopírujú terén ako Shiffrinovej

Petra Vlhová zažije posledný týždeň sezóny. Štyri preteky, ktoré rozhodnú o tom, či slovenská lyžiarka obháji veľký krištáľový glóbus. Na vedúcu pretekárku celkového poradia Mikaelu Shiffrinovú stráca 56 bodov. Vo finále Svetového pohára v Courcheveli môže získať maximálne 400 bodov.
Vlhová sa v Courcheveli v posledných rokoch trápi. V tejto sezóne sa tam jazdili dva obrovské slalomy. Slovenka skončila štvrtá a piata. Vlani v obrovskom slalome vypadla.
Bilancia Shiffrinovej v posledných troch obrovských slalomoch v Courcheveli je výborná. Dve víťazstvá a jedno druhé miesto. Rozdiel v Courcheveli môžu robiť aj lyže.
„Počas obrovských slalomov sa Petre triasli viac lyže ako Mikaele. Rozprával som sa o tom s Vlhovcami a povedali, že na takom druhu snehu, aký bol v Courcheveli sa už trápia štyri roky,“ prezradil Vlhovej bývalý tréner Rastislav Mažgút.
Materiál Američanky môže byť napokon kľúčový. „Jej lyže Rossignol sa viac rozkmitajú a nekopírujú terén ako Atomic, ktoré má Shiffrinová,“ dodal.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Akoby som si skočil po pivo. Ale až keď nebudem prezidentom, ľutoval sa Putin

Milí spoluobčania. Lúčim sa s vami, dnes končím ako váš prezident, vravel Boris Jeľcin niekoľko minút pred koncom roka 1999. Ešte stihol odkázať, že nové voľby budú o tri mesiace a že dovtedy bude jeho zástupcom Vladimir Vladimirovič Putin - a Rusi už vypínali telky.
Utekali na námestia oslavovať príchod nového roka. Jeho posledné slová možno ani nevnímali, medzi pohárikmi vodky a šampanského nebol čas analyzovať, čo sa práve stalo a čo to bude pre Rusko znamenať.
Jeden z tých, čo boli vtedy v strehu, bol režisér Vitalij Manskij. V ruskej štátnej televízii viedol oddelenie dokumentov a práve nakrúcal film o Jeľcinovi. Jeho rozhodnutie abdikovať ho však neočakávane priblížilo k Putinovi, vďaka čomu sa mu podarilo nakrútiť exkluzívne zábery.
Najprv z nich zostrihal film, ktorý chcel Putin využiť na svoju prezentáciu. Politická situácia sa však prudko zmenila a Manskij bol vylúčený z jeho okruhu. Po rokoch sa vrátil do strižne už ako nezávislý režisér a na materiál sa pozrel znovu. Zrazu ho pochopil. Uvidel v ňom to, čo vtedy ešte nevidel. Vznikol tak film Svedkovia Putinovi.
V krátkosti z kultúry:
- Febiofest podporí Ukrajinu: Tridsaťpäťročná Nataša je úspešná a bohatá. V Putinovom Rusku sa rozhodne založiť nezávislú televíznu stanicu Dožď, ktorá sa stáva ostrovom politickej i sexuálnej slobody. Bojuje na fronte vojny medzi Pravdou a Propagandou. Aj dokumentárny film Nahovno práca ponúkne špeciálna sekcia venovaná Ukrajine na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest v Bratislave.
- Potrebujeme odporúčanú literatúru: V školách sú najlepšie tie knihy, ktoré sa čítajú pod lavicou. A veru, neviem o prípade, že by niekto pod lavicou čítal Slávy dcéru. Zato napríklad Troch pátračov, ktorých v detstve miloval aj minister školstva Branislav Gröhling, by sme pod lavicami našli aj dnes. Ako sa vo svojej funkcii pozerá na povinné čítanie? A bude sa systém v rámci reformy školstva meniť?
- Novinky na Netflixe a HBO Max: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Rozhovory ZKH

Ako vznikal proruský zoznam? Za čo ho žaluje Ľuboš Blaha? Ako sa zmenil proruský naratív po začatí vojny na Ukrajine? A prečo ESET dráždi časť politikov, ktorí ho obviňujú z financovania kampaní a politiky? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michalom Trnkom, majiteľom a CEO firmy Gerulata Technologies.
Podcasty SME
- Ako šafránu: Je jediným moslimom v rodine, necíti sa však osamelý
- Všesvet: Pandémia urobila z preplneného turistického ostrova Bali pokojný raj
- Pravidelná dávka: William Paley a nepochopený argument Boha-hodinára
Karikatúra

Recept dňa

Mrkváčik, roláda aj taštičky. Ponúkame vám skvelé recepty na koláče a torty s mrkvou.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
