Putin by získaním Donbasu prehral. Aj východní Nemci utekali na Západ
Medzi Poľskom a Spojenými štátmi došlo k nedorozumeniu, hodnotí v rozhovore pre SME bývalý diplomat Petr Kolář. V minulosti pôsobil ako český veľvyslanec vo Washingtone aj v Moskve.
Aktuálne slová Volodymyra Zelenského, ktorý už netrvá na členstve v NATO a je ochotný rokovať s Ruskom o Donbase, sú podľa neho pre Kremeľ dobrou východiskovou stratégiou.
„Obávam sa však, že Putin dovidí na horizont. Z dlhodobého hľadiska by bolo získanie Donbasu jeho prehrou. Všetci vieme, ako to vyzeralo v rozdelenom Nemecku. Východní Nemci utekali do západného Nemecka, nebolo to naopak.“
Zranené dieťa často rozplače aj profesionálov
Od roku 2010 sa zúčastnil na šiestich misiách. Pomáhal na Haiti, ktoré zastihla prírodná katastrofa, a pôsobil aj v Jemene, kde prebiehal vojnový konflikt.
"Napriek tomu, že konflikt na Ukrajine prebieha určitým spôsobom od roku 2014, možno aj dlhšie, nikto z miestnych zdravotníkov nemohol byť pripravený na to, čo sa tam aktuálne deje. Je to vojnová medicína, na ktorú potrebujete určité školenie, cvičenie a štúdium. Zo dňa na deň sa im zmenilo spektrum pacientov," hovorí pre SME chirurg Tomáš Šebek , ktorý je súčasťou zdravotníckeho tímu organizácie Lekári bez hraníc.
Nie je to ako vo filme. Raneného stokilového vojaka si neprehodím cez plece
Ukrajinec Dmytro Savčenko je vyštudovaný zubár. Po ruskej invázii na Ukrajinu pôsobí vo vojenskej nemocnici v meste Rivne. Učí vojakov, policajtov aj civilistov, ako po paľbe odtiahnuť ranených.
Mŕtvych a ranených videl už v roku 2014 na Námestí nezávislosti v Kyjeve, keď policajné zložky strieľali do demonštrantov.
"Nefunguje to ako vo filmoch, že niekto beží a prehodí si raneného človeka cez plece. Napríklad ja mám 62 kíl. Vytrénovaný vojak s celým výstrojom môže mať aj sto kíl. Je nereálne, aby som ho odniesol," vysvetľuje. Najťažšie je rozhodnúť sa, komu ešte pomôžete a komu nie, dodáva.
Rusi Bibliu nečítajú, no Putinov strážny anjel je fanatik, čo posväcuje rakety
Svetové univerzity robia veľkú chybu, ak dnes rušia semináre veľkých ruských spisovateľov. V ich dielach je všetko, dokonca aj jednoduchá odpoveď na vojnu.
Putin je však čitateľom iných kníh. Súznie najmä s fanatickým patriarchom Kirillom, ktorý chrlí síru a šíri apokalyptické bludy.
Aj na Slovensku predstavitelia kresťansko-konzervatívnych kruhov dlhé roky velebili Putina a doteraz sa za to neospravedlnili, hovorí spisovateľ Michal Hvorecký.
Štát sa snaží, ale nefunguje pružne a flexibilne. Procesy trvajú veľmi dlho
Jedlo, pitie, pokoj a teplo. To sú podľa psychologičky, ktorá pomáha utečencom z Ukrajiny, tie najzákladnejšie potreby pre ľudí v zúfalej situácii.
"A veľa ľudí, aj keď iba prechádzajú cez hranice, potrebuje psychologicky stabilizovať," vysvetľuje pre SME psychologička Shoshana Chovan.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine trávila víkendy ako dobrovoľníčka na hranici. Spolu s ďalšími známymi sa snaží pomôcť Ukrajincom, ktorí prichádzajú do Košíc a hľadajú bezpečné útočisko.
Rusi nás naučili iba jednu vec. Putin vie, že to nie je sexy
Ešte si to nechce pripustiť, ale už s tým v duchu kalkuluje. Má zdôvodnené, prečo by ochotne šiel bojovať a prečo by sa vzdal blahobytu.
Celú vojenskú službu síce prežil na hokejovom štadióne a jediné, čo ho vtedy trápilo, bol chlad, ale vie si predstaviť, že do ruky vezme zbraň. Napokon, s úsmevom zvykne hovoriť, že vždy keď o niečom nakrúca film, niečo podobné sa mu stane aj v osobnom živote. A ľudí, ktorí trpeli chudobou a diktatúrou, mal už pred kamerou dosť.
Pozná dobre aj osudy utečencov, jednu z nich práve s manželkou ubytoval doma. "Viem, že po všetkých praktických problémoch, ktoré teraz má, ju ešte čaká veľká psychická bolesť," hovorí režisér Jaro Vojtek.
Miliardy z EÚ neznížili rozdiely medzi východom a západom
Európske peniaze vo forme štrukturálnych a investičných fondov môže Slovensko čerpať už osemnásť rokov. Do krajiny za ten čas pritiekli desiatky miliárd eur.
Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Vladimír Šucha hovorí, že s eurofondmi má Slovensko od začiatku jeden zásadný problém.
„V mnohých prípadoch eurofondy kompenzujú štátny rozpočet, často aj v komplikovaných malých položkách, na ktoré vôbec nie sú určené,“ hovorí s tým, že systém sa tak zbytočne byrokratizuje.
„Akoby sme sa nevedeli poučiť z vlastných chýb a pozrieť sa na príklady dobrej praxe v každej z okolitých krajín,“ vysvetľuje Vladimír Šucha v rozhovore pre INDEX.
Hraničná situácia všetkých uprace
Musela ísť študovať biológiu, aby pochopila, že chce robiť alternatívne divadlo. Pôsobila v činohre, zahrala si v zahraničných produkciách, vo Frankensteinovi, do slovenského jazyka vniesla spojenie „lámač sŕdc“, získala popularitu v Búrlivom víne.
A mnohým deťom v nemocniciach priniesla radosť ako klaunka.
Práve pri práci pre Červené nosy sa Edita Borsová naučila zvládať trápnosť aj pády a údery. Na trápnosť radí poodstúpiť a priznať si ju. „Úprimná reakcia je začiatkom niečoho nového, čo funguje a odmenou je smiech publika,“ vysvetľuje.
Fyzické klaunské zručnosti využila aj pri nakrúcaní nového seriálu televízie Joj Ultimátum.
Ak si nájdete v moči krv, nepanikárte. Príčin môže byť mnoho
„Ak ide o pitný režim, ľudia sa delia na dve skupiny – jedna sa zanedbáva, pije málo, často len pohár vody za celý deň a je jej to jedno. Ľudia z druhej majú v telefónoch nainštalované rozličné aplikácie a sledujú si denný príjem tekutín. Pre istotu pijú príliš veľa. Denne tak vypijú aj šesť alebo sedem litrov vody,“ hovorí pre SME urológ Ján Švihra, ktorý pracuje v Univerzitnej nemocnici v Martine.
A vzápätí dodáva, že správny nie je ani prvý postup, ani druhý.
Ovečkin bol symbol ruskej propagandy, kritiku si zaslúži

Nepatrí k športovcom, ktorí sa vyhýbajú nepríjemným témam. Veľmi intenzívne sleduje aj politické dianie a často sa k celospoločenským otázkam vyjadruje aj na sociálnych sieťach.
Jednoznačne odsúdil vojnovú inváziu Ruska na Ukrajine ako aj obhajobu Putinovho režimu. Kapitán hokejistov Spišskej Novej Vsi Branislav Rapáč sa v otvorenom rozhovore pre Sportnet vyjadril aj k tomu, prečo podľa neho veľa ľudí na Slovensku verí konšpiračným webom, hoaxom či extrémistom.
Rozhovory ZKH
- Majiteľ firmy Gerulata Technologies Michal Trnka: Blaha vedie náš zoznam, lebo je extrémne úspešný
- Predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček: Štát je zavalený, utečencov nevie rýchlo riešiť
- Onkológ Štefan Korec: Predajcovia alternatívnych doplnkov na liečbu rakoviny by mali ísť do basy
Podcasty SME
- Ľudskosť: Musíme sa zbaviť snov o Rusku a začať uvažovať strategicky, hovorí bývalá diplomatka a predsedníčka Živeny Magda Vášáryová.
- Index: Plynová závislosť od Ruska sa musí skončiť, doteraz sme boli nepoučiteľní, apeluje energetický expert Karel Hirman.
- Dejiny: Rusko stratilo svoju pamäť, stráca i slobodu, hovorí Štěpán Černoušek, šéf českej pobočky združenia Memorial.

Beata
Balogová
