SME

Ranný brífing: Fico na slobode, Kaliňák zadržaný a Putin sa už chytil sám

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Polícia na 108 stranách vyčerpávajúco opísala, ako si šéf Smeru Robert Fico s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom vybudovali v polícii a finančnej správe systém našich ľudí. Polícia už oznámila, že chce oboch stíhať väzobne.

Vysokopostavení predstavitelia Kremľa však čoraz väčšmi kritizujú ruskú inváziu na Ukrajinu. Rastie počet tých, ktorí rozhodnutie Vladimira Putina považujú za „katastrofálnu chybu“.

Analytici hovoria, že pandémia je momentálne na ústupe, pomaly každý sa už zaočkoval alebo ochorenie prekonal, prípadne oboje. Skončil teda na Slovensku covid? Čo pre nás znamená uvoľnenie opatrení? Čo nás asi môže čakať na jeseň? A budeme sa preočkovávať? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Lišiak: Ak si v piatok alebo počas víkendu kúpite rozšírené tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 380 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak kúpite len za 1,50 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ficovi pomáhal aj Erik Tomáš. Čo hovorí uznesenie NAKA k obvineniu Fica a Kaliňáka?

Mesiac pred marcovými parlamentnými voľbami v roku 2016 vtedajší premiér Robert Fico zo Smeru predstúpil pred novinárov na mimoriadnej tlačovej konferencii.

„Predložím vám dôkazy, že pán Matovič je daňový podvodník a na svoju činnosť používa biele kone,“ snažil sa Fico šéfa OĽaNO zdiskreditovať. Roky po tom však už odmietol povedať, odkiaľ mal informácie, ku ktorým ako premiér nemohol mať prístup.

Odpovede na túto a ďalšie otázky dáva uznesenie NAKA. Polícia v uznesení vysvetľuje dôvody, pre ktoré sú Robert Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák obvinení zo zosnovania zločineckej skupiny, zneužitia právomocí verejného činiteľa a ohrozenia daňového tajomstva.

SkryťVypnúť reklamu

Opisuje, ako Fico a Kaliňák s pomocou členov a nominantov Smeru na vedúcich miestach v polícii a vo finančnej správe zneužívali prístup k neverejným informáciám, aby ich použili proti politickým oponentom – Matovičovi a tiež vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Fico napríklad podľa uznesenia prostredníctvom svojho hovorcu Erika Tomáša, dnes poslanca za opozičný Hlas Petra Pellegriniho, získal z finančnej správy daňové informácie o Matovičovej niekdajšej firme RegionPRESS. Fico ich následne využil na tlačovej konferencii.

Kaliňák pripomienkoval výsledky vyšetrovania seba samého. Ceruzkou dopísal, čo má zistiť vyšetrovateľ

Uznesenie o obvinení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka je vyčerpávajúcim čítaním, ktoré na 108 stranách vysvetľuje, prečo obaja politici Smeru v ostatných dvoch rokoch systematicky spochybňovali kajúcnikov - ľudí obvinených z trestných činov, ale spolupracujúcich s políciou.

SkryťVypnúť reklamu

Práve na základe ich výpovedí polícia opisuje, ako si v polícii a finančnej správe vybudovali systém našich ľudí. V Kaliňákovej kancelárii sa podľa týchto svedectiev museli hlásiť vyšetrovatelia politicky citlivých prípadov, o ktoré sa minister zaujímal. Sám im následne pripomienkoval výsledky ich vyšetrovania. Aj také, ktoré sa týkali jeho samotného.

Aktuálna kauza Súmrak ukazuje fungovanie organizovanej skupiny v polícii na čele s oligarchom Norbertom Bödörom a niekdajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. O skupine hovorí starší prípad Očistec smerujúci na súd. Schému však aktuálne obvinenie rozširuje o nové poschodie, ktoré zabezpečovalo politické krytie a zadávalo úlohy.

Denník SME prináša najzaujímavejšie momenty z výpovedí, o ktorých verejnosť zväčša zatiaľ nevedela.

SkryťVypnúť reklamu
  • Väzba pre Fica s Kaliňákom: Vyšetrovateľ NAKA požaduje, aby Roberta Fica vzali do väzby. Polícia už má k veci spisový materiál a pracuje na podnete na podanie návrhu. V prípade Roberta Kaliňáka prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie do väzby. Podľa polície existuje dôvodná obava, že bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.
  • Fico nebude prvý: Šéf Smeru Robert Fico nie je prvým poslancom, o ktorého vzatí do väzby môže parlament rozhodovať. Najpamätnejším prípadom, keď parlament rozhodoval o prípadnej väzbe poslanca, je hlasovanie z apríla 1999, keď polícia stíhala Ivana Lexu.
  • Hnusné Ficove „náboje“: Najkrajšia je Ficova interpretácia všetkého, čo sa od stredy deje: hnusný politický proces nainscenovaný proti nemu „bandami“ z NAKA a špeciálnej prokuratúry. No jasné, ľahko sa to opisuje, keď to robil sám, čiže znalosť bude dôvernejšieho rázu. Vždy v nejakom vhodnom období: pred prezidentskými aj parlamentnými voľbami, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Nový šéf progresívcov chce viac hlasov: Končí sa éra autentickej progresívnej strany, ktorú predstavovala Irena Bihariová? Bude z Progresívneho Slovenska pravicová strana? Pôjdu progresívne témy do úzadia, aby sa strana neobmedzovala iba na najvernejších fanúšikov? A prečo ide ženu Rómku strana so silným citom k menšinám nahradiť mužom z majority? Michal Šimečka krátko pred snemom strany 7. mája odpovedá na otázky denníka SME.
  • Hlas stále vedie pred Smerom: Voľby by začiatkom apríla vyhrala strana Hlas so ziskom 18,9 percenta. Druhé miesto by obsadil Smer, ktorému by svoj hlas odovzdalo 14,5 percenta voličov. Na treťom mieste by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita, ktorú by volilo 14 percent oslovených, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV Joj Na hrane. Do Národnej rady by sa dostalo osem politických subjektov.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 2 415 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 8 416 testov. V nemocniciach aktuálne leží 1 108 pacientov, pribudlo aj 13 obetí ochorenia Covid-19.

Invázia bola katastrofálna chyba, hovoria si potichu v Kremli. Putin je v diktátorskej pasci

Zatiaľ to stále robia potichu. Vysokopostavení predstavitelia Kremľa však čoraz väčšmi kritizujú ruskú inváziu na Ukrajinu. Rastie počet tých, ktorí rozhodnutie Vladimira Putina považujú za „katastrofálnu chybu“, ktorá Rusko vráti do minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Bloomberg sa pri svojich zisteniach odvoláva na desať zdrojov, ktoré sú dôverne oboznámené so situáciou v Kremli. O napätí medzi ruskou elitou a prezidentom však hovorili pod podmienkou anonymity pre „obavy z možnej odplaty“.

Z Ruska zatiaľ prenikajú správy o masových čistkách v prostredí tajných služieb. Magazín Times už v polovici apríla informoval, že Putin nechal v reakcii na neúspešnú prvú fázu invázie prepustiť alebo zatknúť až 150 príslušníkov spravodajskej služby FSB.

Politológ a expert na globálnu politiku Brian Klaas z University College London je dnes presvedčený, že Putin už spadol do pasce diktátora – stal sa obeťou vlastných lží.

„Stáva sa to vtedy, keď autoritárski vodcovia robia katastrofálne chyby, pretože začnú veriť falošnej realite, ktorú si okolo seba vytvorili,“ uvádza Klaas, ktorý pre svoje knihy a štúdie robil rozhovory s viacerými diktátormi.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinský spravodaj: Vladimir Putin dnes zastavil pokusy o dobytie Azovstaľskej oceliarne v Mariupoli, Ukrajinci zostrelili podľa vlastných informácií štyri ruské lietadlá a niekdajší vodca donbaských povstalcov, vojnový zločinec a prorusky orientovaný Igor Girkin píše o tom, ako sa Rusko nepoučilo a zrejme prehrá aj druhú fázu svojej špeciálnej operácie. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
  • Ukrajinský týždenník: Redaktorka zahraničnej redakcie SME Nina Sobotovičová hovorí o vôbec najväčšej zmene, ktorá nateraz v konflikte nastala, a tou je otvorenie nového vojnového frontu na východe Ukrajiny. Vybrala tiež tri dôležité momenty, ktoré sa posledný týždeň vo vojne udiali na ruskej a tri na ukrajinskej strane.
  • Mariupoľ padol, Azovstaľ obkľúčili: Ruská armáda sa už zmocnila celého obliehaného mesta Mariupoľ na východe Ukrajiny a jedinou baštou odporu je metalurgický komplex Azovstaľ, ktorý je však "bezpečne obkľúčený", uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom. Ten nariadil armáde, aby útoky na metalurgický komplex zastavila a objekt hermeticky uzavrela.
  • Rusi ovládli Rubižne: Ruské jednotky podľa americkej stanice CNN ovládli mesto Rubižne v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Už niekoľko dní majú pod kontrolou aj susednú Kreminnu. CNN píše, že lokalizovala a overila autenticitu videí z týchto miest, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.
  • Vypredaná známka: Ukrajinská pošta vytlačila milión kusov známok s obrázkom ukrajinského bojovníka špeciálnych jednotiek ukazujúceho prostredník ruskej vojnovej lodi. Ukrajinci vytvorili pred poštami dlhé rady, aby si kúpili známky s obrazom, ktorý sa stal symbolom odporu krajiny. Známky sa veľmi rýchlo vypredali.
  • Ďalšie zbrane pre Ukrajinu: Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 800 miliónov dolárov. Americký Nový balík má obsahovať delostrelecké zbrane, húfnice, muníciu a taktické drony.
  • Slovenskí kriminalisti v Kyjeve: Tím slovenských diplomatov a kriminalistov dorazil do Kyjeva. Majú tam vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu a pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Hneď, ako to bude bezpečné, Slovensko plánuje obnoviť činnosť svojho veľvyslanectva.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Pomoc so zdražovaním: Kto má nárok na sto eur a kto to zaplatí?

Vláda po týždňoch čakania predstavila opatrenia, ktorými chce ľuďom pomôcť so zdražovaním. Prvé finančné injekcie by sa k nim mali dostať v júli. Kombinácia jednorazových a systémových riešení vyjde štátnu pokladnicu v tomto roku na 260 miliónov eur, o rok neskôr počíta vláda s výdavkami vyše jednej miliardy eur.

Podľa koaličných lídrov sa výdavky na opatrenia vykryjú úsporami pri riadení štátu, ale aj vyššími daňami pre zhruba stovku firiem, ktoré podľa ministra financií Igora Matoviča napriek koronakíze zažívajú ekonomicky úspešné obdobie.

Proti vyšším daniam už protestuje strana SaS, zvyšné koaličné strany sa však neobávajú, že by zákon zastrešujúci nové opatrenia neprešiel bez podpory liberálov parlamentom. Podporu pre návrhy, ktoré plánujú predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, očakávajú aj z opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Aké možnosti jednorazovej podpory predstavila vláda? Aké dlhodobé príspevky sa menia a ktoré sa môžu medzi sebou kombinovať? INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky ohľadom vládnej pomoci v čase vysokej inflácie.

  • Je doreformované, ide sa rozdávať: Je veľmi pochybné, či si koalícia týmto opatrením politicky pomôže. Rodiny s deťmi ho bezpochyby hmatateľne pocítia, ibaže o dva roky už ho budú považovať za samozrejmosť a ktovie či niekedy pocítia vďaku voči vláde. Na druhej strane, aspoň to bude drahé a v krajine s najhoršou udržateľnosťou verejných financií v EÚ to už nikto nezruší, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Hrozba realitnej bubliny: Keď na prelome rokov 2008-2009 prepukla ekonomická kríza, ceny nehnuteľností na ňu nereagovali hneď, ale postupne klesali ďalšie štyri roky. Boli ukážkou „teórie morských vĺn“, ktoré sa na pobrežie dostanú až po dlhšom čase. Súčasný realitný trh sa správa celkom odlišne.
  • Inflácia ohrozuje čerpanie eurofondov: Stúpajúce ceny stavebných materiálov a pohonných látok spôsobujú problémy aj pri čerpaní eurofondov. Obce, mestá a vyššie územné celky, ktoré o európske peniaze žiadali pred niekoľkými rokmi, môžu po zdĺhavých kontrolách konečne stavať kanalizáciu alebo renovovať školy. Zisťujú však, že schválené dotácie im na ich projekty nemusia stačiť.
  • Koniec ruskej ropy v Nemecku: Nemecko zastaví dovoz ropy z Ruska do konca roka. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že do leta obmedzia ropu na polovicu a do konca roka bude na nule. Potom bude podľa ministerky nasledovať ruský zemný plyn. Nemecko v súčasnosti kupuje 40 percent jeho plynu a štvrtinu ropy z Ruska.

Z Putina chcel urobiť cára. Teraz Saganov bývalý šéf ostro odsúdil vojnu

V minulosti Putina velebil. A nielen to. Navrhoval, aby sa z Ruska stala monarchia a Putina vyhlásili za cára. „Verím, že bude vládnuť ešte 33 volebných období, až pokým nezomrie. Putin by sa mal stať cárom, pretože u nás sa žiadna demokracia neujme. Tým som si istý. Môžete ma aj rozrezať na kúsky, ale Rusov poznám. Tento národ potrebuje cára. Urobme ho z neho,“ tvrdil Oleg Tiňkov v júli 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj by sa novému cárovi aj poklonil a zložil pred ním prísahu vernosti. Reálne navrhoval, aby sa vlády nad Ruskom ujali Putinovci a po skonaní súčasného prezidenta by mala vládu prevziať jeho dcéra.

Teraz sa milionár a bývalý majiteľ tímu Tinkoff, v ktorom jazdil dve sezóny aj Peter Sagan, veľmi kriticky vyjadril o vojne na Ukrajine. Agresiu odsúdil už dávnejšie, no po vyše mesiaci ruskej agresie bol ešte jadrnejší.

„Nevidím jediného človeka, ktorý by mal prínos z tejto šialenej vojny. Zomierajú nevinní ľudia a vojaci. Generáli precitli z opitosti a zistili, že majú armádu na hovno. Ak je takáto armáda, aj všetko ostatné v krajine stojí za hovno, utápa sa v rodinkárstve, lokajstve a úradníckom hnoji?“ napísal Tiňkov na instagrame. Podľa neho je v Rusku 90 percent ľudí proti vojne. Tí, ktorí ju podporujú, sú hlupáci.

SkryťVypnúť reklamu


Viete, čo dýchate? Ani jedno mesto na Slovensku nespĺňa normy WHO

Viete, čo dýchate? Je lepší vzduch v Malackách či v Senici? Najväčším problémom na Slovensku z hľadiska kvality ovzdušia je prach. Ten vypúšťajú predovšetkým domácnosti, ktoré kúria tuhým palivom.

Vysoké koncentrácie prachových častíc môžu byť namerané aj pri frekventovaných cestách a parkoviskách, lokálne sa môže prejaviť vplyv veľkých priemyselných zdrojov, hovorí Kvetoslava Koppová, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre odbor Hygiena životného prostredia a zdravia.

„Čím sú častice menšie, tým hlbšie prenikajú do dýchacej sústavy. Rizikové sú zvýšené koncentrácie inhalovateľných prachových častíc, ktoré sa takto dostávajú až do dolných častí dýchacích ciest a sú nosičmi ďalších znečisťujúcich látok,“ upozorňuje odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitu ovzdušia sledujú pravidelne monitorovacie stanice SHMÚ. Okrem iného merajú aj úroveň tzv. PM2,5 – teda častíc s veľkosťou 2,5 mikrometra a menšou. Podľa normy WHO je ročné prijateľné vystavenie na úrovni 5 mikrogramov na kubický meter vzduchu. Ani jedno zo slovenských miest túto úroveň nedosahuje.

V krátkosti o zdraví:

  • Pri cvičení je dôležitá pravidelnosť: Je polhodina cvičenia denne postačujúca? A môžeme si tieto minúty rozdeliť na celý deň? Pre dlhovekosť jednoznačne stačí 150 minút týždenne strednej až intenzívnej fyzickej aktivity. Z praktických dôvodov odborníci odporúčajú, aby si ľudia tých 150 minút rozložili na päť 30-minútových aktivít každý týždeň.
  • Poobedňajšie zdriemnutie ako zlé znamenie: Popoludňajšie zdriemnutie lekári často odporúčajú na vykompenzovanie zlého nočného spánku. Ak ho však praktizujete čoraz častejšie a trávite v posteli dlhší čas, môže to signalizovať problém. Jeho nadmerná kvantita môže byť u starších ľudí prvým príznakom nastupujúcej demencie.
  • Vakcíny sa budú meniť: Odborníci varujú, že napriek priaznivej situácii na Slovensku, sa celosvetová pandémia covidu ešte neskončila. Už teraz sa farmaceutické spoločnosti predháňajú, aby včas prepracovali existujúce vakcíny a už v lete vyrobili nové posilňujúce dávky, ktoré budú pre pacientov k dispozícii na jeseň.

Rozhovory ZKH

Ako vnímajú Slováci vojnu a Putina? Ktorí voliči vyjadrujú podporu Rusku? Komu politicky pomohla vojna? A uškodí Smeru obvinenie Roberta Kaliňáka a Roberta Fica? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so sociológom a šéfom agentúry Focus Martinom Slosiarikom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Ľudskosť: Novinárka Mrvová po návrate z Kyjeva rozpráva o živote ľudí vo vojne

Karikatúra

Recept dňa

S bylinkami, slaninou či jablkami. Vybrali sme pre vás recepty na pečené kura.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 024
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 387
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 502
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 102
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 994
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 641
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 248
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu