Parlament nevydal Roberta Fica na väzobné stíhanie. Na odsúhlasenie koalícii chýbali dva hlasy. Kollárovi poslanci sa hlasovania zdržali, pomohli aj Romana Tabák a Katarína Hatráková, ktoré kvôli tomu vylúčili z poslaneckého klubu OĽaNO. Fico sa poďakoval každému poslancovi, ktorý ho v hlasovaní podporil.
Bývalý premiér Robert Fico, ktorý je obvinený zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí a vyzradenia daňového tajomstva, bude stíhaný na slobode. Ako to, že koalícia nedokázala uznesenie o jeho vydaní na väzobné stíhanie podporiť? A čo sa to v parlamente vlastne stalo? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico si podával ruky s extrémistami, Matovič zažil najväčšiu prehru. Parlament šéfa Smeru nevydal
- Slováci im berú DNA, môžu tak nájsť zločincov. Telá ruských vojakov nik nechce
- Gigafabriku chce InoBat do dvoch rokov, peniaze na ňu ešte nemá
- Liverpool predviedol skvelý obrat a je vo finále, hrdinom bol Díaz
- Mobily deformujú ľudské telo. Ohrozené sú ruky, krk aj chrbtica
Fico si podával ruky s extrémistami, Matovič zažil najväčšiu prehru. Parlament šéfa Smeru nevydal

Do hlasovania o vydaní Roberta Fica pred súd, ktorý by rozhodol o jeho väzbe, zostávali sekundy. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár sa trikrát ubezpečil, či všetkým poslancom skutočne funguje hlasovacie zariadenie. "Pôjde o tesné hlasovanie," netradične varoval.
V sále v tej chvíli sedelo všetkých 150 poslancov, čo sa až na výnimky stáva len po voľbách, keď sa kandidáti stávajú poslancami.
Kollárovo hnutie, ktoré je stále členom vládnej koalície, napokon rozhodlo o tom, že šéfa Smeru parlament nevydá na väzobné stíhanie. Špeciálny prokurátor väzbu žiadal, aby Fico nemohol na slobode ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie. Bez súhlasu parlamentu súd žiadosť prokurátora posudzovať nemôže.
Za Ficovo vydanie nehlasoval ani jeden poslanec Sme rodina, všetci sedemnásti sa zdržali. Vďaka nim a dvom poslankyniam najväčšej vládnej strany OĽaNO Kataríne Hatrákovej a Romane Tabák zvyšok koalície nemal dostatok hlasov a návrh parlament neschválil.
Za poslanie Fica pred sudcu hlasovalo 74 poslancov. Hatráková sa zdržala, Tabák síce vložila do hlasovacieho zariadenia kartu, ale napokon nehlasovala. Koalícii by stačili aj tieto dva hlasy, aby väzobné stíhanie Fica mohol posúdiť súd.
Robert Fico si bezprostredne po hlasovaní podal ruky s extrémistami z Kotlebovej ĽSNS a hnutia Republika a tiež so svojou niekdajšou pravou rukou, predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim.
Fico naďalej zostáva obvinený zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí verejného činiteľa a vyzradenia daňového tajomstva. Stíhať ho však polícia môže už len na slobode.
- Vylúčili Hatrákovú a Tabák: Klub OĽaNO vylúčil poslankyne Katarínu Hatrákovú a Romanu Tabák, ktoré nehlasovali za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. Hatráková sa už necíti ako koaličná poslankyňa, ktorá je viazaná koaličnými dohodami.
- Nicholson aj o Ficovi: Hlasovanie o Ficovi, žiaľ, ukázalo aj to, žena Slovensku nie je prevaha ľudí na strane právneho štátu, hovorí bývalý novinár Tom Nicholson. Nedávno navštívil Slovensko a v rozhovore okrem iného opisuje, akú negativitu a hrubosť cítil zo Slovákov a o čom chystá ďalšiu knihu.
- Kto sa zbadal vo Ficovi: Stíhanie Roberta Fica má po dlhom čase objasniť, kde leží línia, ktorá delí "robenie politiky" od zneužívania moci. Priateľské stretnutia vo vínnej pivnici a na poľovníckej chate od organizovania zločineckej skupiny. Lenže dnes sme od poslancov dostali odkaz, že odpoveď súdov ohľadne hraníc moci ich až tak úprimne nezaujíma, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Kollár to Ficovi vybavil: Nevydanie Fica bude mať široké implikácie. A to ani nie na vývoji jeho trestnej kauzy, stíhanie bude pokračovať tak či onak. Je to však významný symbol, kam je súčasná koalícia schopná zájsť pri ochrane „jedného z nás“, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Štát na hraniciach zlyhal: Je dojatý z ľudského prístupu policajtov a hasičov k ukrajinským utečencom na hraniciach. Zároveň však Braňo Tichý hovorí, že tím ministerstva vnútra, ktorý mal riešiť utečeneckú krízu, fatálne zlyhal. Tichý odchádza od hraníc, pri ktorých zanechal fungujúce veľkokapacitné centrum, ktoré napĺňa prvé potreby prichádzajúcich Ukrajincov a Ukrajiniek.
- Európsky výbor odsúdil nevraživosť voči prezidentke: Členovia parlamentného výboru pre európske záležitosti odsúdili občiansku nevraživosť na prvomájovom proteste v Nitre, ktorý organizoval Smer. Dištancujú sa od "rozsahu vulgarizmov a miery nekultúrnosti, osobných urážok, osobitne voči prezidentke Zuzane Čaputovej, a voči podnecovaniu davu k zlobe a občianskej nevraživosti".
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 746 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 4 240 testov. V nemocniciach aktuálne leží 591 pacientov, pribudlo aj päť obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 38 ľudí.
Slováci im berú DNA, môžu tak nájsť zločincov. Telá ruských vojakov nik nechce

V armádnej prilbe je vtlačená víťazná zlatá minca svätého Juraja, patróna vojakov. Jej majiteľ už nežije – je to ruský vojak, ktorý zahynul pri bojoch na Ukrajine a ktorého telo je teraz zabalené v plastovom vreci v chladiarenskom boxe.
Prilbu drží v ruke súdny lekár zo Slovenska, fotograficky ju dokumentuje a spolu s tímom zapisuje všetky podrobnosti.
Podobných prípadov sú na Ukrajine tisíce – poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč informoval, že pred mesiacom bolo v ukrajinských márniciach asi sedemtisíc tiel ruských vojakov, o ktorých Rusko nejaví záujem. Postupne pribúdajú ďalšie.
Niektorých vojakov trafila guľka, iní stúpili na mínu alebo ich zasiahla paľba z tanku. Desiatky tiel tak v uplynulých dňoch prešli aj rukami slovenských forenzných expertov a policajtov.
Tí môžu podľa vzoriek DNA a obhliadok tiel pomôcť k riešeniu vojnových zločinov. So slovenským tímom sme boli v teréne.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský spravodaj: Ruské rakety prvýkrát dopadli do Zakarpatskej oblasti a vyradili aj časť elektrickej siete v Ľvove na západe Ukrajiny. Aj útoky na železničné stanice potvrdzujú, že západ krajiny nie je od vojny uchránený. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
- Mobilizácia alebo porážka: Buď Rusko oficiálne vyhlási vojnu na Ukrajine a začne s mobilizáciou, alebo sa v Donbase môže zopakovať scenár z Kyjeva a Rusi pohoria. Tieto dva scenáre považuje za najpravdepodobnejšie vojenský historik a ukrajinista z Univerzity obrany v Brne Tomáš Řepa. Následkom mobilizácie by sa však vojna na Ukrajine odrazu týkala v podstate každej ruskej domácnosti.
- Čo zostane Ukrajine po vojne: O úrodnej Ukrajine sa hovorí ako o obilnej sýpke Európy. Na Ukrajine sa nachádza až 35 percent biodiverzity Európy. Na jej území ležia vzácne mokrade aj zhruba stotisíc hektárov pralesov. Od začiatku vojny však už došlo k mnohým haváriám, požiarom aj k zámernému zničeniu viacerých industriálnych objektov vrátane ostreľovania jadrovej elektrárne.
- Odstrihnutie od ropy nebude jednoduché: Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu vyviezlo fosílne palivá za 63 miliárd eur, z toho 71 percent išlo do krajín EÚ. Európske štáty tak agresorovi poslali 44 miliárd eur. Z týchto peňazí sa financuje ruská vojna. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave pred poslancami Európskeho parlamentu nezakrývala skutočnosť, že odpojenie od dodávok ruskej ropy bude pre blok náročné, ale nutné.
- Rusi prenikli do Azovstaľu: Ruským silám sa podarilo preniknúť do oceliarní Azovstaľ. Na mieste sa bojuje, píšu ukrajinské médiá. Starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko povedal, že keďže sa nedokážu spojiť s vojakmi, nevedia, čo sa tam presne deje. V komplexe sú stále stovky civilistov.
- Prvý útok na Zakarpatskú oblasť: V Zakarpatskej oblasti padla ruská raketa na mesto Volovec, ktoré leží 60 kilometrov od hraníc so Slovenskom. Raketa tam zasiahla jednu zo železničných staníc. Na budovách v okruhu 500 metrov boli rozbité okná, trosky rakety poškodili aj autá a plynovod. Tento raketový útok zaznamenali aj slovenské systémy protivzdušnej obrany.
- Raketové útoky na viacerých miestach: V Ľvove, Dnipre, pri Kyjeve a Kirovohradskej oblasti zahrmeli večer silné výbuchy. Podľa ukrajinských médií išlo o jeden z najmasovejších ruských leteckých útokov.
- Rusi popreli plány na mobilizáciu: Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel špekulácie, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje 9. mája, keď Rusko oslavuje víťazstvo Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne, vyhlásiť vojnu proti Ukrajine a následnú mobilizáciu.
- Vojenská podpora Moldavska: EÚ zvažuje poskytnúť Moldavsku dodatočnú vojenskú podporu, vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel na návšteve Kišiňova. Ide o podporu nad rámec pomoci v oblasti logistiky a kybernetickej obrany, na ktorej sa už EÚ dohodla. Michel odmietol poskytnúť akékoľvek podrobnosti s tým, že je mimoriadne dôležité vyhnúť sa akejkoľvek eskalácii.
Zo zahraničných webov:
- Puck: Putin verzus jeho oligarchovia
- AP News: Dôkazy poukazujú na 600 mŕtvych pri nálete na divadlo v Mariupole
- The Atlantic: Pripravte sa na 9. máj
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
⚔️ Ukrajinský spravodaj o dôležitých udalostiach vojny. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Gigafabriku chce InoBat do dvoch rokov, peniaze na ňu ešte nemá

Keď pred dvoma rokmi firma InoBat Auto získala päťmiliónovú dotáciu od vtedajšej vlády Petra Pellegriho, plánovala do roku 2022 vybudovať výskumno-vývojové centrum na batérie pre elektromobily a pilotnú linku na ich výrobu.
V ďalšej fáze projektu za vyše jednu miliardu eur InoBat počítal s tým, že do roku 2024 postaví veľkokapacitnú fabriku na výrobu batériových článkov v objeme desať gigawatthodín ročne. Vyrásť mala v bližšie nešpecifikovanej lokalite na východe Slovenska.
Firma, za ktorou stojí slovenská investičná spoločnosť IPM, medzičasom kúpila nevyužívanú výrobnú halu vo Voderadoch pri Trnave. No je tiež zrejmé, že do pôvodného termínu tam výskumné centrum a pilotnú linku naštartovať nestihne.
„Omeškanie je mierne. Projekt sme však rozfázovali inak, ako sme pôvodne zamýšľali, čo je pri takýchto projektoch bežné,“ tvrdí zakladateľ a šéf InoBatu Marián Boček.
V krátkosti z ekonomiky:
- Slováci a Maďari majú výnimku z embarga: Slovensko a Maďarsko budú môcť pokračovať v nákupe ruskej ropy až do konca roka 2023 na základe existujúcich zmlúv. Krajiny by tak mohli využívať výnimky z ropného embarga navrhovaného Európskou komisiou. Exekutíva EÚ navrhla zakázať dovoz ruskej ropy do šiestich mesiacov a do konca roka ukončiť dovoz rafinovaných ropných produktov.
- Sulík podporí embargo ruskej ropy: Slovensko podporuje sankcie Európskej únie voči Rusku, a to aj pri zavedení embarga dovozu ruskej ropy. Ako zdôraznil minister hospodárstva Richard Sulík, nie je pravda, že sa Slovensko nepripojí k sankciám proti Rusku. Slovensko bude podľa neho stáť prechod na inú ako ruskú ropu zhruba 160 miliónov eur. Niečo by mohla preplatiť aj Európska únia.
- 13. dôchodok v júli: Dôchodcom bude vyplatený 13. dôchodok v celej výške skôr, a to už v júli tohto roka. Cieľom je pomôcť s aktuálnymi zvýšenými finančnými nákladmi spôsobenými rastom cien. Počíta s tým novela zákona o 13. dôchodku ktorú schválilo plénum parlamentu.
Liverpool predviedol skvelý obrat a je vo finále, hrdinom bol Díaz

Je pôvodom Indián. Vyrastal v extrémnej chudobe v kolumbijskej La Guajire, kde mnoho ľudí z kmeňa Wayuu trpí podvýživou a nedostatkom pitnej vody. Krídelník Liverpoolu Luis Díaz na to doplácal.
Vo svojom prvom klube Barranquilla FC, ktorý pôsobí v druhej kolumbijskej lige, bol výrazne menší a chudší ako jeho spoluhráči. Nasadili mu diétny plán, vďaka ktorému pribral desať kilogramov.
Futbalisti Liverpool FC v odvete semifinále Ligy majstrov vyhrali na pôde Villarrealu 3:2. Hlavným hrdinom bol práve Díaz. Ešte predtým však zažil veľký favorit šok. Villarreal po prvom polčase zmazal hendikep z prvého zápasu, viedol 2:0, ale v druhej časti mu akoby došlo para.
„Boli to tak odlišné polčasy vo všetkých parametroch, až je to zvláštne,“ vyhlásil v štúdiu Premier Sport bývalý hráč Manchester United Karel Poborský.
Díaz naskočil až do druhého polčasu, keď vymenil Diega Jotu a od tohto momentu Liverpool výrazne ožil. Kolumbijčan bol neustálou hrozbou a strelil gól. „Prišiel a oživil celú šatňu. Rozprával som sa o ňom s Kloppom a on hovorí, že si futbal užíva každý deň,“ dodal Crouch.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Mobily deformujú ľudské telo. Ohrozené sú ruky, krk aj chrbtica

Mobilné telefóny používame v priemere tri hodiny a pätnásť minút denne. Ako väčšina uľahčení života, aj toto si však vyberá svoju daň. Možno ste sa nad tým nikdy nezamysleli, ale pohyby, ktoré pri používaní mobilného telefónu vykonávame, vôbec nie sú pre ľudské telo prirodzené.
Často ho držíme s ohnutým zápästím a krk ohýbame čo najviac tak, aby sme hlavu dostali do záklonu nad obrazovku. Zaťažujeme nielen ruky, ale aj chrbticu.
Výskumov, ktoré by opisovali deformácie spôsobené používaním mobilného telefónu, zatiaľ nie je veľa. Lekári však hovoria, že za posledné roky im v ordinácii pribúdajú pacienti s ochoreniami kĺbov a mäkkých tkanív. Chodia napríklad so zápalom šliach prstov, palcov, zápästí, lakťov, krku, ramien a hornej časti chrbta.
Kto je vinníkom? Určite za to môže viacero faktorov. Niektorí odborníci však značnú časť spolupáchateľstva pripisujú práve smartfónom.
V krátkosti o zdraví:
- Zdravá strava nie je len počítanie kalórií: Zeleninový šalát na obed aj na večeru, pomedzi to maximálne surová mrkva či kaleráb. Nie, zdravé stravovanie neznamená konzumovať zopár potravín dookola. Ani neustále zákazy a obmedzenia. Správne zloženie taniera treba brať ako výsledok jedál celého dňa.
- Črevné mikróby a liečba rakoviny: Ľudské črevá sú domovom obrovského množstva baktérií, húb, vírusov a ďalších mikroorganizmov, ktoré ovplyvňujú mnohé aspekty nášho zdravia. Odborníci ich označujú ako črevný mikrobióm. Črevné mikróby môžu mať vplyv aj na to, ako pacient reaguje na liečbu rakoviny.
- Aké sú príčiny homosexuality: Čo prispieva k vzniku homosexuality? Má na ňu vplyv aj výchova a spoločnosť okolo nás? Ako sa odlišuje orientácia od správania? A čím to je, že homosexuálni muži majú v priemere viac starších bratov než muži heterosexuálni? Antropologička a výskumníčka Klára Bártová sa venuje výskumu ľudskej sexuality a v rozhovore vysvetľuje aj to, či je homosexualita vpísaná do génov.
Rozhovory ZKH

Aká je to protikorupčná koalícia, keď sa nevedia dohodnúť ani na vydaní Roberta Fica? Ako je Slovensko pripravené na odstrihnutie od ruského plynu? A čo budeme robiť, ak nám v máji Rusi úplne vypnú dodávky? Mali by o transrodových ľuďoch rozhodovať politici? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Petrom Kremským, predsedom hospodárskeho výboru a poslancom za OĽANO.
Podcasty SME
- Zoom: Koľko musíte cvičiť, ak v práci stále sedíte?
- Vedátorský podcast: Objavili sme planéty, ktoré neobiehajú žiadne hviezdy
Karikatúra

Recept dňa

Upečte si pizzu doma. Recepty na cesto, klasické aj nezvyčajné kombinácie.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
