Do súboja o pozíciu generálneho riaditeľa RTVS sa nezapája ako kandidát znútra telerozhlasu. IVAN GOLIAN dlhé roky pôsobil predovšetkým ako topmanažér v spoločnosti Orange Slovensko.
„Mám pocit, že v súčasnosti viac ako hocikedy predtým potrebuje RTVS vrcholového manažéra,“ hovorí.
Považuje za výhodu, že nie je priamo z mediálneho prostredia, pretože takto vraj nie je zaťažený osobnými vzťahmi. „Môžem robiť rozhodnutia, ktoré sú dobré pre inštitúciu, bez osobných nánosov,“ myslí si.
Hovorí, že v RTVS treba čím skôr začať s revolučnými zmenami, aby verejnoprávne médium neprichádzalo o divákov a poslucháčov.
Na to, aby sa stal telerozhlas dôveryhodnou, nespochybniteľnou, fungujúcou a stabilnou inštitúciou, treba zlepšiť spravodajstvo a treba ho „budovať na pilieri hodnoty informácií a na pilieri profesionality“.
No a keď bude zrejmé, že sa veci vyvíjajú smerom k zvyšovaniu kvality, môže sa podľa neho dostať do RTVS aj viac peňazí.
Séria rozhovorov s kandidátmi na riaditeľa RTVS
Denník SME pripravil sériu rozhovorov s vybranými kandidátmi na šéfa RTVS.
Priniesli sme už rozhovor s Ľubošom Machajom, Tiborom Búzom, prinesieme rozhovor s Vladimírom Semanom. SME s ponukou na rozhovor oslovil aj úradujúceho riaditeľa Jaroslava Rezníka, zatiaľ ho nepotvrdil s odvolaním sa na časové problémy.
Niektorí kandidáti na šéfa RTVS prichádzajú priamo z prostredia RTVS, prípadne tam kedysi pôsobili. Vy nie. Považujete to za výhodu alebo nevýhodu?
Myslím si, že to môže byť práve výhoda. Môžem sa na tú inštitúciu pozrieť holisticky, nie som viazaný žiadnymi osobnými vzťahmi, či už v samotnej inštitúcii, alebo v ekosystéme jej dodávateľov.
V dobe, ktorá si vyžaduje nie evolučnú, ale revolučnú zmenu tej organizácie, je to výhoda.
Môžem robiť rozhodnutia, ktoré sú dobré pre inštitúciu, bez osobných nánosov. A mám pocit, že v súčasnosti viac ako hocikedy predtým potrebuje RTVS vrcholového manažéra.
Preto ste sa rozhodli uchádzať o pozíciu generálneho riaditeľa RTVS?