SME

Ranný brífing: Heger skúsi napodobniť Dzurindu, Rusi utekajú z charkovského frontu

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Najdôležitejšou činnosťou lídra menšinovej vlády odsúdenej na spoluprácu s opozíciou je „presviedčať, vyjednávať či rokovať“. A možno sem-tam poslancov motivovať aj inak. Dokáže to súčasný premiér Eduard Heger, ktorý má oslabenú autoritu aj u vlastných partnerov?

Ukrajinská armáda oslobodila viac ako tritisíc štvorcových kilometrov územia. Ruská akútna operačná kríza na širokom sektore frontu už prerástla do veľkej porážky, Rusi priznali takmer úplné stiahnutie vojakov z Charkovskej oblasti.

Už ste počuli o vapovaní vitamínov? Vyzerá to ako elektronická cigareta, cieľovka sú mladé ženy a výrobcovia tvrdia, že nie sú škodlivé. Prečo je vapovanie nebezpečné? Sú elektronické cigarety zdravšie ako fajčenie, ako tvrdia výrobcovia? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Funkčná vláda bez väčšiny? Heger nie je Dzurinda

Najdôležitejšou činnosťou lídra menšinovej vlády odsúdenej na spoluprácu s opozíciou je „presviedčať, vyjednávať či rokovať“.

„Nehanbím sa povedať, že mám za sebou desiatky hodín istého, ak nie rovno presviedčania, tak získavania nezávislých poslancov,“ hovoril v roku 2004 premiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ. Dva roky vtedy stála existencia jeho menšinového kabinetu na podpore časti opozície, najmä nezaradených poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Z úst súčasného premiéra Eduarda Hegera, ale ani predsedu najsilnejšej strany Igora Matoviča a ďalších členov hnutia však dosiaľ takýto plán nezaznel. „Zodpovednosť je na OĽANO, ale to neznamená, že musíme mať vyslovene plán,“ tvrdí šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu za OĽaNO Milan Vetrák pre SME.

Heger pritom len ako druhý šéf vlády vstupuje do dlhého obdobia dvadsiatich mesiacov do parlamentných volieb, ktoré musí prežiť s menšinovou podporou len 70 poslancov.

Dzurindov bývalý politický partner a predseda koaličného KDH z čias jeho vlády, Pavol Hrušovský, vládnutie v menšine spája s „až úmorným politickým vyjednávaním“ s politickými oponentmi. Za druhej Dzurindovej vlády sa aj preto okamžite začalo hovoriť o podozreniach z korumpovania poslancov, čo neskôr umocnili úniky spisu a neskôr aj nahrávok SIS známych ako Gorila.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od Dzurindu má však Heger oslabenú autoritu aj u vlastných partnerov. Opozičné strany ho volajú „Matovičov hovorca“, koaliční politici zas „koordinátor vlády“.

  • Kandidáti na ministrov: Kandidátom vlády na ministra spravodlivosti je predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Na post šéfa rezortu hospodárstva navrhol premiér Eduard Heger odborníka na energetiku Karla Hirmana a za ministra zahraničných vecí veľvyslanca v Česku Rastislava Káčera. Zároveň prezidentku požiadal, aby ministerstvo školstva mohol dočasne viesť on.

Na Slobodníka vytiahli v Kováčikovej kauze nahrávku z auta. Má spochybniť kľúčové svedectvo

Proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa na súde postavil kľúčový svedok, ktorým je bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník. Opísal, ako Kováčikovi ešte v lete 2016 osobne odovzdal do rúk knihu od druhého obžalovaného Petra Košča, prezývaného Pán X. Nešlo o obyčajnú knihu.

SkryťVypnúť reklamu

„Od okraja vo vnútri knižky bol urobený výrez - asi jeden až jeden a pol centimetra od okraja, takže sa tam zmestili peniaze,“ opísal knižku na súde Slobodník. V päťstoeurových bankovkách bolo dokopy vnútri podľa jeho slov 50-tisíc eur.

Slobodníkovi sa scénka zdala ako z mafiánskeho filmu a zaujala ho natoľko, že knihu plnú bankoviek neskôr spomenul aj niekoľkým známym. Boli medzi nimi najmä jeho kolegovia z polície Marek Švarc a tiež Peter Koščo (nejde o obžalovaného "Pána X" s menom Peter Košč).

Práve cez Slobodníkove rozhovory s touto dvojicou sa Kováčik a jeho obhajcovia vzápätí snažili spochybniť celé kľúčové svedectvo. Na pojednávaní vytiahli pochybnú nahrávku, ktorú zabezpečil Úrad inšpekčnej služby.

V krátkosti z domova:

  • Čo robiť, ak človek vidí obťažovanie: Muž v električke kričal na mladé dievča a vulgárne ho obťažoval. Zasiahnuť treba, ale ako sa v takomto prípade zachovať, aby sme situáciu nezhoršili? Veľmi pomáha, keď príde na obranu mužský element.
  • Dôvera nehovorila pravdu: Stavebnému podnikateľovi Mariánovi Petrášovi z Liptovského Mikuláša odmietla zdravotná poisťovňa Dôvera preplatiť liek na idiopatickú fibrózu pľúc. Odôvodnila to tým, že jeho lekár jej neposlal chronológiu ochorenia pacienta. Ten sa bráni tým, že to nie je pravda.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 150 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 567 testov. V nemocniciach aktuálne leží 361 pacientov, pribudlo aj sedem obetí ochorenia Covid-19.

Roztrpčený otec zabitého Rusa sa vrátil z frontu. Nemáme armádu, čo si Šojgu s Putinom mysleli?

Jeho syna na ukrajinskom fronte zabili už v prvých dňoch od začiatku ruskej agresie. Rus Rinat Sadykov sa rozhodol, že sa sám prihlási ako dobrovoľník, no domov do sibírskeho Burjatska sa z frontu vrátil roztrpčený.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemáme armádu a bojujeme proti našim bratom,“ zhodnotil vo videorozhovore, ktorý začiatkom septembra zverejnilo Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda. Správy z frontu zatiaľ potvrdzujú, že ruských okupantov prekvapil ukrajinský protiútok a rýchly postup v Charkovskej oblasti.

Sadykov priznáva, že syna povzbudzoval, aby do ruskej armády vstúpil. Rodina žila na Sibíri v Burjatskej republike, ktorá patrí k najchudobnejším regiónom v krajine. Sadykov sa podľa RFE/RL bál, či by si jeho syn našiel prácu a aká budúcnosť by ho čakala, keby zostal doma. Mladík na fronte zahynul už 27. februára, vo štvrtý deň ruskej invázie.

Po tom, čo syna pochoval, prihlásil sa Sadykov ako dobrovoľník na front. Zakrátko ho nepríjemne zaskočilo chabé vybavenie ruských vojakov. Menovite kritizuje šéfa Kremľa Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo si Šojgu s Putinom mysleli? Vedeli, že to príde. Mohli pripraviť našich bojovníkov. Mohli tam poslať vojakov s vojnovými skúsenosťami, nie tieto deti,“ hovorí Sadykov.

  • O Rusku už vieme všetko: Vďaka pôsobivej morálnej a vojenskej sile Ukrajiny museli Rusi predviesť viac-menej všetko, čoho sú pri ofenzívnej vojne schopní. Je to odpudivé, stojí to desaťtisíce životov a spôsobuje to nepredstaviteľné škody, ale víťazstvo to nie je a nebude, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Úspešná ukrajinská protiofenzíva: Ukrajinská armáda v ofenzíve v dvoch kľúčových oblastiach oslobodila viac ako 3-tisíc štvorcových kilometrov územia a aj kľúčové mestá Kupjansk a Izjum, ktoré boli mimoriadne dôležité pre ruskú ofenzívu v Donbase. Ruské jednotky vo viacerých úsekoch frontu ustupovali, nechali za sebou veľké množstvo techniky a munície, do zajatia padlo veľa vojakov.
  • Rusi potvrdili ústup: Ruské ministerstvo obrany priznalo takmer úplné stiahnutie vojakov z Charkovskej oblasti. Podľa hovorcu rezortu Igora Konašenkova Rusko kontroluje už len malú časť regiónu.
  • Útok na energetickú infraštruktúru: Z rôznych častí Ukrajiny hlásia rozsiahle výpadky elektriny. Bez svetla sa ocitol okrem iného Charkov, kde podľa starostu Ihora Terechova ruské ostreľovanie zasiahlo objekt infraštruktúry. Podľa ruskej redakcie BBC by mohla byť poškodená tepelná elektráreň.
  • Úplne odstavená Záporožská elektráreň: V Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine bol odstavený aj posledný zo šiestich reaktorov, oznámila ukrajinská spoločnosť Enerhoatom. Obnovené však bolo záložné vedenie z ukrajinskej siete, ktoré zabezpečí chladenie reaktorov.
  • Obnova Ukrajiny po invázii: Invázia Ruska spôsobila na Ukrajine do 1. júna priame škody prevyšujúce 97 miliárd eur. Obnova krajiny by si však mohla vyžiadať náklady až takmer 350 miliárd eur, vyplýva zo správy, ktorú zverejnili Svetová banka, ukrajinská vláda a Európska komisia.

V krátkosti zo sveta:

  • Prečo je Charles zrazu Karol: Princ Charles je od štvrtka kráľ Karol III. Kráľom sa stal automaticky po smrti svojej matky Alžbety II. Prečo sme ho však doteraz volali po anglicky Charles a od štvrtka ho voláme po slovensky Karol? Základné pravidlo je, že mená panovníkov sa prekladajú.
  • Karol III. bude pripraveným kráľom: Charles, dnes kráľ Karol III., sa ešte ako princ z Walesu angažoval v environmentálnych otázkach a nevyhýbal sa ani komentovaniu geopolitiky. Britské médiá sa však zhodujú, že bude skutočne pripraveným kráľom. Na trón usadol ako najstarší nástupník v britskej histórii.
  • Britskí republikáni čakajú na šancu: Hnutie za obnovenie republiky v Británii nie je síce veľmi silné, ale funguje dlhodobo. Prítomné bolo počas celých 70 rokov kráľovnej na tróne, pre jej popularitu sa však v spoločnosti presadzovalo len ťažko. S nástupom nového kráľa môže pre republikánov vzniknúť viac priestoru.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Šéf teplárov: Dva milióny ľudí akoby pre vládu neexistovali

Zatiaľ čo domácnosti v rodinných domoch by od zvýšených nákladov na vykurovanie mali chrániť výhodnejšie zmluvy za plyn, ľudia v bytových domoch vykurovaných externou kotolňou alebo teplárňou (takzvaným centrálnym zdrojom tepla) na konkrétne opatrenia stále čakajú.

Podľa výrobcov tepla na nich vláda zabudla. Ide pritom o viac ako 760-tisíc domácností, ktorým v januári účty za plyn bez pomoci štátu vystrelia na viac ako dvojnásobok.

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš hovorí, že koaličným lídrom sa snažili predstaviť aj riešenia, no bezvýsledne.

„Opakovane nám bolo povedané len to, že chápu, rokujú a nad prípadnými návrhmi sa zamyslia. To však robia posledný polrok - chápu, rokujú a zamýšľajú sa,“ hovorí v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nový projekt v Petržalke: Podoba nového projektu, ktorý rozšíri západnú časť bratislavskej mestskej časti Petržalka, je už známa. Developer YIT Slovakia predstavil výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže na premenu územia pri Viedenskej ceste. Vzniknúť tam má nová polyfunkčná štvrť so stovkami bytov.
  • Zvyšovanie prístavných poplatkov: Osobný prístav v Bratislave je ako vystrihnutý z čias socializmu, výzorovo aj službami. Štátna akciovka Verejné prístavy sľubuje zmenu a investície do modernizácie. Začína však zvýšením poplatkov za využitie prístavných mól a kotvenie lodí.
  • Tretí blok Mochoviec: Slovenské elektrárne začali v piatok krátko po polnoci so zavážaním jadrového paliva do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Nasledovať bude tlaková skúška reaktora a spustenie jadrovej reakcie by malo byť približne o mesiac.

Je vtipná a nehovorí len frázy. Swiateková je osobnosť, akú tenis potreboval

Pred turnajom sa sťažovala na to, že s loptičkami na US Open sa nedá poriadne hrať. Že ženy ich majú nezmyselne ľahšie a po chvíli používania "lietajú ako bláznivé", vravela.

SkryťVypnúť reklamu

Keby jej niekto vtedy povedal, že na záver US Open práve ona v deň finále víťazne spadne na kurt a bude zdvíhať nad hlavu trofej pre víťazku, zrejme by tomu ani neverila.

Veď sa jej príliš nedarilo ani v príprave. V Cincinnati aj Toronte vyhrala iba po jednom zápase. Iga Swiateková však napriek všetkému našla cestu k svojmu tretiemu grandslamovému titulu a ovládla US Open.

"Naučila som sa vyhrávať škaredo, teda v situáciách, keď nehrám na 100 percent, dokážem nájsť cestu k výhre," hovorila po postupe do finále.

Swiateková vo svojom treťom grandslamovom finále tretíkrát vyhrala. Po dvoch tituloch z obľúbeného antukového Roland Garros sa dočkala titulu na tvrdom povrchu. Vo finále zdolala Ons Jabeurovú z Tuniska 6:2, 7:6 (5).


Žižka nikdy neprehral, no film o ňom nie je výhra

Nový český film Jan Žižka je pozoruhodným príbehom húževnatosti jeho spoluscenáristu, režiséra a producenta Petra Jákla. Dokázal zohnať veľké peniaze, obsadiť zahraničných hercov, dokonca aj hviezdu veľkosti Michaela Cainea, a svoje dielo nielen začať, ale aj dokončiť.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka znie, či to vo výsledku stálo za tú námahu. A či sa Jákl ukázal nielen ako šikovný producent, ale aj ako šikovný rozprávač. Svoj film postavil na českom národnom hrdinovi Janovi Žižkovi. Vojvodcovi, ktorý nikdy neprehral.

Jákl sa zjavne stotožnil najmä s tým, že stredovek bola doba temna a v tomto duchu ho aj stvárňuje. Ako pochmúrny svet, kde vládne krutosť, výbojnosť a intrigy na najvyšších miestach. Veľká časť filmu sa odohráva v lesoch, samotná Praha tu má skôr okrajové zastúpenie.

Veľký dôraz kladú tvorcovia na súboje. Sú to surové bitky plné krvi. Nie masové s tisíckami bojovníkov, skôr skupinové s desiatkami zúčastnených. Jákl nezaprie svoju skúsenosť kaskadéra. Lenže jeho ambíciou je rozprávať aj príbeh vzťahu medzi únoscom Žižkom a unesenou Kateřinou na pozadí zložitých mocenských peripetií. A to sa, žiaľ, nedarí.

SkryťVypnúť reklamu
  • Jákl o Žižkovi: Hovorí, že obvolal všetkých českých historikov a pýtal sa ich, o ktoré oko prišiel Jan Žižka skôr. Ľavé alebo pravé? Nikto z nich to nevedel. O českom vojvodcovi nie je veľa presných informácií, napriek tomu režisér Petr Jákl našiel trik, ako presvedčiť Američanov, aby s ním o ňom nakrútili veľkofilm.

V krátkosti z kultúry:

  • Môj emigrant: Keď Elena z prvého príbehu dokumentárnej série RTVS utekala z Československa, na odkaze napísala, že vychádza z bahna. Keď sa potom v 90. rokoch vrátila domov, spomína, že si nemohla nájsť miesto, pretože všetko bolo obsadené bývalými straníkmi. Aj také sú skúsenosti ľudí z cyklu Môj emigrant.
  • Údel mena Gucci: Je odporný, je nechutný. Uráža moju rodinu. Čo viac chcete počuť? Reaguje Patrizia Gucci na otázku, čo si myslí o filme Klan Gucci, ktorý vlani prišiel do kín. Rozhodne nepodáva obraz, ktorý by o svojej rodine chcela šíriť, a preto filmových tvorcov zažalovala.
  • Kultúrne tipy: Vyše sto snímok premietne filmový festival Cinematik v Piešťanoch, ktorý sa začne 13. septembra a potrvá šesť dní. Okrem toho vám ponúkame aj tipy na výstavy, koncerty a ďalšie podujatia, ktoré sa uskutočnia v nasledujúcich dňoch.

Rozhovory ZKH

Ovplyvní politická nestabilita vyšetrovania? Čo s tými, ktorí sú na úteku? Vie špeciálna prokuratúra, kde je Peter Košč? A čo sa teraz deje s prípadom Petra Kažimíra? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Knedličky, lievance, pirohy aj šúľance. Ponúkame vám recepty na sladké hlavné jedlá, ktoré sú dezertom samy o sebe.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 051
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 399
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 446
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 112
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 954
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 534
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 375
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu