Vojna na Ukrajine sa musí skončiť za rokovacím stolom
Rusko nikam nezmizne a vojna na Ukrajine nebude mať čisto vojenské riešenie, hovorí francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre SME, Hospodářske noviny a Gazetu Prawnu.
S denníkmi stredoeurópskeho regiónu hovoril pri príležitosti konania prvého summitu Európskeho politického spoločenstva, ktorého vznik inicioval.
Ak má Európska únia prežiť, musí byť viac než len spoločným trhom, musí sa premeniť na mocnosť, argumentuje. Spoločná obrana však nemá byť ani náhradou za NATO.
Putin vyliezol na strom príliš vysoko a rebrík, ktorý má, je prikrátky
"Rusko pristúpilo na niečo, čo je úplne bezprecedentné a nikdy to nikto nevidel ani v dejinách. Ohlásilo anexiu aj tých území, ktoré neovláda. Je to prejav zúfalstva," hovorí pre SME diplomat a politický geograf Jaroslav Kurfürst.
"Ale nielen referendá, celá mobilizácia je dôsledkom neúspechu ruskej armády a neúspechu Ruska vôbec. Veď plánovalo trojdňovú vojnu zvrhnutím režimu v Kyjeve. A teraz prehráva tak, že to vidí aj ruská verejnosť a od Ruska sa odkláňajú aj krajiny, ktoré vojnu tolerovali," tvrdí v rozhovore.
Orbán sa stal predĺženou rukou Kremľa
Poľská vláda zrejme odpočúvala politických oponentov, v Maďarsku sú zase pochybnosti o korupcii pri čerpaní eurofondov. Obe krajiny tak nielen preto čelia zablokovaným eurofondom.
„Nie je to o trestaní Maďarov a Poliakov, ale o jasných pravidlách,“ hovorí europoslanec Vladimír Bilčík, podľa ktorého je kontrola európskych peňazí dobrou správou aj pre Slovensko.
Vysvetľuje, prečo ho vyrušuje postoj niektorých slovenských politikov k tejto téme, hovorí, že vláda Roberta Fica s fašistami by bola pre Slovensko problémom a že Vladimir Putin využíva plyn ako zbraň už roky.
Pandémie ako covid zažívame každý rok. A nie raz. Nikoho to však netrápi
Zmena klímy sa v našej oblasti už odrazila aj v kvalite vín. "Za posledných desať rokov boli biele vína viacerých vinárstiev z regiónov strednej Európy bez vône," hovorí v rozhovore fytopatológ Bruno Gábel.
O týchto eštebákoch sme doteraz vôbec nevedeli
Ústav pamäti národa aktuálne prevzal osobné spisy príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktoré sa týkajú vyše tritisíc eštebákov. Mnohí boli doteraz neznámi.
„S dokumentmi, ktoré ÚPN už má, je to teraz spolu viac ako 2700 metrov materiálu,“ hovorí nový predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš.
Súčasne je to dvadsať rokov, čo parlament prijal zákon o vzniku ÚPN, v jeho preambule stojí: „Žiadne protiprávne konanie štátu proti občanom nemôže byť chránené tajomstvom.“
Hovorí, že s dedičstvom totality sme sa dodnes nevysporiadali. „Dnes už nehovoríme o personálnej kontinuite, ale o mentálnej. Na úradoch, polícii, v súdnictve často prevláda myšlienkové nastavenie spred roka 1989.“
Túžil som nakrútiť ságu, na Slovensku sa nám to podarilo
Prešiel všetky kontinenty sveta a nedávno nakrúcal aj na Slovensku. Známy anglický tvorca dokumentárnych filmov o prírode Nigel Marven nedokáže povedať, ktorá z krajín ho najviac fascinovala, ale bez problémov vymenuje hneď niekoľko slovenských lokalít, ktoré si pri práci užil.
Tvrdí, že hoci je Slovensko malá krajina, má neuveriteľnú biodiverzitu. Na rozdiel od Veľkej Británie, ktorá si ju zničila.
Nakrútil už viac ako 150 filmov a divákom BBC, National Geographic či Animal Planet ukazuje, ako žijú divoké zvieratá po celom svete. Je si však istý, že jeho najpopulárnejším projektom je Prehistorický park. A neprekáža mu to. Vie, že cez reláciu o dinosauroch sa môžu diváci prepracovať aj k jeho filmom o súčasných zvieratách a divočine.
"Pri troche šťastia to potom privedie deti do prírody, kde budú chcieť vidieť na vlastné oči zvieratá, o ktorých hovorím. Dnes sú totiž najzriedkavejšími živočíchmi v lese deti," myslí si.
Ak ste alergickí na vajíčka, mali by ste byť pri výbere chrípkovej vakcíny opatrní
Hoci o chrípke často hovoríme ako o nezávažnom ochorení, opak je pravdou. Aj tá môže spôsobiť vážne komplikácie. Napríklad zápal pľúc, srdcového svalu, mozgových blán, ale aj smrť. Najčastejšie tomuto ochoreniu podľahnú starší ľudia nad 65 rokov.
"Jedna vec je zomrieť priamo na infekciu vírusom chrípky, ale veľa ľudí zomiera aj neskôr. Vidíme, že aj tí, ktorí prekonali covid, začnú mať po čase rôzne zdravotné problémy, ktoré sa už často s daným vírusom nespájajú. Avšak vírus bol stimulom k tomu, že sa u daného človeka vyvinuli ďalšie zdravotné problémy," hovorí pre SME virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied.
Svet je skutočne absurdný. Einsteinovi sa to nepáčilo
Nobelovu cenu za fyziku dostali vedci, ktorí potvrdili to, čo sa nepáčilo Albertovi Einsteinovi ani Erwinovi Schrödingerovi.
"Tohtoročný objav je možné pochopiť so stredoškolskou matematikou a trochou snahy," hovorí pre denník SME teoretický fyzik Juraj Tekel z Katedry teoretickej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.
Článok pokračuje pod video reklamou
Laureáti Alain Aspect z Francúzska, John Francis Clauser z USA a Rakúšan Anton Zeilinger sa dlhé roky venovali experimentálnemu potvrdeniu teórie kvantovej mechaniky.
Tekel rozhovore vysvetľuje, prečo je kvantová mechanika divná, aký prínos majú ocenené výskumy a prečo bola Schrödingerova mačka žartom.
Dlhodobé choroby zanechajú stopy aj na kostiach. Aj z nich tvoríme príbehy
Keď vidíte tisícky rokov starý hrob plný kostier s odťatými hlavami, predstavíte si krvilačnú bitku, masové vyzabíjanie či iné krváky. No pravda môže byť omnoho jednoduchšia. Možno je hrob dôkazom, že vtedajší ľudia mali iba strach o svoje zdravie.
„Je ťažké nastaviť sa na myslenie ľudí spred tisícok rokov,“ hovorí pre denník SME antropologička Zuzana Hukeľová z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Pracuje na výskume pri Vrábľoch, kde nedávno vedci odkryli masový hrob z mladšej kamennej doby s viac ako 35 telami bez lebiek.
Šikanovanie na TikToku bude ešte veľkou témou
Regulácia nevhodného obsahu na TikToku je zatiaľ veľmi slabá. V kombinácii so zanedbávanou mediálnou výchovou môže predstavovať riziko nielen pre deti. Terčmi šikanovania sú aj mentálne zaostalí ľudia.
Na druhej strane, podľa odborníčky na sociálne siete Márie Tisoňovej z marketingovej agentúry Triad, by značky nemali podceňovať reklamu v tejto aplikácii. Silu sociálnej siete vidí v nadštandardnom organickom dosahu a vo vplyve na Facebook a Instagram, ktoré sú nútené meniť sa podľa nej, aby nezaostávali.
Rozhovory ZKH
- Andrea Kutlíková: Zdrogovaný vodič, ktorý zabil sestru s manželom, o mesiac šoféroval znova
- Predseda SaS Richard Sulík: Šeliga môže hľadať kľučky, ale realita je, že tu vznikla koalícia s fašistami
- Minister obrany Jaroslav Naď: Prečo by za náš rozpočet nemohol hlasovať Kotleba?
Podcasty SME
- Neumlčaní: Lekárku Zuzanu Pechočiakovú šikanovali, lebo prehovorila o porušení zákona. Ani dnes neľutuje, že sa ozvala
- Ľudskosť: Pavel Hrica z Cesty von o tom, ako na mentálne zdravie vplýva chudoba
- Teplá vlna: Barbora Lachkovičová vysvetľuje, aké to je, keď dieťa vychovávajú dve mamy

Beata
Balogová
