Opakované vyhrážky smrťou či znásilnením, vytláčanie z verejného priestoru a diskriminácia. Veľa ľudí nechápe mieru nenávisti, s ktorou sa LGBTI+ ľudia na Slovensku pravidelne stretávajú. A štát ich berie ako občanov druhej kategórie. Kým nebudú mať tie isté práva, ako ostatní, nebudú ani prijatí, ani v bezpečí.
Experti očakávajú bitku o okupovaný Cherson. Rusko sa však správa, ako keby si pripravovalo pôdu na ústup z oblasti. Úspech ukrajinskej protiofenzívy v Chersonskej oblasti môže pre Kyjev znamenať oveľa viac než len územný zisk.
Rusko cielene útočí na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ukrajina priznáva, že mohla prísť až o 40 percent tejto infraštruktúry a ľudia musia rátať s výpadkami dodávok elektriny či vody. Čo sa na Ukrajine deje? Aký vplyv to má na samotnú krajinu, ale aj na krajiny EÚ? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- 14 svedectiev: Čítala som o sebe, že som chorý človek, deviant, pred ktorým treba chrániť deti
- Bitka o Cherson sa blíži. Rusi si pripravujú pole pre ústup, hovoria analytici
- Na Ukrajine je zničená tretina elektrární. Ohrozuje to aj Slovensko?
- Ako Katar získal MS? Na úplatky minul milióny a použil aj francúzskeho prezidenta
- Alkohol je nebezpečný. Už aj pohár vína môže spustiť stav úzkosti
Lišiak: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 380 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,70 eur.
14 svedectiev: Čítala som o sebe, že som chorý človek, deviant, pred ktorým treba chrániť deti

Slovensko je podľa výsledkov Eurobarometra z roku 2019 spomedzi všetkých krajín Európskej únie najmenej otvorené zrovnoprávneniu LGBTI+ ľudí. S rovnakými právami pre nich v porovnaní s majoritou súhlasilo len 31 percent Slovákov. V Maďarsku a Poľsku to pritom bola polovica ľudí, v Česku až 57 percent ľudí. Priemer EÚ bol 76 percent.
Ešte odmietavejšie reagovali Slováci na lesbické či gejské manželstvá a menej ako tretina súhlasila s tvrdením, že „nie je nič zlé na sexuálnom vzťahu dvoch ľudí rovnakého pohlavia“.
Diskriminované nie sme len my, ale aj náš syn - hovorí zakladateľka inkluzívnej školy Anna Symington Maar, ktorá na Slovensku vychováva dieťa so svojou partnerkou. "Ak jedna z nás zomrie, jeho druhá mama nie je uznaná ako jeho zákonný zástupca - môže teda skončiť v detskom domove alebo u iných príbuzných."
Známy slovenský režisér Peter Bebjak, ktorý sa k LGBTI+ komunite otvorene hlási, vraví, že nenávistné správy mu prídu vždy, keď k téme verejne prehovorí. "Vždy obsahujú prianie skorej smrti, vykapanie rodiny," vraví.
"Ešte počas strednej školy som dostal bitku na diskotéke na Orave. Dôvodom bolo, že som mal iný účes, mal som vlasy prefarbené na blond a keď som dospieval, pôsobil som viac zženštilo," dodáva zas komik Fero Joke.
Denník SME prináša výpovede a svedectvá ľudí z dúhovej komunity o tom, akému vytláčaniu z verejného priestoru či diskriminácii na Slovensku čelia.
- Čo hovorí veda o LGBTI+ mýtoch: Po teroristickom útoku ostala extrémistická a ultrakonzervatívna scéna na chvíľu zaskočená, no potom opäť roztočila špirálu mýtov a dezinformácií o tom, ako chce Západ nanútiť Slovensku zvrátenú a neprirodzenú "gender ideológiu". Denník SME sa pozrel na najčastejšie mýty o tejto menšine a porovnal ich so súčasnými vedeckými poznatkami.
- Toto nie je vec ideológie: Tridsať rokov si hovoríme, že ako krajina dospejeme, že rozpustíme mýty, ktoré potom zneužíva tá najhoršia sorta politikov. Nemali by sme však dopustiť, aby čo i len jediná ďalšia generácia žila v atmosfére nepochopenia a nenávisti, ktorej vražedné ovocie minulý týždeň spoločnosť ochutnala, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Hegerova ochranka si teroristu nevšimla: Dvojnásobná vražda na Zámockej ulici ukázala veľkú mieru netolerancie v spoločnosti, ale zrejme aj slabú ochranu premiéra Eduarda Hegera. Juraj K. sa dostal do blízkosti bydliska premiéra bez toho, aby si to bezpečnostné zložky všimli. Ako si bol obzrieť terén a podmienky prípadného útoku na premiéra, polícia zisťovala až spätne.
- Fico sa nebojí. Ale mal by sa: Hegera a Fica spája jediná vec: zabiť ich by znamenalo gigantický škandál, chaos a – z pohľadu antisociálnej poruchy osobnosti – slávu vraha. Keď Fico volá, že sa nebojí, myslí si, že ukazuje osobnú odvahu. V skutočnosti sa pýši ľahostajnosťou k skutočnosti, že terorista mal za cieľ útočiť na štruktúru štátu a zastrašiť obyvateľstvo, píše Nataša Holinová.
- Parlament 30 rokov menšine nepomohol: Páry LGBTI+ ľudí riešia každodenné životné situácie v roku 2022 úplne rovnako ako pred 30 rokmi – s nulovou podporou od štátu. V parlamente bolo od osamostatnenia Slovenska len päť pokusov na zlepšenie práv LGBTI+ menšiny. Neúspešné boli všetky a len posledný z nich z októbra 2022 získal viac hlasov ako len od niekoľkých jednotlivcov.
- Matovič nevyužil možnosť mlčať: Na jednej strane sa minister tvári, že kontext výzvy mu uniká, že ide o univerzálny apel, na ktorý z jemu známych dôvodov musí odpovedať práve on. A na strane druhej „lišiacky“ formulovaná, akože univerzálna pravda o úcte k ideálom si od čitateľov priam žiada kontextuálne čítanie: veď my vieme, o čom je reč, píše Daniel Gerbery.
- Prínos pre LGBTI+ menšinu: Študentský queer spolok Light* funguje aktívne najmä od roku 2021 ako platforma, ktorá chce na univerzitnej pôde vytvárať prijímajúce prostredie pre LGBTI študentky a študentov, ale tiež zamestnancov Univerzity Komenského. Matúš Horváth bol ich kamarátom zo školy a Juraj Vankulič z komunity.
- Zašiel Budaj priďaleko? No asi nie: Jediná strana (SaS), ktorá mala partnerstvá v agende, nevymohla za celý čas nič. Zero. Naopak, regres má zelenú a démonizácia LGBT+ zašla priďaleko. Rétoricky sa týmto silám podarilo urobiť ešte aj z ministra Budaja uleteného liberála, píše Zuzana Kepplová.
V krátkosti z domova:
- Stíhaný Kovařík pracuje pre Mikulca: Ani po vyše roku nie je ukončené vyšetrovanie bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka, ktorého vlani v auguste prokuratúra obvinila zo zneužitia právomoci. Obvinenie súviselo s rozbehnutou vojnou policajtov. Z polície odišiel, no nie ďaleko. Aktuálne pracuje na ministerstve vnútra.
- Vládu by vyskladali aj tri strany: Voľby by v októbri podľa prieskumu agentúry AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane vyhrala strana Hlas, ktorú by podporilo 19,1 percent voličov. Druhý je Smer, ktorý by volilo 16,1 percenta. Tretie miesto by obsadila SaS, ktorému by svoj hlas odovzdalo 11,5 percent opýtaných. Do parlamentu by sa podľa výsledkov prieskumu dostalo osem strán a hnutí.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 353 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 248 testov. V nemocniciach aktuálne leží 785 pacientov, pribudlo aj osem obetí ochorenia Covid-19.
Bitka o Cherson sa blíži. Rusi si pripravujú pole pre ústup, hovoria analytici

Bol prvým a doteraz zostal jediným väčším mestom, ktoré sa ruským okupantom podarilo dobyť. Juhoukrajinský Cherson dostala Moskva pod kontrolu už v prvom týždni vojny.
Z vojenského hľadiska ide o strategický región – ten, kto ovláda Chersonskú oblasť, zároveň kontroluje dodávky vody na Rusmi okupovaný polostrov Krym. Okrem toho je Cherson vstupnou bránou k ukrajinským prístavom v Čiernom mori.
Okupačné jednotky v Chersone od začiatku narážali na odpor miestneho obyvateľstva aj na mimoriadne aktívne hnutie ukrajinských partizánov. Povstanie proti okupácii sa Rusi snažili násilne potlačiť - ľudia, ktorí sa im odmietali podvoliť, buď mizli, alebo sa stávali obeťami mučenia.
Hoci Moskva v Chersonskej oblasti rozmiestnila jedných z najlepšie vycvičených vojakov, aktuálny vývoj nasvedčuje tomu, že Rusko sa plánuje z oblasti stiahnuť.
Podľa vojenských analytikov však Kremeľ zároveň pripravuje operáciu pod falošnou vlajkou, ktorá má odvrátiť pozornosť od ruského ústupu a vinu za prípadné civilné obete hodiť na Kyjev.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Stanným právom sa to len začína: Zostáva nejasné, čo sa vo vysoko militarizovaných regiónoch vyhlásením stanného práva zmení. Buď už sú vojensky obsadené, alebo sa o ne bojuje v rámci ukrajinskej protiofenzívy. Hlavnou zmenou by mohol byť nový stupeň krytia vojenských akcií v rámci ruského právneho systému.
- Ako žijú židia v Odese: Jidiš, hebrejčina, ruština a ukrajinčina. Odesa je možno najkozmopolitnejším mestom Ukrajiny, no najmä centrom židovskej kultúry v krajine. Aj v tomto meste Židia trpeli počas druhej svetovej vojny, len v Odese ich zabili státisíce. Teraz z Odesy utekajú v obavách z Putinovej vojny.
- Neverte ruskej propagande: Fašista nie je človek, je to zver, ktorému môžete robiť čokoľvek, pripomína v rozhovore pre SME najvyšší ukrajinský rabín Moše Reuven Azman. Preto podľa neho ruská propaganda používa tento pojem, aby ním mohla ospravedlniť svoje zverstvá.
- Putin má rozviazané ruky: Na bojisku nemá žena osobitné postavenie, vykonáva povinnosti rovnako profesionálne ako muž, hovorí v rozhovore novinárka Iryna Ševčenková. Tá pracovala pre Piaty kanál, pre ktorý pokrývala vojnu na Ukrajine. Od minulého roka je profesionálnou vojačkou, pre armádu nakrúca zábery z bojiska.
- Nebezpečenstvo útoku z Bieloruska: Nebezpečenstvo nového ruského útoku z Bieloruska rastie, uviedol generál Olexij Hromov z ukrajinského generálneho štábu. Rusi by sa podľa neho mohli pokúsiť preťať hlavné trasy, po ktorých putujú na Ukrajinu dodávky západných zbraní.
- Únijné sankcie voči Iránu: EÚ uvalila sankcie na troch iránskych generálov a zbrojársku firmu obvinenú z dodávok iránskych bezpilotných lietadiel do Ruska, ktoré boli použité na bombardovanie Ukrajiny. Je tiež pripravená rozšíriť sankcie na ďalšie štyri iránske subjekty, ktoré už boli uvedené v predchádzajúcom zozname sankcií.
Zo zahraničných webov:
- BBC World Service: Okupovaní
- The Atlantic: Nemecko sa pre Ukrajinu háda samo so sebou
- The Intercept: O agresívnej právnej vojne na ochranu zakladateľa ruskej Wagnerovej skupiny
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
♀️ Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
? Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Na Ukrajine je zničená tretina elektrární. Ohrozuje to aj Slovensko?

Ukrajinská energetická infraštruktúra je od minulého týždňa pod paľbou ruských rakiet a dronov. Ostreľovanie elektrární sa začalo deň po tom, čo sa terčom ukrajinského útoku stal 19-kilometrový Kerčský most, spájajúci Rusko s okupovaným Krymským polostrovom.
Podľa ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka ruské rakety vážne poškodili 40 percent tamojších elektrární, čo spôsobilo veľké výpadky elektriny po celej krajine. Poškodenie hlásia viaceré ukrajinské mestá vrátane Kyjeva. Vláda sa preto usiluje o 20-percentné zníženie spotreby.
Od marca tohto roka je Ukrajina spolu s Moldavskom súčasťou európskej prenosovej siete ENTSO-E. Po ruských útokoch sa však komerčný tok medzi Ukrajinou a zvyškom Európy zastavil.
Čo to znamená pre Slovensko? Do akej miery ničenie ukrajinskej infraštruktúry ohrozuje zvyšok Európy? A je pre ňu elektrina, ktorá z Ukrajiny prúdila, nenahraditeľná? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky ohľadom energetickej situácie na Ukrajine.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ktorá slovenská firma zarobila najviac: Teória vraví, že cieľom podnikania je maximalizácia zisku. Ktoré slovenské firmy sú v jeho dosahovaní najúspešnejšie? INDEX zostavil rebríček najziskovejších firiem za rok 2021, vychádzali sme z dát portáli FinStat. Líder rebríčka má pred ostatnými firmami veľký náskok. Jeho zisk je vyšší než súčet ziskov spoločností na druhom a treťom mieste.
- Prečo dávajú Slováci výpovede: Uplynulé dva-tri roky priniesli výrazné zmeny na trhu práce. Firmy po prechode na prácu z domu zaznamenali zníženie angažovanosti zamestnancov, ich nadšenia pre prácu i celkovej motivácie. Šéfka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová hovorí, že lojalita ľudí, ktorí pracujú na home office, sa znížila.
- Štrajková pohotovosť na železniciach: Odborové organizácie pôsobiace pri Železniciach Slovenskej republiky vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom je neúspešné kolektívne vyjednávanie o kompenzácii nárastu životných nákladov. Odbory poukázali na to, že zo strany ŽSR sa riešenie odsúva na neurčité termíny.
Ako Katar získal MS? Na úplatky minul milióny a použil aj francúzskeho prezidenta

Všetko je na predaj. Vždy je to len otázka ceny. Niekedy sa môže cena vyšplhať závratne vysoko. Ukazuje sa však, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní ju zaplatiť.
Majstrovstvá sveta vo futbale v Katare sú príbehom o tom, že kúpiť si dnes môžete skutočne všetko, ak máte na účte dostatočný počet núl za jednotkou. Malý emirát na Arabskom polostrove získal v roku 2010 právo usporiadať majstrovstvá sveta vo futbale. Tvrdiť, že to bolo nečakané, neodráža dostatočne realitu.
Ako mohla vo voľbách zvíťaziť krajina, ktorá nemá infraštruktúru, štadióny, nemá futbalovú tradíciu, je známa nedodržiavaním ľudských práv a v lete je tam viac ako 40-stupňová páľava?
Katar bol outsiderom volieb, no vo finále hlasovania zdolal malý emirát USA 14:8. „Všetko bolo v poriadku, až kým sa do toho nezaplietol bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nestretol sa s katarským princom. Potom sa všetko zmenilo,“ spomína vtedajší prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Joseph Blatter.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Alkohol je nebezpečný. Už aj pohár vína môže spustiť stav úzkosti

Hoci večer strávený s priateľmi popíjaním rôznych alkoholických nápojov môže byť príjemný, o nasledujúcich ránach sa to dá povedať len zriedka, najmä ak máte opicu. U väčšiny ľudí sa tento stav prejavuje smädom, bolesťou hlavy, nevoľnosťou alebo únavou. Niektorí však hovoria, že zažívajú aj pocity úzkosti.
V anglickom jazyku na tento stav existuje aj špeciálny názov. Odborníci ho volajú hangxiety (ide o spojenie slov hangover - v preklade opica a anxiety - v preklade úzkosť, pozn. red.). Nie je to oficiálna diagnóza, napriek tomu sa tento výraz ujal. Opisuje emocionálny prepad, ktorý ľudia cítia po pití alkoholu.
Podľa niektorých odhadov úzkosť počas opice pociťuje 12 percent ľudí, pričom jej závažnosť je u každého individuálna. Platí tiež, že úzkosť vás môže prepadnúť už po jednom pohári vína, ale odborníci, ktorí sa danou témou zaoberali, objavili rovnakú súvislosť aj u ľudí, ktorí pijú alkohol intenzívnejšie.
Problémy, ktoré súvisia s náladou po pití alkoholu, sú celkom bežné a aj vedecky zdokumentované.
V krátkosti o zdraví:
- Prečo dostávate najlepšie nápady v sprche: Riešenie problémov sa prekvapivo často objaví vtedy, keď ho už ani neočakávame: počas sprchovania, upratovania alebo práce v záhrade. V novej štúdii, ktorú uverejnil odborný časopis Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts vedci skúmali, prečo kreatívne nápady prichádzajú vtedy, keď vykonávame zdanlivo bezduché činnosti.
- Jedenie v neskorých hodinách: Jedna z najpopulárnejších rád ako schudnúť hovorí, že by sa nemalo jesť v neskorých večerných hodinách. Niet divu. Viaceré výskumy už ukázali súvislosť medzi neskorým nočným jedením a vyššou telesnou hmotnosťou či zvýšeným rizikom obezity. Americkí vedci sa v novej štúdii zamerali na to, prečo to tak je.
- Liečba detí s rakovinou: Snom Roba Pietersa, riaditeľa holandského Centra Princeznej Máximy, zameraného na liečbu detských onkologických pacientov bolo vybudovať centrum, kde deti trpiace rôznymi druhmi rakoviny dostanú špičkovú liečbu. Pracoval na ňom s ďalšími odborníkmi desať rokov. Dnes je to najväčšie centrum pre liečbu detí s rakovinou v Európe.
Rozhovory ZKH

Prečo sa Rudolf Kusý stretol s kandidátom ĽSNS? Má zmysel kandidovať, keď Martina Mlýneka nikto nepozná? A čo urobí Matúš Vallo, ak sa nestihne dostavať električka do Petržalky? Pozrite si predvolebnú debatu denníka SME s kandidátmi na primátora Bratislavy. Hosťami Zuzany Kovačič Hanzelovej boli kandidáti Matúš Vallo, Rudolf Kusý a Martin Mlýnek.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Kristína Tormová o duševnom ochorení a o tom, prečo je spojenkyňou queer ľudí
- Index: Odborník na dôchodky: Prvý a druhý pilier vám pokryjú len polovicu príjmu. Sporiť si treba aj inde
Karikatúra

Recept dňa

Žemľovka, lievance aj knedličky. Recepty na sladké hlavné jedlá s jablkami ako stvorené na jesenný obed.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
