Prekvapilo ma, že sa nenašiel seriózny protikandidát s programom
Ak vyhrá, v ďalších štyroch rokoch by sa Matúš Vallo chcel zamerať na zvyšovanie kvality života Bratislavčanov. „Pre niekoho je to kvalitný chodník, pre iného, ako často má chodiť električka. My chceme ísť viac do všetkých týchto oblastí, aby z toho bolo jedno kvalitné miesto pre život,“ tvrdí.
V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, či je Bratislava stále tolerantné mesto, v čom môže inšpirovať iné mestá, či sa v centre mesta premenia niekedy cesty na pešie zóny alebo čo sa nepodarilo v parkovacej politike.
Denník SME ponúkol rozhovor aj Rudolfovi Kusému, ktorý je podľa prieskumov v komunálnych voľbách najväčším súperom súčasného primátora, no ten ponuku odmietol.
Mama lesbickej dcéry: Bratovi – poslancovi som po vraždách napísala, že je spoluzodpovedný
Po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha prišla Beáta Klenová, mama lesbickej dcéry, ktorá žije s manželom pri Prešove, na pochod do Bratislavy.
"Bola som tam so synom, celý sprievod a potom takmer do konca prejavov sme sa držali za ruky. Potrebovali sme byť spolu. Bolo to pre mňa ako psychoterapia – že je nás tam veľa. Ale v porovnaní so Slovenskom nás tam bolo málo," hovorí. Jej dcéra Kristína žije v Španielsku.
"Chápem, že to niekto môže niesť ťažko. Ale nič nie je dôležitejšie ako môj vzťah s dieťaťom. Môžem sa ho opýtať, či to naozaj už tak bude, môžem sa aj hnevať, ale keď dieťa vidí, že sa s tým snažím pracovať a že ho ľúbim, ocení to. Otvoriť svoje srdce a dieťa prijať, to je moja rada – nie je to až také ťažké. A vykašlať sa na všetkých ostatných okolo," dodá k tomu, ako prijať LGBTI+ dieťa.
Na Trussovú sa bude spomínať už len v krčmových kvízoch
"Chcela byť druhou Železnou lady, ktorá bude vládnuť pevnou rukou a stabilizuje krízou postihnutú britskú ekonomiku. Namiesto toho je meno Liz Trussová navždy odsúdené na to, aby zaznievalo v krčmových kvízoch ako odpoveď na otázku, ktorý britský premiér mal najkratší mandát," hovorí pre SME česká politologička Monika Brusenbauch Meislová.
Nový premiér Rishi Sunak nebude podľa Meislovej čeliť problémom so straníckou disciplínou ako Trussová, bude sa však rovnako musieť vyrovnať s ekonomickou a energetickou krízou, vnútorne rozštiepenou Konzervatívnou stranou, s vojnou v Európe a to všetko bez priameho mandátu od voličov.
"Ľudia sú unavení, nahnevaní, miestami až znechutení. Vidia okrem iného aj to, že Spojené kráľovstvo sa v zahraničí čoraz častejšie stáva zdrojom posmeškov. Dopriala by som Britom obdobie pokoja, ktoré je však v nedohľadne," dodáva Meislová.
Ukrajinská novinárka: Vojna ma pohltila, tak som vstúpila do armády
Na bojisku nemá žena osobitné postavenie, vykonáva povinnosti rovnako profesionálne ako muž, hovorí v rozhovore novinárka Iryna Ševčenková. Tá pracovala pre Piaty kanál, pre ktorý pokrývala vojnu na Ukrajine. Od minulého roka je profesionálnou vojačkou, pre armádu nakrúca zábery z bojiska.
Mediálne oddelenie je rovnako dôležitou súčasťou armády ako delostrelectvo alebo letectvo, hovorí s tým, že v Rusku si to uvedomili oveľa skôr ako na Ukrajine. Jedným z jej cieľom je nahrať vlastný film o ukrajinskom víťazstve vo vojne.
Diera na trhu bola kvalita. Výrobu chceme v Európe
Nórska lyžiarska legenda Lasse Kjus už viac ako dvadsať rokov pôsobí aj vo svete biznisu. Dávno predtým, než v roku 2006 oficiálne ukončil svoju profesionálnu kariéru, založil vlastnú značku lyžiarskeho oblečenia Kjus.
Tá v súčasnosti pôsobí v 30 krajinách sveta od amerického Colorada až po Švajčiarsko či Taliansko. Podobne rozvetvená je aj výroba jednotlivých kúskov, čo je podľa Kjusa veľký problém najmä v posledných rokoch.
Najprv logistiku sťažovala pandémia, neskôr energetická kríza. Aj preto uvažuje, že výrobu presunie bližšie k Nórsku.
„Problémom však je, že v súčasnosti v Európe nemáme fabriky na produkciu niektorých špecifických častí produktu,“ hovorí v rozhovore pre INDEX Lasse Kjus, ktorého na Slovensko pozvala na biznisovú konferenciu Slovenská sporiteľňa.
Bol som rozhodnutý skončiť s herectvom definitívne
Za výkon v inscenácii Slovenského národného divadla 24 bol nominovaný na ocenenie Dosky v kategórii najlepší mužský herecký výkon. Ide o autorskú inscenáciu, ktorej hlavnou témou je vojna na Ukrajine a ktorú spoluvytvárali všetci účinkujúci herci a herečky.
Jakub Rybárik v inscenácii zároveň hovoril o svojom duševnom rozpoložení, depresívnych náladách a vyhorení.
„Zaznamenal som veľa reakcií, že je ojedinelé, keď muž hovorí o svojich pocitoch. Teší ma to, ale zároveň tomu celkom nerozumiem. To sa akože nemá, to sa nedeje? Ak muž hovorí o tom, čo sa naozaj deje v jeho vnútri, nie je slaboch a nemusí sa za to hanbiť. Reči, že sa treba vzchopiť a nefňukať, prípadne skratky, že stačí sila myšlienky a bude lepšie, to je mi cudzie," vraví.
Žil 33 dní s ľadovými medveďmi: Nenávidím, keď sa hovorí, že medvede sú premnožené
Vždy túžil po tom, aby sa jeho fotografie objavili v časopise National Geographic. Radili mu však, že on za nimi nemá chodiť, oni prídu za ním. Len musí pracovať, fotografovať, snažiť sa. Stalo sa a slovensko-kanadskému fotografovi Martinovi Gregušovi sa splnil tento sen.
33 dní žil s polárnymi medveďmi v oblasti Hudsonovho zálivu a jeho snímky vyhrali prestížnu súťaž.
"Veľakrát išli medvede k nám a veľakrát sme išli zase my k nim. Rozprával som sa s nimi, pokojne som im hovoril, kam idem a čo chcem urobiť, aby sa nevystrašili. Chcel som, aby sa cítili bezpečne," rozpráva Greguš.
"Keď som videl matku s mladými, ktorá sa nebila s ostatnými, nedobýjala sa nám do kempu, nechávala nám priestor, rešpektovala nás, vedel som, že to je medveď, s ktorým môžem pracovať."
Zmeniť výklad slova láska, je to najmenej, čo sme mohli urobiť
Nový výklad slova láska v Slovníku súčasného slovenského jazyka už nespomína opačné pohlavia. Odráža tak realitu, ako ľudia slovo používajú.
Výklad "náklonnosť jedného pohlavia k druhému, ľúbostný cit, ľúbosť" navrhol Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV zmeniť na "silná náklonnosť k určitej osobe na základe telesnej, duševnej a citovej príťažlivosti, ľúbostný cit, milovanie".
O tom, prečo k zmene došlo v týždni po teroristickej vražde na Zámockej ulici a o tom, aký môže mať nový výklad dosah na spoločnosť, hovoria lexikografka Bronislava Chocholová a sociolingvistka Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.
Ak máte niekomu povedať dobrú a zlú správu, je dôležité začať tou zlou
"Som veľmi optimistický človek. Rád žartujem a v nemocnici ma deti volajú doktor s veľkým úsmevom, pretože sa stále usmievam. Ani neviem, prečo to robím. Ale musím povedať, že čím som starší, tým je to ťažšie," hovorí pre denník SME Rob Pieters, riaditeľ holandského Centra Princeznej Máximy, zameraného na liečbu detských onkologických pacientov a profesor detskej onkológie na Univerzite v Utrechte v Holandsku.
"Čoraz viac totiž rozmýšľam nad tým, aké je ťažké stratiť dieťa a ako veľmi to rodičov zasiahne. Čím ste starší, tým viac si to uvedomujete. Nie je to jednoduché," vysvetľuje.
Jeho snom bolo vybudovať centrum, kde deti trpiace rôznymi druhmi rakoviny dostanú špičkovú liečbu. Na Centre Princeznej Máximy pracoval s ďalšími odborníkmi desať rokov. Dnes je to najväčšie centrum pre liečbu detí s rakovinou v Európe.
Terapeutka o drogách: Pacienti už nechodia len s jedným typom závislosti
"Ak chceme začať hovoriť o drogách a dieťa vo štvrtom ročníku základnej školy nemá sebaúctu k vlastnému telu, musíme začať s tým, aby si ho vážilo," hovorí v rozhovore pre SME Ivana Orlický, terapeutka z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.
Komunikáciu s dieťaťom považuje za veľmi dôležitú. Tvrdí, že rodičia by si mali vždy nájsť čas na dieťa a porozprávať sa o jeho dni a postrehoch. Ale kým nie sú predvolaní do školy, často sa oň vôbec nezaujímajú.
Rozhovory ZKH
- Kandidáti na primátora Bratislavy Matúš Vallo, Rudolf Kusý a Martin Mlýnek: Kto bude novým primátorom?
- Psychiatrička Mária Matisová: Coming out je náročný aj v milujúcom prostredí
- Poslankyňa za OĽaNO Anna Andrejuvová: Registrované partnerstvá sú v EÚ len 30 rokov. Nevieme, či to je najlepšie pre rodinu
Podcasty SME
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Keď si žena v prsníku nahmatá hrčku, je neskoro
- Ľudskosť: Kristína Tormová o duševnom ochorení a o tom, prečo je spojenkyňou queer ľudí
- Index: Odborník na dôchodky Ján Šebo: Prvý a druhý pilier vám pokryjú len polovicu príjmu. Sporiť si treba aj inde

Beata
Balogová
