SME

Výber rozhovorov: O životoch a problémoch mladých a ovdovených, lysohlávkach či paragrafe 363

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manžel zomrel pri nehode, ktorú zavinil opitý vodič: Ešte som mu neodpustila, ale dokážem to

Keď opitý vodič zabil jej manžela, mala Dominika Kováčiková 30 rokov a jej dcéra tri mesiace. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Keď opitý vodič zabil jej manžela, mala Dominika Kováčiková 30 rokov a jej dcéra tri mesiace. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Od smrti jej manžela neuplynul ešte ani rok a Dominika Kováčiková sa len vyrovnáva so stratou. Je aktívna na sociálnych sieťach a svoje prežitky zo straty manžela uverejňuje formou príspevkov, na začiatku ktorých vždy uvádza, koľký deň od manželovej smrti uplynul.

"Stále počítam deň za dňom a neviem si ani predstaviť, kedy sa to skončí. Mám pocit, že každý deň musím začínať nanovo."

Po strate manžela zostala so štyrmi deťmi: Aj v novom a šťastnom vzťahu mi občas muž chýba

Keď manžel zomrel,mali jej dvojčatá rok, stredná dcéra štyri a najstarší syn sedem. Barbora Pavlíková mala 34 rokov. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Keď manžel zomrel,mali jej dvojčatá rok, stredná dcéra štyri a najstarší syn sedem. Barbora Pavlíková mala 34 rokov. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

„Rok po manželovej smrti som sa cítila oveľa horšie ako krátko po nej,“ priznáva Barbora Pavlíková. Manžel jej v tom čase nesmierne chýbal, často za ním plakala. To všetko sa dialo medzi tým, ako sa začal rodiť jej nový partnerský vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najviac tabuizované aspekty vdov a vdovcov patrí strata partnerskej intimity v sexuálnej aj emocionálnej rovine. Pre mnohých ľudí je o tejto téme ťažké hovoriť, pretože sa boja odsudzovania okolia alebo je pre nich náročné priznať si, že tieto potreby cítia aj po smrti partnera.

Jeho žena zomrela krátko po pôrode: Prvý rok dcérinho života mám zahmlený

Manželka Pavla Hardoša zomrela devätnásť dní po narodení dcéry. Hardoš mal v tom čase 33 rokov. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Manželka Pavla Hardoša zomrela devätnásť dní po narodení dcéry. Hardoš mal v tom čase 33 rokov. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

„Dcéra má v očiach niečo podobné, ako mala moja žena. Má niektoré jej pohyby alebo drobné gestá, ktoré nemohla odkukať. Je príjemné to znova vídať,“ vraví Pavol Hardoš. Jeho dnes šesťročná dcéra svoju mamu pozná iba sprostredkovane z rozprávania a fotografií.

Krátko po cisárskom reze, ktorým v roku 2016 prišla na svet, sa jeho manželka začala sťažovať na bolesti chrbta. Riešila ich so svojím internistom, pretože to mohlo znamenať problémy so srdcom. Ten situáciu nevyhodnotil ako závažnú. Mladej žene však na druhý deň skoro ráno zlyhalo srdce.

SkryťVypnúť reklamu

O muža prišla ako osemnásťročná: Veľa som myslela na vlastnú smrť

Keď Alžbeta Tomaníková prišla o partnera, mala len osemnásť rokov a ich syn dva mesiace. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Keď Alžbeta Tomaníková prišla o partnera, mala len osemnásť rokov a ich syn dva mesiace. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Na celý náš život som sa tešila. Obaja sme do nás vkladali veľké nádeje, chceli sme svetu ukázať, že aj mladá rodina si môže vybudovať pekný život a niečo dokázať," vraví Alžbeta Tomaníková.

Keď otehotnela, bola študentkou tretieho ročníka strednej školy. Jej priateľ bol v tom čase maturant.

Rodiny oboch mladých ľudí sa k neplánovanému tehotenstvu postavili podporne, motivovali ich a priateľova matka dvojici ponúkla, že môžu po pôrode dieťaťa bývať v jej dome. Partner bol pri pôrode syna, zapájal sa do starostlivosti oň.

Kým si mladá matka individuálne dokončovala školu, on začal hneď po maturite pracovať s víziou, že sa im podarí našetriť si na podnájom a postupne aj na stavbu domu na rodinnom pozemku. Jeden deň však odišiel do práce a už sa nevrátil.

SkryťVypnúť reklamu

Pomáha vdovám a vdovcom: Smútiacim neservírujte žiadne múdra ani klišé

Jana Pitková. (zdroj: Petra Bošanská)Jana Pitková. (zdroj: Petra Bošanská)

"Prvý rok je pre každého človeka po strate najhorší a je bežné, že sa u neho prejavujú aj silné emócie, aj potreba neustále hovoriť o zosnulom partnerovi. Ak však dokáže deň po dni, minútu po minúte prechádzať životom bez toho, aby si napríklad vypomáhal alkoholom alebo liekmi, je to aj pri všetkom žiali prirodzený proces," vraví Jana Pitková.

Už viac ako desať rokov poskytuje pomoc ľuďom, ktorí prišli o blízkeho človeka, vrátane mladých vdov a vdovcov. Smrť životného partnera, najmä v mladom veku, je podľa nej udalosťou, ktorá ľudí zasahuje na všetkých úrovniach.

Emócie nik nevypne, rozdelenie na racionálnych a emocionálnych ľudí je skreslené

Psychologička Eva Vavráková. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Psychologička Eva Vavráková. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Schopnosť narábať s emóciami a rozumieť im veľmi súvisí s detstvom a s tým, ako k nám blízki pristupovali. Ak bol človek napríklad emočne zanedbávaný, má to dosah na prípadné neskoršie ťažkosti. Nemusí ísť vyslovene o traumatizáciu, stačí už to, že dieťa vyrastá v prostredí, v ktorom bol aj pre rodičov emočný svet nezrozumiteľný," hovorí psychologička Eva Vavráková.

SkryťVypnúť reklamu

V terapeutickej práci často využíva prístup zameraný na emócie. Niektorí ľudia sa podľa nej hlbšiemu prežívaniu emócií vyhýbajú, pretože sú im nepríjemné. "Ony tam však stále sú, len k nim tí ľudia nemajú prístup, preto ich nedokážu odregulovať. Častým prejavom môže byť aj vyhorenie alebo iné telesné problémy," opisuje.

Niekedy ľudia vraj čakajú, že niekto ich naučí emócie, najmä úzkosť, vypnúť, alebo skončia na liekoch, ktoré zmiernia ich utrpenie.

Lysohlávky si ľudia nazbierajú aj v lese. Mali by mať možnosť dať si ich bezpečne, hovorí psychologička

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková. (zdroj: Archív Evy Kozákovej)Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková. (zdroj: Archív Evy Kozákovej)

Psychedeliká sú psychoaktívne látky, ktoré môžu výrazne meniť vedomie, prežívanie či náladu človeka. Ide napríklad o LSD, ketamín, psilocybín či MDMA, a teda látky, ktoré spoločnosť aj zákon označujú ako drogy.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumy však ukazujú, že psychedeliká môžu pomôcť liečiť úzkostné a depresívne stavy, obsedantno-kompulzívnu poruchu, posttraumatickú stresovú poruchu či závislosti. Ich potenciál vedci a vedkyne skúmajú aj pri rezistentnej depresii, teda tam, kde predchádzajúca terapia či lieky stav dostatočne nezlepšili.

S asistovanou terapiou ketamínom začala ako prvá v Európe pražská klinika Psyon. Liečba klientov s depresiou či úzkosťami je podľa jej vedúceho lekára Filipa Tylša úspešná na 70 až 80 percent.

O tom, ako sedenie prebieha, rozdieloch oproti bežnej terapii, prebiehajúcom výskume, ako aj o rizikách látok a limitoch v legislatíve, hovorí v rozhovore psychologička a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Paragraf 363 by som zrušil, Žilinka ide pri Ficovi na hranu

Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer. (zdroj: Archív M.K./ Barbora Likavská)Vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a vedecký pracovník na Ústave štátu a práva SAV Marek Káčer. (zdroj: Archív M.K./ Barbora Likavská)

Už keď šéfovi Smeru Robertovi Ficovi v apríli hrozilo, že ho parlament vydá na väzobné stíhanie, viacerí poslanci spochybňovali, či sa také zásadné obvinenia politika vôbec dajú na Slovensku dokázať.

SkryťVypnúť reklamu

Fico spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom zo Smeru sú podozriví, že ako súčasť zločineckej skupiny vyťahovali od úradov daňové údaje o bývalom prezidentovi Andrejovi Kiskovi a šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, aby ich diskreditovali.

Do prípadu vstúpil generálny prokurátor Maroš Žilinka a obom obvinenia pomocou spornej právomoci paragrafu 363 Trestného poriadku zrušil. Odôvodnenia sú však také formálne, že sa javia ako účelové.

Šéf Katedry ústavného práva Trnavskej Univerzity Marek Káčer už v minulosti odsúdil Žilinkov právny formalizmus. Žilinka totiž na jar porovnával okupačnú zmluvu Československa vojakmi Sovietskeho zväzu za výhodnejšiu ako aktuálnu dohodu o obrannej spolupráci s USA.

"Ak by toto spravil študent na vysokej škole v bakalárskej práci, tak by mu ju vrátili a nemohol by ju v tejto podobe obhájiť," povedal Káčer na jar.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz v rozhovore pre SME vysvetľuje, v čom sa Žilinka pri rozhodnutí o vedúcich postavách Smeru dostáva na hranu zákona, a kde naopak jeho prístup môže byť dokonca prínosný.

Rapera s miliónmi followerov čakala zmluva. Bol však vymyslený

Reggie Townsend, dátový expert SAS (zdroj: SAS)Reggie Townsend, dátový expert SAS (zdroj: SAS)

Pod umelou inteligenciou si ľudia často predstavia robota, ktorý nemá cit. Lenže algoritmy sú už teraz natoľko vyspelé, že pomocou nich môžu vzniknúť aj komerčne úspešné hudobné hity.

"Umelá inteligencia dokáže vytvoriť umenie. Otázne je len to, kto bude vlastniť práva na jej diela," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX Reggie Townsend, riaditeľ pre etiku dát v softvérovej spoločnosti SAS.

Na druhej strane, dôvera v schopnosti umelej inteligencie je podľa neho ako peňažná mena. Môže devalvovať.

Preto by si firma, ktorá ju používa, mala podľa Reggieho Townsenda dať pozor na to, akými dátami ju kŕmi. Lebo inak sú aj strojové algoritmy schopné demagógie a zaujatosti.

SkryťVypnúť reklamu

Neriešim technológiu zločinu, zaujíma ma, ako žije ten, čo zločin spácha

Spisovateľ a publicista Dušan Taragel. (zdroj: SME/Marko Erd)Spisovateľ a publicista Dušan Taragel. (zdroj: SME/Marko Erd)

Mafiánske balady sú knihou, pri ktorej sa síce budete uškŕňať nad suchým humorom, ale zároveň budete vnímať to, že Slovensko je stále krajinou zádumčivých balád, smútku a neistoty, či sa dožijete zajtrajšieho dňa. Lebo nevieš dňa ani hodiny, kedy ťa dostanú.

Spisovateľ Dušan Taragel prináša svoje mafiánske historky. V rozhovore sa zamýšľa nad tým, ako náš osud plánujú iní ľudia a prečo je napriek tomu lepšie žiť v liberálnej demokracii.

Rozhovory ZKH

  • Podpredseda Sme rodina a minister práce Milan Krajniak: Je to progresívny puč. Hlas, SaS a PS chcú inštalovať úradnícku vládu
  • Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga: To, čo robí SaS, je hlúposť, ale nie je to žiadny progresívny puč
  • Poslanec Hlasu Erik Tomáš: Návrh na odvolanie Hegera predložíme ešte na tejto schôdzi

Podcasty SME

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 314
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 093
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 090
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 824
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 700
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 183
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vľavo Dalibor Dvorský a vpravo Samuel Honzek pred odletom slovenskej hokejovej reprezentácie na MS vo Švédsku.

Slovensko ide na hokejový šampionát bez opôr z NHL, no s mladou krvou.


Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
Tomáš Tatar, Šimon Nemec a Libor Hudáček počas MS v hokeji 2024.

Ja tým chlapcom rozumiem, nie vždy sa dá prísť na šampionát, hovorí Országh.


Martin Turčin
Futbalisti Slovana

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
SkryťZatvoriť reklamu