Kľúčové udalosti
- Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu.
- Politici majú čas na dohodu o predčasných voľbách do konca januára.
- Národná rada vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera.
- Za pád vlády hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov, proti boli 20, zdržali sa dvaja a dvaja nehlasovali.
- Čo po páde vlády? Možností je viacero, všetky sú ťažké.
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.
Odvolanie vlády premiéra Eduarda Hegera sme sledovali minútu po minúte:
Inštitút finančnej politiky vypočítal, že ak by provizórium trvalo rok, hrubý domáci produkt Slovenska by sa prepadol o 4,1 percenta, nezamestnanosť by dosiahla osem percent a inflácia by sa vyšplhala k 17,3 percentám. (Index)
Podporí predčasné voľby aj OĽaNO? Môžu sa Matovič a Sulík ešte dohodnúť? Potom, ako poslanci vyslovili vláde nedôveru a Slovensko po 11 rokoch vedie vláda v demisii, pripravil sme sériu otázok a odpovedí, kam môže politické dianie vyústiť. (SME)
Zahraničné médiá si pri páde slovenskej vlády všímajú najmä Igora Matoviča a to, že premiér Heger nešiel do Bruselu, kde sa rokovalo o spoločných nákupoch pre armády krajín Únie. Slovensko tam zastupoval český premiér Petr Fiala. (SME)
Vládu bez dôvery môže vymenovať aj palác. Prezidentka tam zájsť nechce, podstata atómového kufríka je predsa v tom, že sa nepoužije. V slušnej krajine by sme ju za to aj vyhrešili, ale sme na Slovensku. Píše Peter Tkačenko. (SME)
Desiati poslanci občiansko-demokratickej platformy odchádzajú z poslaneckého klubu OĽaNO, potvrdil Ján Budaj pre Denník N. Skupina žiadala odchod ministra financií Matoviča z funkcie. To sa však nestalo.
Spolu s Budajom odchádzajú aj Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová, Vladimír Zajačik a Martina Brisudová. (Denník N)
Pre opozičný Hlas je jediným riešením súčasnej situácie dohoda na zmene ústavy a predčasné parlamentné voľby. V reakcii na odvolanie vlády to zopakoval predseda strany Peter Pellegrini.
Zároveň povedal, že súhlasí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, že voľby by sa mali uskutočniť ešte v prvom polroku 2023.
„Samozrejme, dovtedy sme pripravení konštruktívne sa podieľať na riadnom chode štátu," doplnil Pellegrini. (SITA)
Zodpovední za súčasnú vnútropolitickú krízu by sa mali sústrediť na rýchle vyriešenie politickej situácie, uviedol predseda Republikovej rady Aliancie László Sólymos.
Ako ďalej tvrdí, v prvom rade musia najvyšší ústavní činitelia vytvoriť priestor pre rokovania, ktorých cieľom by mala byť dohoda na postupe a termíne vypísania predčasných volieb v zmysle ústavy.
Sólymos očakáva ústavný zákon o predčasných voľbách
Úlohou poslancov je podľa Sólymosa prijatie novely ústavného zákona, ktorá umožní skrátenie volebného obdobia a vypísanie termínu nových volieb.
Súvisiaci článok
„Do zvolenia ďalšej vlády, ktorá namiesto chaosu a nekompetentnosti Slovensku ponúkne stabilitu a odbornosť, parlament sa musí postarať aj o prijatie štátneho rozpočtu," vyzýva Sólymos.
Rozpočet musí brániť ľudí pred zdražovaním
Tvrdí, že poslanci musia prijať taký rozpočet, ktorý v čase energetickej krízy, inflácie a zdražovania ochráni ľudí.
„Pomôže im prežiť tieto ekonomicky obzvlášť ťažké časy, neohrozí chod miestnych samospráv, nedopustí kolaps zdravotníctva a nepoloží na lopatky malých a stredných podnikateľov," uzavrel predseda Republikovej rady Aliancie. (SITA)
"Táto kapitola sa dnes zavŕšila," povedal premiér v demisii Heger po odvolaní vlády. Najbližšie dni sa budú venovať schváleniu rozpočtu. Rokovania o ďalšom postupe podľa jeho slov prebiehajú. (SME)
Boris Kollár je presvedčený, že na zmenu ústavy nájde v parlamente 90 hlasov, rokovania už podľa neho prebiehajú. Hlasovanie by podľa neho malo byť už budúci týždeň, kedy chce schváliť aj rozpočet.
Kollár provizórium odmieta. Na pondelňajšiu 10. hodinu už zvolal poslanecké grémium. (SME)
Vyjadrenie predsedu vlády a predsedu parlamentu po odvolaní vlády SR prezidentkou.
"Prioritou je momentálne schválenie rozpočtu a príprava predčasných volieb," povedal predseda parlamentu Boris Kollár v prezidentskom paláci po odvolaní vlády. Bude rokovať s koalíciou aj opozíciou. Hovoril už s Hlasom aj Smerom. (SME)
Prezidentka vyzvala politikov, aby najneskôr do konca januára parlament prijal všetky kroky, ktoré povedú k predčasným voľbám. Čaputová žiada, aby boli voľby ešte v prvom polroku 2023. (SME)
Prezidentka odvolávala vládu Eduarda Hegera.
Opozičný Smer chce v pondelok hlasovať o novele Ústavy. Strana považuje za potrebné čo najrýchlejšie vytvoriť právne podmienky na vyhlásenie predčasných volieb.
"V pondelok budúci týždeň je potrebné hlasovať o návrhu novelizácie Ústavy, aby sme mohli začať rokovať o návrhu na skrátenie volebného obdobia. Ešte počas budúceho týždňa musí vzniknúť dohoda o termíne konania predčasných volieb," uviedol v stanovisku šéf Smeru Fico. (TASR)
Až do vymenovania novej vlády dostáva odchádzajúca vláda poverenie vykonávať svoju činnosť od hlavy štátu. Právomoci takto poverenej vlády sú obmedzené, upozorňuje Úrad vlády.
Pádom vlády Ústava počíta a stanovuje konkrétne kroky. Dočasne poverená vláda môže napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov a o nariadeniach vlády, o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, o medzinárodných zmluvách, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident, ako aj o ďalších bezpečnostných otázkach.
"Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí, napríklad na vymenúvanie a odvolávanie štátnych funkcionárov, potrebuje poverená vláda predchádzajúci súhlas prezidenta," skonštatoval úrad vlády.
Slovensku hrozí po páde prozápadnej a proukrajinskej vlády premiéra Hegera zmena zahraničnej politiky. To by podľa prezidenta Inštitútu pre verejné otázky Mesežnikova nastalo, ak by sa k moci dostali strany s inou orientáciou.
Pokračoval, že medzi takými stranami je aj Smer. Strana je podľa prieskumov verejnej mienky druhou najpopulárnejšou stranou v krajine.
Súvisiaci článok
"Hegerova vláda bola prozápadná, proeurópska a proukrajinská, v dobrom zmysle slova. Existuje riziko, že v prípade zmeny mocenských pomerov dôjde ku korekcii kurzu. Podmienkou na to je, že vznikne vláda s odlišnou orientáciou, "uviedol Mesežnikov.
Podľa analytika takýto vývoj by mohol nastať, ak by sa moci dostal Smer či hnutie Republika. Hnutie napríklad kritizuje EÚ, jeho terajší predseda a europoslanec Milan Uhrík tvrdil, že protiruské sankcie viac poškodzujú Európu ako samotné Rusko.
"Fico v poslednom období, najmä čo odišiel z pozície premiéra, sa stal proruským trollom. Spochybňuje všetko, čo súvisí s našou zahraničnou politikou voči Ukrajine," myslí si Mesežnikov. Dodal, že šéf Smeru sa napríklad postavil proti dodávkam zbraní na Ukrajinu, ktorá čelí vojenskej agresii Ruska. Hegerova vláda naopak pomáha Kyjevu nielen humanitárne, ale tiež vojensky. (ČTK)
Poslanci Kresťanskej únie sa na hlasovaní o nedôvere Hegerovej vláde sa nezúčastnili. Tvrdia, že nechceli odvolať vládu, ktorá pomáha rodinám, pracujúcim ľudom a firmám. Vyzývajú poslancov, aby schválili rozpočet.
Súvisiaci článok
„To, čo túto vládu charakterizovalo, je prorodinná politika. Prijala historicky najrozsiahlejšie opatrenia na podporu rodín a detí. To všetko na pozadí pandémie covidu, vojny na Ukrajine, energetickej a migračnej krízy. Odvolanie vlády považujeme za chybu,” konštatovala predsedníčka únie Anna Záborská.
Podpredseda únie Richard Vašečka dodal, že sú radi, že vláda urobila veľa dobrého. „Pádom vlády však neostaneme pasívni a až do volieb budeme napĺňať náš program a pracovať pre ľudí. Včera bola vláde vyjadrená nedôvera, ale my ako poslanci musíme zabezpečiť funkčnosť republiky,” dodal. (SITA)
Nezaradený poslanec Tomáš Taraba si vie predstaviť, že by s predsedom hnutia Sme rodina Kollárom mohol rokovať o posilnení konzervatívnych síl v hnutí, uviedol v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.
Súvisiaci článok
Dodal, že Kollár patrí medzi politikov, s ktorými sa dá normálne komunikovať a keď sa na niečom dohodnú, tak to platí. „Zatiaľ túto diskusiu však nevedieme. Myslím si, že v tejto chvíli Sme rodina nemá dôvod viesť tieto debaty a zatiaľ ich nechcem viesť ani ja," konštatoval.
Dôvodom podľa Tarabu je, že chce byť slobodný, pretože určitá forma nejakých záväzkov znamená, že by sa musel správať stranícky. „V tejto fáze sa správame tak, ako poslancom prináleží, čiže hlasujeme podľa vlastných svedomí a vedomí," doplnil. (SITA)
Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský prerušil schôdzu do pondelka do 13. hodiny. Rokovanie Národnej rady prerušil aj pre neprítomnosť predkladateľov návrhov. V sále sedelo ráno len zopár poslancov.
Poslanci sa v úvode rokovania dohodli na presunutí niekoľkých bodov z dielne ministerstiev zdravotníctva a životného prostredia.
Do pondelka by sa mal podľa Pčolinského dohodnúť ďalší postup medzi lídrami politických strán. "Do pondelka by sa situácia mohla ujasniť a mohli by sme prerokovať body, na ktorých bude všeobecná dohoda," povedal. (TASR)
Za nedôstojný koniec svojej exekutívy sa Matovič môže smelo poďakovať svojmu okoliu, bez neho by to nikdy nedokázal a je obdivuhodné, ako účinne si vybral, kým sa obklopí. Mali ho zastaviť, ale neurobili to, komentuje Nataša Holinová. (SME)
Popularita čerstvo padnutej vlády nebola vysoká, ale Pellegriniho či Radičovej vlády na tom ku koncu neboli lepšie. Voličov si ako tak držal len Smer, keď vládol sám v rokoch 2012 až 2016. Aj potom dokázal zostaviť vládu. (SME)
Nová vláda by mohla výrazne zasahovať do fungovania polície a vyšetrovania veľkých káuz. Nového policajného šéfa by podľa prieskumov vyberal Peter Pellegrini. (SME)
Eduard Heger sa do posledných chvíľ snažil vyrokovať s SaS, aby za vyslovenie nedôvery nehlasovali, za to im ponúkol demisiu ministra financií. Igor Matovič však tieto snahy prekazil. Čo sa vlastne stalo?
Karikatúra dňa od Sliackeho: Ako sme zbohatli.
(SME)

Beata
Balogová

Vláda Eduarda Hegera (2021 - 2023)
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Keď Ukrajina padne, ruský mor príde za vami, znelo na prešovskom proteste
- Pandémiu nevyšetruje len Kotlár a nový tím covid, ale aj prokuratúra. Pripravuje veľkú analýzu
- Čaputovej, Naďovi aj Hegerovi hrozil, že ich odpáli. Polícia trestný čin nevidí, len priestupok