Generálna prokuratúra sa chytila štúdie, ktorá hovorí o nezvládnutí pandémie covidu. Podľa záverov štúdie sa vraj dalo odvrátiť až viac než 21-tisíc úmrtí. Spomína pritom aj konkrétne mená, najmä bývalého premiéra Igora Matoviča či exministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Ruskí okupanti v Soledare menia taktiku a snažia sa kopírovať postupy ukrajinských obrancov. Kým doposiaľ posielali svojich pešiakov vo veľkých počtoch na istú smrť, teraz sa snažia postupovať v malých skupinách. V uliciach mesta tak prebieha boj muža proti mužovi.
Najmenej 70-tisíc prestupov do zdravotných poisťovní za posledných desať rokov bolo nelegálnych, tvrdili analytici z Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií vlani na jeseň. Takýchto podvodných prestupov neubúda, práve naopak. Ako celý podvodný mechanizmus funguje, ako naň reagujú poisťovne a aké opatrenia prijíma štát? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Žilinka dal po Mikulcovi prešetriť aj Matoviča a Krajčího. Zisťuje, či by nemali byť stíhaní
- Na toalete aj pri cigarete. Slobodník na súde opísal úplatky od Štefana Žigu
- Okupanti menia taktiku, v Soledare prebieha boj muža proti mužovi
- Zdieraní ľudia a finančné problémy. Najlepšia reštaurácia sveta končí
- Vlhová sa po desiatich mesiacoch dočkala. Vyhrala nočný slalom vo Flachau
- Otec ju zneužil finančne, teta sexuálne. Život Whitney bol horší, ako uvidíte v kine
Žilinka dal po Mikulcovi prešetriť aj Matoviča a Krajčího. Zisťuje, či by nemali byť stíhaní

Slovensko fatálne nezvládlo druhú a tretiu vlnu pandémie Covidu-19 a politici rozhodovali skôr na základe emócií než na základe vedeckých odporúčaní.
K týmto záverom dospela štúdia o nadúmrtnosti počas pandémie, ktorej autorom je poradenská firma Pažitný & Kandilaki. Píše sa v nej aj o tom, že pri lepšom manažovaní pandémie sa mohli odvrátiť tisíce úmrtí. Možno až 21-tisíc, ak by sme mali opatrenia ako v Dánsku.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal zistenia štyroch autorov preskúmať s otázkou, či nezvládnutie pandémie nie je dôvodom na trestnú zodpovednosť konkrétnych ľudí. „V uvádzanej veci koná Generálna prokuratúra,“ reagoval hovorca Dalibor Skladan.
Štúdia pritom spomína aj konkrétne mená, najmä bývalého premiéra Igora Matoviča či exministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Zatiaľ nie je jasné, ako chce prokuratúra posúdiť, či napríklad zneužili svoju funkciu. O zásadných opatreniach ako napríklad lockdown pritom rozhodovala vláda, teda všetci ministri.
- Žilinka a preverovanie covidu: Pokyn generálneho prokurátora vyšetrovať nezvládnutie covidu sa dá vnímať aj ako ironický bumerang na hlavu OĽaNO, ktoré kedysi sľubovalo uzákoniť trestnú zodpovednosť verejných činiteľov za zlyhania vo funkcii. Prvé poučenie je, že Žilinka na to špeciálnu legislatívu ani nepotrebuje, píše Peter Schutz.
- Žilinka si buduje politickú značku: Keby bol Žilinka človek namieste, prijme informáciu a pustí sa potichu do horibilnej analytickej roboty, ktorej je tam ako na Bazilike sv. Petra. Toto je číročistý populizmus. Načo je generálnemu prokurátorovi populizmus? Nanič, veď aj to, na čo sa dívame, je metamorfóza na politika, píše Nataša Holinová.
Na toalete aj pri cigarete. Slobodník na súde opísal úplatky od Štefana Žigu

Príbuzný Petra Žigu z Hlasu Štefan Žiga sa postavil po prvýkrát pred súd v úplatkárskej kauze, v ktorej figurujú aj vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar a jeho príbuzný oligarcha Norbert Bödör. Žiga je obžalovaný z podplácania bývalého šéfa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka za to, aby nestíhali jeho firmy a firmu Taper Petra Žigu.
Podozrenia sa týkajú najmä kauzy Valčeky, v ktorej Štefana Žigu aj napriek údajným úplatkom obvinili z účasti na podvode s DPH pri obchodovaní so stavebnou oceľou. „V podstate sme brali štyri roky peniaze za to, že sme mu nepomohli,“ skonštatoval na súde ironicky Slobodník.
Opísal aj spoločenské akcie v rokoch 2016 či 2017, o ktorých hovorili aj ostatní svedkovia. Slobodník tvrdil, že ich organizoval sám, niekedy na požiadanie Štefana Žigu. Na týchto stretnutiach mu vraj Žiga odovzdával peniaze za spoluprácu a informácie o vyšetrovaní Valčekov.
Napríklad v lete 2020 oslavovali v penzióne v Chorvátskom Grobe a na toaletách mu Žiga odovzdal päť- až šesťtisíc eur pre Kučerku a vyšetrovateľa Tomáša Emmela za vec Valčeky. "Ja som peniaze rozdelil na polovicu a následne ešte v ten deň pred penziónom počas fajčenia som im tieto peniaze odovzdal," povedal Slobodník.
V krátkosti z domova:
- Univerzitám dominujú ženy: Rodovú rovnosť v platoch či obsadzovaní vedúcich pozícií Slovensko zatiaľ nedosiahlo, no medzi študentmi a absolventmi vysokých škôl ženy prevládajú. Veľa však závisí od zamerania štúdia a formy výberu na konkrétnej škole.
- Prepoistené bez ich vedomia: Ženu, jej deti aj netere bez ich vedomia prepoistili do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Nelegálne prepoisťovanie je podľa analytikov časté, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou však za minulý rok udelil iba jednu pokutu.
- Parlamentná stráž: Novela rokovacieho poriadku týkajúca sa parlamentnej stráže nadobudla účinnosť, stráž tak po novom bude môcť vyviesť poslanca z rokovacej sály parlamentu v prípade narúšania poriadku. Predseda parlamentu Boris Kollár povedal, že po vykázaní poslanca sa vypnú kamery, vyprázdni sa sála a následne stráž dotyčného vyvedie.
Okupanti menia taktiku, v Soledare prebieha boj muža proti mužovi

Pred vojnou malo mestečko Soledar v Doneckej oblasti iba 10-tisíc obyvateľov, na ukrajinské pomery to teda bolo veľmi malé mesto. V neďalekom Bachmute žilo viac než sedemnásobne viac ľudí a 40 kilometrov vzdialený Lysyčansk bol pred ruskou agresiou približne stotisícovým mestom.
Dnes je práve Soledar terčom najnovšej ruskej ofenzívy. Mesto je totiž kľúčovým bodom pre obranu Bachmutu, mesta, ktoré už niekoľko mesiacov vzdoruje ruskému náporu a front sa v ňom takmer nehýbe. Bachmut tak dlhodobo leží priamo na frontovej línii, čo na zdevastovanom meste vidno.
Okupanti teraz v Soledare menia taktiku a snažia sa kopírovať postupy ukrajinských obrancov. Kým dosiaľ Rusi posielali svojich pešiakov vo veľkých počtoch na istú smrť, teraz sa snažia postupovať v malých skupinách.
"V Soledare tak prebieha boj muža proti mužovi v uliciach mesta," opísal situáciu vojnový reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín, ktorý je aktuálne stálym spravodajcom ČRo na Ukrajine.
"Nedostali sme sa priamo do mesta, pretože to bolo príliš nebezpečné. Boli sme však v dedine pri Soledare, kde sme evakuovali niekoľko ľudí a priviezli humanitárnu pomoc," uviedol Dorazín v relácii Radiožurnál.
- Kritická situácia: Známy ukrajinský novinár z miesta bojov pri Soledare píše, že situácia je pre obrancov kritická. Rusi podľa Jurija Butusova dosiahli postavenie, z ktorého môžu ostreľovať cestu dôležitú pre zásobovanie ukrajinských síl.
- Obrana odoláva: Ukrajinské jednotky odolávajú novým a ešte ťažším ruským útokom na Soledar, potvrdil prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podľa neho "získala vďaka vytrvalosti obrancov Soledaru dodatočný čas a silu, zatiaľ čo Rusko len stratilo tisíce vojakov kvôli kúsku zničeného územia".
V krátkosti z Ukrajiny:
- Nový ruský šéf pozemných vojsk: Rusko vymenovalo generálplukovníka Alexandra Lapina za nového náčelníka generálneho štábu pozemných vojsk. Doteraz bol veliteľom ruského Centrálneho vojenského okruhu a vlani v októbri ho viacero spolupracovníkov prezidenta Putina kritizovalo za stiahnutie ruských vojsk z východoukrajinského mesta Lyman.
- Admirála Kuznecova rozožiera hrdza: Jediná ruská vojnová lietadlová loď Admirál Kuznecov mala byť podľa pôvodného plánu už po opravách schopná nasadenia. Ukrajinská rozviedka však tvrdí, že nie je schopná ani samostatnej plavby a nachádza sa v prístave Murmansk v havarijnom stave.
- Servis mení civilné autá na vojenské: Kyjevský autoservis dáva druhý život schátraným vozidlám. Opravuje ich a posiela na front, kde poslúžia na zásobovanie ukrajinskej armády vo vojne proti ruským okupantom. Mechanici trávia dni opravami pick-upov alebo dodávok, ktoré môže armáda využívať na prepravu zbraní alebo pozorovacích dronov.
- Vyoperovaný projektil z granátometu: Ukrajinskí vojenskí lekári odstránili pacientovi z tela nevybuchnutý projektil z granátometu typu VOG. Pri operácii asistovali aj dvaja armádni experti na odstraňovanie výbušnín. Chirurg nemohol použiť postup cielenej deštrukcie tkaniva pôsobením elektrického prúdu, pretože by granát mohol vybuchnúť.
- Užšia spolupráca NATO a EÚ: Európska únia a NATO oznámili bližšiu spoluprácu. Organizácie tak reagujú nielen na hrozbu zo strany z Ruska, ale tiež z Číny. Lídri oboch blokov podpísali historicky tretiu spoločnú deklaráciu, v ktorej potvrdili podporu Ukrajiny a snahu prinútiť Rusko k ukončeniu vojny.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Hlboký vzdor každodenného života v Kyjeve
- Politico: Čo mal Macron povedať Putinovi
- CSIS: Prvá bitka ďalšej vojny: Vojnové hry čínskej invázie na Taiwan
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Týždenný súhrn zo sveta medicíny. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
- Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Zdieraní ľudia a finančné problémy. Najlepšia reštaurácia sveta končí

Reštaurácia Noma v dánskom hlavnom meste Kodaň si za uplynulé dve dekády vybudovala imidž legendy takzvaného fine diningu, čiže kombinácie zážitku, luxusu a experimentálnych chutí.
Noma sa niekoľkokrát dostala na vrchol zoznamov najlepších reštaurácií na svete, získala tri michelinské hviezdy a neprestávala prekvapovať kulinárskymi počinmi.
Z Kodane spravila kulinársku destináciu, jej severská kuchyňa do dánskej metropoly láka turistov a gurmánov z celého sveta. Za rezerváciu s jedlom sú ochotní zaplatiť od 3500 po 5500 dánskych korún (470 až 740 eur).
Avšak ani exkluzivita a reputácia neuchránili Nomu od ekonomických problémov. Šéfkuchár a majiteľ René Redzepi priznal, že jej chod je ekonomicky neudržateľný. Pripravuje preto zásadné zmeny, ktoré budú znamenať zánik reštaurácie v súčasnej podobe.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zlato ako investícia: Koncom minulého roka Rakúska mincovňa oznámila, že pre nezvyčajne veľký dopyt nestíha vyrábať zlaté mince. Zlato je takzvaným bezpečným prístavom pre investorov, uchovávateľom hodnoty v čase poklesu akciového trhu a vysokej inflácie. Dopyt po zlatých minciach výrazne narástol aj na Slovensku.
- Drahé pohonné hmoty v Maďarsku: V Maďarsku sú podstatne drahšie pohonné látky než v susedných krajinách vrátane Slovenska. Najlacnejšie je možné natankovať na prihraničných čerpacích staniciach Chorvátska a Rumunska. Maďari ale chodia tankovať už aj na Slovensko, pričom benzín a nafta sú lacnejšie už aj v Rakúsku.
- G7 chce cenové stropy na ruskú ropu: Združenie najbohatších ekonomík sveta G7 sa pokúsi zaviesť cenové stropy na vybrané ruské ropné produkty. Od 5. februára chce G7 okrem ropy zastropovať aj naftu, petrolej a vykurovací olej. Dôvodom je zníženie príjmov Moskvy, ktoré jej slúžia na financovanie invázie na Ukrajinu.
Vlhová sa po desiatich mesiacoch dočkala. Vyhrala nočný slalom vo Flachau

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v tejto sezóne. V nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau triumfovala s náskokom 43 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila so stratou 85 stotín Nemka Lena Dürrová.
Vlhová slávila v rakúskom stredisku 27. víťazstvo v prestížnom seriáli a v historickom poradí žien sa posunula na 13. priečku, keď sa vyrovnala Nemke Marii Höflovej-Rieschovej. Preskočila dve legendy - Švajčiarku Michele Figiniovú a Slovinku Tinu Mazeovú, ktoré zhodne zaznamenali 26 prvenstiev v pretekoch SP.
Pre Vlhovú je to prvý triumf od 11. marca 2022, keď vyhrala obrovský slalom v Aare. Vo Flachau si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, po ktorom sa usadila na čele o 17 stotín pred Shiffrinovou. Slovenka dokonale využila, že trať staval jej tréner Mauro Pini.
V druhom kole dosiahla Vlhová druhý najlepší čas a pripísala si na konto tretí triumf vo Flachau, premožiteľku nenašla ani v rokoch 2019 a 2020. V celkovom poradí SP je druhá za Shiffrinovou. Američanka nevyužila šancu na rekordné 83. víťazstvo v SP, ktorým by sa na čele ženských historických tabuliek odpútala od krajanky Lindsey Vonnovej.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Otec ju zneužil finančne, teta sexuálne. Život Whitney bol horší, ako uvidíte v kine

Vyzerala tak, ako keby chcela ísť najradšej spať. Bola bez energie, trochu aj duchom neprítomná, po jej iskre nebolo ani stopy. Jej fanúšikovia čakali, kedy to už konečne rozbalí, ale to sa nestalo. Toto nebol koncert hodný 165 dolárov, hovorili znechutení Dáni, ktorí ju vtedy v Kodani videli.
Bol rok 2010 a Whitney Houston bola bez peňazí, ani si nemala z čoho zaplatiť odvykaciu kúru. Aby neskončila ako bezdomovkyňa, nahrávacia spoločnosť jej splnila prianie a dovolila jej, aby šla koncertnú šnúru. Napriek tomu, že už na to nemala vôbec žiadne sily.
Alkohol, drogy, choré vzťahy. Čo z toho je tým diablom, čo vám najviac ničí život? pýtala sa jej raz televízna moderátorka pred miliónmi divákov. Bola to krutá a bezcitná otázka. No Whitney vedela, že aj ona sama sa ňou musí zaoberať. Dokonca už na ňu poznala aj odpoveď.
Tvorcovia hraného filmu I Wanna Dance with Somebody mali dve možnosti, ako k jej životu pristúpia. Povedať pravdu, alebo nakrútiť príbeh veľkej speváčky. Vybrali si tú druhú možnosť.
V krátkosti z kultúry:
- Harryho rekordné predaje: Autobiografia britského princa Harryho je najrýchlejšie sa predávajúcou nebeletristickou knihou. Doteraz sa podľa vydavateľstva predalo 400-tisíc výtlačkov vo všetkých formátoch. Kniha s názvom Spare (Náhradník) sa po týždňoch rozhovorov, únikov pasáží do médií a kontroverzných vyhlásení objavila na predajných pultoch.
- Čo jedli diktátori: Je jedným z najvýraznejších predstaviteľov mladšej generácie poľskej reportážnej školy. Witold Szabłowski sa v poslednej reportážno-kulinárskej knihe Čo sa varí v Kremli venuje dejinám a kuchyni Ruska a Sovietskeho zväzu. Rozprávali sme sa o nej, ale aj o diktátoroch dneška, akým je Vladimir Putin.
- Novinky na Netflixe a VOYO: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Podcasty SME
- Vizita: Preležaniny sa vyskytujú u tretiny ležiacich pacientov. Niekedy vzniknú aj za deň
- Pravidelná dávka: Čo plánuje podcast Pravidelná dávka v 2023?
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte netradičné fašírky a možno sa pochúťky z tofu zaradia do vášho jedálnička častejšie.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
