BRATISLAVA. Aj keď parlament pred sedemnástimi dňami schválil termín predčasných volieb na 30. september, v parlamente sa od 14. hodiny opozícia pokúšala odhlasovať skorší júnový termín.
Parlament nebol schopný uznášať sa, poslanci sa pokúsia otvoriť schôdzu opäť v piatok po 11. hodine.
Opozícia zložená z poslancov Smeru, Hlasu, Republiky, ĽSNS a niekoľkých nezaradených poslancov nemá na zmenu potrebných 90 hlasov.
Do zápasu o skorší termín však vo štvrtok vstúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Parlamentné strany žiada, aby zastavili "legislatívnu parlamentnú smršť ohrozujúcu ústavné princípy a verejné financie". Jej vyhlásenie môže pre poslancov OĽaNO alebo SaS slúžiť ako argument, ak by si podporu volieb v septembri rozmysleli.
"Od začiatku si myslím, že septembrový termín nie je rozumný," reagoval poslanec OĽaNO a podpredseda parlamentu Gábor Grendel (Nova). OĽaNO sa však oficiálne zatiaľ nechystá podporiť voľby pred letom.
"Nerozumieme otočke prezidentky Zuzany Čaputovej o 180 stupňov, keďže sama iniciatívne septembrový termín ponúkla ako akceptovateľnú možnosť, na ktorú nadviazala dohoda bývalých koaličných strán," tvrdí v stanovisku OĽaNO.
Ako denník SME v stredu pripomenul, do volieb zostáva osem mesiacov, tri parlamentné schôdze, no už teraz vo februári sa strany snažia získavať voličov návrhmi na rozdávanie miliárd eur z rozpočtu štátu medzi ľudí.
Len na terajšej schôdzi podľa výpočtov ekonóma Tomáša Meravého zo Za ľudí by poslanci zvýšili výdavky štátu o vyše päť miliárd eur, ak by všetky návrhy boli schválené.
Denník SME pripravil sériu odpovedí na otázky, či je stále možné termín volieb presadiť, a čo skutočne prezidentka povedala.
1. Naozaj žiada prezidentka schváliť voľby v júni?
Zatiaľ nie, aj keď mnohé médiá jej vyhlásenie takto interpretujú. Celé vyhlásenie Zuzany Čaputovej znie nasledovne: