SME

Ranný brífing: Dzurinda sa len tak ľahko nevzdá, zlatokopov u nás nechránia len permoníci

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Mikuláš Dzurinda sa svojho návratu na politickú scénu nevzdáva a začína zbierať podpisy pre vznik novej strany Modrí – Európske Slovensko. Kandidátky musia politické strany odovzdať do 2. júla, Dzurinda ale za ten čas musí stihnúť celý proces registrácie strany.

Z bane Rozália v Hodruši-Hámroch vyťažia ročne stovky kilogramov zlata, no formálne získava polymetalickú rudu, ktorú vyváža. Rozdiel je zásadný, štát inkasuje nižšie poplatky. Pri zlatej bani vidno Borisa Kollára aj stranu Hlas.

Mal to byť výstavný projekt Slovenska. Chválili sme sa ním na medzinárodných stretnutiach, pri AeroMobile sa radi fotili politici. Slovenský letecký zázrak budúcnosti sa však napokon zmenil na investičnú bublinu, utopil milióny a skrachoval. Čo sa za dvadsať rokov stalo s projektom lietajúceho auta? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Dzurinda nikam neodchádza. Zakladá stranu Modrí - Európske Slovensko

Svojho návratu na politickú scénu sa Mikuláš Dzurinda nevzdáva a týždeň po fiasku spojenia so stranou Spolu avizuje založenie vlastného subjektu pod názvom Modrí – Európske Slovensko.

„Stále existuje množstvo ľudí, ktorí sa cítia ako politickí bezdomovci a nemajú koho voliť. Existuje nádej s tým niečo spraviť. Vraciame sa na pôvodnú cestu – zber podpisov pre politickú stranu,“ oznámil neformálny hovorca Modrých Ľuboš Schwarzbacher.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda musí stihnúť založiť svoj nový subjekt do začiatku júla, keď musia strany odovzdať kandidačné listiny do predčasných parlamentných volieb. Pôvodne sa tento krok snažil preskočiť tým, že by spolu so svojím tímom vstúpil do Spolu. Minulý týždeň však definitívne prestal čakať na stále odsúvaný zlučovací snem strany Spolu medzičasom premenovanej na Modrú koalíciu.

Dzurindova skupina mala formálne vstúpiť do strany a obsadiť časť z vedúcich pozícií vo vedení strany a v jej regionálnych štruktúrach. Strana Miroslava Kollára však začala bez Dzurindovej účasti rokovať s povereným premiérom Eduardom Hegerom, ktorý sa v najbližších dňoch chystá vystúpiť z OĽaNO a vytvoriť voči Dzurindovi konkurenčný projekt spájania stredopravých strán.

  • Planktónu kypí z hrnca: Klišé, že chudobnému aj z hrnca vykypí, podporili masívnymi príspevkami Dzurinda s Lengvarským. Exministrovo vyhlásenie o „prostredí politickej korupcie“ si v kampani vyvesí Fico na bilbord pri každom stĺpe, píše Peter Schutz.

Zlatá baňa im prináša milióny. Oni sa s krytím úradu tvária, že v nej zlato neťažia

Sumu 1,7 milióna eur ako poplatok za vyťažené zlato by podľa výsledkov kontrol mala štátu doplatiť známa baňa Rozália pri Banskej Štiavnici. Prevádzkuje ju súkromná firma Slovenská banská. Nedoplatok jej vyrubil Hlavný banský úrad v čase, keď sa tam po nástupe vlády Igora Matoviča zmenilo vedenie.

SkryťVypnúť reklamu

Skončiť vtedy musel dlhoročný šéf úradu Peter Kúkelčík, ktorý bol zároveň členom miestnej baníckej komunity. Za jeho úradovania baňa platiť nemusela, keďže vyťažené zlato nepriznávala.

Nové vedenie malo iný názor a keď baňa nezaplatila, dalo ju na súd. Po odchode Richarda Sulíka z ministerstva hospodárstva sa však banský život vracia do starých koľají. Na čelo Hlavného banského úradu sa dostal Erich Veselényi, ktorý predtým šéfoval kancelárii Kukelčíka.

Viaceré okolnosti podľa zistení SME teraz ukazujú, že úrad v spore opäť ustupuje. „Aj tak si napíšete, čo chcete,“ reagoval na žiadosť o rozhovor šéf baníckej firmy Ivan Bača.

Jej spolumajiteľ Peter Kozák je miestnym poslancom za Hlas. Členom miestnej baníckej komunity je aj podnikateľ z Banskej Štiavnice Lukáš Mlynárik, ktorý Hlasu daroval 50-tisíc eur, hoci ešte nedávno čelil dlhom a exekúciám. Fotografia z roku 2021 zachytáva na zábave medzi baníkmi aj Borisa Kollára.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Trestné stíhanie pre manažovanie pandémie: Prokurátor Generálnej prokuratúry začal v januári trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom a všeobecné ohrozenie pri manažmente pandémie Covid-19, ktorý mohol spôsobiť neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť. V trestnej veci doposiaľ nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe.
  • Útočník z Galvaniho ulice je vo väzbe: Agresívny muž, ktorý sa stal známy videom, ako kľačí na kapote auta za jazdy a tlčie doň, bol už deväťkrát trestne stíhaný. Súd zobral 48-ročného Ľudovíta za útok na Galvaniho ulici v Bratislave do väzby. Len za výtržníctvo mu hrozia až tri roky väzenia. Prísnejší trest môže dostať, ak súd zohľadní jeho minulosť.
  • Pokles počtu obyvateľov: Počet obyvateľov Slovenska sa v minulom roku znížil druhý rok po sebe, a to o 5 920 osôb na zhruba 5,43 milióna ľudí, informoval Štatistický úrad. V roku 2021 zase demografický vývoj v krajine značne ovplyvnila epidémia choroby Covid-19. Pokračoval aj trend poklesu počtu narodených detí.

Ako Hirošima. Ruská invázia vymazala ukrajinskú Marjinku z mapy

„Čo sa vám vybaví, keď počujete slovo apokalypsa? Koniec sveta, koniec života, niečo desivé a nezvratné. Ale tak to už je,“ napísal na sociálnej sieti telegram v sobotu účet tankistov ruského Južného vojenského okruhu.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o komentár k záberom úplne zničenej Marjinky. Na záberoch z dronu prakticky nie je nezničená budova a fotografie pripomínajú zničenú Hirošimu či Varšavu po druhej svetovej vojne.

„Keď som videl tieto zábery, myslel som si, že sú príliš šokujúce na to, aby boli skutočné, a preto som ich ďalej nešíril. Mýlil som sa. Toto je Marjinka, kedysi pokojné mesto úplne zničené Rusmi. Nik tam nežije, je to ako scéna z postapokalyptického filmu,“ napísal na twitter ukrajinský novinár Ostap Jaryš.

Marjinka zrejme nebude posledné mesto, ktoré ruská invázia totálne zničila. Viac ako sedem mesiacov trvajúce obliehanie kedysi 70-tisícového Bachmutu, približne osemdesiat kilometrov severovýchodne od Marjinky, zrejme skončí absolútnym zničením mesta.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Posilnenie obranných pozícii v Bachmute: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj diskutoval o situácii v obliehanom Bachmute s veliteľmi. Náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj a veliteľ ukrajinských pozemných síl Oleksandr Syrskyj sa vyslovili za pokračovanie obrannej operácie a za ďalšie posilnenie ukrajinských pozícií v Bachmute.
  • Ruská kampaň v Bachmute vrcholí: Ukrajinská armáda sa čiastočne sťahuje z pozícií vo východnej časti Bachmutu, ale naďalej spôsobuje veľké straty postupujúcim okupantom, informuje americký Inštitút pre štúdium vojny s tým, že útočná kampaň ruskej armády v oblastí vrcholí a dodáva, že útlm ruských útokov v Záporožskej a Luhanskej oblasti vytvára dobré podmienky pre ukrajinskú protiofenzívu.
  • Pomer strát v Bachmute: NATO odhaduje, že ruské sily prišli pri bojoch o Bachmut o najmenej päťnásobne viac vojakov ako Ukrajina. Pomer päť ku jednej je informovaný odhad založený na spravodajských informáciách. Napriek spomenutému priaznivému pomeru však Ukrajina utrpela pri obrane Bachmutu značné straty.
  • Scholz varoval Čínu: Ak Čína pošle Rusku zbrane, bude to mať následky, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Predstavitelia USA varovali, že Čína môže ukončiť svoje neutrálne postavenie voči konfliktu na Ukrajine. Domnievajú sa, že by krajina mohla začať Rusku dodávať zbrane a muníciu.
  • Zastrelený vojnový zajatec: Ruskí vojaci zastrelili vojnového zajatca po tom, ako zvolal "Sláva Ukrajine!" Web Ukrajinska pravda sa odvoláva na zábery na sociálnych sieťach. Podľa šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka vražda nezostane nepotrestaná.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Lacnejšiu elektrinu a plyn z burzy vidieť aj na faktúrach. Kto zaplatí menej?

Elektrina a plyn na burze zlacneli na úroveň pred vojnou na Ukrajine. Je to dobrá správa pre odberateľov, na ktorých sa nevzťahujú regulované, respektíve vládou zastropované ceny energií, ako sú podniky, ale i samosprávy. Dodávatelia energií prakticky okamžite podľa vývoja na burze upravujú koncové faktúry pre svojich odberateľov.

„Ceny na spote (dennom trhu, pozn. red.) sú aktuálne nižšie, ako je vládou garantovaný strop, a zároveň nižšie než fixné ceny, ktoré sa na tento rok stanovovali koncom vlaňajška,“ vysvetľuje analytik spoločnosti JPX Ján Pišta.

O koľko odberateľom klesnú zálohové platby a faktúry za energie, závisí od typu ich kontraktu. Dnes sú najvýhodnejšie také, pri ktorých sa ceny menia na mesačnej báze podľa vývoja spotového trhu. Takýchto odberateľov nie je málo.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ spoločnosti Magna Energia Martin Ondko hovorí, že ide o väčšinu klientov, ktorí neuzavreli dlhodobé kontrakty hneď po prvých náznakoch zdražovania v lete 2021.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nabíjanie elektroáut citeľne zdraželo: Dôvodom výhodnosti elektroauta je opatrenie poverenej vlády, ktorá vlani domácnostiam zastropovala tarify na elektrinu. Nie každý však môže nabíjať auto cez domáci wallbox, preto sa musí spoliehať na sieť verejných nabíjačiek. Ich prevádzkovatelia pritom tarify v uplynulých mesiasoch zvýšili, a to pomerne výrazne.
  • Elektromobil vs benzín: INDEX prepočítal náklady na prevádzku auta v dvoch modelových príkladoch: pri domácom nabíjaní a pri nabíjaní na verejnej pomalej nabíjačke. Porovnávali sme benzínovú Škodu Kodiaq 1.5 TSI a elektrickú alternatívu Škoda Enyaq iV 60. Rastúce ceny energií znižujú výhody elektromobilov.
  • Z Toblerone zmizne ikonický Matterhorn: Z obalov čokolády Toblerone čoskoro zmizne obrázok ikonického alpského vrchu Matterhorn. Americký výrobca Mondelez presunie časť produkcie do Bratislavy. Švajčiarske zákony v takom prípade neumožňujú využívať v marketingu národné symboly alpskej krajiny.

Hancko zaskočil, že je ihneď taký dobrý. Bol som v tieni, za malú rybu, tvrdí

Doma na stene mu visí veľká fotka. Dávid Hancko je na nej zobrazený v súboji s Cristianom Ronaldom. Prvý menovaný vtedy ešte nosil dres Fiorentíny a druhý Juventusu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenského obrancu s kultovým Portugalčanom spája workoholizmus, pedantnosť. Pred každým zápasom si Hancko zapisuje do notesa, na čo si má dávať pozor. Po zápase často nespí, pracuje a analyzuje. Sám seba. Aj o druhej v noci si zapne záznam svojho výkonu a študuje, čo mohol urobiť lepšie.

Podľa metrík špecializovanej stránky Sofascore je Hancko v tejto sezóne najlepšie hodnoteným slovenským futbalistom v rámci svetových líg.

V rámci hodnotenia holandskej Eredivisie je na treťom mieste s vysokou priemernou známkou. Vo Feyenoorde sú z neho zaskočení, čo sám hráč priznal. Prečo? Nečakali, že sa tak rýchlo uchytí.

„Na začiatku sa viac hovorilo o iných posilách, ja som prišiel trochu v ich tieni,“ priznal Hancko v rozhovore pre Livesport.cz. Bol jeden z pätnástich hráčov, ktorí pred sezónou posilnili Feyenoord.

SkryťVypnúť reklamu


Na truc všetkým. Robia to už dvadsaťpäť rokov a sú vzorom

Na túto stanicu sa dá doviezť motoráčikom po jednokoľajke. Z hlavnej stanice v Žiline je to hneď prvá zastávka. Aj budova stanice Záriečie stále funguje ako čakáreň a predajňa lístkov. Kedysi v nej býval celý život železničiarsky pár, lístky predávali takmer priamo zo spálne.

Teraz však žije stanica novým životom a píše sa s veľkým S. A hoci sa tam možno doviezť lokálkou, Stanica už dávno presiahla regionálnu úroveň. Najznámejšie nezávislé kultúrne centrum Slovenska má dnes meno v celej Európe. Jeho príbeh sa začal písať pred štvrťstoročím.

„Od začiatku sme chceli byť miestom, kde sa kriticky uvažuje, tvorí a vzdeláva. Prepájať ľudí zblízka aj ďaleka, progresívne umelecké aktivity s miestnymi komunitami a verejnosťou,“ opisuje riaditeľ Stanice Žilina-Záriečie Marek Adamov.

SkryťVypnúť reklamu

Zámerne sa rozhodli využiť priestor na periférii. Nešlo len o cnosť z núdze, tento prístup funguje na rovnakom princípe v celej Európe: takzvané kulturfabrik, teda rôzne opustené budovy využívané v minulosti ako továrne, jatky a podobne, si po revitalizácii nachádzajú nové uplatnenie spojené so súčasným umením.

V krátkosti z kultúry:

  • Inscenácia Terra Apathy: Kedysi prosperujúcu obec Horné Opatovce v Žiarskej kotline v roku 1969 štát definitívne zrušil, pretože bola ekologicky neobývateľnou. Jej príbeh otvára aj inscenácia Divadla Pôtoň Terra Apathy režisérky Ivety Ditte Jurčovej. Pretože pôda v obci krváca dodnes.
  • Film Mimi je pre zvedavé duše: Svoju novinku Mimi nakrúcala ako nízkorozpočtový film bez ambície bodovať na veľkých festivaloch. Dostala sa však na Berlinale a získala tam Grand Prix v sekcii Generation Kplus, ktorá sa zameriava na tvorbu pre deti a mládež. A hoci Mira Fornay tušila, že je to divácky film, reakcie berlínskeho publika ju prekvapili.
  • Novinky na Netflixe a Apple TV+: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Varíme zo zásob: Cestovinové šaláty vhodné na obed aj večeru.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 725
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 363
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 397
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 800
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 308
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Podbrezovej sa tešia z gólu.

Oba góly padli v úvodnom polčase.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš v drese tímu Unibet Tietema Rockets.

Lukáš Kubiš má pred sebou náročný súťažný program.


Jake O'Brien a Gabriel Martinelli.

Arsenal stráca na lídra z Liverpoolu už jedenásť bodov.


Sportnet, TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu