SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Výber rozhovorov: O vražde Tupého, analógovom Dzurindovi či Putinovi v Haagu

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po sedemnástich rokoch od Tupého vraždy zadržať osem podozrivých? Niekto zrejme zaspieval

Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra. Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Mal tridsať rokov a s obeťami útokov neonacistov a skinhedov vo vtedajšej Bratislave sa stretával pravidelne ako výkonný riaditeľ mimovládky Ľudia proti rasizmu.

Na Slovensku dovtedy zdokumentovali deväť takto motivovaných vrážd, ale až smrť študenta filozofie Daniela Tupého podľa Daniela Mila pohla vtedajšou spoločnosťou natoľko, aby sa proti prejavom nenávisti postavila.

Milo sa v prípade vyšetrovania Tupého vraždy spred sedemnástich rokov aj angažoval a organizoval podujatia proti extrémizmu. Teraz má 47 rokov, polícia zadržala ôsmich podozrivých a prípad má šancu byť konečne uzatvorený.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre denník SME odpovedá, čo mohla polícia zistiť po takom čase, čo nedokázala zistiť hneď po vražde. Spomína aj na prešľapy polície aj politikov, ktoré vyšetrovanie sťažili, a porovnáva aj to, aké spoločenské dosahy vyvolala vražda Tupého v porovnaní s vraždou novinára Jána Kuciaka.

Dzurinda je ako analógová technológia v čase 5G

Zakladateľ PS Ivan Štefunko. Zakladateľ PS Ivan Štefunko. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko v roku 2019 náhle ohlásil odchod z čela strany, teraz hovorí, že po operáciách mozgu je v najlepšej forme za 20 rokov.

Strane stále pomáha hľadať nové tváre, sivou eminenciou PS však vraj nie je. Bývalého policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka na spoluprácu neoslovil on, hovorí.

Putin môže prísť do Haagu aj dobrovoľne

Robert Fremr v čase pôsobenia v Haagu. Robert Fremr v čase pôsobenia v Haagu. (zdroj: ICC)

Násilné odvlečenie detí, za ktoré Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, je síce vojnovým zločinom, no na genocídu treba dokázať aj úmysel zničiť etnickú skupinu, pripomína v rozhovore pre SME Robert Fremr, ktorý bol do roku 2021 prvým podpredsedom ICC.

SkryťVypnúť reklamu

Nechce hodnotiť, či na Ukrajine ku genocíde dochádza, táto otázka sa totiž môže dostať aj pred české súdy a v budúcnosti by tak mohla skončiť aj u neho. Pripúšťa však tri možnosti, ako by sa Putin mohol za svoje činy spovedať pred medzinárodným súdom.

Slovenský šoubiznis je toxický a neveľmi podnetný

Laco Lučenič. Laco Lučenič. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Meky musel občas korigovať moje z reťaze odtrhnuté nadšenie, naopak ja som musel občas rozvinúť jeho anglickú decentnosť, opatrnosť. Dopĺňali sme sa," odpovedá Laco Lučenič na otázku, s kým sa mu najlepšie hralo. "Náš vzťah s Mekym bol fantastický. Mohli sme byť spolu a nemuseli sme ani hovoriť."

Spevák, skladateľ, producent a multiinštrumentalista sa preslávil ako člen skupín Fermata, Prúdy, Modus a Limit, ale aj ako sólový hudobník. "Raz sme v jednom roku odohrali 360 koncertov," spomína si.

SkryťVypnúť reklamu

Do povedomia sa dostal aj ako prvý šéf poroty speváckej šou Slovensko hľadá Superstar.

Slovenský šoubiznis však hodnotí ako toxické a neveľmi podnetné prostredie. "Mladí sa vždy budú chcieť presadiť, či už zdravými, alebo menej zdravými spôsobmi," myslí si.

Dnes hrá v punkrockovej kapele Slobodná Európa, s ktorou sú aktuálne na turné.

Nemať film o Tisovi, je akoby Nemci nemali žiaden film o Hitlerovi

Režisér Lukáš Hanulák má na konte množstvo úspešných projektov. Režisér Lukáš Hanulák má na konte množstvo úspešných projektov. (zdroj: archív L.H.)

„Viete, nemať film o Jozefovi Tisovi je ako by Nemci nemali 80 rokov od vojny žiaden film o Adolfovi Hitlerovi. Je to smutné, ale je to tak,“ hovorí režisér Lukáš Hanulák.

Zhovárali sme sa o jeho práci, odchode do Kanady, cestovaní, aj o pripravovanom filme o kontroverznej postave slovenských dejín, Jozefovi Tisovi.

Ak sa má Slovensko pohnúť vpred, tak len s ľuďmi, ktorí tu zostanú

Módny dizajnér Pavol Dendis. Módny dizajnér Pavol Dendis. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

"Viem, že situácia na Slovensku je demotivujúca, čo sa týka práv menšín, kultúry či politického diania. Stále si však myslím, že ak sa má Slovensko pohnúť vopred, stane sa tak len s ľuďmi, ktorí tu zostanú," hovorí módny dizajnér Pavol Dendis.

SkryťVypnúť reklamu

Nazbieral skúsenosti v Liberci, Istanbule či Berlíne, no aj tak sa vrátil na Slovensko. Okrem návrhárstva sa venuje aj aktivizmu.

V tvorbe mu je blízka surovosť, ktorá mu pripomína rodnú Oravu, zároveň aj romantickosť či nekonvenčnosť.

Stal sa prvým dizajnérom, ktorému sa podarilo dostať na dosky Slovenského národného divadla. Pri spolupráci na opere Svätopluk vstúpil do nepoznaného. "To je však môj štýl práce: keď sa niečo naskytne, idem do toho," konštatuje Dendis.

Keď hovorím vážne, ľudia mi neveria. Vtedy uzatváram stávky

Herec Michal Kubovčík. Herec Michal Kubovčík. (zdroj: TV JOJ/Stanka Topoľská )

Ako herec sa už musel naučiť všeličo. Žonglovať, chodiť po rukách, no jednotlivé zručnosti nepovažuje za také dôležité pre svoj život ako skutočnosť, že herci sa neustále musia učiť nové veci, čo ich udržiava mentálne mladých a pružných.

SkryťVypnúť reklamu

Komika Michala Kubovčíka mnohí poznajú aj cez jeho edukačné projekty Baštrng a Sedlácka prvá pomoc. Práve vďaka humoru, ktorý dokáže ľahšie doručiť aj ťažké témy na správne miesto v hlave, zachránil už nejedno vysvedčenie i život.

Na druhej strane, všetci si tak zvykli na jeho žartovanie a vymýšľanie, že mu neveria, ani keď hovorí úplne vážne. Vtedy rád uzatvára stávky a vyhráva.

Nedávno s kapelou Horkýže slíže urobil videoklip o dôležitosti zapínania detí do sedačiek a o bezpečnostných pásoch. A zahral si aj v dlho pripravovanej komédii Villa Lucia.

Modely svetelného znečistenia majú chybu. Objavil ju slovenský vedec

Observatórium ALMA. Observatórium ALMA. (zdroj: ESO/B. Tafreshi)

Keď idete v noci po ulici, nevnímate ho ako problém. Nočné osvetlenie vám predsa svieti pod nohy a máte pocit, že ste v bezpečí.

SkryťVypnúť reklamu

Pre astronómov je však čoraz väčšou prekážkou pri pozorovaní vesmíru a zdá sa, že nočný jas sme doteraz podceňovali. Stalo sa tak pre nepresnosť doterajších modelov, ukazuje nový výskum pod vedením slovenského vedca Miroslava Kocifaja. Zverejnili ho v prestížnom časopise Nature Astronomy.

Psychedeliká jej priniesli jeden z najkrajších zážitkov. Dnes robí osvetu o bezpečnom užívaní

Kristína Pomothy. Kristína Pomothy. (zdroj: SME/Marko Erd)

„Je dôležité, ktorú látku, v akej dávke, v akom vnútornom rozpoložení a za akých okolností človek užije. Emočný a psychospirituálny zážitok môže byť aj veľmi strašidelný, nehovoriac o možnom dlhodobom alebo dokonca trvalom ublížení na zdraví,“ hovorí psychologička Kristína Pomothy o užívaní psychedelík.

Hoci sú na Slovensku v súčasnosti zakázané, vo výskume aj v terapii v zahraničí sa tieto látky čoraz viac dostávajú do popredia. Spájajú sa s pozitívnym účinkom pri liečbe depresií, úzkostí, traumy či závislostí.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých štátoch, napríklad v Holandsku, je legálne mikrodávkovanie niektorých psychedelických látok. "Môžete si kúpiť balík, užívať ho denne a skúmať na sebe rôzne zmeny. Je to veľmi rozšírené, rovnako tak aj v USA," vraví Pomothy.

Upozorňuje však na to, že potrebné je robiť osvetu o správnom užívaní a najmä príprave, aby sa kríza duševného zdravia ešte viac neprehĺbila.

V psychedelikách je podľa nej obrovský potenciál. Sama ich vyskúšala pred rokmi v zahraničí a pomohli jej pri prekonávaní posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá sa u nej vyvinula v dôsledku vážnej autonehody.

Niektorí ľudia sú už takí preintelektualizovaní, že sa túžia dopátrať k tajuplným sprisahaniam

Psychologička Kristína Blažeková chodí vzdelávať na školy o dezinformáciách a hoaxoch. Je súčasťou OZ Zvol si info. Psychologička Kristína Blažeková chodí vzdelávať na školy o dezinformáciách a hoaxoch. Je súčasťou OZ Zvol si info. (zdroj: SME/Marko Erd)

"Raz som mala na hodine chlapca, ktorý sa so mnou hádal, že Židia majú na svedomí všetko zlé na svete. Keď som sa ho spýtala, prečo si to myslí, povedal, že všetci to vedia. To bola hneď prvá argumentačná chyba. Druhá bola, že ich vraj videl na dovolenke v bazéne, ako v ňom jedli chlieb, hoci to bolo zakázané," opisuje psychologička Kristína Blažeková, čo už zažila na stretnutiach so žiakmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Pospájal si skrátka zopár čriepkov toho, čo vedel a čo si prečítal, a pretavil to do veľmi silného názoru, o ktorom sa išiel hádať."

Blažeková už niekoľko rokov navštevuje školy, aby v mladých ľuďoch vybudovala odolnosť proti propagande a dezinformáciám. Hovorí, že aj vzdelaný človek môže podľahnúť dezinformáciám, pretože rolu hrajú aj vnútorné presvedčenia, svetonázor a hodnoty, s ktorými sme vyrastali.

Rozhovory ZKH

 • Predseda SaS Richard Sulík: Klusa nekomentujem, no nemôžete dať očného chirurga riadiť atómovú elektráreň
 • Poslanec Martin Klus: Je to veľmi osobné. To, čo Sulík spravil, je prerazenie dna
 • Ústavný právnik Radoslav Procházka: Agresivity je veľa a radi ju pestujú aj tí, ktorí si myslia, že sú lepší

Podcasty SME

 • Ľudskosť: Problémy sa začínajú už v detstve. Ako kult krásy komplikuje ženám život? Odpovedá psychologička Magda Frecer.
 • Index: Je Credit Suisse iba chyba v systéme alebo sa zopakuje rok 2008? Odpovedá redaktor magazínu Index a denníka SME Jozef Tvardzík.
 • Vizita: Chybné určenie smrti a voľne dostupné psychoaktívne látky. O bizarných správach zo Slovenska aj z USA hovorí biologička Simona Schwarz.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 2. Čo priznali rodičia?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 13 708
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 752
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 10 745
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 871
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 584
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 634
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 981
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 942
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Exprimátora Žiliny a bývalého šéfa SNS Jána Slotu obvinili z korupcie.

Usvedčuje ho exsudca Polka, ktorý v obdobnej kauze na súde odmietol vypovedať.


5 h
Lietadlo spoločnosti AirExplore.

AirExplore sa stane súčasťou Avia Solutions Group.


2 h
Nataša Holinová

Ešte aj Fico si dáva pozor, aby neschvaľoval ruskú agresiu. Harabin nie.


4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Sportnet

Hráči Fiorentiny.

Duel sa odohrá v Prahe.


TASR 1 h
Karim Benzema s dresom saudskoarabského klubu Al Ittihad.

Pozrite si prehľad zaujímavých transferov v letnom prestupovom období 2023 na Slovensku aj v zahraničí.


Sportnet a 1 ďalší 1 h
Cesar Blackman (vľavo) v zápase DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava.

Hráč sklamal vedenie klubu.


Sportnet 1 h
Trofej pre víťaza Európskej konferenčnej ligy.

Pozrite si prehľad športových udalostí v stredu 7. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 1 h
SkryťZatvoriť reklamu