SME

Výber rozhovorov: O práci pre Smer, krajine nachystanej pre populistov či naháňaní zločincov

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Ak by som nebol so Smerom, nikto by ma nepozeral

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Z funkcie policajného prezidenta odstúpil v apríli 2018 po verejnom tlaku, ktorý vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na základe vyšetrovania korupcie okolo dnes už odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a oligarchu spojeného so Smerom Norberta Bödöra polícia rozbehla kauzu Očistec, v rámci ktorej ho zatkla v novembri 2020.

Spolu s ďalšími bývalými funkcionármi zboru je obvinený, že zasahoval do vyšetrovania citlivých prípadov či zneužíval políciu v prospech Bödöra a Smeru. Na tlačových besedách s Robertom Ficom upozorňuje na údajné nezákonné postupy vyšetrovateľov. Snažia sa tak vyvolať dojem, že sa stali obeťou zneužitia polície na politické prenasledovanie opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dôkazy zverejňujú úryvky z nahrávok, ktoré pochádzajú z vyšetrovacích spisov a nemali by k nim mať prístup. Tvrdia, že im prišli poštou.

Na rozhovor pre SME pristúpil Tibor Gašpar po tom, ako sám vyhlásil, že o "nezákonnostiach počas vyšetrovania" je ochotný diskutovať s kýmkoľvek.

Krajina je nakyprená pre populistov, až polovica ľudí nemôže neočakávane minúť 400 eur

Energetické profily slovenských domácností (zdroj: SME/Dominika Colombová)Energetické profily slovenských domácností (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Viac ako polovica Slovákov a Sloveniek je potenciálne ohrozená zlou socio-ekonomickou situáciou a takmer polovica si nemôže dovoliť neočakávaný výdavok vo výške 400 eur. Ukazuje to nový prieskum Energetické profily slovenských domácností, ktorý s tímom československého výskumného Institutu 2050 robili Tomáš Chabada a Jan Krajhanzl.

Prieskum rozdelil celé Slovensko na šesť energetických profilov. Tri z nich: chudobnejší obyvatelia miest, dedín a malomiest majú spoločný nízky príjem, odmietanie vojenskej pomoci Ukrajine a autá v priemere staršie ako 11 rokov. Padlo do nich spolu až 56 percent obyvateľov. V rozhovore pre denník SME výskumníci vysvetľujú, kto sú tieto skupiny a prečo je dôležité ich poznať.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí sa pýtali aj na ich postoj k demokracii či na podporu pomoci Ukrajine a tiež na známku, akú by dali politikom za riešenie ekonomickej krízy.

Aké systémové problémy výskum ukázal a aký odkaz dáva politikom?

Výskum Energetické profily slovenských domácností 2023 realizoval Institut 2050 na prelome januára a februára 2023 na celorepublikovej reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov dotazníkovým spôsobom.

Plat nie je vec, pre ktorú sa do Borov rozhodnete ísť

Primár urológie Nemocnice Bory Boris Kollárik. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Primár urológie Nemocnice Bory Boris Kollárik. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Urológ Boris Kollárik je jeden z lekárov, ktorý prešiel z Univerzitnej nemocnice Bratislava do súkromnej Nemocnice Bory. Je v nej primárom urológie, podobnú funkciu zastával aj v štátnej nemocnici.

Pálenka zdražie o dve eurá. Prečo nie aj pivo a víno, pýta sa majiteľ destilérky

Roman Pócs, majiteľ pálenice Marsen Distillery. (zdroj: SME/Marko Erd)Roman Pócs, majiteľ pálenice Marsen Distillery. (zdroj: SME/Marko Erd)

Od prvého apríla sa spotrebná daň z liehu zvýšila o 30 percent. Štát by chcel vďaka tomu už v tomto roku vybrať o 45 miliónov eur viac než vlani.

SkryťVypnúť reklamu

„Reálne sa môže stať, že štát neuvidí výnos z vyššej dane ešte dlhé mesiace,“ tvrdí Roman Pócs, majiteľ pálenice Marsen Distillery v Marcelovej pri Komárne.

Výrobcovia majú podľa neho v súčasnosti naplnené sklady a je otázne, kedy začnú dodávať tovar s novou, vyššou spotrebnou daňou. Upozorňuje tiež na skúsenosť z okolitých krajín, kde sa po zvýšení sadzby znížil dopyt po alkohole a výber dane klesol.

Vyššiu daň za lieh pritom producenti prenesú do vyššej koncovej ceny tvrdého alkoholu pre spotrebiteľov. „Nechcem to dramatizovať, ale spotreba sa môže preorientovať vo väčšej miere na pivo a víno,“ vysvetľuje Pócs v rozhovore pre INDEX.

Šéf oravských OFZ: Klientov nám vzali Francúzi aj Nóri, ich návrat je ťažký

Na snímke zľava výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok a projektový manažér Peter Klocok. (zdroj: TASR)Na snímke zľava výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok a projektový manažér Peter Klocok. (zdroj: TASR)

Hutnícka spoločnosť OFZ z Oravy ešte v júli minulého roka ohlásila hromadné prepúšťanie. O prácu prišlo vyše tristo z viac ako štyristo zamestnancov. Vypli sa všetky elektrické oblúkové pece na výrobu ferozliatin.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom boli extrémne vysoké ceny elektriny a lacnejšia konkurencia z tretích krajín, ktorá OFZ spôsobovala neudržateľné straty.

Po desiatich mesiacoch oravská firma opäť spustila výrobu. V prevádzke je jedna zo siedmich pecí v závode v Oravskom Podzámku-Širokej. Ide o rozhodnutie z nutnosti, ktoré ju má udržať na trhu, aby neprišla aj o posledných zákazníkov. „Ešte sme zďaleka neprekonali krízu a nevraciame sa do biznisu s fanfárami,“ vraví otvorene pre INDEX výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Štúdium v Paríži vzdalo po mesiaci desať percent ročníka

Sabina Kravčak študovala v zahraničí a v súčasnosti pôsobí ako Head of Strategy spoločnosti Axa v Londýne. (zdroj: Veronika Rollová)Sabina Kravčak študovala v zahraničí a v súčasnosti pôsobí ako Head of Strategy spoločnosti Axa v Londýne. (zdroj: Veronika Rollová)

Minulý rok odišlo za štúdiom do zahraničia takmer 20 percent slovenských vysokoškolákov, čo je viac ako dvojnásobok priemeru krajín OECD. Láka ich vyššia kvalita a spôsob výučby, ale aj vybavenie škôl a poskytované služby.

SkryťVypnúť reklamu

Sabina Kravčak má za sebou tri zahraničné univerzity, v súčasnosti pôsobí ako šéfka stratégií v spoločnosti Axa v Londýne.

„Najlepšie univerzity vo svete majú často celé študijné odbory postavené na praxi. Harvard Business School alebo Ivey Business School v Kanade fungujú iba na prípadových štúdiách,“ hovorí.

Návrat na Slovensko však nezavrhuje. Myslí si, že má aj svoje výhody. „Je to menší trh. Ak ste šikovný, šanca, že obsadíte vyššie a lepšie platené pozície, je oveľa väčšia než na medzinárodnej úrovni,“ vysvetľuje Kravčak v rozhovore pre INDEX. Rozprávali sme sa s ňou na CE Conference v Londýne.

Radí boháčom a biznismenom: Peniaze v kasíne míňajte, ale deti tam neberte

Jean-François Cats, Expert na rodinný biznis milionárov (zdroj: SME/Marko Erd)Jean-François Cats, Expert na rodinný biznis milionárov (zdroj: SME/Marko Erd)

Aj deti milionárov chcú podnikať udržateľne. Preto sa pri odovzdávaní nástupníctva často objavujú dilemy, ako zladiť revolučné predstavy nasledovníkov s evolúciou rodinného biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

"Mám klientov, ktorí zbohatli na rope, ale ich deti povedali, že tento biznis nie je zelený a chceli ho úplne stopnúť. Snažím sa im vysvetliť, že môžu investovať do solárnej energie, ale na to potrebujú peniaze zo starého biznisu," hovorí Jean-François Cats, ktorý sa venuje poradenstvu pre zakladateľov bohatých rodinných firiem.

Úspešným podnikateľom tiež radí, aby nerobili rozdiely medzi dcérami a synmi alebo medzi deťmi z prvého a druhého manželstva.

"Veľa podnikateľov ešte stále za nástupcu rodinného biznisu preferuje syna, a to napriek tomu, že dcéra má na vedenie firmy lepšie nadanie. Už sa to mení, ale veľmi pomaly," vysvetľuje Cats v rozhovore pre INDEX.

Šéf Renault Slovensko: Trápiť by nás mali emisie starých áut a nie tých štvorročných

Richard Evanson. (zdroj: SME/Marko Erd)Richard Evanson. (zdroj: SME/Marko Erd)

Automobilky majú za sebou náročné obdobie. Viazne výroba čipov a produkciu výrazne ovplyvnila aj vojna na Ukrajine. Pokojné časy sa stále nečrtajú, pretože automobilový priemysel musí prejsť transformáciou, ktorá má viesť k uhlíkovej neutralite.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je to ako povedať si, že treba zrušiť plastové slamky. Do polroka sú bez problémov na trhu papierové. Lenže vývoj technológií pri aute trvá roky. Už teraz je jasné, že budeme musieť nielen my, ale aj ostatní výrobcovia, rušiť niektoré modely. Najhoršie je, že Európska únia sa nevie k takýmto zásadným veciam vyjadriť skôr,“ hovorí v rozhovore pre SME šéf slovenskej pobočky francúzskej automobilky Renault Richard Evanson.

Šéfkuchár zo šou Na nože: Kde dali na moje slová, tam to funguje

Šéfkuchár zo šou Na nože Martin Novák.  (zdroj: TV Markíza)Šéfkuchár zo šou Na nože Martin Novák. (zdroj: TV Markíza)

Nepotreboval kopírovať ani Gordona Ramsaya ani Zdenka Pohlreicha, pretože na reštauračné neduhy má za tie roky praxe nos, na čistotu je pes a vždy presne vie, kam sa má pozrieť, aby objavil lajdácku prácu.

Kuchárska šou Na nože, v ktorej skúsený šéfkuchár Martin Novák radí reštauráciám, ako sa dostať z problémov, mala vlažný štart, no postupne naberala na sile a získala si takú veľkú obľubu u divákov, že po prvých ôsmich dieloch už sa začali pripravovať ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore prezradil, akú najlepšiu kuchársku radu v živote dostal, aj čo hovorí on mladým adeptom na kuchárske remeslo. Slovenské gastronomické školstvo považuje za zaseknuté v minulom storočí.

Keď sa ocitol v base prvý kriminálnik, skončili sa debaty o drobnej žene

Kristína Kövešová, reportérka TV Markíza. (zdroj: TV Markíza)Kristína Kövešová, reportérka TV Markíza. (zdroj: TV Markíza)

Niektoré prípady vyrieši za týždne, iné sú v procese riešenia aj mesiace či roky. Vždy sa ich snaží dotiahnuť až do konca. Aby boli páchatelia odsúdení a obetiam sa uľavilo.

Dlhovlasá brunetka Kristína Kövešová predtým moderovala v šoubiznise, jedného dňa však odhodila lodičky. Chcela robiť niečo zmysluplnejšie, a tak sa stala investigatívnou novinárkou.

Pustila sa do naháňania zločincov v slovenských uliciach. Nebojácna, s veľkým srdcom a jasným a otvoreným názorom.

Rozhovory ZKH

  • Prezident Aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič: Maslo z Nemecka je lacnejšie ako zo Slovenska. Naši potravinári nie sú konkurencieschopní
  • Basketbalová trénerka Natália Hejková: V Rusku som pôsobila tri roky, Rusov by som na olympiádu nepustila
  • Prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák: Ľudia výrazne šetria už aj na tom, či pôjdu na obed. Varia si doma

Podcasty SME

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 837
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 306
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 966
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 048
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 486
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 346
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 470
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu